Index Vakbarát Hírportál

Visszaállt a világ rendje

2012. február 2., 11:20 Módosítva: 2012.02.02 13:11

Egy napos késéssel jelentkezem, szerdán egyéb elfoglaltságaim miatt egyáltalán nem volt időm ránézni az eredményekre, és bár a gyorselemzéseimet nem jellemzi a mélyreható alaposság, bármiféle tényadatok ismerete nélkül még elhamarkodott következtetéseket se lennék képes levonni. De nem ez a lényeg, hanem az, hogy Romney alaposan kiköszörülte a dél-karolinai csorbát.

Az upsetet követő tíz napban szerepcserével megismétlődtek az előző hét eseményei. A lendületbe jött Gingrich pont ugyanazt a hibát követte el, mint New Hampshire után Romney. Túlzottan is védekező lett, a vitákban meghátrált, míg Romney váratlanul felvillantotta, hogy tud ő kemény is lenni. Persze az közvélemény és az eredmények alakításában nagy szerepe volt annak is, hogy az establishment jelöltjének sokkal több elszórható pénze van, ami a dél-karolinainál sokkal drágább floridai médiapiacon igenis számított. A csapból is Romney folyt, és ennek meg is lett az eredménye. A 14,5 pontos győzelem meggyőző.

De mi következik ebből?

Tovább

Romney mindent vitt Floridában

2012. február 1., 05:53 Módosítva: 2012.02.01 17:06
4

A várakozásoknak megfelelően hatalmas győzelmet aratott Mitt Romney az állam súlyát és az elnyerhető delegáltak számát tekintve a republikánus előválasztások eddigi legfontosabb állomásán Floridában. Ezzel egyben túl vagyunk az előválasztási folyamat első, fordulatosan alakuló hónapján, amelyet négy jelöltnek sikerült túlélnie.

Tovább

Titkosszolgálati védelmet kap Romney

2012. február 1., 04:26 Módosítva: 2012.02.01 04:32

A titkosszolgálat is vigyázza mostantól a massachusettsi jelöltet, írja az ABC News több kampánystábtagra hivatkozva. A védelmet nem konkrét fenyegetés miatt kapja, hanem előválasztási sikereivel, egyre komolyabb tömegvonzásával érdemelte ki.

Az Egyesült Államokban nemcsak az elnököt, az elnökjelölteket is megilleti a felvigyázás, erről a védelmi tárca és a kongresszus dönt. Romneyt eddig saját biztonsági csapata szolgálata kísérgette, és jelenleg ő az egyetlen republikánus jelölt, akire figyel a titkosszolgálat. Herman Cain még novemberben maga kérte, de decemberben kiszállt a versenyből.

Romneyban látják Obama kihívóját

2012. február 1., 04:07 Módosítva: 2012.02.01 04:35

Érdekesek a különböző csoportok között végzett felmérések a floridai előválasztások tekintetében: mint írtuk, a nők nem szeretnek a háromszor nősült Gingrichre szavazni, Romney-t támogatják inkább (51-29) - nagyjából függetlenül attól, hogy házasok vagy sem - mindenesetre a nőket Gingrich osztja meg leginkább. Érdekes azonban, hogy míg a házas férfiak körében kiegyenlített küzdelem zajlott, a nem házas férfiak ugyanannyira irtóznak tőle, mint a nők, írja a FiveThirtyEight.

Romneyról majdnem kétszer annyian hiszik el, hogy lenyomhatja Obamát, ez pedig a választók számára a legfontosabb kérdés. Gingrichnek Dél-Karolinában erős konzervatív tábora volt (az abortuszpártiak táborát most is megnyerte, de a gazdasági problémákra most érzékenyebbek a választók), Floriában viszont a mérsékeltek, a liberálisok és a függetlenek is inkább Romneyra szavaztak. A 7%-ot szerző libertariánus Ron Paul itt szokott jó eredményeket elérni, de ezúttal nem kampányolt, ez hajthatta Romney malmára a szavazókat, derül ki a Washington Post által közölt 2700 fős mintán készült felméréséből. Ron Paul először szorult 2. helyre a 30 év alattiak körében is.

Romneynak bejött az iszonyatosan erős negatív kampányolás is: akik erre érzékenyek, 30%-kal többen választották őt, míg a mérsékelt kampány hívei körében már nem volt ekkora különbség kettejük közül.

