A demokraták, ki tudja miért, nem szeretik előre nyilvánosságra hozni a programjukat. Így például egy órája még semmit sem lehetett olvasni arról a jelölőgyűlés hivatalos honlapján, hogy mit nézhetünk ma - ezért is maradt el szokásos előzetesünk. Aztán, a szokásosnál fél órával korábban minden figyelmeztetés nélkül elkezdődött a gyűlés, amit az eredeti tervekkel szemben nem a 65 ezres, de akár 85 ezer néző befogadására is képes Bank of America stadionban tartanak, mert megijedtek attól az Észak-Karolinában ilyenkor korántsem szokatlan dologtól, hogy akár eshet is.
A minnesotai egyetem Smart Politics blogja rendszeresen elemzi amerikai politikusok beszédeit, amihez most a republikánus és demokrata konvenciók jó alapanyagot adnak, az egymásnak könnyen megfeleltethető előadók összehasonlításával. A legfrissebb elemzés tárgya az elnökjelöltek feleségeinek beszéde volt, amelyeket a Flesch-Kincaid tesztnek vetettek alá. Ez a teszt a szöveg tartalmától függetlenül annak bonyolultságát, érthetőségét méri, Amerikában sok helyen használják hivatalos szövegeknél, például műszaki leírások, szerződésszövegek esetében szokott követelmény lenni, hogy a teszten bizonyos értéket üssön meg.
Bár ez az újságíró összességében túljátszottnak és giccsesnek érezte, az amerikaiakat láthatóan megindította Michelle Obama beszéde.
Mégis, másnap már két kellemetlen sztori következményeit kellett feledtetniük esti programjukkal a demokratáknak. Kezdődött azzal, hogy miután a múlt héten joggal röhögték körbe a saját konvenciójukat a Tampát párszáz kilométerrel elkerülő Izsák hurrikán miatt egy nappal elhalasztó republikánusokat, ők maguk most Barack Obama csütörtöki beszédét költöztették át egy 65 ezres stadionból egy 15 ezres fedett csarnokba, mert a meteorológusok szerint teljes 20 százalék esély van rá, hogy esni fog.
A demokratáknál akkora a buli, hogy a Politico tudósítója szerint Bob Rubin, Bill Clinton kormányának pénzügyminisztere, beleesett a medencébe. A tudósító, Lois Romano meg is örökítette az elázott minisztert.
Joggal röhögött az értő publikum a republikánusokon, amikor egy képzelt viharra, a Tampát párszáz kilométerre elkerülő Izsák hurikánra hivatkozva lemondták a jelölőgyűlés teljes első napi programját. De mit szóljunk ahhoz, hogy a demokraták most Obama csütörtöki, a Bank of America stadionba tervezett beszédét helyezték át egy sokkal kisebb, fedett sportcsarnokba. Az ok: a meteorológusok szerint 20 százalék esély van egy kisebb záporra.
A republikánus konvencióra emlékeztető pillanatok játszódtak le szerdán a demokraták gyűlésének elején. Ami csak azért meglepő, mert míg a republikánusoknál tapintható volt a megosztottság a Romney-t támogató többség és a Ron Pault támogató kisebbség között, a demokratáknak eddig sikerült fenntartani az osztatlan egység látszatát.
A demokraták konvenciója körüli érdeklődés simán lemossa a republikánusokét, legalábbis a Twitteren biztosan - derült ki a mikroblogszolgáltató első hivatalos számaiból. A naggyűlés első napja alatt hárommillió Twitter-bejegyzés foglalkozott a témával, míg a republikánusoknál a három napos rendezvény végén mutatott négymilliót ugyanez a számláló.
Ahogy a helyszínen, úgy a Twitteren is Michelle Obama volt a legnagyobb sztár, a first lady beszédének végén 28 ezer feletti TPM-et (tweets per minute, az adott témában percenként születő új bejegyzések száma) mért a Twitter, míg a republikánusoknál az elnökjelölt Mitt Romney is csak 14 ezres adatot tudott kihozni az online közösségből. Julian Castro San Antonio-i polgármester is jól teljesített, nála 11500 TPM-et mértek, amivel Romney kivételével az összes republikánus felszólalót lenyomta.
