Csütörtökön kihirdetett döntésével az amerikai Legfelsőbb Bíróság nem találta alkotmányellenesnek a Barack Obama elnök legfontosabb belpolitikai eredményének tartott egészségügyi reformot. A legfelsőbb bíróság némileg váratlanul, a konzervatív Roberts főbíró döntő szavazatával mondta ki alkotmányosnak a változásokat.
A meglepetésre utal az is, hogy még maga Obama sem bízott abban, hogy a törvény minden eleme átmegy a rostán. „Első ciklusom alatt elfogadtuk az egészségügyi reformot” – viccelt az elnök a jövőt sejtve a fehér házi tudósítók vacsoráján még áprilisban. „Második ciklusomban azt hiszem, újra elfogadjuk.” A New York Times szerint erre utalt az is, hogy Obama egy kampánypénzgyűjtésen Manhattanben már második ciklusos célkitűzései között említette, hogy visszatérne az egészségügy kérdésére.
Talán még Sarah Jessica Parker arca is megnyúlt egy pillanatra, amikor megtudta, hogy a manhattani lakásán rendezett adománygyűjtő rendezvényen megjelent vendégek kétmillió dollárt dobtak össze Barack Obama újraválasztási kampányának finanszírozására.
Hatalmas népszerűségvesztést szenvedett el Barack Obama elnök, a megkérdezettek körében a bizalmi indexe 62 százalékről 38 százalékra esett – a kampánystratégái mégsem kezdenek őrült kapkodásba, hiszen a felmérést Kínában végezték el és nem az amerikai választók véleményét mutatja. A viszonylag távoli helyszín ellenére azonban érdemes elgondolkozni azon miért csökkent hivatali ideje alatt az Obama iránti bizalom nem csak Pekingben, hanem világszerte.
Összesen 76,8 millió dollárt gyűjtött Mitt Romney és a republikánus párt májusban, közel kétszer annyit, mint áprilisban, ezzel először előzték meg az Obama-csapatot, közölték a republikánusok.
A demokraták májusban 60 millió dollárt szedtek össze, 16,4 millióval többet, mint előző hónapban.
"Világos, hogy az emberek most már nem veszik be a változás és remény jelszavakat" - mondta Spencer Zwick, a Rooney-stáb elnöke. Ennek ellenére összességében továbbra is a demokraták vezetnek, akik eddig összesen 510 millió dollárt gyűjtöttek szemben a republikánus 476 millióval.
Az Obama-stáb sietett közölni, a Romney-hullám csak átmeneti fellendülés.
Az elnök legutóbb Los Angelesben gyűjtött pénzt egy reggelin, melyen háromszázan vettek részt, fejenként legalább 2500 dolláros jegyárért.
Bírálatok kereszttüzébe került a Fox News egy szerda reggel leadott négyperces kisfilm miatt, amelyben Obama négy évét foglalják össze, azonban a csatorna preferenciáihoz képest is elfogultnak tartják sokan. Egyesek úgy vélik, hogy sikerült egy nyíltan Mitt Romney-nak kedvező negatív kampányvideót összevágni.
Ugyan a versenynek lényegében már hetek óta vége, és Mitt Romney is Barack Obama ellen készül már, de hivatalosan csak most, a keddi texasi előválasztás megnyerésével szerezte meg a republikánus jelöltséghez szükséges 1144 delegáltat.
Miközben idehaza a Fidesz arra készül, hogy az állami támogatás megvonásával kihúzza a talajt az ellenzéki pártok lába alól, az Egyesült Államokban a demokrata jelöltek éppen a túl nagy kiadások miatt kerülhetnek komoly bajba a kongresszusi választásokon.
Nem változtatott jelentősen Barack Obama népszerűségén az az egy héttel ezelőtti tévés nyilatkozat, amiben az amerikai elnök kiállt az azonos neműek házassága mellett – derül ki a Reuters és az Ipsos közös felméréséből. Az amerikaiak durván egyharmada kedvezőbben, szintén egyharmaduk viszont negatívabban ítéli meg az elnököt a kijelentése után. A választók negyven százalékának nem változott a véleménye az eset után.
