Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- Senki többet, harmadszor
- kieselbach galéria
- budapest marriott hotel
- vaszary jános
- szezoncsúcs
- árverés
Vaszary robbantott a Marriottban, megdőlt a szezoncsúcs a műtárgypiacon
További Senki többet, harmadszor cikkek
- Szupersztár készül a csúcsdöntésre, történelem íródhat a Marriottban
- A magyar aukciós piac valaha volt legértékesebb festményét árverezik el decemberben
- Elsőként tekinthettük meg Munkácsy Mihály soha nem látott képét
- 28 millió forintért kelt el az erotikus kisugárzású remekmű: egy gyümölcstál
- Ismét világrekord eladási árakra készülnek a Virág Judit Galériában
A május a tavaszi aukciók hónapja a honi műkereskedelemben. Május 13-án rendezték a Kongresszusi Központban a Virág Judit Galéria árverését, amelyen Kondor Béla 1958-as remeke, a Két fej (Modell eresztés) című ikonikus festmény volt a sztár, és amely 38 millió forintról indulva 85 millióért kelt el. Hasonló régióban talált gazdára Gábor Jenő életének egyik fő műve is, amely bármelyik múzeum gyűjteményének féltett darabja lehetne. A Július 14. Párizsban című monumentális festmény az art deco egyik mesterműve, nem meglepő, hogy 80 milliót fizettek érte.
Rekordösszegű leütés
Május 16-án azonban egy Vaszary János-képért ennek az összegnek majdnem a dupláját utalták át: a Parkban című vászon 150 millióért kelt el, ami hatalmas idényrekord a hazai műtárgypiacon.
Csütörtök este birtokukba vették a gyűjtők a Budapest Marriott Hotel nagytermét. A Kieselbach Galéria tavaszi aukciója mindig a honi műtárgypiac kiemelkedő eseménye, ahogy most is az volt.
Az esemény során heves licitharcok alakultak ki,
a különösen fontos, muzeális kvalitású fő művek kiemelkedően magas áron keltek el. Az árverés sztártétele Vaszary János Park-sorozatának 1933 körüli alkotása volt, a Parkban, ami arisztokrata gyűjteményeket megjárva külföldről érkezett haza Magyarországra.
A más változatokról is ismert klasszikus darabon a tatai villa kertjében beszélgető, art deco fazon szerint öltözködő nőalakok láthatók a nagyvonalú eleganciával festett zöld táji háttér előtt. Az ikonikus motívumot ábrázoló Vaszary-műnél 150 millió forinton koppant az árverést lenyűgöző szakértelemmel vezető Kieselbach Ákos, a galériatulajdonos fia kalapácsa.
Ez már az a felső kategória, ahol a Kieselbach Galéria decemberi aukcióján Rippl-Rónai József remeke, a Kalitkás leány is szerepelt – az 220 millió forintért kelt el.
Más festők is kelendők voltak
Vaszary számos más műve esetében is – köztük a színezett litográfiáknál – komoly licitcsata alakult ki, megtöbbszörözve a kikiáltási árat. Munkácsy Mihály mindenki által ismert klasszikus remeke, a Tépéscsinálók központi figuráját ábrázoló, vázlatos elevenséggel fogalmazott kompozíció 30 millió forintért kelt el. A két világháború közötti időszak képviselői közül saját korabeli sikereihez méltó árat ért el a római iskolás Pekáry István 34 milliós leütési árával, új életműrekordot állítva be.
Hozzá hasonlóan sosem ért el ilyen eredményt a nemzetközi filmiparban díszlettervezőként világhírűvé váló Korda Vince festménye. Korda fiatalkori, Van Gogh-ihletésű székes csendélete 38 millió forintért került eladásra. (Korda Vince a brit filmipar pionírja, a legendás Korda Sándor bátyja volt.)
A jó pár képpel szereplő Szőnyi István leütési áraiban érzékelhető volt a Kieselbach Galéria által közelmúltban kiadott nagy monográfia által keltett figyelem. Korai, húszas évek eleji, expresszív korszakához tartozó zebegényi látképénél, ami az életmű-katalógus egyik címlapján is szerepelt, 30 millió forintnál koppant a kalapács. A sikeres tételek között megemlíthető Duray Tibor filmszerűen komponált falusi jelenete (30 millió), Frank Frigyes szeretett feleségét, Mimit ábrázoló franciás portréja (45 millió), Schönberger Armand kubofuturista rakparti jelenete (17 millió), illetve Czimra Gyula naiv modorú párizsi városi látképe (38 millió).
Mind Schönberger, mind Czimra leütési ára új életműrekord.
A tavaszi árverési szezon legsikeresebb aukciója után megállapítható, hogy a muzeális jelentőségű remekművek és a közkedvelt motívumok iránti érdeklődés nem csökken a hazai műtárgypiacon.