Ez már szinte végeredmény

2012. február 1., 04:06 Módosítva: 2012.02.01 04:06

A körzetek 94 százalékának feldolgozása alapján Romney 46 százalékon, Gingrich 32 százalékon áll, Santorum 13, Ron Paul pedig 7 százalékot szerez majd. Úgy tűnik, Romney valóban több szavazatot szerezhet, mint Gingrich és Santorum együttvéve.

Ron Paul a kaukuszállamokban bízik

2012. február 1., 03:58 Módosítva: 2012.02.01 03:58

Floridában kihagyta a kampányt, de a beszédről Ron Paul sem mondott le. A Nevadából bejelentkező texasi képviselő elmondta, hogy telefonon gratulált Mitt Romney-nak, de azt is megüzente neki: hamarosan találkoznak a kaukuszállamokban.
Szerinte a kaukuszt rendező államokban segítenek majd lelkes támogatói.

Paul a beszéd nagy részében libertariánus nézeteit ismételte el, egyben úgy vélte, hogy az emberek egyre inkább vevők az üzenetére. Paul szerint a megnyerhetetlen háborúkra költött pénzeket inkább Amerikában kellene elkölteni, és persze a Fed ostorozása sem hiányozhatott.

Gingrich: Kétszereplős a verseny

2012. február 1., 03:33 Módosítva: 2012.02.01 03:35

Messze lemaradva végzett a második helyen Romney mögött Floridában, és ezzel delegáltakat sem szerzett, de Newt Gingrich nagyon eltökélten állt ki beszédére. „46 állam van hátra" – hirdette Gingrich legújabb kampányszlogenje is a pódiumon. Gingrich arról beszélt, hogy Florida nagyon fontos volt: eldöntötte, hogy kétszereplős lesz a verseny „konzervatív vezér Newt Gingrich és a massachusettsi mérsékelt Mitt Romney között."

Megint elmondta, hogy az emberek erejében hisz a pénz hatalmával szemben. Az emberek legyőzik majd a pénzt a következő fél évben. A dél-karolinai beszédéből átvett elemként megismételte, hogy ez a legfontosabb választás életünkben, Obama újraválasztása katasztrófa lenne Amerikának.

Florida győztese az előválasztásokat is megnyerte

2012. február 1., 03:13 Módosítva: 2015.10.07 16:39

1972 óta tíz alkalommal az lett a republikánusok előválasztási folyamatának a nyertese, aki győzött Floridában is, ez pedig azt jelenti Romney állhat majd ki Obama ellen - erre az eshetőségre az Intrade felhasználói 90%-os esélyt adnak. Az is igaz ugyan, hogy aki eddig nyert Dél-Karolinában, az lett az elnökjelölt, eszerint Gingrich pedig az esélyesebb. Akármi történik tehát, mindenképpen megdől majd egy sorozat a kérdés, kinek a javára. A demokratáknál is fontos állomás a déli állam: Hillary Clinton 2008-ban, George Wallace 1972-ben, Gary Hart pedig 1984-ben szerezte meg a legtöbb szavazatot.

Santorum szerint Gingrichnek megvolt az esélye

2012. február 1., 03:07 Módosítva: 2012.02.01 03:07

A február 4-én kaukuszt rendező Nevadában, a következő államban beszédet tartó Rick Santorum megint arról beszélt, hogy hosszú kampányra készülnek. Egyben úgy vélte, a floridai eredmények megmutatták, hogy Gingrichnek megvolt az esélye a dél-karolinai győzelme után, de nem tudta kihasználni. Szerinte a szavazóknak most másik konzervatív alternatíva után kell nézniük Romney-val szemben.

Romney szerint a verseny erősebbé tesz

2012. február 1., 02:57 Módosítva: 2012.02.01 03:15

A Floridát fölényesen megnyerő Mitt Romney viszonylag rövid győzelmi beszédében a republikánus verseny éllovasaként nagyrészt Obamát ostorozta, csak az elején gratulált az első hónap után is talpon maradt három riválisának. „A versengés az előválasztáson nem megoszt minket, hanem felkészít, és nyerni fogunk" – mondta. Hozzátette, hogy egységes pártként térnek majd vissza Floridába, Tampába az augusztus 27-i republikánus jelöltállító gyűlésre.

