Mitt Romney magabiztosan nyerte az illinois-i előválasztást, 46,7 százalékával szemben Rick Santorum csak 35 százalékot szerzett. De ami ennél is fontosabb, Romney nyerte meg a legtöbb kongresszusi választókerületet is, aminek Illinois-ban nagy jelentősége van, mert a küldötteket nem a teljes szavazat arányában, hanem körzetenként osztják. A jelen állás szerint Romney 42, Santorum 12 küldöttet szerzett kedden.
Romney az előrejelzett különbséggel nyerte a választást, bár technikailag Santorum is felülteljesítette a felméréseket - Newt Gingrich kiábrándító, 8 százalékos eredményének köszönhetően. Ugyanakkor Gingrich visszaeséséből sem tudott profitálni, mert Romney ugyanolyan arányban múlta felül a várakozásokat.
Kedden Barack Obama hazai pályáján, Illinois-ban mérkőznek meg az előválasztáson a republikánus elnökjelöltek, Mitt Romney és Rick Santorum. Vagy éppen „Gerely" és „Kőszikla", a GQ magazin ugyanis a legváratlanabb pillanatban felfedte a két legerősebb republikánus induló titkosszolgálati kódnevét.
Jelképes győzelem, de Mitt Romney ellentmondást nem tűrő fölénnyel söpörte be a Puerto Rico-i előválasztást, így az elnyerhető összes, húsz delegáltat begyűjtötte. A 83 százalékot szerző Romney eddig kifejezetten jól szerepel az Egyesült Államok szigetein (nyert eddig Guamon, az Északi-Mariana-szigeteken, az Amerikai Virgin-szigeteken, Amerikai Szamoán, Hawaii-on is), inkább az volt némileg meglepő, hogy Rick Santorum a kelleténél több időt fordított kampányolásra Puerto Ricóban, pedig a következő fontos ütközet a keddi illinois-i előválasztás lesz a republikánus jelöltállítási folyamatban.
Két fontos győzelmet könyvelhetett el Rick Santorum kedden a republikánus előválasztáson, amelyen a jelöltek egyikéből majd Barack Obama elnök kihívója lesz. A konzervatív tábor támogatását jelző fontos déli államokban, Alabamában és Mississippiben is ő végzett az élen, miközben a jelöltségre legesélyesebb Mitt Romney csak szépségtapaszként tekinthet a Hawaii-on és az Amerikai Szamoán rendezett kaukuszok megnyerésére.
Miközben kedden déli államokban, Alabamában és Mississippiben, valamint Hawaii-on folytatódik a republikánus elnökjelöltállítási küzdelem, Mitt Romney Barack Obama elé került, legalábbis a Twitteren. A Washington Post összehasonlítása alapján az amerikai elnököt kevesebbszer említették meg az előző héten, mint a legesélyesebb republikánus elnökaspiránst. A médiában összességében viszont már egyértelmű Obama fölénye, Romney-t és nagy riválisát, Rick Santorumot együtt említették annyiszor, mint a demokrata elnököt.
Az izgalmas szuperkedd után kisebb érdektelenség mellett folytatódott szombaton három kaukusszal is a republikánusok jelöltállítási folyamata. Rick Santorum megnyerte az egyetlen államot, Kansast, míg a végső győzelemre legesélyesebb Mitt Romney Guamon és az Északi-Mariana-szigeteken gyűjtött delegáltakat.
Egyre inkább úgy tűnik, hogy az elnökválasztási kampányt Barack Obama mellett Mitt Romney-ra fogják kihegyezni. Legalábbis erre enged következtetni az öt legtöbbet sugárzott politikai hirdetés.
Az este győztese, Mitt Romney hozta a legtöbb, tízből hat államot, és messze a legtöbb delegáltat is ő szerezte meg a szuperkedden, de így sem nyert eleget ahhoz, hogy eldöntse a republikánus elnökjelöltségért folyó versenyt.