Nem telhet el nap Vashti McKenzie püspökasszony nélkül a demokraták jelölőgyűlésén, a keddi nap egyik korai felszólalója ma az ülést megnyitó imádságot mondhatja el. A keddi cukibomba után, amikor egy helyi általános iskola harmadikosai mondhatták el a hűségesküt, most nincs külön kiemelve a programban, hogy kit ért a megtiszteltetés. Azt viszont tudjuk, hogy a himnuszt ki énekli: Branford Marsalis. Marsalis leginkább jazzszaxofonosként ismert, de klasszikus zenekarokkal is fellép, és szólístaként is. A legnagyobbak közül játszott Herbie Hancockkal, Miles Davisszel és Dizzy Gillespie-vel is. A populárisabb műfajok sztárjai közül együttműködött Stinggel és Phil Collinsszal, illetve a Dave Matthews Banddel.
Amilyen döcögősen indult, olyan jól végződött a demokraták számára jelölőgyűlésük első napja. Michelle Obama, a first lady kimondottan jó szónoklattal támogatta meg férje újraválasztási kampányát. Mi több, voltak pillanatai, amikor még ez a cinikus riporter is úgy érezte, az amerikai politikatörténet nagy szónoklatainak egyikét hallja. De végül a first lady nem tudott nagyvonalúan elsiklani a nemzet anyukájának szerepe mellett, így a beszéd vége még amerikai mértékkel is sziruposra sikeredett.
Az amerikai politika egyik sajátossága, hogy mindig az elnök pártja tartja másodikként a konvencióját. A másik sajátossága, hogy egyik párt mondanivalójában sincs semmi eredeti. Az eredmény pedig az, hogy mindig az aktuális elnök pártja ismétli meg pontosan ugyanazokat a gondolatokat konvencióján, amiket a kihívó pártén hallhattunk egy héttel korábban.
Kumin Ferenc, a magyar kormány nemzetközi szóvivője, egykori politológus is részt vesz a demokraták konvencióján, ahol Barack Obama, Joe Biden és John Kerry beszédét is a helyszínen hallgathatja meg. A konvención találkozik, na nem a szintén ott levő Mesterházy Attila szocialista pártelnökkel, hanem az amerikai képviselőház és szenátus vezető demokrata politikusaival és az Obama-kampány politikai elemzőivel is. Múlt héten, a republikánus konvención Szijjártó Péter, a miniszterelnök külügyi államtitkára járt.
Nincs könnyű helyzetben a tudósító, aki nem a helyszínről próbálja közvetíteni a Demokrata Párt charlotte-i jelölőgyűlését, melynek programját a párt érthetetlen módon nem köti az érdeklődők orrára. Két napi webes böngészés után már-már az a tudósító érzése, hogy a magyar-azeri fogolycsere-egyezményhez is könnyebb hozzájutni, mint ahhoz az egyoldalas word-dokumentumhoz, ahol óránkénti lebontásban felsorolják, hogy mi történik a jelölőgyűlésen.
Vulgáris dalban vallott (vagy nem) politikai hovatartozásáról Nicki Minaj. A feltörekvő rapsztár - aki az idei Super Bowl félidei show-jában is fellépett - legújabb mixtape-jén szavalja, hogy "Mitt Romney-ra szavazó republikánus vagyok, lusta kurvák, elbasztátok a gazdaságot". A Mercy című dal Lil Wayne legújabb válogatásalbumán jelent meg.
Ha úgy vesszük, kellemesebb körülmények között nem is kezdődhetne a demokraták négynapos elnökjelölő gyűlése, amit idén az észak-karolinai Charlotte-ban tartanak. Ennek persze üzenetértéke is van, márpedig az, hogy Barack Obama még itt, a hagyományosan a republikánusok biztos bázisának számító délen is meg tudja szorongatni elnökjelöltjüket, Mitt Romney-t. Akinek a republikánus jelölőgyűlés sem hozta meg a várt áttörést, egyelőre nem sikerült fordítania a közvélemény-kutatásokban.
