A külpolitikai eredményekkel nyitott, de nagyrészt a gazdasági kérdésekre koncentrált Barack Obama kedd este az amerikai elnök szokásos éves országértékelő beszédében, amelynek idén különösen nagy súlyt ad, hogy november 6-án elnökválasztást tartanak az Egyesült Államokban.
Az elnök a kongresszus előtt az Unió helyzetéről elmondott beszédében értékeli az elmúlt év eredményeit, egyben ismerteti célkitűzéseit. Leginkább a gazdaság állapota érdekli az amerikaiakat, és a választást is ez dönti majd el, a beszéd így abba is bepillantást engedett, hogyan viszonyul majd Obama a legfontosabb ügyekhez a kampányban.
A volt massachusetts-i kormányzó Mitt Romney és felesége, Ann ígéretéhez híven nyilvánosságra hozta két évre visszamenőleg adóbevallását. Eszerint Romneyéknak 2010-ben 21,7 millió, 2011-ben pedig 21 millió dollár (összesen közel tízmilliárd forint) jövedelmük volt.
Ezek szinte kizárólag befektetésekből származtak, ezért 14 százaléknyi adót fizettek be utánnuk, miközben a munkabér után akár 35 százalékos is lehet az adó (a többség ugyanakkor nem ennyit fizet). A Romney által nyilvánosságra hozott dokumentumokból az is kiderül, hogy Romneyék az elmúlt két évben hétmillió dollárt fordítottak jótékonykodásra, a pénz több mint fele a mormon egyháznak ment.
Egy, a politikai adományokat szabályozó Legfelsőbb Bírósági döntés eredményeképpen a 2012-es amerikai elnökválasztás minden eddiginél jobban a lobbik és érdekcsoportok küzdelme lesz.
A republikánus verseny egyik nagy esélyese, Mitt Romney újra harciasabb arcát mutatta a hétfő este a megmaradt négy republikánus elnökjelölt részvételével tartott első floridai tévévitán. Nekiment legnagyobb riválisának, Newt Gingrich-nek, akit azzal vádolt, hogy több mint egy évtizeden keresztül lényegében lobbistaként szolgálta különböző vállalatok érdekeit.
Az online kalózkodás visszaszorítására készülő, nagy viharokat kavart SOPA és PIPA (Stop Online Piracy Act, illetve Protect Intellectual Property Act) törvénytervezetek elvérzésében a Wikipedia vezette online tiltakozás mellett jelentős része volt annak is, hogy az Obama-kabinet hivatalos állásfoglalásában a törvények ellen érvelt. A tervezetek elvileg a jogvédett tartalmak nagyipari illegális internetes terjesztését próbálták volna megakadályozni, gyakorlatilag azonban a szinte korlátlan cenzúra lehetőségét adták volna a szórakoztatóipar kezébe.
Hát wow. Bár, ha jobban belegondolunk, semmi meglepő nem történt. Romney kicsit alulteljesitett, egy mérsékeltnek valamivel 30 fölött kellene hoznia Dél-Karolinában. De hát Romney Romney, mi mást várhatnánk tőle. Ráadasul pont a vitákban szerepelt le, ami még időben kapott pofon lehet, Obama ellen azért ne álljon már ki valaki, akit Gingrich is porba aláz. Ráadásul az elhúzódó előválasztas a népi hiedelemmel szemben inkább jó, mint rossz. A támadásokat el lehet koptatni, sok témát ki lehet lőni, sok másra fel lehet készülni, sok államban lehet kiépíteni a szervezetet, ingyen média, nagyobb figyelem, stb. És az is milyen jó lenne, ha mégsem Romney lenne a jelölt. Ha már úgyis újabb négy év Obama jön, akkor már legyen vicces ez az év. Még négy év Obamanal csak négy év Romney tűnik borzalmasabbnak. Akkor már inkább nyerjen véletlenül a Santorum, hogy szívből kacaghassunk.
Fölényes győzelmet aratott a dél-karolinai előválasztáson a Chuck Norris támogatását is megszerző Newt Gingrich, akinek egy hét alatt sikerült megfordítania a versenyt az első déli államban, ahol korábban a New Hampshire-t besöprő Mitt Romney sima menetre készülhetett. Gingrich győzelmével egyben először fordult elő 1980 óta, hogy három különböző jelölt nyerje meg a három kezdő államot a republikánus előválasztási küzdelemben.