Az utolsó pillanatig kérdéses volt, hogy meglesz-e, sokáig Santorum mögött volt, és csak 80 százalék után tudott fordítani. Romney a szavazatok 38, Santorum 37, Gingrich 15 és Paul 9 százalékát vitte el. Ezzel Romney öt államban nyert, Santorum pedig háromban, bár még mindig nem tudjuk, hogy Alaszkában ki nyert, de hamarosan kiderül.
Alaszka előző kormányzója a volt házelnökre adta le a szavazatát.
Magyar idő szerint reggel hatkor a szuperkedd utolsó, tizedik államában, Alaszkában is lezárult a szavazás. A szavazatokat elkezdték megszámolni. Mindjárt kiderül az is, hogy Sarah Palin kire szavazott.
Hivatalos: Romney négy államban nyert (Massachusets, Virginia, Vermont, Idaho), Santorum háromban (Oklahoma, Tennessee, Észak-Dakota), Gingrich egyben (Georgia), Ron Paul pedig sehol sem. A következő egy órában már csak Ohió a kérdéses, de valószínűleg Romney fogja elvinni, ezzel 5-3 arányban legyőzve Santorumot.
A CNN elszpojlerezte, hogy Mitt Romney-nak az este alatt most először sikerült fordítania Ohióban: helyszíni tudósítójuk Hamilton megyéből jelentette, hogy Romney 3000 szavazattal Santorum fölé kerekedett. Pár perccel később hivatalosan is megerősítették, hogy csak ezer szavazattal ugyan, de Romney-nak tényleg sikerült fordítania. (Közben egyébként Cuyahoga megyében órák óta 41 százaléknál áll a feldolgozottság.)
A szavazatok 12 százalékos feldolgozottságánál Idahóban Mitt Romney 78 százalékkal vezet. A második Ron Paul 11, a harmadik Rick Santorum 8 és a negyedik Newt Gingrich 3 százalékkal. Romney innen már valószínűleg nem fogja elbukni az államot, így ez lesz ma éjjel a negyedik győzelme.
A városi körzetek szavazatait lassabban számlálják. Ezekben Mitt Romney az erősebb, így 84 százalékos feldolgozottság mellett már 37-37 százalékkal mennek fej-fej mellett. Még mindig simán fordíthat.
70 százalékos feldolgozottságnál 2 százalékkal vezet Rick Santorum Ohióban Mitt Romney előtt. Santorumé egyelőre a szavazatok 38 százaléka, és 15 ezer szavazattal előzi meg Romneyt. Ha Santorum elviszi Ohiót, mindketten négy államban lesznek győztesek ma éjjel.
Amíg Rick Santorum Ohióban és Gingrich Georgiában mondott beszédet, Ron Paul pedig Észak-Dakotában fog megszólalni, Mitt Romney Massachusettsben állt ki a támogatói elé, abban az államban, ahol korábban kormányzó volt. Romney üzent a riválisainak: „Köszönöm, fiúk, szép verseny." Gingrichhez hasonlóan már ő is a november 6-i elnökválasztásra készül, előbbivel ellentétben jogosan. A beszédében a szuperkeddel csak érintőlegesen foglalkozott, döntően Obama elnököt és kormányát bírálta.
Pillanatok alatt jönnek be az eredmények az észak-dakotai kaukuszról, a körzetek 75 százaléka már jelentett, Santorum 39 százalékkal vezet, Ron Paul 28 százalékával megelőzi a 25 százalékon álló Romney-t, míg Gingrich 8 százalékon. Ezzel Santorum megnyerte a harmadik államát is, 3-3-ra állnak Romney-val a szuperkedden, tényleg Ohio lesz a döntő.
Szerettünk volna írni még valami okosat Newt Gingrich mai győzelméről, de megláttuk ezt a képet:
És hosszú percek óta semmi másra nem tudunk gondolni, mint amire minden bizonnyal mindenki gondol most. Igen, arra, hogy a republikánus jelölt arra a bizonyos zenére kergeti a feleségét egy napsütötte parkban.
Alighanem a szuperkedd ultrabrékingje: Benny Hill nyert Georgiában!