Ez a nap is eljött: a leendő republikánus elnökjelölt Mitt Romney mellett az elmúlt hetekben még versenyben maradó Ron Paul bejelentette, hogy felhagy az aktív kampányolással a republikánus jelöltségért, nem költ több pénzt a hátralévő előválasztó államokban.
Ugyanakkor a libertárius politikus azt is jelezte, hogy nem mond le a delegáltak gyűjtögetéséről az augusztusban megrendezendő republikánus jelöltállító gyűlésre. Paul célja, hogy libertárius eszméinek minél nagyobb teret nyerjen majd a floridai Tampában, és változást hozzon a Republikánus Párton belül.
Barack Obama elnök kampánystábjának – ami ebben a hónapban 25 millió dollárért vásárolt hirdetéseket – legújabb kisfilmje, a Steel a legesélyesebb republikánus elnökjelölt-jelölt, Mitt Romney volt massachusettsi kormányzó cégét vette célkeresztbe – írta meg a Washington Post.
A kétperces film a Kansas City-beli GS Technologies acélműről szól, ami röviddel azután ment csődbe, hogy Romney Bain Capital nevű befektetési vállalkozása vette meg.
Napokkal azután, hogy Barack Obama kiállt a tévében a melegek házassága mellett, a republikánus elnökjelöltségre pályázó Mitt Romney is megszólalt a témában. Egy keresztény magánegyetemen tartott beszédében Romney úgy fogalmazott: „a házasság egy férfi és egy nő közötti kapcsolat.” - írja a BBC.
A virginiai Liberty Univerity-n tartott előadásban a mormon vallású Romney többek között a keresztény értékek fontosságáról beszélt, a melegekkel kapcsolatban pedig elmondta: bár a házasságukat nem támogatja, őket is megilletik olyan alapvető jogok, mint a gyermekek örökbefogadásának lehetősége.
Barack Obama amerikai elnök csütörtök este rekordot beállító pénzgyűjtő rendezvényen járt George Clooney otthonában, amelyen Hollywood újfent bizonyította, hogy a demokrata elnök mellett áll. Hatmillió dollár folyt be a vacsorából, kilencmillió pedig egy online játékból, amelyben két adakozó részvételt nyerhetett a 150 fős eseményre.
Rádióinterjúban kért bocsánatot középiskolai csínytevéseiért Mitt Romney, miután a Washington Post csütörtöki cikkében azt írta: az idén a republikánus elnökjelöltségért induló politikus azért bántotta egyik osztálytársát még a gimnáziumban, mert az meleg volt.
Emailben buzdít már Mitt Romney támogatására a korábban még a volt massachusettsi kormányzót ostorozó Rick Santorum, és Newt Gingrich is, de Ron Paul még továbbra is versenyben van Obama leendő kihívójával.
Miközben a mindvégig esélyesebb Romney már az elnökválasztásra koncentrál, az egyre növekvő rajongói bázissal büszkélkedő Paul arról beszél, hogy a jelöltválasztás még nem ért véget. A texasi libertárius jelölt szerint még semmi sincs lejátszva, taktikája pedig egyelőre nem tűnik hamvábaholtnak. Ha Paul öt államban megszerzi a küldöttek többségét, a neve felmerülhet augusztusban Tampában, és Romney engedményekre kényszerülhet, hogy elkerülje a presztizsveszteséget.
Kiderült végre Barack Obama álláspontja az azonos neműek házasságával kapcsolatban. Az amerikai elnök az ABC Newsnak adott interjújában vallott arról, hogy személy szerint úgy gondolja: fontos, hogy azonos nemű emberek is frigyre tudjanak lépni egymással. Robin Roberts interjújára három nappal azután került sor, hogy az alelnök, Joe Biden arról beszélt, szerinte semmi gond nincs azzal, ha két férfi vagy két nő összeházasodik. Korábban nem lehetett tudni Obama álláspontját ebben a témakörben, az erre vonatkozó kérdése mindig azt válaszolta, hogy ez egy nehéz kérdés, még érlelődik benne. Bővebben>>>
Ahogy azt az előző heti hírek alapján várni lehetett, Newt Gingrich volt házelnök szerdán hivatalosan is felfüggesztette elnökjelölti kampányát a virginiai Arlingtonban. „Ma felfüggesztem a kampányt, de ez nem jelenti az állampolgárságom felfüggesztését is" – mondta, jelezve, hogy feleségével együtt továbbra is aktívak akarnak maradni a fontos kérdésekben.
