A szavazatok hat százalékát dolgozták fel eddig, Santorum 40 százalékkal vezet, Romney 39 százalékkal második. Ahogy várható volt, hihetetlen szoros lesz a küzdelem Romney szülőállamában.
A CNN is emlékeztet rá, hogy egy várhatóan szoros küzdelemben az is fontos lehet, hogy melyik jelölt hozza az egyes kongresszusi körzeteket, mivel az államban elnyerhető harminc delegáltból csak kettőt ítélnek oda az összesen a legtöbb szavazatot elnyert indulónak.
Romney az őt támogató Super PAC-kel együtt másfélszer annyi, több mint mint hárommillió dollárt költött tévéhirdetésekre Michiganben, mint Santorumék, akik valamivel kétmillió dollár felett végeztek. Mindkét kampánycsapat jelentős pénzeket dobott be az elmúlt néhány napban.
Arizonában és Michiganben nem is kampányolt, de Newt Gingrich gyorsan kihasználta az ingyen műsoridőt és a saját hazai pályáján, a szuperkedden választó Georgiában mondott beszédet. A kemény gazdasági üzenet helyett a gyerekkorától induló vicces anekdotákon a helyszínen megjelent közönség jól szórakozott, de a CNN-nek egy idő után elég volt, elkapcsoltak.
A szavazatok egy százalékának összeszámolása alapján Rick Santorum 41 százalékkal vezet, Romney 36 százalékkal második, Ron Paul 12 százalékon, a közben már Georgiában beszédet mondó Gingrich pedig 7 százalékon áll.
Michiganben nyílt előválasztást tartanak, amelyen így nem csak a republikánusok vehetnek részt. Santorum a szavazás előtt arra buzdította a demokratákat, hogy szavazzanak rá az elnökválasztáson Obamára veszélyesebbnek tartott Romney ellen, erre válaszul a volt massachusettsi kormányzó már arról beszélt, hogy piszkos trükkökkel próbálják megverni az államban.
A CNN exit pollja szerint tízből hat választó republikánusnak vallotta magát, ugyanakkor minden tizedik demokrata volt, a többiek függetlenek. A FiveThirtyEight blog emlékeztet rá, hogy négy éve csak 32 százalék volt a republikánus előválasztáson szavazó függetlenek és demokraták aránya, szemben a mostani 41 százalékkal. A 10 százaléknyi demokrata szavazó közül minden második Santorumot választotta, csak 15 százalékuk döntött Romney mellett. Órákon belül kiderül, befolyásolták-e a demokraták a végeredményt.
Michigan nagy részén már lezárult a szavazás, de az állam északnyugati csücskében még egy órán át nyitva vannak a szavazóhelyiségek. Arizonában egy óra múlva zárnak, ott várhatóan már nem sokkal később győztest is hirdetnek majd. Michiganben ugyanakkor a végsőkig kiélezett küzdelem várható.
Miközben Michiganben, számos autógyártó otthonában a republikánus előválasztást tartották kedden, Barack Obama a Fehér Házhoz közel találkozott kétezer autógyári munkással, hogy megnyerje a szakszervezetek támogatását a novemberi elnökválasztásra.
Míg Romney és Santorum még sokáig várhat a szoros michigani párharc végeredményére, addig Ron Paul és Newt Gingrich teljesen esélytelenként már várhatóan hamar beszédet mond a szuperkeddre készülve.
Az elnökjelölt-jelöltek, köztük főként az Arizonában és Michiganben esélytelen Ron Paul és Newt Gingrich egyre nagyobb erőkkel készülnek a pont egy hét múlva esedékes szuperkeddre. Ron Paul az estét Virginiában tölti, míg Newt Gingrich egész nap Georgiában volt. Még Santorum is szánt pár órát a michigani kampányából arra, hogy átugorjon Ohióba, és szavazókat toborozzon a szuperkeddre, de estére visszatért Michiganbe az eredményhirdetésre.
A CNN exit pollja szerint a michigani szavazók 30 százaléka nagyon konzervatívnak, 30 százalékuk valamennyire konzervatívnak, míg 40 százalékuk mérsékeltnek vagy liberálisnak vallotta magát. 54 százalékuk a gazdaságot nevezte a legfontosabbnak döntése meghozásakor. Minden negyedik válaszadó az elmúlt néhány napban hozta meg döntését, tízből hatnál pedig fontos volt a szerdán tartott elnökjelölti vita. Az is egyértelműen kirajzolódott, hogy a szerdai elnökjelölti vita nem kedvezett Santorumnak.