Rick Santorum mai főhadiszállása egy középiskolai konditerem. A konzervatív jelölt – aki a 93 éves édesanyját is elvitte magával az ohiói Steubenville-be – egy középiskolai tornateremben ünnepel Ohióban, ahol még mindig nem lehet tudni, hogy ő vagy Romney fog első helyen végezni. Talán ezért is tartott hamarabb beszédet, minthogy el lehetett volna dönteni, hogy melyikük a győztes. Beszédében ismét az egészségügyi reformmal foglalkozott, és még Ronald Reagantől is idézett. „Olyan emberre van szükségünk Obama elnök ellen, aki őszinte az amerikai néppel" – mondta.
Eddig hat államban hirdettek győztest, egy gyors összegzés: Romney három államot nyert (Massachusetts, Vermont, Virginia), Santorum kettőben (Tennessee, Oklahoma), de Tennessee-ben ráadásul az előrejelzésekhez képest kevésbé lett szoros. Gingrich a várakozásoknak megfelelően hozta Georgiát, amelynek húsz évig kongresszusi képviselője volt.
Várunk még Ohióra, ahol 38 százalékos feldolgozottság mellett nőtt a különbség, Santorum 39 százalékkal vezet a 35 százalékon álló Romney előtt. Az észak-dakotai kaukuszról már elkezdtek csordogálni az eredmények, 21 százalékos feldolgozottság mellett 40 százalékon Santorum, Romney 27 százalékon, Paul 25 százalékon áll.
Az élet császáraként állt az ünneplő tömeg elé Atlantában, hazai pályán a ma esti tíz államból egyedül hazai pályáját, Georgiát hozó Newt Gingrich. Nyugdíjas Dennis, a komisz vigyorral üzent azoknak, akik szerint már kifulladt a kampánya, majd a január közepi dél-karolinai győzelmét emlegette. Hangsúlyozta, hogy ha otthon sem tudott volna nyerni, hiteltelen lenne, de a szavazói bizonyítottak. Szerinte ő az egyetlen jelölt, aki képes legyőzni Barack Obamát. A héten Alabamába, Mississippibe megy, ahol jövő kedden lesz szavazás, emellett pedig a szombaton szavazó Kansast is felkeresi. A konzervatív déli államokban még esélye is lehet.
Miután hat államot már kiosztottak a jelöltek között, a várakozásoknak megfelelően Ohióra szűkül a küzdelem, amíg Idahóból és Észak-Dakotából nem gyorsulnak fel az eredmények. Ohióban 23 százalékos feldolgozottság mellett Santorum 38 százalékkal vezet a 36 százalékon álló Romney előtt. Bármelyikük is szerzi majd a legtöbb szavazatot az államban, ez lesz a legszorosabb republikánus előválasztás Ohióban, emlékeztet rá Nate Silver a FiveThirtyEight blogon. Korábban 1976-ban volt tíz százalékos különbség Ronald Reagan és Gerald Ford akkori elnök között.
Ahogy az várható volt, a CNN Oklahomát is odaadta Santorumnak. 15 százalékos feldolgozottság mellett jelenleg 34 százalékkal vezet a volt pennsylvaniai szenátor, ami érdekes még, hogy Newt Gingrich is kifejezetten jól áll, 27-27 százalékkal holtversenyben második Romney-val. Ron Paul 10 százalékon.
Ha már ilyen szép sikereket ér el Rick Santorum, emlékezzünk meg egy 1994-es kommentárjáról, amit éppen tegnap vett elő a Mother Jones magazin. Az egyik fontos különbség az amerikai és a magyar politikai élet között ugyanis, hogy míg a magyar politikusok azzal sem nagyon szeretnek szembenézni, amit múlt héten mondtak, az amerikaiaknak teljesen természetesen kell elszámolni évtizedekkel ezelőtti megjegyzésekkel is. De elnézést, elkalandoztam.
