Már a körzetek 12 százaléka jelentett, továbbra is elképesztő szoros az állás, Ron Paul 24 százalékkal vezet, Romney és Santorum 23 százalékkal éppen csak lemaradva, Gingrich beszorult 13 százalékra.
Nem mástól származik ez az idézet, mint a legendás televíziós műsorvezetőtől, Larry Kingtől. Ezek után tényleg senkinek sincs oka elveszve éreznie magát.
Miközben több nagyobb csarnokban még a jelöltek támogatói csak a beszédeknél tartanak, a kisebb helyszíneken már elkezdték számolni a szavazatokat. A körzetek egy százalékának eredményei alapján Rick Santorum 26 százalékkal vezet, de ez is csak 463 szavazatot jelent ebben az esetben. Ron Paul 23 százalékon, Romney 18 százalékot, Gingrich pedig 16 százalékot ért el. Rick Perry 10, Bachmann 7, Jon Huntsman pedig öt szavazattal 0 százalékon.
A CNN ezzel párhuzamosan közzé tette a szavazásokra érkező szavazók megkérdezésén alapuló felmérését, amely alapján Ron Paul 24 százalékával megelőzheti a 23 százalékra mért Romneyt. Szoros lesz, az biztos.
A kaukuszok helyszínére az elsők között megérkezett szavazók megkérdezésén alapuló felmérés alapján Ron Paul és Mitt Romney elképesztő szoros verseny elé néz, mindkettőjüket 24-24 százalék választotta. Santorum 18 százalékot. Ez a felállás Paulnak kedvezhet, mivel a leginkább elkötelezett és a leglelkesebb aktivistákat tudhatja maga mögött, akik könnyen maguk mellé állíthatják a bizonytalanokat a kaukuszok helyszínein. A CNN felmérése alapján Gingrich 13-at, Perry 11-et, Bachmann 7-et, az Iowában pedig lényegében nem kampányoló Jon Huntsman 1 százalékot szerezhetne, amennyiben ez lenne a végeredmény.
A CNN a kaukuszra érkező választók megkérdezése alapján készült első felmérése szerint Ron Paul, Mitt Romney és Rick Santorum végez majd az élen, a többiek pedig a mezőny második felébe szorultak. Ez megfelel az utolsó napok felméréseinek.
A kaukusz előtti legutolsó pillanatokban nem egymást, hanem Obamát szidta Gingrich és Michele Bachmann is, igaz, egy kicsit máshogy. Gingrich azt mondta, nem vezetheti tovább egy amatőr az országot, Bachmann pedig Obama egészségügyi programja ellen beszélt az egyik kaukusz helyszínén.
Ebben a pillanatban kezdődnek a kaukuszok Iowa 1774 körzetében, ahol a republikánus szavazók mindenhol összegyűltek egy nagy terembe (tűzoltóállomáson, könyvtárakban, tornatermekben). A jelöltek támogatói csoportokba szerveződnek, majd az egyes jelöltek támogatói csoportjainak vezetői beszédeket mondanak. Nagyjából fél-egy óra alatt megpróbálják meggyőzni a többi jelölt támogatóit, hogy csatlakozzanak hozzájuk. A megjelentek végül saját kezűleg felírják jelöltjük nevét egy üres papírra, amelyet egy dobozba dobnak. A folyamatról bővebben>>>
Iowa sem maradt ki az Egyesült Államokon végigsöprő Occupy-mozgalomból, természetesen megalakult az Occupy Des Moines is, a kaukusz, és az azzal járó médiafigyelem pedig egy külön részmozgalom, az Occupy Iowa Caucus létrejötétt is eredményezte. Az aktivisták már hetek óta mozgolódnak a város parkjaiban és elfoglalható épületeiben, köztük a Demokrata Párt helyi székházában, ahol nyolc embert le is tartóztattak. Köztük olyan is volt, aki négy éve még Obamának kampányolt.
Az Occupy Iowa Caucus tagjai azt szeretnék, ha az emberek valóban hallatnák a hangjukat és ha egyik jelölt sem tetszik, senkit sem támogatnának. Azt akarják, hogy a demokrácia reprezentatívabb legyen. December 27-én alternatív kaukuszt is tartottak óriási médiafigyelem mellett, nagyjából 250 helyi részvételével. Egyik tagjuk az al-Dzsazírának azt mondta, az már önmagában siker a mozgalomnak, ha olyan témák kerülnek így elő, amik egyébként elsikkadnának. Ajánljuk még a Daily Beast videóját a demonstrálókról és igazi iowai szakállakról.
Kiderült, hogy Terry Branstad, Iowa republikánus kormányzója még novemberben – még Newt Gingrich szárnyalása idején – megjósolta, szerinte melyik jelölt nyeri majd a kaukuszt. A kedd este felnyitott, addig gondosan lezárt borítékban a következő név állt: Mitt Romney.
