Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMRánk szakadt a világ összes terhe, betemetnek minket a hétköznapok
További Stenk cikkek
Az Index szerkesztősége gyakran kap zenei anyagokat feltörekvő együttesektől, előadóktól. PickUp néven elindított sorozatunkban időről időre beszámolunk három új névről, csapatról,
küldjenek akár lemezt, kislemezt vagy single-t.
Fontos: az Indexet az előadók keresik meg, érdekükben nem járt közben kiadó – sem PR-os, sem marketinges, legfeljebb kapcsolattartó. A hármas listát a Kultúra rovat – stílusbéli és tartalmi korlátok nélkül – kizárólag saját belátása szerint állítja össze. A mostani PickUp három előadója:
- +4,
- Vájb,
- Arcosok Klubja.
A pop-punk örök és elpusztíthatatlan
A +4 zenekar debütáló albuma Apróbetűs részek címmel jelent meg. A nyolc tracket tartalmazó, autentikus amcsi pop-punk feelinget idéző lemez a stílus megszokott hatásvilágát hozza. Bár Magyarországon voltak már bandák, amelyek ezt a műfajt csépelték szakadatlanul, azért mindig akad egy aktuális zenekar, amely igyekszik életben tartani a stílust, a +4 pedig frankó minőségben idézi a nagyokat.
A lemezen lévő nyolc dal hiánytalanul körbejárja a pop-punk szinte minden vetületét:
- megvannak a tipikus pörgető nóták,
- az érzelmes dalok és
- a társadalomkritikus számok.
Szövegezésében is ezt a stílusvilágot idézi: szlenges szóhasználat, angol kifejezések, a szélesebb közönség számára is könnyen értelmezhető témák. Ennek ellenére ezen a téren még érdemes dolgoznia a csapatnak, hogy a túljáratott szóképeket maga mögött hagyja, a rímeket jobban megcsípje, és a prozódia is finomodjon.
Zenei minőséget tekintve az album szépen szól. A lemez producere Botlik Mátyás – a The Grenma zenekar dobosa –, így a punkhoz passzoló végeredmény adott. Jó a keverés, a mix, minden téma szépen kihallatszik, vastag és telt a sound. A banda énekesének hangja is remekül illik a punkhoz,
így a végeredmény igazán egyben van.
A pop-punk – hiába tartják sokan, hogy zeneileg egyszerű – nem könnyű terep. Mivel a stílus szegmentált, ráadásul zeneileg is eléggé kötött, így nagyon át kell gondolni minden bandának, hogy mit akar elérni és közölni vele. Könnyű „tucattá” válni ebben a műfajban. A +4 zenekar első lemeze jó indítás, akár sikerre is vihetik a srácok, kérdés azonban, hogy Magyarországon jelenleg mekkora közönsége lehet ennek a stílusnak. Ezt majd az idő megválaszolja.
Ez a nyár nem ér véget
A Vájb zenekar 2023-ban adta ki debütáló dalát Balaton címmel, új számuk, a Végtelen nyár pedig nemrég érkezett a streamingoldalakra. A debreceni gyökerű banda a 2000-es évek pop-rock stílusát veszi elő, amely a mai napig számos csapatot mozgat, kvázi kifogyhatatlan forrás. Új daluk első nagylemezük előfutára.
Bár még az év első harmadán sem vagyunk túl, könnyen azt érezhetjük, hogy ránk szakadt a világ összes terhe, betemetnek bennünket a szürke hétköznapok, a szervezetünk már képtelen ennél több próbát kiállni. Nem könnyű ekkora nyomás alatt a felszínen maradni, ám ha kicsit is lelassítunk, jön az önostorozás, és az ördögi kör indul elölről. A dal ebből az alaphelyzetből kiindulva fogalmaz meg egyfajta elvágyódást
– írja a zenekar énekes-gitárosa, Jakab Tamás hozzánk eljuttatott közleményükben. Az új dalhoz a videóklipet a banda dobosa, Balázs „Johnny” Bence és a Reindeer Cinema csapata készítette.
A zene alapvetően jól összeállt, visszanyúl a századot indító stílusokhoz. Két dalból még nehéz megítélni, hogy a banda pontosan milyen irányra törekszik, de az érkező lemezük valószínűleg választ ad majd rá. A szöveggel a Vájbnak is érdemes kísérletezni a jövőben. Érződik, hogy próbálkoznak modern, egyedi szóképekkel és metaforákkal, de még gyakran belefutnak elhasznált frázisokba. Ezt néha a prozódia is megsínyli, viszont ha elcsípik a saját világukat, akkor akár egy jó középút is kialakulhat a fogyasztható, ugyanakkor újszerű szövegekből.
Az alter mindig alter marad
Ha a pop-punkra azt mondtuk, hogy nem könnyű terep, akkor az alter a non plusz ultra. Hiába nagy a felvevő közönség, baromi nagy a verseny, amiben az épp topon lévő bandák is részt vesznek, úgy mint a Carson Coma vagy az Aurevoir – és akkor még nem beszéltünk a régi nagyágyúkról, akik újra pörögnek az éterben, mint a Quimby vagy a Kispál és a Borz.
Az Arcosok Klubja – feltörekvő ifjú titánokból álló csapat – januárban jelentette meg új kislemezét Ellentmonda címmel.
A stílust hibátlanul hozzák, az alter rockot jól képzik – zeneileg és a szöveggel is megragadják a műfaj velejét. Külön pacsi a csapatnak, mert az ágazat halálra affektált énekstílusának dacára is törekednek az igényes prozódiára, ami ezért szerencsére ritkábban sérül, mint számos más alter bandánál.
Ami nehéz, hogy miként lehet ebben a műfajban eredetivé válni. Érződik, hogy a csapat is ezen töpreng, hisz rengeteg jó ötletük van, de összességében még nem sikerült szignifikáns egyediséget teremteniük, és leválni az alter fősodráról – azért ez is elég oximoron így, leírva –,
de ilyen a magyar könnyűzene.
Mindentől függetlenül jó a zene minősége, igényes, sokrétű a kivitelezés, ha pedig a banda rájön, hogy miként válhatnának abszolút egyedivé a sok egyformán alternatív csapat között, akkor a zenei tudásukkal és kreativitásukkal nagy eséllyel sikert arathatnak.