Apám vonzódott a mozihoz. Jókat nevetett Buster Keaton A generális című, 1926-ban készült burleszkjén, de értékelte az első színes filmeket is, mint például a Hófehérke és a hét törpe című Disney-rajzfilmet vagy az Elfújta a szél című romantikus filmeposzt. Mindenféle filmes újítás érdekelte. Tőle hallottam először az anamorfikus nyújtási technológiát használó CinemaScope eljárásról, aminek az volt a lényege, hogy a szélesvásznú filmet beletuszakolták az akkoriban legelterjedtebb 35 mm-es film 1,33:1-hez képarányú filmkockáiba, hogy aztán ezeket a képeket a vetítőgép megfelelő képarányúra nyújtsa. De nagy kedvvel mesélt a Technicolor eljárásról is, amely a három alapszínnel, illetve azok keverésével teremtett lehetőséget az első színesfilmek elkészítésére.
A későbbiekben is megmaradt mozirajongónak. Kedvenc férfi színésze a markáns arcú Charles Bronson volt, a színésznők közül kiváltképp Sophia Loren és Audrey Hepburn filmjeit nézte szívesen. Nagyra értékelte a jó filmmusicaleket, mint Liza Minnellivel a Kabarét vagy Barbra Streisanddal a Hello, Dollyt. A legjobb olasz filmnek Fellini Országútonját, míg a legjobb franciának A félelem bére című drámát tartotta. Mindig csodálattal beszélt az 1959-es Ben-Hur című film híres kocsiversenyéről. A tizenegy perces jelenetet állítólag több kamerával, két hónapig forgatták, de azt sem felejtette el kiemelni, hogy a film zenéjét a magyar származású Rózsa Miklós szerezte.
Bolondult a fotózásért. A Duflex fényképezőgép gyártása miatt ment a Műegyetemet követően a Gamma Finommechanikai és Optikai Művekbe dolgozni. (Dulovits Jenő 1943-ban szabadalmaztatta a fotótechnika történetében egyedülálló Duflexet, a világ első tükörreflexes, kisfilmes és beugrórekeszes tárgylencsével működő fényképezőgépét.) Apám pechjére pár hónappal a belépése után állították le a masina gyártását. Összesen 550 darab készült belőle, és egy jobb állapotú példányáért mostanság egymillió forintnál is többet kérnek.
Nem volt tizennégy esztendős, amikor már színes felvételeket készített. Szívesen kísérletezett színekkel és formákkal.
Imádta a különböző fotótechnikai eszközöket: a fényképezőgépeket, objektíveket, állványokat és vakukat, a filmelőhívás kellékeit. A legjobb családi felvételeket önkioldóval készítette. Ennek a módszernek az volt a legnagyobb előnye, hogy maga a fotográfus is szerepelhetett a képen, általában oldalt állva, kissé lihegve, miközben a többiek arcán kaján vigyor jelent meg. Az önkioldóval öt-tíz másodperces késleltetést lehetett beállítani a kioldógomb megnyomása és az exponálás között.
Azt tervezte, hogy nyugdíjas korában majd rendezgeti a fotókat, előveszi a régi negatívokat, és nagyítani fog. A készülékeket beszerezte, de használni őket már nem maradt ideje.
Most alighanem anyámmal egy égi laborban szorgoskodnak, és kis csipeszekkel egymás után rakják fel a kötélre szárítani a papírkópiákat.
