Két éve már, hogy nincs köztünk Pelé, a labdarúgás első globális szupersztárja. A Fekete Gyöngyszem szinte megismételhetetlen számokat hozott össze karrierje során, 1363 hivatalos mérkőzésen 1281 gólt szerzett, emellett máig a sportág történetének egyetlen játékosa, aki háromszor (1958, 1962 és 1970) nyert világbajnokságot. Az Aranylabdát viszont sosem kaphatta meg, hiszen pályafutása során egyetlen európai klubban sem játszott, ami 1995-ig megkötés volt a sportág legrangosabb egyéni díjánál.
A brazil klasszis visszavonulása után sem tűnt el, 1993-ban létrehozta a Pelé Alapítványt, amely máig szociális projekteket támogat Brazíliában és világszerte. Az UNESCO 1994-ben jószolgálati nagykövetévé nevezte ki, míg 1995-től 1998-ig Brazília sportminisztereként dolgozott, elsődlegesen kitűzött célja a brazil sportban jelenlévő korrupció felszámolása volt. 2012-ben tiszteletbeli diplomát kapott az Edinburgh-i Egyetemtől humanitárius és környezetvédelmi ügyekhez való jelentős hozzájárulásáért, valamint sportteljesítményéért.
A brazil zseni többéves betegség után bekövetkezett halálát az egész világ gyászolta, tiszteletére számos stadiont átneveztek ezután. Az első konkrét hírek a kolumbiai Villavicencióban található Estadio Bello Horizonte stadionról érkeztek, amikor Meta megye kormányzója bejelentette, hogy hozzácsatolják a sportlétesítmény nevéhez a „Rey Pelé”, tehát Pelé Király nevet. De Bissau-Guinea kormánya sem tétlenkedett sokáig, az apró afrikai ország a Bafatá városában található sportlétesítményt, míg Ruanda a több hazai csapatnak is otthonául szolgáló Kigali Stadiont nevezte el a 82 évet élt legendáról.
Azonban az egyik legszebb gesztus még 2021-ben érte Pelét, miután Brazília legikonikusabb stadionját, a 90 ezer fő befogadására képes Maracana Stadiont keresztelték át az ő nevére. A Santos színeiben közel húsz évet lehúzó támadó az ezredik gólját pont ebben a stadionban szerezte meg 1969. november 19-én a nagy brazil rivális Vasco da Gama ellen. Ezek után pedig már az sem volt meglepő, hogy a pálya melletti 1,4 kilométer hosszú, többsávos sugárút is a Pelé Király nevet viseli.
Puskás Ferenc úgy nyilatkozott, hogy „a történelem legnagyobb játékosa Di Stéfano volt. Pelét nem vagyok hajlandó játékosként besorolni. Ő felette állt ennek”. Azonban a legjobban talán korábbi világbajnok csapattársa, Gérson foglalta össze, mekkora örökséget hagyott maga után Pelé, amikor azt mondta: „egy király nem hal meg, csak megpihen”.
Svédország, 1958. június 24. – A brazil Pelé és a francia kapus, Claude Abbes a világbajnokságon (Fotó:
PA Images Archive / Getty Images Hungary)
Brazília, 1963. október 5. – Pelé edzés közben (Fotó:
4Imagens / Getty Images Hungary)
Boston, Amerikai Egyesült Államok, 1968. július 8. – Jorge Miguel (balra), a Boston Beacons játékosa védekezik a Santos FC játékosa, Pelé ellen a Fenway Parkban rendezett futballmérkőzésen (Fotó:
Frank O'Brien / Boston Globe / Getty Images Hungary)
Olaszország, 1969. június 28. – A Santos FC és a Milano közötti futballmérkőzésen Pelé sérülten fekszik a földön (Fotó:
Keystone-France / Getty Images Hungary)
Rio de Janeiro, Brazília, 1969. november 19. – Pelé elveszik a kapu előterében álló tömegben, miután megszerezte pályafutása 1000. gólját a Santos FC Vasco da Gama elleni mérkőzésén (Fotó:
Pictorial Parade / Getty Images Hungary)
Brazília, 1969. december 12. – Pelé, a híres brazil labdarúgó 1000. gólját ünnepli a győztes szám előtt (Fotó:
Keystone-France / Getty Images Hungary)
Birmingham, Egyesült Királyság, 1972. február 20. – Pelé megérkezik Birminghambe (Fotó:
Birmingham Post and Mail Archive / Mirrorpix / Getty Images Hungary)
Washington, Amerika Egyesült Államok, 1973. május 8. – Pelé a Fehér Házban meglátogatja Nixon elnököt, és egy dedikált labdát ad ajándékba (Fotó:
Bettmann / Getty Images Hungary)
Brazília, 1976. – Pelé és apja, Dodinho (Fotó:
4Imagens / Getty Images Hungary)
Párizs, Franciaország, 1981. október 5. – Pelé átveszi az Évszázad sportolója díjat (Fotó:
4Imagens / Getty Images Hungary)
Bécs, Ausztria, 1999. november 19. – A sportlegenda, Pelé részt vesz az év sportolója gála díjátadóján (Fotó:
Franco Origlia / Getty Images Hungary)
Frankfurt, Németország, 2003. – Pelé és Michael Schumacher a 2006-os labdarúgó-világbajnokság elősorsolásán (Fotó:
Mike Egerton - EMPICS / Getty Images Hungary)
Berlin, Németország, 2005. április 13. – Gerhard Schröder német kancellár (balra) focizik a brazil futballsztárral, Pelével (Fotó:
Carsten Koall / Getty Images Hungary)
Dublin, Írország, 2006. május 20. – Pelé brazil táncosokkal a dublini Easons könyvesboltban (Fotó:
Julien Behal - PA Images / Getty Images Hungary)
Sheffield, Egyesült Királyság, 2007. november 7. – A korábbi brazil válogatott labdarúgó, Pelé sétál a Sheffield United FC stadionjában, hogy részt vegyen a világ legrégebbi labdarúgóklubja, a Sheffield FC 150. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségeken (Fotó:
Christopher Furlong / Getty Images Hungary)
Santos, Brazília, 2013. január 4. – A szerény és szűkös borbélyüzletben, a legendás borbély, Didi több mint 45 éve vágja Pelé haját (Fotó:
Christopher Pillitz / Getty Images Hungary)
Sao Paulo, Brazília, 2022. december 4. – Egy rajongó gyertyát gyújt egy virrasztáson Pelé támogatására, aki légúti fertőzés miatt kórházba került (Fotó:
Mauro Horita / Getty Images Hungary)
Madrid, Spanyolország, 2022. december 29. Egyperces csenddel tisztelegnek a brazil futballlegenda, Pelé előtt az Atletico de Madrid és az Elche CF közötti LaLiga Santander mérkőzésen, a Civitas Metropolitano Stadionban (Fotó:
Angel Martinez / Getty Images Hungary)
Santos, Brazília, 2023. január 2. – Pelé koporsóját a Santos és Brazília csapatának zászlóival borítják a temetésén (Fotó:
Pedro Vilela / Getty Images Hungary)
Santos, Brazília, 2023. január 3. – A futball-legenda Pelé koporsóját egy tűzoltóautó tetején szállítják Santos utcáin a Memorial Necropole Ecumenica temetőben lévő végső nyughelyére (Fotó:
Marcello Zambrana / Anadolu / Getty Images Hungary)
Ismerd meg a magyar labdarúgás hősének emlékezetes pillanatait!
Folytassa, Mister!
MEGVESZEM
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!