Perceken belül befutnak az első szavazatok Michiganből, Arizonában kicsit több mint egy óra múlva zárnak a szavazóhelyiségek, kezdünk. Arizona gyorsan eldőlhet Romney javára, de Michiganben igazi drámára van kilátás: a FiveThirtyEight szerint Romney ledolgozta ugyan Santorum több mint tíz százalékos előnyét az elmúlt hetekben, de az utolsó pillanatban megint Santorum erősödhetett, tényleg hajszálon fog múlni az egyik jelölt győzelme. Michigan hazai pálya Romney-nak, ebben az államban született és az apja itt volt kormányzó, ezért az eredménynek szimbolikus jelentősége is van.
Hihetetlen izgalmakra van kilátás az Arizonában és Michiganben rendezett előválasztásokon, amelyekkel három hetes kihagyás után folytatódik a küzdelem a republikánus elnökjelöltségért. Az elnyerhető 59 delegáltnál sokkal fontosabb, hogy melyik jelölt tud lendületet venni az akár sorsdöntő március 6-i szuperkedd előtt, amikor tizenegy államban szavaznak egyszerre.
Kicsit kínos melléfogásnak bizonyult a helyszínválasztás Mitt Romney volt massachusettsi kormányzó gazdasági témákról szóló beszédéhez Detroitban. Az 1200 fős rendezvénynek egy 65 ezer fős stadiont szemeltek ki, amely így a képeken látványosan kongott az ürességtől, és agyonnyomta az eseményt.
A volt massachusettsi kormányzó Mitt Romney került ki jobban a szerdán rendezett elnökjelölti vitából. A kedden előválasztó Arizonában növelni tudta előnyét, Michiganben pedig az elmúlt napokban nyilvánosságra hozott felmérésekben átvette a vezetést legnagyobb riválisától, Rick Santorumtól.
Huszonhét nap után újból elnökjelölti vitán találkozik a versenyben maradt négy republikánus elnökjelölt kedd este Arizonában. Sokat változott az állás a legutóbbi, még floridai vita óta, de a mostaninak az is külön súlyt ad, hogy nem lesz több elnökjelölti vita a március 6-i, akár sorsdöntő szuperkedd előtt, amikor tizenegy államban szavaznak egyszerre.
Barack Obama megint megcsillogtatta énektudását, amikor nem tudott nemet mondani Mick Jaggernek, és csatlakozott hozzá egy szám erejéig a kedd este a Fehér Házban rendezett blues esten, amelyen a blues legnagyobb alakjai szinte kivétel nélkül felléptek.
Egyre izgalmasabb a küzdelem a republikánus elnökjelöltségért a nagy esélyes Mitt Romney, és az előző keddi hármas győzelme óta szárnyaló Rick Santorum között. A konzervatív bázist célzó volt pennsylvaniai szenátor az országos felmérésekben befogta, és meg is előzte Romney-t, akit egyik hirdetésében kifacsart Rambóként festett le.
Barack Obama támogatottsága ismét elérte az 50 százalékot. Ha ma tartanák a választást, bármelyik republikánus ellenjelöltet le tudná győzni.
Mitt Romney a CPAC-en elmondott beszédében Massachusetts állam kormányzójaként hozott döntéseit is megvédte, amikor saját konzervatív elköteleződését hangsúlyozta. Most vessünk egy gyors pillantást a kormányzóként eltöltött négy évéből a 2012-es kampányban leginkább meghatározó egészségügyi reformra, és a Barack Obama által országosan bevezetett törvény szerepére.
A keddi pofonok után Mitt Romney újabb állam begyűjtésével és egy szimbolikus győzelemmel is vigasztalódhat a republikánus előválasztáson. Maine-ben szorosan, de megnyerte a kaukuszt Ron Paul ellen, míg a CPAC-en, a konzervatív aktivisták és politikusok legfontosabb találkozóján is élen végzett a résztvevők között rendezett szavazáson.
Barack Obama amerikai elnök pénteken kompromisszumos megoldást javasolt a vitában, amely arról szól, hogy fedezzék-e a fogamzásgátlás-biztosítást az egyházi intézmények dolgozóinak.