1918. augusztus 14. Fotósok egy esküvőt rögzítenek (Fotó:
A. R. Coster / Topical Press Agency / Getty Images Hungary)
1956. február 11. Egy mérkőzésen a West Bromwich Albion játékosa, Ray Barlow belecsúszik a The People sajtófotósába, George Phillipsbe (Fotó:
SG / PA Images Archive / Getty Images Hungary)
1955. december 31. Mario De Biasi olasz fotográfus (Fotó:
Mondadori Portfolio / Getty Images Hungary)
1961. április 27. Egy tanfolyam keretei között előadást tartanak a fényképezőgépekről és azok használatáról (Fotó:
Denver Post / Getty Images Hungary)
London, Egyesült Királyság, 1964. február 7. Sajtófotósok gyűrűjében a Beatles, mielőtt Amerikába indulnak a londoni repülőtérről (Fotó:
Keystone / Getty Images Hungary)
Genf, Svájc, 1968. december 29. Sophia Loren olasz színésznő és férje, Carlo Ponti filmrendező bemutatják a sajtónak az aznap született fiukat, ifjabb Carlo Pontit (Fotó:
Mondadori Portfolio / Getty Images Hungary)
London, Egyesült Királyság, 1965. június 24. Egy fotós a wimbledoni sajtópáholyban (Fotó:
Victor Blackman / Express / Getty Images Hungary)
Rodézia, 1965. november 27. Sir Humphrey Gibbs kormányzó beszél a sajtónak (Fotó:
Terry Fincher / Epress / Getty Images Hungary)
London, Egyesült Királyság, 1968. május 30. Az állatkert csimpánzai a sajtó előtt (Fotó:
Keystone / Getty Images Hungary)
London, Egyesült Királyság, 1972. május 29. Dick Barker megpróbál kimászni autójából, miután falnak ütközött Greater London Trophy Formula–2-es versenyzők Európa-bajnokságának egyik futamán (Fotó:
Central Press / Hulton Archive / Getty Images Hungary)
Havanna, Kuba, 1979. Egy sajtófotós a Néphatalmi Nemzetgyűlés a kubai forradalom győzelmének huszadik évfordulója alkalmából tartott ülésén (Fotó:
Albert Liberman / Getty Images Hungary)
Chicago, Egyesült Államok, 1979. Egy apáca fényképezi II. János Pál pápát látogatása során (Fotó:
Francois LOCHON / Gamma-Rapho / Getty Images Hungary)
Cebu, Fülöp-szigetek, 1980. május. II. János Pál pápa (Fotó:
Francois LOCHON / Gamma-Rapho / Getty Images Hungary)
Ausztrália, 1981. február 26. Penny Tweedie brit fotós 4 éves fiát, Bent a vállán viszi egy megbízás során, melynek célja, hogy megörökítsék Ausztrália egy napját. A megbízáson 100 fotóriporter vett részt, az elkészült képekből kiadvány készült (Fotó:
Julian Kevin Zakaras / Fairfax Media Archives / Getty Images Hungary)
London, Egyesült Királyság, 1981. július 29. Sajtófotósok a Buckingham-palota előtt Károly walesi herceg és Lady Diana Spencer esküvője napján (Fotó:
Serge Lemoine / Hulton Archive / Getty Images Hungary)
Dél-Korea, 1986. május 18. Egy fotós gázálarcot visel a Gwangju-felkelés alatt (Fotó:
Roland NEVEU / Gamma-Rapho / Getty Images Hungary)
Xichang, Kína, 1988. Egy ismeretlen nő, akit külföldi sajtófotósok kapnak lencsevégre (Fotó:
Forrest Anderson / Getty Images Hungary)
Franciaország, 1988. november 30. (Fotó:
Eric BOUVET / Gamma-Rapho / Getty Images Hungary)
Berlin, Németország, 1989. november 9. Egy fotós a Német Demokratikus Köztársaság határőrei között, miközben megpróbálják visszatartani a tömeget a berlini falnál (Fotó:
Thomas Imo / Photothek / Getty Images Hungary)
Florida, Egyesült Államok, 1990. január 9. A Columbia űrsikló indítás közben a Kennedy Űrközpontban. A Columbia felszállása az STS-32 űrrepülőgép-misszió keretében reggel 7:35-kor történt (Fotó:
Nasa / Getty Images Hungary)
Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!