Megint kiemelte a különbségeket Obama és saját elképzelései között, mint mondta, adóemelések nélkül rendberakja a költségvetést, és vissza akarja vezetni Amerikát az eredeti értékeihez. Emellett az üzleti életben szerzett tapasztalatait, és a Salt Lake City-i olimpia megrendezésében játszott szerepét is hangsúlyozta.

Mitt Romney utálja a közösségi média

2012. február 1., 02:33 Módosítva: 2012.02.01 07:08

Az elmúlt 24 órában Mitt Romneynak (20%-80% megoszlással a pozitív és negatív véleményekben) volt a legrosszabb sajtója a közösségi médiában, bár egyre inkább róla beszélnek, miközben a twittereseket és a többieket teljesen megosztó Gingrich (50-50) körül lanyhul az érdeklődés, bár így is róla szólt a legtöbb poszt, 90 ezer darab, derül ki a current.com-on, amely a jelöltekre alkalmazott legtipikusabb jelzőket is szedte össze. Ron Pault (70-30) kifejezetten szeretik:

Íme Romney negatív listája:

- Mindig helyezkedik
- Divatrepublikánus
- Alig hagyott nyomot a politikában
+ erős, intelligens

Gingrich:

- Meggondolatlan
- Gyenge kampánymenedzsment
- Egy vicc
- Nárcisztikus, álszent
+ Legyőzheti Obamát
+ Éles eszű, erős, tapasztalt

Ron Paul:

- Rasszista
+ Liberatiránus, a kis állam barátja
+ Tapasztalt, értelmes, egyenes

 

Santorum szerdán lerántja a leplet

2012. február 1., 02:27 Módosítva: 2012.02.01 02:33

Az estét a február 4-én választó Las Vegasban töltő Rick Santorum bejelentette, hogy szerdán kimerítő beszédet tart majd Romney Massachusetts államban bevezetett, és Barack Obama egészségügyi reformjáról.

Odaadták Romney-nak Floridát

2012. február 1., 02:06 Módosítva: 2012.02.01 02:20

Miután az állam egészében véget ért a szavazás, a CNN és a többi nagy csatorna odaadta Romney-nak a győzelmet. A szavazatszámlálás aktuális állása alapján a körzetek 60 százaléka jelentett, Romney 47 százalékkal az élen, Gingrich 31 százalékon, Santorum 13, Ron Paul 7 százalékon áll.

Új kampánydal után kell nézni Gingrichnek

2012. február 1., 01:51 Módosítva: 2012.02.01 01:56

Mint Parti Nagy Lajos a Magyar Rádióban, úgy tiltatta le a Rocky III (Eye of the Tiger), Gingrich által használt betétdalát egyik szerzője, Frank Sullivan mondván semmiféle jogdíjat nem fizetett érte, írja az Atlantic Wire.

A fordulat két dolog miatt is pikáns: egyrészt Gingrich konkrétan kiállt a netes kalózkodást tiltó SOPA-törvény mellett. "Van szabadalmi hivatalunk, szerzői jogi törvényük. Ha egy vállalat azt találja, hogy megsértették ezen jogait, perelhet érte" - fogalmazott nemrég Dél-Karolinában. Másrészt új kampánydalt kell találnia. Ötletek?

Blogunk egy magyar kampányklasszikust ajánl Rocky helyére:

Romney száguld féltávnál

2012. február 1., 01:50 Módosítva: 2012.02.01 01:50

Már a körzetek 50 százaléka jelentett, jelenleg Romney 48 százalékkal vezet, Gingrich 31 százalékon, Santorum 13, Ron Paul pedig 7 százalékon áll. Romney ennek megfelelően már győzelmi beszédére készül, az amerikai tévécsatornák feltehetően perceken belül odaadják neki a győzelmet, amint bezárnak Florida északnyugati részén is a szavazóhelyiségek.

Gingrich és Santorum együtt sem elég?

