Az előző heti első kaukusz után az első klasszikus előválasztást (primary) is letudják kedden New Hamsphire államban a Barack Obama elnök ellen induló republikánus elnökjelöltek versenyében. Az állam előválasztásának toronymagas esélyese az Iowát is megnyerő Mitt Romney, ugyanakkor a második és harmadik helyért már szoros küzdelem várható.
2008-ban a későbbi republikánus elnökjelölt John McCain éppen itt vett lendületet, de a liberálisabbnak tekinthető állam idén inkább csak egy köztes, mégis kulcsfontosságú állomás Iowa és a január 21-én előválasztó, szintén konzervatívabb Dél-Karolina között.
Idézzük fel ismét a hétvégi elnökjelölti vitát a republikánus jelöltek között, ezúttal elsősorban a Barack Obama erősségének számító külpolitikai kérdésekre koncentrálva. A New Hampshire-i Manchesterben rendezett televíziós vitában a versenyben lévő jelöltek leporolták, és ismét közszemlére tették külpolitikai állásfoglalásaikat. Az iowai eredmények fényében Mitt Romney, Rick Santorum és Ron Paul nézeteinek áttekintése különösen időszerű lehet valamiféle mérlegvonáshoz.
Lemondott Bill Daley, a Fehér Ház kabinetfőnöke - közölték hétfőn Washingtonban médiaforrások.
A helyét Jack Lew, az elnöki apparátus költségvetési hivatalának igazgatója veszi át. A személycserét Barack Obama elnök közép-európai idő szerint hétfő este 9 órakor jelenti be.
Elsősorban Mitt Romneyt támadták, de egymás álláspontjait is több kérdésben megkérdőjelezték a republikánus elnökjelöltek a hétvégén New Hampshire-ben rendezett két vitán, amelyek közül a szombati egy fokkal visszafogottabbra sikerült. New Hampshire-ben kedden tartják az első előválasztást (primary), amelynek a héten az iowai kaukuszt csak nyolc szavazatos különbséggel megnyerő Romney a toronymagas esélyese.
A legutóbbi, iowai vita után három héttel rendezett vasárnapi vitán ellenfelei úgy vélték, hogy Romney képtelen lenne legyőzni Barack Obama elnököt. Az Iowában második helyen végző Rick Santorum volt pennsylvaniai szenátor azért is bírálta, amiért 2006-ban első ciklusa végén leköszönt massachusetts-i kormányzóként, meg sem próbálkozott az újraválasztással. Newt Gingrich volt házelnök pedig emlékeztetett rá, hogy Romney korábban szenátornak is indult, azonban nem sikerült nyernie.
Barack Obamának több szempontból sem sikerült legjobban a 2011-es év, erre most kiderül, hogy vele élcelődtek a legtöbbször az amerikai televíziók késő esti talkshow-iban, egy olyan évben, amikor Anthony Weiner saját nemiszervéről ábrázoló képeket küldözgetett körbe Twitteren.
A politika mindig is közkedvelt témája volt a beszélgetős műsoroknak (persze nem csak az USA-ban), így aztán nem kell különösebben csodálkozni azon, hogy Barack Obamával kapcsolatban 342 vicces vagy annak szánt megjegyzés, poén vagy félmondat hagyta el a műsorvezetők száját.
Illetve az idei hagyományoknak megfelelően „felfüggesztette kampányát", legalábbis a CBS jelentése szerint. A CNN úgy tudja, ezekben a percekben hivatalosan is bejelenti, hogy vége. Bachmann, aki a nagy hagyományú iowai Ames Straw Pollt még megnyerte – ez vetítette előre négy éve Mike Huckabee iowai győzelmét is – kedden csúnyán leszerepelt, a szavazatok hat százalékát szerezte meg. Az összesített eredménynél is kiábrándítóbb, hogy az entrance pollok szerint a Tea Party támogatóinak csupán 6 százaléka szavazott rá, pedig egy időben ő volt a mozgalom reménysége. Bachmann és a kampányát szintén „felfüggesztő" Rick Perry texasi kormányzó kiesésével jelentősen szűkült a konzervatívok, és még inkább az evangéliumi keresztény szavazók – a republikánus választók két legnagyobb, egymást részben átfedő csoportjának – választási lehetősége.