Romneynak valóban jó esélye van a győzelemre, de Ron Paul és Rick Santorum is megléphet tőle. A legutolsó felméréseket összesítő RealClearPolitics szerint Romney 22,8 százalékkal vezet, Paul 21,5 százalékon áll, míg Santorum 16,3 százalékkal harmadik (ugyanakkor a korábban megbízhatónak bizonyult Des Moines Register iowai napilap kutatása szerint Santorum erősödhetett leginkább az utolsó napokban, ezért ennél is kiegyenlítettebb lehet az állás).
Négy évvel ezelőtt a mai napon Obama csapatának egyik tagja talált egy darab chipset, ami pontosan úgy nézett ki, mint Iowa állam - olvasható a drámai történet a barackobama.tumblr.com-on. Az illető azóta mindenhova magával vitte a chipset, ma pedig elérkezettnek látta az időt, hogy elmesélje ezt.
Ezen felbuzdulva Obama mikroblogján azt várják az olvasóktól, meséljék el, mit csináltak, amikor 2008-ban ő lett az iowai kaukusz győztese. Ezen pedig mi buzdultunk fel, így mi is feltesszük a kérdést - emékeznek olvasóink, mit csináltak 2008. január 3-án? Történeteiket kommentben várjuk!
A kaukuszt megelőzően szinte minden jelölt a negatív kampányra helyezte a hangsúlyt, vagyis szidta a többi jelöltet, ahogy csak tudta. A legtöbbet talán az utóbbi napokban Ron Paul kapta, akit Rick Santorum az utolsó pillanatban egyszerűen legusztustalanozott. Szerinte ugyanis Paul aktivistái hivogattak szavazókat az államban azzal az üzenettel, hogy Santorum abortuszpárti és ellenzi a fegyvertartáshoz való jogot. További hírek a témában: Newt Gingrich szerint Mitt Romney hazug.
Meglepetés lenne, ha Rick Perry végül dobogón végezne Iowában, ugyanakkor pénzügyileg és a későbbi államokban kiépített szervezeti háttér tekintetében Mitt Romney után talán a leginkább felkészült jelölt egy elhúzódó küzdelemre. „Ez egy maraton, eltart még egy jó ideig" – mondta napközben Perry. Ugyanakkor akármennyire is megfelelő a háttere, eredmények nélkül idővel le fog morzsolódni.
Herman Cain, a felmérésekben októberben vezető, de szexbotrányai miatt kampányát egy hónapja felfüggesztő volt pizzamogul akkori bejelentésével ellentétben nem tervezi egyik versenyben maradt republikánus jelölt támogatását sem. Ezzel már kicsit amúgy is elkésett volna, szavazóinak többsége már feltehetően régen besorolt valamelyik jelölt mögé.
Ron Paul négy gyereke, köztük a Tea Party-aktivista és kentucky szenátor Rand Paul, de még két orvostanhallgató unokája is felkeresi majd a kaukuszok helyszíneit, írja a CNN. Paul különösen erős szervezeti hátteret épített ki Iowában, aktivistái győzelemhez is segíthetik a kaukuszon. A fiatalok is Paul mellett állnak, aki a kampányban elsősorban az egyetemi városokra, Amesre, Davenportra koncentrált.
Iowa 99 megyéjéből egy északira különösen érdemes lesz figyelni ma éjszaka: az 1851-ben létrehozott Kossuth megyét az emigrációja alatt az Egyesült Államokban is járt Kossuth Lajosról nevezték el, lakossága a 2010-es népszámlálás alapján 15543 fő.
A kedd éjszaka elsősorban a kaukuszt rendező republikánusokról szól majd Iowában, de azért a demokrata szimpatizánsoknak is kijár a figyelem az államban. Barack Obama elnök videokonferencián szól majd támogatóihoz abban az államban, amelyet 2008-ban sikerült megnyernie, és ezzel repülőrajtot vett Hillary Clinton ellen. Obama kampánycsapata a korábban kiépített helyi szervezet erősítését ígérte.
Az élmezőnybe mért Rick Santorum és a sereghajtó Michele Bachmann kereste fel a hat jelölt közül személyesen is Iowa összes, 99 megyéjét. Ugyanakkor a CNN összegzése szerint mindketten látványosan az állam északnyugati, főként evangéliumi választók által lakott részére koncentráltak. Négy éve a republikánus kaukuszon megjelent 119 ezer választó 60 százaléka vallotta magát evangéliumi kereszténynek, többségük a győztes Mike Huckabee-re szavazott.
Az iowai republikánusok egy órán belül kezdik meg a kicsit sem szokványos szavazást: az 1784 körzet mindegyikében összegyűlnek egy nagy terembe, hogy aztán nyílt vita után döntsenek jelöltjeikről. Mi is megkezdjük élő közvetítésünket.