2012. február 1., 01:22 Módosítva: 2012.02.01 01:41

Newt Gingrich a héten arról beszélt, hogy a saját és a szintén a konzervatív bázisra utazó Rick Santorum szavazói együtt meghaladhatják Romney-ét Floridában. Egyelőre az előzetes szavazatok alapján még ez sem lenne elég: Romney a körzetek 27 százalékának feldolgozása alapján 51 százalékkal vezet, Gingrichnek 28, Santorumnak 12 százaléka van. Jelenleg három ellenfele együtt sem ér el annyit, mint a volt massachusettsi kormányzó, Ron Paul 7 százalékon áll.

Már jönnek is az eredmények

2012. február 1., 01:11 Módosítva: 2012.02.01 01:13

Villámgyorsan elkezdtek beérkezni az előzetes szavazáson leadott voksok, a körzetek 8 százalékának feldolgozása alapján Romney 52 százalékkal vezet, Gingrich csak 25 százalékon, Santorum 12, Ron Paul pedig 8 százalékon áll.

Megint fontos lesz a részvétel

2012. február 1., 01:08 Módosítva: 2012.02.01 01:08

Az eddigi három államban sikerült megdönteni a négy évvel korábbi részvételi rekordot, ez az Obama elleni mozgósítás szempontjából nagyon fontos. Floridában 2008-ban 1,95 millióan vettek részt a republikánus előválasztáson, de több mint négymillió regisztrált republikánus szavazó van az államban.

A legtöbb szavazóhelyiség már bezárt

2012. február 1., 01:04 Módosítva: 2012.02.01 01:04

Az állam nagy részében bezártak a szavazóhelyiségek, azonban Florida északnyugati részében még egy órán át szavaznak.

Romney sokat köszönhet vitagyőzelmének

2012. február 1., 00:51 Módosítva: 2012.02.01 01:23

A floridai szavazók kétharmada gondolja úgy, hogy az elnökjelölti vita fontos szempont volt döntésük meghozatalában, ami Romneynak kedvezhet, őt tartják ugyanis a választás előtt rendezett két vita győztesének, írja a CBS saját exit polljai alapján. Mindez azért bizonyulhat mérvadónak, mert Dél-Karolinában, ahol Gingrich jött ki a vitákból győztesen, szinte pontosan annyi szavazatot kapott, amennyien a vitát fontosnak tartották az exit pollok szerint.

A húszmilliós állam lakóinak jelöltpreferenciái között sorrendben a következő értékek szerepeltek: Obama ellenfeleként megválasztható (45%), tapasztalat (20), erős személyiség (17), konzervativizmus (13).

Bár a negatív kampányok megoszlása Romneynak kedvezett (kétharmaduk ellenfeléről szólt), ez nem tűnt fel a választóknak annyira a CBS felmérése szerint, 37%-uk szerint Gingrich, 34%-uk szerint Romney-é volt a mocskosabb kampány. Bár a választók többsége szerint a kampány nem fontos, Romney támogatói iszonyatos pénzeket költöttek el a kampányolási szempontból drága helynek számító Floridában. Az exit poll szerint a választók 57 százaléka elégedett, 39 elégedetlen a jelöltekkel.

Romney volt a favorit

2012. február 1., 00:46 Módosítva: 2012.02.01 01:12

Az előzetes szavazás már kilenc napja tart, és 632 ezren már a szavazás napja előtt választottak. Az American Research Group felmérése szerint 51 százalékuk Romney-t, míg 33 százalékuk Gingrichet választotta. Ez komoly előny lehet a volt massachusettsi kormányzónak, akinek az előnye némileg csökkent a döntésüket a választás napjára ígérő szavazóknál. Közülük a felmérésben 39 százalék választotta Romney-t, és 32 százalék Gingrichet.

Tombolt a negatív kampány Floridában

2012. február 1., 00:32 Módosítva: 2012.02.01 00:39

Eddig is tudtuk, hogy Romney rengeteg pénzt öntött a floridai kampányba, most már azt is tudjuk, hogy a többiekhez képest mennyit. Az AP szerint Romney kampánycsapata és a jelölt mögött álló Super PAC-ek (ezekről bővebben itt) négyszer annyit szántak Floridára, mint Gingrich és támogatói. A New York Times szerint dominált a negatív kampány, a hirdetések 92 százaléka a támadásról szólt. A hirdetések 68 százaléka Gingrich ellen irányult, míg 22 százalékuk Romney ellen.