Newt Gingrich beszédének végére megérkezett a kvázi végeredmény is, a körzetek 99 százalékának feldolgozása után a volt házelnök 41 százalékkal győzött, Romney 27 százalékkal második, Santorum 17 százalékkal harmadik, Ron Paul pedig 13 százalékot ért el. Végül 555 ezren mentek el szavazni a republikánus előválasztáson.
„Nem jó vitázó vagyok, hanem az amerikai emberek legfontosabb értékeiről beszélek" – mondta a dél-karolinai győzelmi beszédében Newt Gingrich, aki az államban a héten rendezett mindkét vitából megerősödve került ki. Az Iowában és New Hampshire-ben is csak negyedik, de Dél-Karolinában feltámadó Gingrich hosszas köszönetnyilvánítással nyitott, majd elsősorban Obamára koncentrált, nem szúrt oda ellenfeleinek. Sőt, röviden még dicsérte is riválisait – még Romneyról is azt mondta, hogy keményen dolgozott, sikeres és megszervezte a téli olimpiát –, szerinte ők négyen mutatják, hogy milyen különböző háttérrel képviselhették álláspontjukat a washingtoni elittel szemben.
„Nem republikánus, hanem amerikai kampányt akarok folytatni" – jelentette ki. Mint mondta, optimisták, hogy újra tudják építeni az Amerikát, amelyet szeretnek. „Ez lesz a legfontosabb választás egész életünkben" – mondta, majd bejelentette, hogy hét háromórás vitára hívja majd ki Obamát, ha ő lesz a republikánus jelölt. „Használhat telepromptert, ha akar" – viccelt, mivel ő végig csak jegyzetek segítségével mondta el beszédét. Miután keményen kiosztotta Obamát köszönetet mondott Rick Perry texasi kormányzónak a támogatásáért. Elismerte, hogy nincs annyi pénzük, mint „egy bizonyos jelöltnek", de eszméket képviselnek, és az emberek erejében hisznek.
Már csak a győztes Newt Gingrich beszédére várunk, miközben a körzetek 82 százalékát feldolgozták már. Az állás már egy ideje nem változik, Gingrich 41 százalékkal vezet, Romney 27 százalékon áll, Santorum 18 százalékkal harmadik, Ron Paulra 13 százalék szavazott.
„Három állam, három győztes, micsoda nagyszerű küzdelem" – nyitotta beszédét a harmadik helyen végző Rick Santorum, aki a felméréseket ugyan némileg felülteljesítette, de nem sikerült megszólítania az evangéliumi szavazók többségét és az iowai eredmény megfordulásából sem sikerült sokat profitálnia. Szerinte teljesen nyílt a küzdelem, és ő az a jelölt, aki a leginkább szembeállítható Barack Obamával, egyben a leginkább következetes konzervatív a versenyben. A volt pennsylvaniai szenátor szerint a republikánusoknak ki kell állniuk a családi értékek mellett, egyben mindenkit biztosított, hogy megy tovább Floridába, és az azt követő államokba.
Úgy tűnik, a dél-karolinai republikánusok túlságosan is komolyan vették az előválasztást, mivel a vicckampányt indító Stephen Colbert nem áll túl fényesen, hívja fel rá a figyelmet a FiveThirtyEight blog. Colbert pénteken még az elnökjelölti küzdelemtől már másfél hónapja elbúcsúzó Herman Caint is magával rángatta, és arra próbálta rávenni a szavazókat, hogy figyeljenek a volt pizzamogul nevére a szavazólapon. „Herman Cain valójában én vagyok" – mondta Colbert, aki saját jogon természetesen nem szerepel a szavazólapon. Cain ugyanakkor az este folyamán nem nagyon tudott elmozdulni 1 százalék környékéről.
A New Hampshire-i második hely után háttérbe szorult, és Dél-Karolinában várhatóan csak negyedik Ron Paul arról beszélt támogatóinak, hogy a verseny valahol a delegáltak elnyeréséről szól, ő pedig ennek megfelelően készül a februárban kaukuszt tartó államokra. A libertariánus Paul megint a Fedet támadta, és korábban is elmondott nézeteit ismertette. "Megvan az üzenetünk, és eltökéltek vagyunk" - zárta beszédét. Már korábban is jelezte Paul kampánycsapata, hogy a túlságosan is drága Floridát lényegében kihagyhatják, és inkább a március 6-i szuperkeddig hátralévő államokra koncentrálhatnak.
