Még csak az N betűig jutottak el az államonkénti szavazásban, amikor New Jersey ötven szavazatával Mitt Romney túllépett a bűvös számon, és már az első szavazási körben megszerezte a jelöltséghez szükséges abszolút többséget.
A Republikánus Pártnak végül sikerült nagyobb botrányok nélkül megúszniuk az elnökjelölést. Bár egy mikrobotrány már a szavazás előtt is volt - a küldöttekről döntő bizottság a többségében Ron Pault támogató maine-i delegáció helyett egy többségében Romney-t támogató alternatív küldöttséget jogosított fel a szavazásra - a roll call, vagyis az ábécésorrendben történő államonkénti szavazás végül nagyobb izgalmak nélkül zajlott.
Az N betűig kellett várni a végeredményre, New Jersey ötven szavazatával Mitt Romney elnyerte a jelöltséget. Meglepetések nem voltak, talán csak az, hogy Romney szülőállama, Michigan megosztottan szavazott, Ron Paul is kapott szavazatokat. Paul amúgy eddig három állam küldöttségében kapott többséget.
A párt egyik fejese éppen most jelöli Mitt Romney-t a párt elnökjelöltjének. Ezt még valakinek támogatnia kell, hogy hivatalossá válljon a jelölés, utána az államok és területek küldöttei ábécésorrendben adják le szavazatukat. Lelőjjük a poént, Mitt Romney-t fogják jelöltnek választani.
Túl vagyunk a republikánus jelölőgyűlés első minibotrányán, a küldöttek jogosítványairól döntő credentials comitee úgy döntött, hogy a főleg Ron Paul híveiből álló, hivatalos maine-i delegáció helyett az alternatív, romney-ista küldöttség kapja meg a részvételi és a szavazati jogot a jelölőgyűlésen. A kérdésről közfelkiáltással szavaztak, és bár fülre az igenek és a nemek ugyanolyan hangosnak tüntek - a terem javarészt üres, viszont a lelkes pauliták szinte teljes létszámban vannak jelen - a levezető elnök úgy döntött, hogy a pártvezetés javaslata győzött. Ez öt perce történt, azóta a pauliták időről időre "seat them now" (ültessétek be őket most) kórussal követelik a hivatalosan megválasztott maine-i küldöttség elismerését. A hivatalos maine-i küldöttek pedig az orrukat becsipeszelve jelzik, hogy a jelölőgyűlés bűzlik.
A veszélyes időjárás - mint utóbb kiderült, enyhe, meleg széllel kísért szemerkélő eső - miatti halasztás után kedden tényleg kezdetét veszi a republikánus jelölőgyűlés. Ráadásul nem is akármilyen programmal. Ha minden a tervek szerint alakul, még az amerikai híradók és a főműsoridő kezdete előtt, magyar idő szerint pedig szerda korahajnalban hivatalosan is elnökjelöltté választhatják Mitt Romney-t.
Ha hinni lehet az újraírt programnak, helyi idő szerint este 6 óra 40 percre véget ér az elnökjelöltről és az alelnökjelöltről tartott szavazás.
2016-tól új szabályok szerint választhatják a delegáltakat, dőlt el hétfőn a republikánus elnökjelölőgyűléssel párhuzamosan zajló bizottsági üléseken. Romney kampányának vezényletével sikerült keresztülverni az eljárási szabályok a jövőbeni jelölt számára kedvező megváltoztatását. Romney-ék terve szerint a 2016-os előválasztások nyertese, ha már elég küldöttet szerzett ahhoz, hogy a jelölőgyűlés az első körben jelöltté válassza, rendelkezhetne a többi küldöttről is. Ez végül nem teljesen így lett, de azért rend lesz.
Na kiről nem esett egy szó sem a republikánus széljobb, a Tea Party hétfői, tampai nagygyűlésén? Hát a Republikánus Párt elnökjelöltjéről, Mitt Romney-ról. Miközben a republikánus vezetés (az RNC) mindent megtett azért, hogy a kedden már tényleg elkezdődő elnökjelölő gyűlésen az egység és az erő látszatát keltsék, például távol tartották az eseménytől Ron Pault és a párt több tagállami vezetését megszerző híveit, egyelőre inkább a repedések látszanak csak.
