Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMNyolcvan éve nem látott Rippl-Rónai-festmény az Art & Antique sztárja
További Senki többet, harmadszor cikkek
Nem bánja meg az, aki Budapesten elmegy a Bálnába, a hatodik Art & Antique kiállítás és vásár rendezvényre. Az sem baj, ha nem vastag az illető pénztárcája, és – mondjuk – nem futja Rippl-Rónai- vagy Vaszary-festményekre, mert gyönyörködni az elmúlt másfél évszázad legszebb magyar képeiben sem utolsó mulatság.
Régi ismerős köszön rá a sokat utazó újságíróra a Bálnában, az Art & Antique kiállítás megnyitóján. A bejárattal szemközti falon Ziffer Sándor: Népviseletbe öltözött asszonyok című, 1906-ban festett képe látható, az a festmény, amelyet november elején Marosvásárhelyen is megcsodálhattunk a világhírű nagybányai festőiskola egyedülálló alkotásaiból összeállított Hazatérés, Nagybányai remekművek magángyűjteményekből című kiállításon.
Ez már nem lehet rossz, gondolja az egyszeri zsurnaliszta, hát még amikor rávetődik a tekintete a kiállítás sztárjára, Rippl-Rónai József: Szent Páli búcsú című festményére. Az embernek óhatatlanul bevillan a Kalitkás nő, amely decemberben a Kieselbach Galéria árverésén a Marriottban 180 millió forintos áron kelt el.
A Szent Páli Búcsú húsz évvel később keletkezett, mint az 1892-es Kalitkás nő, és csak azért, hogy nagyjából be tudjuk árazni, az ugyanebben a korszakban festett Rippl-Rónai-kép, A geszti kastély kertjében a Virág Judit Galéria árverésén 300 millió forintért talált gazdára
– mondja az Indexnek Kelen Anna, a Virág Judit Galéria ügyvezetője, művészettörténész, a Bálna-beli kiállítás kurátora. – „A festmény nyolcvan évig lappangott egy magángyűjteményben, a tulajdonosa most gondolkodik azon, hogy árverésre bocsátja.”
Licitál és támogat
A szervezők teljes keresztmetszetét szerették volna adni a XIX–XX. századi magyar művészettörténetnek, Ligeti Antaltól, Mednyánszky Lászlótól Rippl-Rónain és Vaszary Jánoson át a nagybányaiakig, Ziffer Sándorig és Iványi Grünwald Béláig, miközben az Iparterv-generáció kortárs művészei is jelentkeznek, úgymint Nádler István vagy Bak Imre.
Tausz Ádám, a kiállítás ötletgazdája és fő szervezője arról beszélt, hogy éppen harminc éve, 1994-ben szervezték Budapesten az első képzőművészeti vásárt, amikor még alig voltak aukciósházak. Akkor a Néprajzi Múzeum volt a helyszín.
Közben alaposan átrendeződött a piac.
Persze már akkor is volt hét-nyolc olyan galéria, amelyik már 1994-ben kiállított, és még manapság is működik, mint például a Virág Judit és a szentendrei Erdész Galéria.
A hivatalosan 2024. február 29-én megnyíló és 2024. március 3-ig nyitva tartó Art & Antique-on lesz jótékonysági aukció, amelynek kedvezményezettje az Operaház Balettnövendékeiért Alapítvány, amely többek között Ukrajnából menekült kis balettnövendékeket is támogat. Licitálni vasárnap estig lehet a műtárgyakra.