Már csak az a kérdés, hogy mennyivel tud Gingrich győzni Romney előtt. A körzetek 38 százalékának feldolgozása mellett most éppen 15 pontos előnye van. Santorum 18 százalékon, a már beszédet tartó Ron Paul 13 százalékon áll.
Mitt Romney szerint egyre érdekesebb lesz a verseny, a hosszú előválasztási folyamatban még csak három államon vannak túl. „Nem félek a versenytől, ez csak erősebbé teszi a kampányunkat" – mondta a hét elején még biztos dél-karolinai győztesnek tűnő volt massachusetts-i kormányzó. „Minden egyes szavazatért, minden egyes államban harcolni fogok a következő hetekben. Megnyerjük a jelöltséget, és legyőzzük Obama elnököt novemberben."
Romney keményen elitélte az üzleti hátterét célzó republikánus (elsősorban Gingrich részéről érkező) támadásokat, de emellett a beszéd jelentős részében megint Obamát is ostorozta. Mint mondta, Obama soha nem vezetett egy tagállamot, vagy pedig vállalatot, és a republikánus pártnak sem kellene olyan jelöltet megválasztania, aki nem rendelkezik ezekkel a tapasztalatokkal.
A körzetek 13 százaléka jelentett, Gingrich 39 százalékkal vezet, Romney 28 százalékkal a második, a harmadik helyen egyelőre nincs nagy küzdelem, Santorum 17 százalékával szemben Ron Paul csak 13 százalékon áll.
Mitt Romney már meg is érkezett beszédet tartani. Dél-Karolina az első állam, ahol egyértelműen nem győzelmi beszédet mond majd, mivel Iowában a beszéd időpontjában is virtuális holtverseny volt.
A CNN-nek nyilatkozó Rick Santorum nagyon izgatottnak nevezte magát a fordulatok miatt. Úgy véli, hogy nemcsak a várható dél-karolinai győztes Gingrich-nek, hanem neki is sikerült momentumot szereznie. Bejelentette, hogy hosszú távra gondolkoznak a kampánycsapatával. Szerinte a választóknak meg kell érteniük, hogy elhúzódó előválasztás jön. Santorum azért is nagyon fontos lehet, mert Romneynak láthatóan problémát jelent, hogy egyre szűkül a konzervatív tábor által választható jelöltek listája, Gingrich pedig a héten állítólag a háttérben nemcsak Perryt, hanem a volt pennsylvaniai szenátort is visszalépésre kérte.
A CNN odaadta Newt Gingrich-nek a győzelmet, nagyon gyorsan eldőlt a küzdelem. Egy hete még Romney győzelme tűnt a legvalószínűbbnek, és még a hét második felében is szoros versenyre számíthattunk, de most már csak az a kérdés, hogy mekkora különbséggel végez az élen a volt házelnök. Egyébként a körzetek két százalékának feldolgozása után még Romney vezet 40 százalékkal, Gingrich pedig csak 32 százalékon áll, de már ott van a neve mellett a várható győzelmet jelző pipa.
Az exit pollok után megjöttek az első hivatalos eredmények is, a körzetek 1 százalékának feldolgozása után még Romney 36 százalékkal vezet, Gingrich 35 százalékon. Santorum 13 százalékkal második, Ron Paul egyelőre 10 százalékkal az utolsó helyen.
Az exit poll adatok alapján minden Gingrich-nek áll. A Tea Party szavazói közül 43 százalék őt választotta, és csak 26 százalék Romneyt, az evangéliumi szavazóknál ennél is nagyobb, 42-22 százalék az arány. A férfiak és a nők többsége is a volt házelnök mellett döntött. A választóknak a gazdaság volt a legfontosabb kérdés, ebben is erősebbnek látták Gingrich-et. A továbbiakra nézve a legfontosabb, hogy a szavazók 48 százaléka úgy gondolta, Gingrich alkalmasabb jelölt lehet Obama ellen, miközben 39 százalék mondta Romneyt.
