Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMEz a cigányzene szól Koreától Frankfurtig
További Stenk cikkek
A 20 éves Romengo nem egyedül ünnepel, erre az eseményre elhívták az összes tradicionális cigány folklór zenét játszó formációt. Színpadra áll többek közt a Kanizsa Csillagai, a Kalyi Jag, a MazsiMó GipsyMó, vagy a Szilvási Gipsy Folk Band.
A zenekarok egytől egyig Romengo dalokat fognak átdolgozni, így ünnepelve a formáció húszéves fennállását.
Világszerte
A 2004-ben alapított Romengo a magyarországi oláh-cigány zenei kultúrát képviseli dalaiban. Eddigi pályafutások alatt négy kontinens több mint 30 országában léptek fel. Világzenei fesztiválokon és koncerttermekben játszottak többek közt Dél-Korea, Malajzia, Dél Amerika, India, Mexikó és Üzbegisztán városaiban, de
a Berlini Filharmónia vagy a Frankfurti Opera közönsége előtt is színpadra léptek már.
Három nagylemezük jelent meg eddig, mind nemzetközi zenei toplistákon szerepelt. Hivatásukat, a cigány és nemcigány honfitársaik együttműködésének erejét, a zenén keresztül mutatják meg. Ezt első lemezük címébe is besűrítették: Kétháné, ami cigányul azt jelenti, Együtt. A tagok nagy része otthoni körülmények között tanult zenélni. A szülőktől, nagyszülőktől hallott dalokat a mai városi hangzásnak megfelelően a hagyományok tiszteletével szólaltatják meg.
A Romengo énekesnője Lakatos Mónika, aki 2022-ben első hagyományőrző oláh cigányként kapott Kossuth-díjat. Ugyanígy első cigány származású díjazott volt a WOMEX nemzetközi világzenei egyesületének életműdíjasai között és a második magyar származásúként a Muzsikás együttes után. A zenekar húszéves fennállását az A38-on ünnepli december 6-án.