Hivatalosan egy napja sem volt a legesélyesebb republikánus elnökjelölt-jelöltnek, Mitt Romney-nak a szóvivője Richard Grenell, amikor kedden bejelentette, hogy lemond a pozíciójáról – írta meg a Washington Post politikai blogja.
"Mitt Romney kemény munkával, erős szervezettel a háta mögött, és Amerika rendbetételének szigorú üzenetével megérdemli, hogy a republikánus párt elnökjelöltje legyen" - írta közleményében a versenytől már elbúcsúzott Rick Perry egykori riválisáról, Mitt Romneyól. Ezzel persze sokat nem kockáztatott a verseny mostani szakaszában, de emlékezzünk rá, hogy kiszállása után nem egyből Romneyhoz fordult, hanem tett még egy kanyart Newt Gingrich felé is. Most azonban odaállt a jelölt mögé. Romney a Twitteren köszönte meg a támogatást és azt írta, alig várja a közös munkát, sok a tennivaló novemberig.
Mitt Romney április 24-én minden kétkedő számára egyértelművé tette, hogy övé a republikánus elnökjelöltség. Bár ez már Rick Santorum hóeleji visszalépésekor is így volt, az április 24-én tartott öt szavazással végképp bebizonyosodott.
Romney valamennyi államban abszolút többséget szerzett, a leggyengébben Delaware-ban szerepelt, de itt is a szavazatok 56,5 százalékával nyert a 27,1 százalékot szerző Newt Gingrich előtt.
Csökkent Barack Obama előnye a közvélemény-kutatásokban az amerikai elnökválasztási versenyben leendő kihívójával Mitt Romney-val szemben. A RealClearPolitics összesített átlaga szerint 46,9 százalékkal csak 2 százalékpont a különbség közte és Mitt Romney, a republikánus párt legvalószínűbb elnökjelöltje között, habár a választás végeredménye nem az összesen leadott szavazaton, hanem a csatatér államokban elért eredményeken múlik majd.
Mitt Romney különös választásnak tűnik. A republikánusok elnökjelöltjének - akit ugyan hivatalosan majd csak augusztusban választanak elnökjelöltté, de most már csak természetfeletti események sorozata akadályozhatja meg a poszt elnyerésében - három legjellemzőbb tulajdonságából és politikai karrierje legjelentősebb eredményéből a három legjellemzőbb tulajdonsága és politikai karrierje legjelentősebb eredménye jelent csak kockázatot a Barack Obama elleni kampányban.
Pedig 2012 különleges választásnak számít.
Regnáló elnököt leváltani szinte lehetetlen, az amerikaiak még Richard Nixont és George W. Busht is újraválasztották. A huszadik század egyciklusos elnökei közül Taft és az idősebb Bush egy erős harmadik párti induló miatt bukott el, Coolidge, Truman és Lyndon B. Johnson nem jelöltette magát újra, Herbert Hoovert a nagy gazdasági világválság, Jimmy Cartert az olajválság és a teheráni túszdráma sodorta el.
Nem húzzák tovább házon belül a versengést a republikánusok, Rick Santorum bejelentette, hogy visszalép az elnökjelöltségi küzdelemtől, ezzel Mitt Romney lényegében már Barack Obama elnök kihívójának érezheti magát. A republikánus jelöltséget ugyan hivatalosan majd az augusztus végén Tampában tartott jelöltállító konvención nyeri el, de a háromnapos gyűlés így nem véres harcok, hanem a volt massachusettsi kormányzó diadalmenetének színhelye lesz.