Ez a blog, pláne ez a szerző sosem tagadta, hogy elfogultan szemléli az amerikai politikát, így a régi olvasókat, kommentelőket nyilván nem lepi meg az alábbi kép, amin az látható, hogy a témák alapján a szerző melyik elnökjelölttel ért leginkább egyet.
Ha a republikánus jelölőgyűlés mai programjátt javarészt el is mosta az Izsák trópusi vihar, az alábbi képgaléria is jelzi, hogy látnivaló azért akad Tampában. Tüntetők, ellentüntetők, homokzsákok, zászlók, lufik, zászlók, zászlók.
A Floridát fenyegető trópusi vihar, Izsák máris beleszólt a Republikánus Párt vezetésének gondosan összeállított tervébe. A vihar miatt gyakorlatilag egy teljes nap késéssel kezdődik, és a tervezett négy helyett csak három napos lesz a tampai jelölőgyűlés.
Hétfőn hivatalosan is kezdetét veszi az amerikai elnökválasztási kampány, a republikánusok a floridai Tampában hivatalosan is megválasztják elnökjelöltjüknek Mitt Romney-t. A nagy kérdések már eldőltek, az alelnökjelöltet is ismerjük, így a következő négy nap a himnuszéneklős, lufieregetős erőfitogtatásé lesz.
Ron Paulból hülyét csináltak, és ő még mosolyog is hozzá. „Barátként, partnerként bántak velünk” – kommentálta még július végén kampányszóvivője, Jesse Benton a hírt, hogy felszólalási lehetőséget ugyan nem kap a tampai jelölőgyűlésen, de tarthat egy nagygyűlést. Máshol – ugyan még Tampában, de a jelölőgyűlés helyszínétől messze, egy stadionban –, és máskor – egy nappal a jelölőgyűlés előtt.
Igazi darázsfészekbe nyúlt Todd Akin republikánus kongresszusi képviselő Amerikában amikor egy nagyon szerencsétlen nyilatkozatot tett. Akin egy vasárnapi interjúban azt mondta, hogy azok a nők, akik "tényleges nemi erőszak" áldozatai, csak ritkán esnek teherbe, mert szervezetük ilyen körülmények között tiltakozik és képes leállítani a megfoganást. Akin éppen egy szenátusi posztért verseng, de botrány miatt kihátrált mögüle a republikánus párt és Mitt Romney elnökjelölt is.
Nagyon úgy tűnik, hogy visszaköszön a 2004-es elnökválasztási kampány az idei küzdelemben: volt CIA-ügynökök, különleges egységek tagjai azzal vádolják a külpolitikát egyik erősségének tartó Barack Obama kormányzatát, hogy politikai előnyöket remélve folyamatosan információkat szivárogtatott ki az Oszama bin Laden meggyilkolásával végződő műveletről, és más titkos akciókról.
A képviselőház költségvetési bizottságának elnökét, Paul Ryan wisconsini képviselőt választotta alelnökjelöltjének, jelentette be Mitt Romney, a republikánusok leendő elnökjelöltje a virginiai Norfolkban, stílszerűen a USS Wisconsin fedélzetén két héttel az augusztus 27-én rendezett tampai republikánus konvenció előtt.
A hivatalos bejelentés és bemutatás magyar idő szerint szombat délután nem sokkal három óra után történt, de már előtte kiszivárgott, hogy Romney Ryant választotta, sőt Ryan beszédének részletei is megjelentek a sajtóban még a beszéd megtartása előtt. „Büszke vagyok arra, hogy olyan emberrel mellé állok, aki megérti, hogyan lehet munkahelyeket teremteni gazdaságunkban, és tapasztalatból tudja, hogy a kisvállalkozók önerőből építik üzletüket” – mondta például Ryan, aki a felelősségvállalás fontosságát is hangsúlyozta.
Nem sokkal fél négy előtt Obama elnök kampánymenedzsere, Jim Messina közleményt adott ki, amiben nemtetszését fejezte ki a Ryan jelölése miatt. „Még kongresszusi tagként Ryan jóváhagyta Bush nemtörődöm gazdasági stratégiáját, amely robbanásszerűen növelte a hiányunkat és tönkretette a gazdaságunkat. Most a Romney-Ryan páros visszavinne minket ugyanoda, megismételve ugyanazokat a katasztrofális hibákat” – fogalmaz a közlemény.