Most, hogy véget ért a republikánus konvenció, melynek a hatásai egyelőre még kimutathatatlanok a felmérésekben, nézzük, honnan indul neki Mitt Romney a választásoknak.
Az amerikai választási rendszer nem közvetlen, vagyis az elnököt nem egyszerű többségi szavazással választják meg. A szavazók valójában államonként adják le a szavazataikat, majd az államonként elnyert elektorok – összesen 538-an – választanak elnököt. Magyarán, a győzelemhez 270 elektort kell szerezni. A rendszer következménye, hogy a választások valójában egy tucatnyi államban, az úgynevezett csatatéren dőlnek el.
A 82 éves, Oscar díjas színész-rendező-zeneszerző csütörtökön, a republikánus konvenció záró estjén, nem sokkal Mitt Romneynak az elnökjelöltséget elfogadó beszéde előtt egy monológot adott elő. Ennek során úgy tett, mintha egy üres székkel beszélgetne, amely Obamát jelképezte. Az előre megírt szöveg nélkül, meglehetősen csapongóra sikeredett, 12 percig tartó előadás során Eastwood egyebek között a be nem tartott ígéreteit kérte számon láthatatlan beszélgetőpartnerén. Egyértelművé tette, hogy most már ideje lenne átadnia a helyét Romneynak és a közönség derültsége közepette, két alkalommal is úgy tett, mintha Obama alpári sértéseket vágott volna a fejéhez.
A jelenet végén a vele kórusban együtt tartó közönséggel együtt mondta ki – a hivatalban lévő elnöknek szánva – az általa a hetvenes években alakított kemény, San Francisco-i zsaru, "Dirty" Harry Callahan szállóigévé vált fenyegetését: „Gyerünk! Hadd legyen egy jó napom”.
Az Eastwood-monológ Amerika-szerte vitákat váltott ki, és több médiumban közel akkora figyelmet kapott, mint a Romney-beszéd. A republikánus vezetés félig-meddig el is határolódott tőle, rámutatva, hogy a 82 esztendős művész nem hivatásos politikus.
Obama a USA Today-nek az elnöki különgép fedélzetén nyilatkozva kijelentette, hogy „hatalmas Clint Eastwood-rajongó”, aki szerinte „nagyszerű színész, de még jobb rendező”. Az elnök a kérdésre, hogy megsértődött-e, így válaszolt: ha valaki tényleg megsértődik, annak talán egy másik hivatást kellene választania.
Az elnök a Twitteren is megválaszolt Eastwoodnak. A mikroblog-oldalán közzétett egy fotót, amely egy széken ülve, egy kabinettanácskozáson ábrázolja. „Ez az ülés foglalt” – kommentálta a képet Obama.
A demokraták kedden ülnek össze a saját elnökjelölt-jelölő konvenciójukra az észak-karolinai Charlotte-ben. Az elnöknek, akit a pártja ismét felhatalmaz majd a Fehér Házért folytatott küzdelemre, feltették a kérdést, vajon az övéi is készülnek-e hasonló előadásra? „Az hiszem, mi elég egyenesen fogunk játszani” – felelt Barack Obama.
Mitt Romney republikánus elnökjelölt cége, a Bain & Company a szövetségi kormány segélycsomagjának köszönhetően menekült meg a csődtől – közölte csütörtökön a Rolling Stone magazin online kiadása.
„A nagy gazdasági világválság óta minden, újraválasztásra készülő amerikai elnök azzal állhatott a választók elé, hogy jobban élnek, mint négy éve. Kivéve Jimmy Cartert. És Barack Obamát” – mondta a republikánusok jelölőgyűlését lezáró és az elnökjelöltséget elfogadó beszédében Mitt Romney. A beszéd egyik fő vonulata Obama kormányzati teljesítményének értékelése volt.
