A magyar mozinézők Wolfgang Petersen 1997-es thrillerjéből ismerhették meg közelebbről az amerikai elnök különgépét, az Air Force One-t. A sztori szerint terroristák térítik el a repülőt, fedélzetén James Marshall elnökkel. A túszul ejtett utasokért cserébe egy katonai diktátor, Radek tábornok szabadon bocsátását követelik. A Harrison Ford által alakított elnök kezében a döntés, hogy feláldozza nejét és lányát a világ megmentése érdekében, vagy emberek százezreit küldje a halálba. Nos, nem lőjük le a poént, mindenesetre a látványos akciók révén elkísérhetjük az elnököt a gép legrejtettebb zugaiba is, a konyhától egészen a csomagtérig.
Sokan azt gondolják, hogy az Air Force One az elnök különgépének a neve. Pedig nem. Az Air Force One az Amerikai Egyesült Államok Légierejének (USAF) kötelékében azon repülőgép hívójele, amelyen az Egyesült Államok elnöke éppen utazik.
Amúgy Franklin D. Roosevelt (1933–1945) volt az első elnök, aki hivatali ügyben egyáltalán repülőre szállt. Ahogy az ő nevéhez fűződik a legelső hivatalos transzatlanti repülőút is, amikor 1943-ban a marokkói Casablancába utazott egy konferenciára.
Az első lökhajtásos repülő Dwight D. Eisenhower elnöksége (1953–1961) alatt, 1959-től állt szolgálatba, mégpedig egy Boeing–707 Stratoliner. Ugyancsak a legendás tábornok volt az első elnök, aki helikopterre ült.
John F. Kennedy elnöksége (1961–1963) alatt modernizálódott a gép dizájnja: a Boeing–707-es gép törzse egy máig használatos kék-fehér színösszeállítást kapott, kétoldalt a United States of America felirattal és az elnöki pecséttel, míg a gép farokrészére amerikai zászló került.
A ma is szolgáló gépeket 1991 óta használják az elnökök. A VC–25A az amerikai légierő által üzemeltetett Boeing–747-200B utasszállító repülőgép átalakított változata, amelyből jelenleg kettő is az USA vezetőjének rendelkezésére áll a marylandi Andrews légitámaszponton.
Hogyan néz ki belülről egy VC–25A típusjelű repülőgép? Elég jól. Először is mindkét gép olyan elektromágneses sugárzás kibocsátására alkalmas, amely összezavarja az ellenséges radarokat, illetve képes elhárítani a feléje irányított hőkövető és radarvezérelt rakéták támadását.
Az óriás Boeing, amelyet a Fehér Házban „az elnök égi irodájának” is neveznek, csaknem négyszáz négyzetméter alapterületű, méghozzá három szinten. Az alsó fedélzeten a csomagok kapnak helyet, valamint a fedélzeti konyha. A fő utastér a második fedélzeten van.
Az orr-részt „Fehér Háznak” hívják, ahol az elnöki lakosztály is található, benne hálófülkével, két ággyá átalakítható kanapéval, egy zuhanyfülkével és egy vécével, tükörrel és két mosdóval, az elnök magánirodájával, ahonnan szükség esetén beszédet intézhet a néphez.
A felszereltséghez tartozik egy orvosi állomás műtőasztallal, egy konferencia- és étkezőterem, két főzőkonyha, amely egyszerre száz embert tud ellátni, valamint kijelölt területek is vannak még a sajtó, a vendégek, a biztonsági és a titkársági személyzet számára.
Ezzel együtt a két gép cseréjét régóta tervezik. Utódjaikat, a VC–25B típusjelű repülőgépeket polgári használatra gyártott Boeing–747-8 Intercontinental utasszállítókból alakítják át. Az elsőt 2027-ben, míg a másodikat 2028-ban tervezik forgalomba állítani.
Az viszont Joe Biden döntésével már eldőlt, hogy az új gépek festése hasonlítani fog a mostaniakéhoz, elvetve ezzel elődje, Donald Trump ötletét, aki az amerikai zászlóra hajazó piros-fehér-sötétkék dizájnt forszírozta.
Továbbá az is fix, hogy az új gépek érkeztével a VC–25A-kat kivonják a forgalomból, és múzeumokban helyezik el őket.