Bezártak a szavazóhelyiségek, a CNN újabb exit poll eredményeket hozott nyilvánosságra. Eszerint Gingrich az utolsó felmérésekben jelzett hatalmas győzelemre számíthat, 38 százalék választhatta a volt házelnököt, míg Mitt Romney mellett csak 29 százalék dönthetett. Rick Santorumot 17 százalékra, Ron Pault 15 százalékra jelzik.
Nem is olyan régen még azt találgatták az elemzők, hogy vajon Mitt Romney történelmet ír-e az első három szavazás besöprésével. Ehhez képest a héten kiderült, hogy Iowát valójában Rick Santorum nyerte meg, Dél-Karolinában pedig az utolsó felmérések és az exit pollok is Gingrich győzelmét vetítik előre, Romneynak könnyen csak a hazai pályának tekinthető New Hampshire maradhat. Így egyben először fordulna elő, hogy az első három államot három különböző induló húzná be. Gingrich ráadásul azzal is érvelhet majd, ha valóban sikerül nyernie, hogy 1980 óta a dél-karolinai győztes lett végül a republikánus elnökjelölt.
Újabb korai exit pollokból indulhatunk ki, eszerint a szavazók 37 százaléka az elmúlt néhány napban, 16 százalékuk pedig egyenesen csak a szavazás napján döntött. 88 százalékuk ráadásul azt állította, hogy a héten rendezett két vita nagyon fontos volt döntésük meghozatalában. Newt Gingrich az elmúlt héten több mint tíz százalékot erősödött a felmérésekben, nem kis részben a vitáknak köszönhetően.
A CNN-nek az egyik körzetben azt mondták Charlestonban, Dél-Karolina egyik legnagyobb városában, hogy viszonylag mérsékelt volt a részvétel az előválasztáson. Pontos adatokat azonban még nem tudni. Az államban erősen esett napközben, ez is befolyásolhatta a szavazók részvételi hajlandóságát. Iowában és New Hampshire-ben sikerült elérni a négy évvel ezelőtti részvételi arányokat a republikánusoknál.
A CNN ismertette az első exit pollokat, eszerint a szavazók 64 százaléka evangéliumi kereszténynek vallotta magát, 66 százalékuk a Tea Party mozgalom támogatója, és 69 százalék nagyon vagy valamennyire konzervatívnak tartja magát. Ez ugyanakkor nem feltétlenül rossz előjel Romneynak, ugyanis többek között Nikki Haley, Dél-Karolina Tea Party által támogatott kormányzója is mellette kampányolt az elmúlt hetekben.
Izgalmas éjszaka elé nézünk, a legutolsó felmérések szerint elképzelhető, hogy Newt Gingrich nagyon magabiztos győzelmet arat Dél-Karolinában, de a szoros versengést sem lehet kizárni köze és Mitt Romney között. Már csak négy jelölt maradt versenyben, a harmadik helyért Ron Paul és Rick Santorum küzd majd. Hamarosan zárnak a szavazóhelyiségek, kezdünk.
Minden megfordult egy hét alatt a szombaton előválasztó Dél-Karolinában, ahol Mitt Romney sima győzelme helyett már inkább Newt Gingrich-nek áll a zászló, de legalábbis hatalmas csata várható az első helyért. Az első déli államban megrendezett szombati előválasztásnak külön súlyt ad, hogy 1980 óta mindig az lett a későbbi republikánus elnökjelölt, aki Dél-Karolinában meg tudta nyerni az előválasztást.
A felmérésekben megerősödő Newt Gingrich a középpontba került az elején, de később már a jelöltségre leginkább esélyes Mitt Romney adóbevallása és a megválaszthatóság kérdése volt a legfontosabb csütörtök este a Dél-Karolinában rendezett második republikánus elnökjelölti vitán. A négy versenyben maradt jelölt mindent megpróbált, hogy meggyőzze a választókat a szombati dél-karolinai előválasztás előtt.
A legszorosabban megnyert iowai kaukuszról írtunk még két hete, akkor úgy tűnt, hogy az őrült versenyfutásban Mitt Romney nyolc szavazattal győzött végül Rick Santorum előtt. Ehhez képest csütörtökön kiderült, hogy a hivatalosan elérhető eredmények alapján valójában Santorum végzett harmincnégy szavazattal az élen.