Hónapokig tartó kampány után kedd éjszaka az egész Egyesült Államok figyelme Iowa kukoricatermesztőire szegeződik: az iowai kaukusszal kezdetét veszi a republikánusok előválasztási időszaka, amelynek végén fél év múlva az egyik induló majd hivatalosan is a párt elnökjelöltje lesz, hogy aztán november 6-án az elnökválasztáson megmérkőzzön Barack Obama elnökkel.
Pillanatok alatt utolsókból lehetnek az elsők, derült ki a kedd esti iowai kaukusz előtt nyilvánosságra hozott utolsó fontosabb felmérésből is, amelyet az állam legbefolyásosabb napilapja, a Des Moines Register megbízásából készítettek. A felmérés egyértelműen Rick Santorum, a néhány hete még pár százalékra mért volt pennsylvaniai szenátor előretörését mutatja, aki könnyen meglepetést is okozhat az előválasztási szezont nyitó szavazáson.
Már egy hét sincs a republikánus előválasztási időszakot nyitó január 3-ai iowai kaukuszig, záporoznak a negatív tévéhirdetések, de még mindig nincs egyértelmű esélyes az államban, ahol a helyi republikánus vezetés szerint régóta volt ennyire megjósolhatatlan egy választás kimenetele.
Újabb fordulat teszi még izgalmasabbá a republikánus elnökjelöltségért folyó küzdelmet: a virginiai republikánus párt bejelentette, hogy sem a texasi kormányzó Rick Perry, sem Newt Gingrich volt házelnök nem gyűjtött elegendő érvényes aláírást ahhoz, hogy szerepelhessen a szavazólapon az állam előválasztásán.
A január 3-ai iowai kaukusztól már csak két hétre egyre izgalmasabban alakul a republikánus verseny. Három jelölt szinte fej-fej mellett áll, de az sem teljesen kizárt, hogy egy negyedik, comeback kid okoz majd meglepetést az előválasztási szezont nyitó államban.
A szórakoztatóipar ismét Barack Obama mellé áll, és az elnök újraválasztási kampányát támogatja majd, legalábbis erre utalnak azok a számok, amelyeket az amerikai média rebesget mostanában. Rendezők, színészek és médiamogulok állnak a demokraták mögött, hosszú, tömött sorokban.
A republikánus előválasztási időszakot január 3-án nyitó iowai kaukuszhoz közeledve hirtelen megszaporodtak a jelöltek Barack Obama elnök helyett már egymást bombázó tévéhirdetései. Posztapokaliptikus vízió után egyre több a kombájn és a kukoricamezők is mindennaposak már a szpotokban.
Láthattunk már időnként tévésorozati minőséget idéző próbálkozásokat, az eddigi szpotokból gyűjtött válogatásunk elején pedig annyit gyorsan meg is állapíthatunk, hogy nem azok a jelöltek készítették a legjobb reklámfilmeket, akik egyébként jól állnak a felmérésekben. Az igazi reklámfilmcunami ugyanakkor majd csak a szavazások beindulása után várható.
Az elmúlt időszakban beindult támadógépezethez képest szinte már baráti volt a hangnem a republikánus elnökjelöltek csütörtök esti vitáján, amely az utolsó volt a január 3-ai iowai kaukusz előtt. Mind a hét jelölt próbálta hangsúlyozni a saját jelöltsége mellett szóló érveket.
Nem várt oldalról kapott támogatást szerdán a republikánus elnökjelölti versenyben második helyre szorult Mitt Romney, aki mögött felsorakozott Christine O'Donnell, a legszélsőségesebben konzervatív bázist megszólító Tea Party mozgalom egyik prominense. „Remélem, hogy a támogatásom után mások is adnak Mitt Romneynak egy második esélyt" – állt közleményében.
Lemondott posztjáról Craig Bergman, a republikánus elnökjelölti versenyben vezető Newt Gingrich kampányának iowai politikai igazgatója, aki szektának nevezte a mormonokat. Bergman azt sugalta, hogy szerinte az evangéliumi szavazók nem választanák meg elnöknek Mitt Romneyt.
Az országos támogatottságban továbbra is stagnáló Mitt Romney elemzők szerint eddigi legrosszabb teljesítményét nyújtotta a republikánus elnökjelöltek szombati vitájában Iowában, hiszen azóta is magyarázkodhat az egészségügyi reformját bíráló Rick Perry texasi kormányzónak ajánlott tízezer dolláros (kb. 2,5 millió forintos) fogadása miatt.
Új helyzet állt elő a legutóbbi televíziós vita óta a republikánus jelöltek versenyében. A volt házelnök Newt Gingrich komoly előnnyel vezet a felmérésekben, ezért várható volt az ellene induló össztűz a szombat este Iowában, a január 3-ai első kaukusz helyszínén rendezett újabb republikánus vitán. A hat jelölt részvételével megtartott esemény azért is tartogatott izgalmakat, mert a terep közben átrendeződött: Herman Cain volt pizzamogul előző héten bejelentette kampányának felfüggesztését, szavazóiért megindult a küzdelem.