Mitt Romney szombaton hozza nyilvánosságra, hogy kit választ alelnökének, ha megnyeri az amerikai elnökválasztást – jelentette be kampánystábja helyi idő szerint péntek éjszaka.
Barack Obama amerikai elnök leendő hivatalos republikánus kihívója egy norfolki rendezvényen, közép-európai idő szerint 16 órakor nevezi meg alelnökét. Kampánystábja nem árulta el, hogy kit választott, de Romney a szóba jöhető jelöltek szűk köréből válogatott, köztük található többek között Paul Ryan wisconsini kongresszusi képviselő, Rob Portman ohiói szenátor és Tim Pawlenty volt minnesotai kormányzó is. A Republikánus Párt egyik névtelenül nyilatkozó vezetője szerint valószínűleg Paul Ryan lesz Romney alelnökjelöltje.
A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint Obama népszerűség tekintetében biztosan vezet Romneyval szemben. Reuters és az Ipsos adatai szerint a hivatalban lévő elnök három hónappal a választások előtt 49:42 százalék arányban vezet a volt massachusettsi kormányzóval szemben. A The Washington Post és az ABC News televízió közös felmérése még ennél is nagyobb előnyt mért a hivatalban lévő elnöknek. Ugyanakkor Romney már harmadik hónapja gyűjt több pénzt, mint Obama. A november 6-i elnökválasztás a legdrágább lehet a történelemben.
Harmadik hónapja gyűjt jelentősen több pénzt Barack Obamánál Mitt Romney republikánus elnökjelölt és a republikánus párt. Júliusban Romney a Republikánus Nemzeti Bizottsággal (RNC) közösen 101 millió dollárt szedett össze, míg Obama és a Demokrata Nemzeti Bizottság (DNC) szintén kiemelkedő, 75 millió dollárt gyűjtött.
Nagyon várom már, hogy újra republikánus elnök kerüljön a Fehér házba, nyilatkozta Jenna Jameson, minden idők legnagyobb pornósztárja a CBS amerikai tévének egy San Francisco-i éjjeli szórakozóhely megnyitóján. A mélyen vallásos, minden nyilatkozatában a konzervatív értékek tiszteletét sulykoló, és korábban a pornográfia komoly megrendszabályozását, akár betiltását is ígérő Romney számára nem feltétlenül előnyös egy pornósztár támogatása. Ráadásul Jameson a VIP-teremben pezsgőt iszogatva azzal indokolta hirtelen támadt konzervatív elkötelezettségét, hogy "ha gazdag vagy, republikánus elnököt akarsz".
A szerencsétlen nyilatkozat akár ravasz ellenreklám is lehet Romneynak, ezt a gyanút erősíti az is, hogy Jameson négy éve még meggyőződéses demokrata, és Hillary Clinton támogatója volt.
Amerikában egyébként nem ritka, hogy pornósztárok politikai nézeteikről beszéljenek a médiában, vagy akár politikai karrierbe kezdjenek. Az NBC két ilyen híresebb esetet említ az elmúlt évekből: a Mary Carey művésznevű színésznő Kalifornia kormányzói székéért indult (kikapott Schwarzeneggertől), Stormy Daniels pedig a szenátusba próbált bejutni, szintén sikertelenül.
A republikánus elnökjelölt Mitt Romney sikeresnek finoman szólva sem nevezhető, leginkább a bakikról emlékezetes külföldi körútja után valamivel muszáj lenne pozitív színben feltűnnie, és megragadnia a kezdeményezést, amelyet a Romney volt cége, a Bain ügyeivel támadó Barack Obamával szemben teljesen elveszített az elmúlt hetekben az amerikai elnökválasztási kampányban.
A Politico szerint olyan rossz a helyzet, hogy Romneynak sürgősen be kell jelentenie alelnökjelöltjét, bárki legyen is az, mert meg kell változtatnia a narratívát. Ugyanakkor a választási kampány ezen szakaszában egyébként is logikus döntés lenne alelnökjelöltjének bejelentése, amit az is indokol, hogy egyre közelebb kerülünk az augusztus 27-i tampai rendezett jelöltállító konvencióhoz.
