- Kultúr
- Stenk
- fülesbagoly tehetségkutató
- keszthely
- döntő
- öröm a zene
- verseny
- zene
- stenk
- holló
- temesi blanka
- biankahaidu
- boyongó
- aveeva
- sergő sára akusztik
- murányi máté
- imago mundi
- stair
- astorias
- 2024
Keszthelyen gyűltek össze a tehetségek – többmilliós fődíjért
További Stenk cikkek
- 80 éves lenne Bob Marley, Magyarországon is koncerttel emlékeznek meg a reggae királyáról
- Európai turnéra megy Krúbi
- Szokatlan helyen bukkant fel ByeAlex és zenekara, de jól sült el a dolog
- Snoop Dogg-gal mindent el lehet adni, ezúttal nagyon merészet húzott
- Egy majdnem tökéletes élet, amelyet mindenki irigyel és gyűlöl
Jó idő, laza szombat délután, kellemes hangulat és frankó muzsika. Lezajlott a 2024-es keszthelyi Fülesbagoly Tehetségkutató, ahol tíz előadó mutatta meg, hogy mitől döglik a légy. A zenekarok a műfaji szélrózsa minden irányából érkeztek, hogy megmérettessék magukat a verseny értékes díjaiért. A győztes, ahogy az Öröm a zene! tehetségkutató sorozat minden állomásán, idén is kvalifikálta magát a szeptember végi, gyáli nagy döntőre, ahol minden verseny első helyezettje szállhat ringbe a többmilliós fődíjért.
Ezek azok az alkalmak, amikor az ember igazán felismeri, hogy a rádiós neveken túl is van élet, ráadásul igazi, nagy tehetségek rejtőznek a radar alatt. Keszthelyen immáron másodjára rendezik meg a versenyt, és újfent díszes fellépőgárda tette tiszteletét. A tíz előadó a Holló, Temesi Blanka, a Boyongó, Biankahaidu, az avEEva, a Sergő Sára Akusztik, Murányi Máté, az Imago Mundi, a Stair és az Astorias voltak.
Erős kezdés, hiteles hangok
A fellépők listáját a Holló nyitotta. Az alternatív zenével dolgozó banda erős, klasszikus soulénekesnőket idéző frontemberével rögtön magasra tette a mércét. A zsűri is határozott kezdésnek ítélte a banda teljesítményét, és úgy vélte, néhány beépített vokállal még teljesebb, hatásosabb és stílusában intenzívebb formációvá válhatnak. A szakemberek a változatosságra, dinamikájában, tempójában diverzebb felhozatalra buzdították a csapatot.
A második fellépő Temesi Blanka volt, aki ezúttal egy szál gitárral állt színpadra. Dalaiban törött szívéről és macskaallergiájáról énekelt finom, érzelmes hangján. A zsűri nagyobb dinamikai ívekre biztatta az előadót, de kiemelte, hogy jelensége ritka, különleges és érzelemdús.
Az ítészek szerint az énekesnő hiteles, ami az egyik legfontosabb jellemző ebben a szakmában.
Harmadiknak a Boyongó zenekar érkezett. A népi elemeket popzenével keverő formációt a zsűri méltatta, azonban arra biztatta, hogy jobban figyeljenek a progresszív és ösztönös hangzás, illetve befogadható hatás közti arányra. Szakmailag profi, hangulatában különleges produkciót láthattunk.
Őket Biankahaidu duója követte. A country-folk formáció igazi autentikus történetmondóként adott elő, és kellemes hullámzású produkcióval ajándékozta meg a közönséget. Az ítészek a hangszerelés gazdagítására biztatták a zenészeket, de összességében elismerően nyilatkoztak róluk.
Rádióbarát és profi
A félidő előtti utolsónak az avEEva lépett fel. Az alter-, rock- és funkyelemekkel dolgozó pop-punk csapat erőteljes, dögös produkciót hozott Keszthely városába. A zsűri a csapat energiáit, befogadhatóságát méltatta, és azt mondták, rádióban és fesztiválon is könnyen megállná a helyét a banda.
A szünet után Sergő Sára akusztikus formációja érkezett. A francia sanzon hangulatát idéző csapatnál a zsűri a szellős hangszerelést ellensúlyozandó, rétegzett vokálokat javasolt, illetve a dalszövegek finomítását említette.
Őket Murányi Máté követte, aki Temesi Blankához hasonlóan szólóban, egy szál gitárral állt ki a közönség elé. A zsűri méltatta az énekes hangját, gitártudását és színpadi jelenlétét, de felhívta figyelmét a prozódia és a változatosság fontosságára, illetve kiemelte, hogy a refrének megjegyezhetőségén fejleszteni kell még.
Kiosztották a díjakat
Az utolsó hármast az Imago Mundi kezdte. A duó egy zenei alappal érkezett, egyikőjük énekesként, a másik gitárral lépett színpadra. A srácoknak nem volt könnyű dolguk, súlyos technikai nehézségekkel kellett megküzdeniük az összeomló zenei alap miatt,
ennek ellenére a zsűri kiemelten pozitívan méltatta őket – néhány virtuális seggbe rúgás kíséretében.
Az utolsó előtti előadó a Stair volt. A zenekar bevallása szerint az online térben sikereket arat, azonban az élő előadás a zsűri elmondása alapján nem adta vissza ezt. A hiányzó zenekartagok pótlását és a színpadi rutin elsajátítását javasolták a zenészeknek, illetve a két frontemberes felállás jobb dinamikai kiépítését.
A napot az Astorias zárta. A zsűri méltatta a csapatot, főként a dobos kimagasló teljesítményét. A bandának a háttérvokálok beépítését javasolták az ítészek, de elismerték a csapat zenei egységét és szövegi érettségét. A mezőny egyik leginkább kész produkciójaként jellemezték a csapatot.
Az este zárásaként lezajlott a díjátadó gála is. A zsűri döntése alapján a harmadik helyezett az avEEva zenekar lett, a második helyen pedig a Holló végzett. Első a Boyongó nevű formáció lett, így ők mérettethetik meg magukat az Öröm a zene! elnevezésű sorozat döntőjében a többmilliós fődíjért. A legjobb énekes díját a Holló zenekar énekesnője vihette haza, a legjobb frontemberét pedig az Astorias énekese kapta. A legjobb zenész díját az Astorias dobosa zsebelte be. A legjobb dalszövegért a Stair csapatát ismerték el, a legjobb dalszerzőként pedig az Imago Mundit díjazták. Az Újfalusi Gábor-díjat szintén az Imago Mundi formáció zenésze, Kaizer Péter kapta.