Érdekes csavart adhat az elnökválasztási kampánynak, hogy a San Franciscó-i bíróság alkotmányellenesnek nyilvánította azt a 2008-as népszavazást, ami betiltotta Kaliforniában a melegházasságot. Melegjogi aktivisták óriási ünnepségeket rendeztek a nyugati part nagyvárosaiban, miután Stephen Rinhard bíró ismertette a döntést: a Proposition 8 néven elhíresült szavazás egyetlen eredménye a melegek jogainak megcsonkítása volt, társadalmi haszna pedig gyakorlatilag semmi. Jellemző módon egyébként az ítéletet meghozó három bíró közül Reinhardt (Jimmy Carter kinevezettje) és Michael Daly Hawkins (Bill Clinton nevezte ki) támogatta, míg az egyetlen republikánus hátterű, N. Randy Smith (George W. Bush kinevezettje) ellenezte az ítéletet, így alakult ki a 2:1-es szavazatarány.
Az idei előválasztási folyamatban már szinte menetrendszerűen újabb fordulat következett be kedd éjszaka az amerikai republikánusok küzdelmében, az elmúlt hetekben már-már leírt Rick Santorum volt pennsylvaniai szenátor az egyszerre szavazó három államból Minnesotában, Coloradóban és Missouriban is nyerni tudott. A floridai és a nevadai fölényes győzelmei után a jelöltségre még mindig leginkább esélyes Mitt Romney viszont kapott egy pofont a konzervatív bázistól.
Három államban szavaznak egyszerre kedden a republikánus előválasztási szezonban, ezúttal pedig korántsem biztos, hogy a versenyben vezető Mitt Romney háromból három győzelemmel zár majd, a legelső, iowai szavazást megnyerő Rick Santorum meglepetést okozhat.
A Barack Obamáról szóló képregények után most a republikánusokkal foglalkozó füzeteket szedtük össze. A 2000-es évek képregényhős demokratáival ellentétben a republikánus politikusok már a 80-as évek mainstream képregényeiben is megjelentek, többnyire negatív szereplőként.
A várakozásoknak megfelelően Mitt Romney nagy fölénnyel nyeri a nevadai kaukuszt, ezzel az eddigi öt államból már háromban győzni tudott, és újabb lépéssel közelebb került a republikánus elnökjelöltség megszerzéséhez. Romney az állam elnyerhető 28 delegáltjának többségét is megszerzi majd.
A szavazókörök 44 százalékának feldolgozása alapján Romney 44 százalékkal vezet, legnagyobb riválisa, Newt Gingrich 25 százalékon, míg a kaukuszállamokban lelkes aktivistáiban bízó Ron Paul 18 százalékkal harmadik, az iowai győztes Rick Santorum pedig 12 százalékkal negyedik.
A kedden a floridai előválasztás megnyerésével lendületet kapott Mitt Romney újabb államot gyűjthet be szombaton, amikor a nevadai kaukusszal folytatódik a republikánus előválasztás. Így Romney lehet az első jelölt, aki egymás után két államot is meg tud nyerni az idei előválasztáson, és Nevada huszonnyolc delegáltjának többségét is begyűjtheti.
A floridai előválasztást már nagy fölénnyel besöpörte Mitt Romney, és szombaton már a nevadai és maine-i kaukuszokra készülnek a republikánus elnökjelöltek, de térjünk még vissza gyorsan Newt Gingrich volt házelnök egyik egészen elképesztő felvetésére. Gingrich a floridai kampányban is hangoztatta, hogy az Egyesült Államoknak állandó holdbázist kellene építenie, amely idővel egy tízezer fős kolóniává duzzadhatna, és az USA 51. államává válhatna.
George Clooney-nak nem lehet könnyű megküzdenie a komplexusaival: a Vészhelyzet sokat csókoló jópasijából a társadalomért felelősséget érző, két lábon járó civil kontrollá vált. Új filmje, A hatalom árnyékában saját pártja sötét ügyeivel foglalkozik, hogy a végén megállapítsa, mindegy, ki kerül a Fehér Házba, mert az elnököt a titkai, és az ehhez szorosan kapcsolódó alkui határozzák meg. Kritikánkat itt olvashatjátok>>>