Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMA zenei világ elnémítással válaszol az orosz invázióra
A jelen ukrajnai helyzet mindenre kiterjed, a zenei és művészeti világra is. Nem az alkotások témáját vagy gondolatiságát tekintve, hanem az alkotók megpróbáltatásait és hétköznapjainak megváltozott hangvételét – mind az ukrán, mind az orosz oldalon.
Valamilyen módon szinte kivétel nélkül minden előadó csatlakozott ehhez a háborúhoz. Egyesek fizikálisan, mások támogatásként, megint mások pedig szóban vagy írásban – állást foglalva pont úgy, mint az ukrán Jinjer zenekar, amely a YouTube-csatornáján közzétett videóban bejelentkezve mesélte el, hogy egyelőre mind jól vannak, és mélységesen elítélik azt, ami körülöttük történik. Azt is elmondják, hogy haragjuk és ellenszenvük nem az orosz rajongóikra vonatkozik, akik továbbra is fontosak számukra, hanem az emberek feje fölött összecsapó hatalmakra.
Orosz oldalon is nyilatkoznak az előadók. Egyesek csupán kijelentik, hogy nem értenek egyet a történtekkel, ahogy tette ezt a Little BIG is. A banda februárban szimplán egy „No War” feliratot posztolt ki közösségi oldalukra, azóta pedig nem osztottak meg új tartalmat a Facebookon.
Régi élmények árnyékában
Megint mások felszólalnak, vagy csak egyszerű Facebook-videóban közlik gondolataikat, ilyen a Slaughter to Preveil is. A banda frontembere kijelentette, hogy bár klipjeikben többször megjelennek fegyverek vagy harci eszközök, sosem támogattak semmilyen háborút, és nem tudnak szó nélkül elmenni az embertelenség mellett. Kiemelik, hogy legutóbbi ukrajnai koncertjeik remek élmények voltak a számukra, és szeretnék visszakapni azt a békés és barátságos állapotot, ami akkor vette őket körül.
Több előadó felmondta oroszországi koncertjeit, például a Green Day, a Franz Ferdinand.
De az érem másik oldala is felcsillan
Rengeteg fesztivál, kulturális szervezet, egyesület szolidaritása kifejezése mellett mondja vissza orosz fellépőiket – ismerteti ezt a The Guardian. Így tett többek között a Royal Opera House, amely visszamondta a Moszkvai Bolshoi Ballet szereplését, vagy a Carnegie Hall, ahol az orosz Mariinsky Orchestra fellépése marad el, melyet Valerij Gergiev vezetett volna.
Gergiev esete kiemelkedő, mivel őt közeli szálak fűzték Vlagyimir Putyinhoz, ezért nyíltan nem határolódott el tőle korábban, függetlenül a katonai offenzívától. Ennek következtében a Müncheni Filharmonikusok kijelentették, nem tartanak több koncertet az ő vezénylete alatt, valamint az Edinburgh International Festival is felkérte, hogy mondjon le, ahol korábban tiszteletbeli elnök volt – tekintve, hogy Edinburgh és Kijev testvérváros.
Idén a Velencei Biennálén, a világ egyik legrangosabb kulturális eseményén sem lesz orosz pavilon, mivel a művészek visszakoztak, tekintve, hogy nincs helye művészetnek, amikor az emberek a rakéták elől menekülnek, és a háború ellen tüntetőket elhallgattatják. A pavilon üzemeltetői ezt Instagram-posztban jelentették be.
Természetesen a filmipar sem maradhat ki, a Warner Brothers, a Disney és a Sony is kijelentette, hogy korlátozzák az általuk gyártott filmek oroszországi vetítéseit.
Végül a nemzetközi nyomás hatására az EBU (European Broadcasting Union) is kijelentette, hogy idén nem fogadják Oroszország részvételét az Eurovíziós Dalfesztiválon. A hírre külön Twitter-posztban hívta fel a figyelmet Nadine Dorris brit kulturális miniszter.