Üdv az olvasóknak, a törzsgárda talán még emlékszik rám négy évvel ezelőttről. Mivel azóta átnyergeltem a belpolitikára, az idei választáson sokkal jelentéktelenebb szerepem lesz a blogban, de időről időre okoskodok egyet, elsőként mindjárt megpróbálom felfogni, hogy mi is történt Iowában.
Fogadjuk el, hogy Romney megnyerte, bár a hivatalos adatok szerint még négy körzetben nem végleges az eredmény, amiből kettőben is nagyon vezet Santorum, úgyhogy akár fordulhat is ez még. Nagy jelentősége nincsen.
Nem sokkal, de végül többen adták le szavazatukat Iowában kedd este, mint négy évvel ezelőtt, amikor 119 ezren vettek részt a kaukuszokon. Most 121 914 érvényes szavazat érkezett. Az eredmények alapján az egyaránt 25 százalékot szerző Romney és Santorum, de még a 21 százalékkal harmadik Ron Paul is 7 delegáltra számíthat, míg Gingrichnek és Perrynek 2-2 delegált juthat az államban elnyerhető 25-ből.
Az iowai kaukusz menete ugyanakkor a körzeti eredményekkel valójában még nem ért véget, az előválasztásokkal ellentétben ugyanis nem közvetlenül választanak delegáltakat a párt jelöltállító gyűlésére, ahol hivatalosan is eldől a Barack Obamával szemben induló republikánus jelölt személye. A választókörzetenkénti szavazást hetekkel később kerületenkénti szavazás, ezt pedig állami jelölőgyűlés követi, ezeken választódnak ki hivatalosan is Iowa delegáltjai.
Minden idők legszorosabb kaukuszát tartották kedden Iowában a republikánusok, a győztes Mitt Romney és a második Rick Santorum között csak nyolc szavazat lett a különbség.
Romney 30 015, Santorum 30 007 szavazatot szerzett, mindkét jelölt 25 százalékot ért el. Mivel végül arányosan osztják el a 25 delegáltat, ezért sokkal inkább drámai holtversenyről beszélhetünk.
És immár hivatalos: Mitt Romney nyerte minden idők legszorosabb kaukuszát, de nem 14, hanem 8 szavazattal. 30015 szavazatot kapott Santorum 30007 szavazatával szemben.
Hivatalos végeredmény továbbra sincs, még mindig van olyan körzet, ahol nem fejezték be hivatalosan a számolást, Romney kampánycsapata viszont úgy tudja, 14 szavazattal nyernek.
És nem csak ők mondják ezt, a CNN-en élő adásban beszéltek a hiányzó körzetből bejelentkező helyi szavazóbiztossal, az ő adatai szerint is ez az eredmény.
Két körzetben még mindig számolnak szavazatokat, jelenleg úgy áll a helyzet, hogy egyetlen szavazat a különbség Romney (29 957) javára Santorummal szemben (29 956).
Mitt Romney gratulált Santorumnak a kampányért és azt mondta, ma Amerika győzött. Vetélytársával ellentétben nem nagyon beszélt Iowáról, inkább az általános bírálatokat folytatta Obamával szemben és a szokásos kampánybeszédet hozta. Vagyis pontosan úgy viselkedett ebben a helyzetben is, ahogy a sajtó le szokta írni őt, "megválasztható", de nem túl izgalmas jelöltként.
Ma megtettük az első lépést, hogy visszavegyük ezt az országot - mondta Rick Santorum, és miközben beszélt, még azalatt is többször változott, hogy éppen ő, vagy Romney áll az első helyen. Megköszönte a feleségének, Istennek, Iowának és a kampánycsapatának is és azt mondta, a szavazók bátrak voltak.
Minden eddiginél kisebb, öt szavazat a különbség Santorum és Romney között: a volt pennsylvaniai szenátor 29 562, míg ellenfele 26 557 szavazatot kapott, miután már a körzetek 99 százalékát is összeszámolták. Könnyen lehet, hogy a végeredményre még egy ideig várni kell.