Alighogy elkezdődött a republikánus konvenció utolsó napja, máris pletykák kezdtek terjedni egy titokzatos meglepetésvendégről. Két órával később kiderült, hogy a nagy meglepetés Clint Eastwood, a köztudottan republikánus filmszínész lesz. Legalább olyan meglepő, mint az, hogy Romney beszélni fog. De Eastwood nem azért legenda, hogy ne oldjon meg egy ilyen helyzetet. Fellépése meglepetés lett a javából.
Amikor 2006 őszén Budapesten zavargások törtek ki, mert Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hazudott, Jon Stewart, a népszerű amerikai humorista napi politikai műsorában ezzel a vidám szkeccsel állított emléket a történteknek. Most mégis fél amerika – a demokrata fele – azon van ledöbbenve, hogy egy politikus hazudott a beszédében. Obama kampánystábja és a pártfüggetlen tényellenőrzök ugyanis több hazugságot és pontatlanságot is találtak Paul Ryan republikánus alelnökjelölt szerdai, egyórás beszédében.
The Daily Show with Jon Stewart | Mon - Thurs 11p / 10c | |||
Headlines - Hungary-Man | ||||
www.thedailyshow.com | ||||
|
A legendás exelnök, Ronald Reagan hologramja tartott volna beszédet a munkahelyteremtésről a republikánus konvención, tudta meg a Yahoo News. A technológia készen áll, működik (Tupac Shakur hologramja már koncerten is fellépett), Reagan hologrammása is elkészült, az utolsó pillanatban mégis kivették a műsorból a meglepetésnek szánt fellépést. Az ok: a hologram egyszerűen túl hatásos volt, és a kampány agytrösztje szerint elvonta volna a figyelmet a főszereplő Mitt Romney személyéről és mondanivalójáról.
A hologramot ugyanaz az AV Concepts cég készítette, aki Tupac nagy sikerű koncertes trükkjét, és állításuk szerint valamikor 2013 elején fogják nyilvánosan is bemutatni. Ha elég optimisták, akár Romney leendő elnöki beiktatási ünnepségére is célozhatnak ezzel.
A gyűlés még nem ért véget, de egy tampai sztriptízbár egyik vezetője azt mondta a TMZ-nek, hogy a klub forgalma megduplázódott, mióta a Republikánus Nemzeti Konvenció megérkezett a városba. A szórakozóhely lányokat küldött szórólapokkal a konvenció helyszínére, ahol ingyenes belépést kínáltak a résztvevőknek.
A klub a tampai gyűlésre gondolva a dekorációt is republikánus felfogásban rendezte át. Azt nem árulták el, ki volt a legismertebb vendég az elmúlt napokban, ugyanakkor annyi kiderült, hogy Mitt Romney még egészen biztosan nem fordult meg a bárban.
A kongresszus csütörtökön is este hétkor, magyar idő szerint péntek hajnali egykor ül össze. Ma a Középső Parancsnokság Zászlóőr Brigádja vonul majd be a zászlókkal, a hűségesküt pedig Dylan Nonaka, a hawaii republikánusok elnöke mondhatja el. A hawaii republikánusokról annyit, hogy a keddi szavazáskor képviselőjük az „igen, vannak republikánusok Hawaii-on" mondattal nyitott.
A republikánusok se lenyelni, se kiköpni nem tudják Paulékat. Most a fiú fogalmazott meg a párt programjával ellentétes üzeneteket. A védelmi költségvetés republikánus tabuját döntögető üzenetével John McCain ment szembe. Aztán a végére képpé állt össze a zűrzavar, Paul formabontó gondolatait Condoleezza Rice és az alelnökjelölt, Paul Ryan ügyesen belefoglalta a kampány üzenetébe.