Mitt Romney messze a legvalószínűbb republikánus elnökjelölt, idézte hétfőn az előválasztási küzdelemben a legjobban álló politikus egyik riválisát, Newt Gingrichet a The Wall Street Journal. Gingrich, aki eredetileg a Fox Newsnak nyilatkozott, vasárnap kijelentette, hogy kész lesz Romney mögé állni, ha a volt massachusettsi kormányzó a párt augusztusi országos konvenciójára megszerzi a jelöltség elnyeréséhez elegendő számú küldött támogatását.
Ha tippelni lehet, a jelen állás szerint az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága ítéletet fog hozni Barack Obama egészségbiztosítási törvényéről. Ha tippelni lehet, alkotmányellenesnek fogja ítélni a kötelező egyéni egészségbiztosítást előíró passzusokat. A tét nagy, Obama egész elnökségét a reformra tette fel. De nem biztos, hogy bukás a bukás. Elemzésünket itt olvashatják>>
Nem sikerült megfékeznie Mitt Romney lendületét egyetlen megmaradt riválisának, Rick Santorumnak. Az eleve nem volt kérdés, hogy Washington, DC-ben és Marylandben az establishment jelöltje nyer - DC-ben Santorum a szavazólapon se volt, itt Romney 70,2 százalékot szerzett, Marylandben 49,1-et, míg Santorum csak 28,9-et.
Az egyetlen izgalom Wisconsin volt, Romney ugyanis eddig nem szerepelt jól a republikánus anyaország, a középnyugat Mississippin túli államaiban. Wisconsinban azonban kedvezőek voltak az előjelek, és bár Santorumnak szokás szerint sikerült felülteljesítenie a közvélemény-kutatók előrejelzésén, így is komoly verést kapott.
Michael Dukakis volt demokrata elnökjelölt és volt massachusettsi kormányzó arra bátorította a fiatalokat, hogy vállaljanak szerepet a közszolgálatban. A görög-amerikai származású politikus „Making a Difference through Public Service” címmel tartott előadást a budapesti American Corner, a Jövőképp – Fiatalok Magyarországért! Egyesülete, az Egyesült Államok Nagykövetsége, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem Politikatudományi Intézete közös szervezésében. Bővebben>>>
Pénteken a republikánusok elnökjelöltségért folyó harcának kampányát az interneten figyelve sokan a szívükhöz kaptak, amikor az egyik jelölt, a konzervatív Rick Santorum majdnem leniggerezte Barack Obamát – írta meg a Raw Story.
Miközben a republikánusoknak még az előválasztási küzdelemben kell feláldozniuk értékes dollármilliókat, Barack Obama gond nélkül építheti tovább az egyébként is a legfejlettebb szervezeti hátterét az összes államban.
A várakozásoknak megfelelően fölényesen, a leadott szavazatok majdnem a felének begyűjtésével győzött szombaton a republikánusok louisianai előválasztásán Rick Santorum. "Louisiana népe hangosan és világosan üzent: ez a verseny még távolról sem fejeződött be" – jelentette ki az eredmények ismeretében Santorum, aki győzelmi beszédét már az elnökjelölt-választási maraton következő állomásáról, Wisconsin államból mondta.
Callista Gingrich, Karen Santorum, Ann Romney. Valóban úgy gondolják, hogy az ország készen áll egy fehér First Ladyre? Túl korai, nemde? - sütött el egy viccet a demokraták New York-i adománygyűjtő rendezvényén Robert De Niro, ezzel konferálva fel Michelle Obamát. A poénon a republikánus elnökjelöltek a feleségük nevében is felháborodtak, és Michelle Obama sajtótitkára is kénytelen volt elhatárolódni a felvezetéstől. Gingrich egyenesen az elnöktől vár bocsánatkérést a szerinte megosztó kijelentés miatt, de Obama helyett végül De Niro kért elnézést - írja a BBC. Mint mondta, a szatirikus megjegyzésével nem akart megsérteni senkit, különösen nem a First Ladyt.
Egyedül Ann Romney volt megbocsátó. A CNN-nek nyilatkozva azt mondta, szerinte De Niro megtanulta azt az alapigazságot, hogy a politikában a leggyorsabban úgy lehet bajba kerülni, ha elsütünk egy viccet.