Washington D. C., Amerikai Egyesült Államok, 1955. szeptember 25. Dwight D. Eisenhower elnök és Richard Nixon alelnök (Fotó:
Bettmann / Getty Images Hungary)
Washington D. C., Amerikai Egyesült Államok, 1954. november 24. A first lady, Mamie Eisenhower Colorado állam hivatalos virága, a törpe harangláb angol neve után kereszteli Columbine III névre Eisenhower elnök egyik Lockheed VC–121E repülőgépét (Fotó:
Bettmann / Getty Images Hungary)
Amerikai Egyesült Államok, 1962. március 8. John F. Kennedy elnök felkíséri feleségét, Jacqueline Kennedyt a Caroline elnöki repülőgép fedélzetére, amikor az Indiába és Pakisztánba tartó jószolgálati útjának első szakaszára indul (Fotó:
Bettmann / Getty Images Hungary)
Washington D. C., Amerikai Egyesült Államok, 1963. november 22. Lyndon Johnson leteszi hivatali esküjét Kennedy elnök meggyilkolása után az Air Force One fedélzetén. Jobb oldalon a volt first lady, Jackie Kennedy (Fotó:
Keystone-France / Getty Images Hungary)
Washington D. C., Amerikai Egyesült Államok, 1963. november 23. John F. Kennedy elnök földi maradványai megérkeznek Dallasból az Air Force One fedélzetén. A képen Jacqueline és Robert Kennedy (Fotó:
Keystone-France / Getty Images Hungary)
Amerikai Egyesült Államok, 1967. október 30. A kis Patrick Lyndon Nugentnek saját helye van az Air Force One fedélzetén, amikor elkíséri nagyapját, Lyndon Johnsont Washingtonba, a Fehér Házba (Fotó:
Bettmann / Getty Images Hungary)
1971. augusztus 26. A SAM 26000 a levegőben (Fotó:
Historical / Corbis / Getty Images Hungary)
1973. július 3. Richard Nixon elnök és Henry Kissinger külügyminiszter tanácskoznak az Air Force One fedélzetén a Brüsszel felé vezető úton. A brüsszeli megbeszélések után Nixon elnök Moszkvába utazik, ahol csúcstalálkozót tart Leonyid Brezsnyev szovjet vezetővel (Fotó:
Bettmann / Getty Images Hungary)
Gerald Ford elnököt felsegítik, miután leszállás közben elesett az Air Force One lépcsőjén (Fotó:
Wally McNamee / Getty Images Hungary)
1981. február 20. Ronald Reagan elnök telefonon beszélget Pete Domenici szenátorral az Air Force One fedélzetén az elnök öt és fél órás, Washingtonból Kaliforniába tartó repülőútja közben (Fotó:
Bettmann / Getty Images Hungary)
1984. február 20. Ronald Reagan elnök melegítőnadrágban és nyakkendőben az Air Force One fedélzetén (Fotó:
Bettmann / Getty Images Hungary)
Párizs, Franciaország, 1989. július 13. George H. W. Bush amerikai elnök újságírókkal beszélget repülőgépe fedélzetén. Bush lengyelországi és magyarországi látogatásai után érkezett Párizsba, hogy részt vegyen a világgazdasági csúcstalálkozón (Fotó:
Bettmann / Getty Images Hungary)
New York, Amerikai Egyesült Államok, 1998. szeptember 22. Bill Clinton elnök integet, amikor Robert Rubin pénzügyminiszterrel együtt felszáll az Air Force One-ra a Kennedy repülőtéren (Fotó:
Andrew Savulich / New York Daily News Archive / Getty Images Hungary)
Amerikai Egyesült Államok, 2001. szeptember 11. George W. Bush elnök telefonon beszél Dick Cheney alelnökkel az Air Force One fedélzetén, miután elhagyta a nebraskai Offutt légibázist az USA ellen elkövetett terrortámadás napján (Fotó:
Eric Draper / The White House / Getty Images Hungary)
Amerikai Egyesült Államok, 2001. szeptember 11. George W. Bush elnök és Harriet Miers, a Fehér Ház személyzeti titkára az Air Force One fedélzetén az USA ellen elkövetett terrortámadás napján (Fotó:
Donaldson Collection / Getty Images Hungary)
Simi Valley, Amerikai Egyesült Államok, 2003. június 21. Az Air Force One, az amerikai elnökök szállítására 28 éven át használt Boeing–707-es repülőgép törzsét szállítják a San Bernardino repülőtérről a Ronald Reagan Elnöki Könyvtárba. A repülőgép Richard Nixon, Gerald Ford, Jimmy Cater, Ronald Reagan, idősebb George Bush, Bill Clinton és George W. Bush elnökök kormányát szolgálta (Fotó:
David McNew / Getty Images Hungary)
Waco, Amerikai Egyesült Államok, 2005. augusztus 2. George W. Bush amerikai elnök sétál le az Air Force One-ról a kutyájával, Barney-val (Fotó:
Charles Ommanney / Getty Images Hungary)
Andrews légibázis, Amerikai Egyesült Államok, 2009. február 5. Barack Obama amerikai elnök az Air Force One fedélzetén az Andrews légibázisról a virginiai Newport Newsba tartó úton (Fotó:
Pete Souza / The White House / Getty Images Hungary)
Amerikai Egyesült Államok, 2009. augusztus 23. Barack Obama elnök és családja elhagyja az Air Force One fedélzetét (Fotó:
Debbie Egan-Chin / New York Daily News Archive / Getty Images Hungary)
2009. november 14. Barack Obama elnök az Air Force One fedélzetén úton Szingapúrba (Fotó:
Pete Souza / The White House / Getty Images Hungary)
Orlando, Amerikai Egyesült Államok, 2017. március 3. Donald Trump integet az Air Force One lépcsőjén (Fotó:
Orlando Sentinel / Getty Images Hungary)
Maryland, Amerikai Egyesült Államok, 2021. január 20. Donald Trump elnök és Melania Trump first lady az Andrews légitámaszponton, Trump elnökségének utolsó napján (Fotó:
Pete Marovich / Pool / Getty Images Hungary)
Cornwall, Egyesült Királyság, 2021. június 9. Joe Biden amerikai elnök és Dr. Jill Biden first lady megérkezik a cornwalli Newquay-i repülőtérre a G7-csúcstalálkozó előtt (Fotó:
Doug Peters / Pool / Anadolu / Getty Images Hungary)
Pyeongtaek, Dél-Korea, 2022. május 20. A Joe Biden amerikai elnököt szállító Air Force One leszáll az Osan légibázison (Fotó:
Lee Jin-Man / Pool / Getty Images Hungary)
Berlin, Németország, 2024. október 18. Joe Biden miután elbúcsúzott, felszáll az Air Force One-ra (Fotó:
Jarg Carstensen / picture alliance / Getty Images Hungary)
Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!