Habár a körzetek 98 százalékának feldolgozása után még mindig néhány szavazat a különbség az élen Romney és Santorum között Iowában, a CNN előretekintve már a jövő kedden választó New Hampshire-re készül. Legújabb felmérésük szerint Romney 47, Paul 17, Huntsman 13, Santorum 10, Gingrich 9 százalékra számíthat. Elsősorban azonban Santorum eredménye jelent csak lényegi változást a december végi adatokhoz képest. A CNN egyben úgy tudja, hogy a 2008-as republikánus elnökjelölt John McCain, aki négy éve megnyerte a második államot, szerdán New Hampshire-be utazik, ahol bejelenti Mitt Romney támogatását.
Bachmann a hatodik hely után sem akarja abbahagyni, Rick Perry texasi kormányzó beszéde viszont akár arra is utalhat, ő kiszáll a versenyből. MIután felolvasta egy támogatója levelét, azt mondta, visszatér Texasba, hogy megvizsgálja, van-e út a kampánya számára. "Ez a kampány sosem rólam szólt, hanem az országról" - mondta. Egyértelműen azonban nem mondta ki, mik a mai eredmény következményei.
Michele Bachmann történelmet írt, az augusztusi iowai próbaválasztás győztese még soha nem esett vissza ennyire a tényleges választásra, a minnesotai képviselőnő mindössze 5 százalékot szerzett, pedig sok időt töltött Iowában, szülőállamában. Ennek ellenére nem jelentette be visszalépést kedd este, beszédében továbbra is magát tartotta a Barack Obama leváltására legalkalmasabb konzervatív jelöltnek. "Januárban talán már egy másik Michele lesz a Fehér Házban" - utalt Michelle Obama first ladyre.
Az egész este 13 százalékon álló, és végül negyedik helyen végző Newt Gingrich volt házelnök szerint még csak az elején vagyunk egy hihetetlenül fontos kampánynak, amelynek végcélja Barack Obama leváltása. Gingrich váratlan fordulatként az iowai győzelemre is esélyes Rick Santorumot dicsérte, aki szerinte hozzá hasonlóan pozitív maradt, ami nem mondható el az összes jelöltről, utalt Romneyra és Ron Paulra.
Azt mondta, hogy túlélte a legnagyobb támadássorozatot Iowa történetében, a negatív tévéhirdetések csaknem fele ellene irányult. Megismételte, hogy nem fog átmenni teljesen negatívba, de a szerdától New Hampshire-ben sugárzott hirdetéseiben „fenntartja a jogot az igazság kimondására" Romneyval kapcsolatban, Ron Pault pedig veszélyes külpolitikai nézetei miatt bírálta.
A harmadik helyen végzett Ron Paul az eredmény ismeretében azt mondta, nincs mit szégyellni, a kampány pedig folytatódik és következik New Hampshire. "Megyünk tovább, gyűjtünk még pénzt. Az önkéntesek ott lesznek, ebben biztos vagyok" - monta Paul.
Az eredmény ugyan valóban nem tűnik tragédiának Paul számára, de ez a harmadik hely nem is hozza meg azt a lendületet a kampánynak, amit vártak volna Iowától. A támogatók mindenesetre nem csüggednek, tapssal és ujjongással köszöntötték Pault.
Az élen túl szoros az állás, a körzetek 92 százalékának feldolgozása alapján Romney most éppen tizenhárom szavazattal vezet Santorum előtt, de a CNN a harmadik helytől lefelé már nem túl nagy kockázatot vállalva megjósolta az eredményt: Ron Paul a harmadik, Gingrich a negyedik, Perry az ötödik, Bachmann a hatodik, Huntsman pedig a hetedik.
Habár több republikánus tisztviselő is rekordrészvételt jósolt a szavazás előtt, könnyen lehet, hogy kevesebben mentek el a kaukuszokra, mint 2008-ban, amikor 119 ezren szavaztak. Négy éve a demokratáknál kétszázernél is többen mentek el, amikor Barack Obama lett a jelölt, ezért a mostani részvétel a republikánus szavazók lelkesedésére nézve is sokatmondó lehet.
Hirtelen felgyorsultak az események, már a körzetek 88 százaléka lejelentette a szavazatokat, Santorum és Romney egyaránt 25 százalékkal az élen, a volt pennsylvaniai szenátor előnye 26 443 szavazat begyűjtése után mindössze 45 szavazat 26 398 szavazatot szerzett riválisával szemben. Ron Paul már biztosan harmadik helyre számíthat csak, 21 százalékon áll.