Bölcs előrelátás volt a republikánus pártvezetés részéről, hogy Rand Paulnak még az amerikai főműsoridőn kívül, közvetlenül a szerdai kezdés után adtak szót a tampai kongresszusukon. A háttérbe szorított elnökaspiráns, Ron Paul fia ugyan megtette azt a szívességet, hogy Romney támogatására buzdította híveit, de három fontos témában is a republikánus platformmal ellentétes véleményt fogalmazott meg.
2008 előtt még élt a hagyomány, hogy a másik párt konvenciója alatt egyfajta kampánytűzszünet volt, de a 24/7-es hírciklus korában ez már tarthatatlannak bizonyult. 2008-ban McCain és Obama is folytatta kampányát a konvenciók alatt, most meg már természetessé vált, hogy rászervezzenek egymás programjára - a jövő héten, a demokrata konvenció alatt Mitt Romney például a novemberi választást eldöntő csatatérállamokba indul turnéra.
Ayla Brown - akiről kiderült, hogy nem csak az American Idol kiesett versenyzője, de Scott Brown massachusettsi szenátor lánya is - éphogy befejezte a himnuszt, már le is vetítették a Ron Paul előtt tisztelgő videót, amiből kiderült, hogy a republikánus vezetés többsége maximálisan egyetért vele, és bárcsak 435 Ron Paul ülne a képviselőházban. Fia, Rand Paul azt emelte ki, hogy a lobbisták már be se néznek az irodájába, mert minek.
A jelölőgyűlések programja mindig rejteget apró örömöket az erre fogékony közösségnek. Ma például helyi idő szerint este hétkor, magyar idő szerint már csütörtök hajnalban kezdődik csak az ülés, melynek elején az Amerika Amputált Veteránjait Támogató csoport (AVAST) vonulnak be a zászlókkal. A himnuszt az egyetemi kosaras dalművész Ayla Brown énekelheti el. Brown kisasszony 2005-ben túljutott az American Idol című lokális megasztár előválogatásán, de a zsűri kiejtette. A legendásan gonosz Simon Cowel szerint olyan, mint egy robot, és kicsit üres. Ott az Ain't No Mountain High Enough című örökbecsűt adta elő.
Nem bírta magába fojtani rasszizmusát a republikánus jelölőgyűlésen egy küldött. "Mi így etetjük az állatokat" felkiáltással mogyoróval dobálta meg a CNN egyik, afroamerikai operatőrét. Az esetről az MSNBC tudósítója, David Shister számolt be twitterén. A történteket a CNN közleményben erőstette meg. "Valóban történt egy, az alkalmazottunk ellen irányuló incidens (a jelölőgyűlésnek helyt adó) Tampa Bay Times Forum épületében ma délután. A CNN együttműködött a jelölőgyűlés tisztviselőivel és a továbbiakban nem kívánja kommentálni az esetet".
A beszámolók szerint a küldöttet - akiről nem tudni, hogy kinek a táborához tartozott és melyik államból jött - kidobták.
A republikánus pártvezetés nem kívánta kommentálni a történteket.
(Via HuffPost, Talking Points Memo)
Bár a republikánus jelölőgyűlés keddi programjának két fő eseménye a tervek szerint a Romney jelölését hivatalosan is megerősítő szavazás és Ann Romney beszéde volt, az egyik leghangosabb sikert egy volt demokrata aratta. Persze a volt négyszeres kongresszusi képviselő, az alabamai Artud Davis pártváltása nem is apró fircska a demokratáknak.
Olyan történt a republikánusok végre elkezdődött tampai jelölőgyűlésén, amire egy elemző sem számított. Meglepetés. Persze nem arról van szó, hogyne Mitt Romney nyerte volna el a párt jelöltségét. Az elnökjelöltről döntő szavazás mindenféle meglepetés, és gyakorlatilag nagyobb botrány nélkül lezajlott – bár Ron Paul hívei mindenképpen keserű szájízzel, de végül a vereséget méltósággal viselve, minden egyes, a jelöltjükre leadott szavazatot hatalmas üdvrivalgással fogadva távoztak.