Múlt héten még arról spekuláltak, hogy Mitt Romney republikánus elnökjelölt fizetett azért, hogy hirtelen rengeteg új követője legyen a Twitteren. Ugyanis addig naponta 2000 és 5000 közé volt tehető Romney új követőinek száma. Akkor viszont két nap alatt 141 ezer új követője jött.
Barack Obama mégis rabszolga-leszármazott lehet, derítették ki Mitt Romney republikánus elnökjelölt mormon hittársai.
Mitt Romney republikánus elnökjelölttel találkozott hétfőn Lech Walesa volt lengyel államfő. A találkozón Walesa nem titkolta, hogy az őszi választáson Romney-nak szurkol Obamával szemben.
Bill Clinton volt amerikai elnök fogja hivatalosan bejelenteni utódja, Barack Obama újrajelölését a Demokrata Párt szeptemberi országos konvencióján – közölték hétfőn amerikai napilapok.
Mitt Romney egyik közeli munkatársa szerint az amerikai republikánusok elnökjelöltje támogatná Izraelt, ha a zsidó állam úgy döntene, hogy katonai erőt kell bevetnie, így akadályozva meg, hogy Irán nukleáris fegyvert állítson elő.
Külföldi körútra indul szerdától Mitt Romney leendő republikánus elnökjelölt, hogy a külpolitikai témákban is javítson megítélésén. A közvélemény-kutatások szerint Barack Obama elnök pozíciója a külpolitikában különösen erős, nehéz rajta fogást találni. Romneynak külföldön egyszerre kell saját harciasabb szavazói felé üzenni, anélkül hogy elszántságával megijesztené vendéglátóit.
George W. Bush visszautasította a meghívást a republikánusok tampai jelölőgyűlésére. „Bush elnök hálás a meghívásért. Biztos benne, hogy Mitt Romney nagyszerű elnök lesz. De most még élvezi, hogy nem kell a politika színpadán szerepelnie, így a meghívást tisztelettel visszautasítja" –jelentette be szóvivője, Freddy Ford.
Elnökválasztási kampány ide vagy oda, Amerikát jelenleg Obama és Romney párharca helyett egészen más foglalkoztatja: a Sötét lovag: Felemelkedés című új Batman-film. Christopher Nolan Batman-trilógiájának lezáró darabja július 20-án kerül a mozikba, a kritikusok imádják, az elemzők milliárdos jegybevételt várnak tőle. Ebben a hangulatban dobta be Rush Limbaugh konzervatív rádiós műsorvezető a bombát: az egész film nem más, mint Obama kampánycsapatának, illetve az őt támogató hollywoodi köröknek a ravasz trükkje a választók Romney ellen fordítására.
A szakadó eső se tántorította el Barack Obama híveit Glen Allen városában, Virginiában attól, hogy végighallgassák választási beszédét. Az elnök két újabb napot töltött az államban kampányolva és továbbra is arra fókuszált, hogy minél jobban támadja republikánus ellenfelét Mitt Romneyt.
A leendő republikánus elnökjelölt Mitt Romney kampánystábja bejelentette, hogy a napokkal ezelőtt kiszivárgott információknak megfelelően a Republikánus Nemzeti Bizottsággal (RNC) közösen 106,1 millió dollárt gyűjtöttek júniusban, és 160 millió dollárral zárták a hónapot.
Április óta először mutatott ki az amerikai választásokkal kapcsolatosan mértékadónak tartott Gallup jelentős különbséget a két elnökjelölt támogatottságában. Eszerint Barack Obama elnököt július elején 48, míg a kihívóját 43 százalék támogatja. A közvéleménykutató 3000 fős, csupa regisztrált választóból álló mintán végzi a kutatásait (ezért ennyire alacsony a bizonytalanok aránya). Az interjúk hetének éppen a közepére esett Obama egészségügyi reformjának elfogadása, ami a legvalószínűbb oka a két hónapos állóvíz felkavarodásának, így a valós különbség a két jelölt között még nagyobb lehet.
„Elnökségem első napján vissza fogom vonni az egészségügyi reformot” – jelentette ki csütörtökön Washingtonban Mitt Romney, a Republikánus Párt hivatalos elnökjelölti posztjának várományosa "Amit a legfelsőbb bíróság nem tett meg ülésének utolsó napján, azt majd megteszem én az elnökségem első napján" – hangoztatta televíziós beszédében Romney.