Messze még az 1144

2012. február 1., 00:16 Módosítva: 2012.02.01 00:20

Ha már szóba kerültek a delegáltak, lássuk, eddig hogyan állnak a jelöltek. A CNN becslései szerint (azért nem beszélhetünk pontos számokról, mert az iowai kaukuszon például csak a delegáltakról szavazó küldöttekről szavaztak a választók, emellett a pártvezetésnek megfelelő Republikánus Nemzeti Konvenció delegáltjai bárkire szavazhatnak) Romney-nak eddig 34, Gingrich-nek 27, Paulnak 10, Santorumnak pedig 8 delegáltja van. Legalább 1144 delegáltra van szüksége a majdani jelöltnek, hogy nyugodtan váhasson neki az augusztus 27-i jelöltállító gyűlésnek.

A nők is elmentek szavazni

2012. február 1., 00:16 Módosítva: 2012.02.01 00:47

A választók 34 százaléka vallota magát konzervatívnak, 37 százaléka valamennyire konzervatívnak, 30 százalékuk pedig mérsékeltnek vagy liberálisnak, derül ki a CNN exit polljából. A férfiak és nők aránya 52-48, ez csak azért lehet érdekes, mert Gingrichet kevésbé szeretik a nők mint Mitt Romney-t. Az AP exit pollja szerint tízből négy szavazó 65 éven felüli volt, ez megint csak Romney-nak kedvez.

Ma a győztes mindent visz

2012. február 1., 00:14 Módosítva: 2012.02.01 00:41

Miközben a győzelemért versengő Mitt Romney és Newt Gingrich az utolsó órákat is Floridában kampányolta végig, Ron Paul és Rick Santorum már régen továbbállt az államból. Erre egyszerű a magyarázat, Floridában a győztes mindent visz elv érvényesül, vagyis az élen végző jelölt gyűjti majd be az elnyerhető összes, ötven delegáltat. Az akár csak néhány szavazattal második induló és a többiek pedig üres kézzel távoznak.

Megérkeztünk az első nagy államba

2012. február 1., 00:10 Módosítva: 2012.02.01 00:10

Hamarosan zárnak a szavazóhelyiségek Floridában, a 2012-es republikánus előválasztási időszak első nagy államában. Mitt Romney az abszolút favorit, Newt Gingrich csak valamiféle a meglepetésben bízhat, Ron Paul és Rick Santorum pedig már nem is kampányolt az utolsó napokban az államban. Kezdünk.

Egymillió dollárnál tart Colbert vicckampánya

2012. január 31., 21:01 Módosítva: 2012.02.01 06:39
5

Egy komoly kisebb kaliberű elnökjelölt is megirigyelné a talk show-járól ismert Stephen Colbert vicckampányát, amely néhány hét alatt kicsit sem nevetséges összeget, egymillió dollárt gyűjtött össze.

Tovább

Hol van ettől a gyurcsányozás?

2012. január 31., 21:01 Módosítva: 2012.01.31 21:01

Mitt Romney kiütéses győzelemre készül, legnagyobb riválisa, Newt Gingrich pedig csak a meglepetésben bízhat, ahogy az állam súlyát és az elnyerhető delegáltak számát tekintve eddigi legfontosabb előválasztásukhoz érkeznek a republikánus elnökjelöltek kedden Floridában.

Tovább

Conanék fejét akarja Barack, a barbár

2012. január 29., 18:21 Módosítva: 2012.01.29 19:39
40

Mielőtt visszatérnénk a keddi floridai republikánus előválasztáshoz közeledve egyre izgalmasabb versenyhez Mitt Romney és Newt Gingrich között, kicsit nyugodtabb vizekre evezünk, és bemutatjuk az újraválasztásáért induló elnök egyik hobbiját: a képregényt. A füzetekben felbukkanó demokrata politikusok népszerűségi listáját egyértelműen Barack Obama vezeti, ami főleg annak köszönhető, hogy több interjújában is megemlítette: fanatikusan gyűjti a Pókember és Conan képregényeket.

Tovább

Megint megfordult az állás Floridában

2012. január 27., 20:12 Módosítva: 2012.01.28 06:18

Napok alatt megfordult (vagy visszafordult?) a verseny állása a jövő kedden választó Floridában, ahol újra Mitt Romney vezet, a dél-karolinai győztes Mitt Newt Gingrich pedig második helyre szorult vissza.

Tovább

Rovatok