"A jelenlegi jóléti rendszer a társadalom felbomlásához vezet. Az ország anyaga foszlik, ennek okai pedig az egyedülálló anyák. Minden tanulmány, újságcikk, kutatás arra mutat, hogy az rombolja az országot, hogy gyerekek vállalnak gyereket. Ha nem akarnak szembenézni ezzel, és becsukják a szemüket, csinálják, de nélkülem. Seggbe kell rúgni az egyedülálló anyákat" - mondta akkor Santorum, aki szerint az ilyen anyáknak nagyobb valószínűséggel lesz bűnöző gyerekük.
A CNN ebben a pillanatban odaadta Tennessee-t Santorumnak, aki így megszerezte első győzelmét a szuperkedden, ráadásul fontos államot tudott hozni. A feldolgozottság most 15 százalékon áll, eszerint Santorum 45 százalékkal vezet, Romney 28 százalékkal második, Gingrich 18 százalékkal harmadik, Ron Paul pedig 7 százalékon.
A CNN arról írt, hogy a Tennessee-ben szavazók 63 százaléka Tea Party támogató volt. Egyébként a fehér evangéliumi szavazók aránya a 2008-as 66-ról 71 százalékra növekedett, és ez a leginkább konzervatív jelöltnek, Santorumnak kedvez. A válaszadók 44 százaléka szerint Mitt Romney a legesélyesebb republikánus elnökjelölt-jelölt arra, hogy legyőzze Barack Obamát. Santorumot 23, Gingrichet 21, Pault pedig 9 százalék tartja képesnek arra, hogy Obama fölé kerekedjen a november 6-i elnökválasztáson.
A CNN az alaszkai kaukuszon elcsípte az éppen szavazó Sarah Palin volt kormányzót és 2008-as republikánus alelnökjelöltet. Palin nem árulta el, kire szavazott, de arról beszélt, hogy reményei szerint több vitával folytatódik a republikánus verseny. Úgy vélte, hogy a négy mostani republikánus jelölt bármelyike jobb mint Barack Obama. Arra a kérdésre, hogy elgondolkozna-e egy 2016-os induláson, azt válaszolta, hogy „bármi lehetséges". Ami ennél nagyobb hír, Palin azt sem zárta ki, hogy beugrik az augusztus 27-i republikánus jelöltállító gyűlésen, amennyiben megosztot konvenciót tartanak.
A CNN-nek megerősítették, hogy holnaptól a Georgiát a papírformának megfelelően hozó Newt Gingrich megkapja a jelölteknek kijáró titkosszolgálati védelmet. Gingrich jövő hétre Alabamába és Mississippibe is vitát szeretne a többi jelölttel. Ez azt jelenti, hogy – bár semmi esélye sincs a végső győzelemre – valószínűleg továbbra is versenyben marad.
Ezzel talán egy kicsit elkéstünk, de reméljük megbocsátják az olvasók, hogy csak most pótoljuk: íme a jelöltekre szabott hamburgerek a Dorm Room Dinner szerint.
A Santorum-burger a családi értékek burgere, egy jó darab hússal és a szivárvány minden színében pompázó szósszal - vagyis éppen olyan, mint a politikus viszonya a homoszexuálisokhoz, olvasható a Dorm Room Dinneren.
Romneyé a 10 ezer dolláros burger cheddarral, különleges marhával és egyéb elitista kiegészítőkkel - de milyen más burger illene a férfihez, aki bármikor fogad 10 ezer dollárban?
A Gingirch-burgeren viszont már mi is elmosolyodtunk - három zsömle, mind különféle szósszal, Nyitott kapcsolat-burger néven. Gondolták volna, hogy marhahússal ilyen pontosan is el lehet mesélni a politikus történetét, aki már harmadszorra házas, és aki megcsalta feleségét, miközben erkölcsi alapon élesen támadta Bill Clintont?
Kevésbé voltunk boldogok, amikor megláttuk, milyen burgert inspirált a Fehér Ház blog legénységének nem is olyan titkos kedvence, Ron Paul - az elvet értjük, hogy "kis államhoz kis burger", de ez a zsemle olyan szomorú lett, ami a lehető legmesszebb áll Paul színes univerzumától. Igazságot a "gunfreak-ufófreak-goldfreak-peacefreak-freakfreak"koalíciónak!