A BBC ugyan talált egy kis falut, Dextert, Michele Bachmann minnesotai képviselőnőnek sikerült győznie, de összesítésben egyelőre mindössze 6 százalékon áll, ami ráadásul csak 3359 szavazatot jelent. Ez különösen annak fényében kelthet csalódást, hogy az Iowában született politikus augusztusban még 4823 szavazattal nyerte meg a republikánus próbaválasztást az államban – igaz, azon a fontosabb jelöltek még nem vettek részt.
Többen is találgatták, hogy Bachmann vajon visszalép-e, amennyiben az utolsó helyen végez, de a képviselőnő még kedden is arról beszélt, hogy a január 21-i Dél-Karolina előválasztására készül a hét második felében.
A körzetek 49 százalékának összeszámolása után Santorum és Romney 24 százalékkal az élen, Ron Paul kicsit visszaesett, 22 százalékkal követi őket. Egyelőre az állam nyugati, főként kontervatívabb szavazók által lakott részéből nem érkeztek még be egyáltalán szavazatok, ez pedig Santorumnak kedvezhet. Négy éve ugyanakkor több érintett megyét is Romneynak sikerült megnyernie, kérdés, meg tudja-e ismételni most is akkori eredményét.
A körzetek 31 százalékából már beérkeztek az eredmények, de tovább folytatódik az őrült hármas holtverseny. Most Mitt Romney vezet 24 százalékkal, de csak pár száz szavazat választja el az egyaránt 23 százalékra mért Ron Paultól és Rick Santorumtól. Ahogy egyik jelölt sem tud elhúzni a többiektől, Nate Silver a FiveThirtyEight blogon már azt találgatja, hogy vajon minden idők legszorosabb iowai eredménye születik-e éppen a republikánusoknál a szemünk előtt. Erre elég nagy esély van, hiszen az eddigi legszorosabb hármas verseny 1996-ban volt a republikánusoknál, amikor Bob Dole 26 százalékkal nyert a 23 százalékot elért Pat Buchanan és a 18 százalékos Lamar Alexander előtt.
Videókonferencián jelentkezett be Washingtonból Barack Obama Iowa demokrata szavazóinak, akik szintén tartanak ma kaukuszt, igaz, lényegesen szerényebb keretek között. Obama azt mondta, megtartotta azokat az ígéreteit, amiket négy éve tett az iowaiaknak. Említette például az iraki háború befejezését és az egészségügy átalakítását.
Amikor egy asszony arról kérdezte, mit mond azoknak, akik szerint nem tett eleget, Obama azt mondta, éppen ezért kell még négy év.
A Kossuth Lajosról elnevezett megyében is jelentett már a 22 körzet 64 százaléka, egyelőre Rick Santorum 32 százalékkal vezet, mögött Romney és Gingrich holtversenyben 18 százalékon, Paul 16 százalékon áll. A szintén északnyugati Pocahontas megyében is a volt pennsylvaniai szenátor tűnik a befutónak a körzetek 45 százalékának összeszámlálása után.
Ron Paul kampánycsapata a jövőre gondolva a szavazatok összeszámlálása közben odaszúrt a jövő heti New Hampshire-i előválasztásra készülő Jon Huntsmannek, aki Iowában tüntetőleg nem is kampányolt. „Megtaláltuk az egyetlen szavazódat Iowában, talán felhívhatnád, és köszönetet mondhatnál neki" – írták a Twitteren. A valóság sem sokkal szebb, a körzetek 22 százalékának összeszámolása alapján Huntsman 169 szavazatot, 1 százalékot szerzett. Ő sem felejtett el azért egy New Hampshire-i kampányeseményről üzenni a leendő iowai győztesnek: „Üdvözlet New Hampshire-ben. Iowa senkit sem érdekel".
Az ABC News exit pollja szerint sok független is elment szavazni (Iowában egyébként is elég az utolsó napon regisztrálni valamelyik párt szavazójának), nagy többségük pedig Ron Pault választotta, aki a fiatalok szavazatait is elsöprő többségben gyűjtötte be. Az evangéliumi szavazók többsége is Paul mellett döntött, ugyanakkor ellentétben 2008-cal, amikor Mike Huckabee volt az evangéliumi szavazók egyértelmű választása, ezúttal Santorum és még Romney mögé is sokan felsorakoztak. Az idősebb szavazók viszont Romneyban látták a legmegfelelőbb jelöltet.