Magyarország bonyolult hely
Meghökkentő kortörténeti adalékra bukkantam a napokban, amikor a Facebookon egy ismerős kiposztolt egy részletet Spiró György egyik írásából, amit az író pár hete a Magyar Tudományos Akadémián, a Kertész Imre emlékesten olvasott fel.
"Hosszú évekig egyetlen mozzanatból következtethetett csak a szerző arra, hogy a regénye mégis képes hatni. Kertész akkori felesége, Albina pincérnőként dolgozott. Miután a kéziratot a Magvető 74-ben visszautasította, Albina kihallgatást kért a Dél-pesti Vendéglátó Vállalat igazgatójától. „A férjem nagy magyar író – mondta –, de nem adják ki, én tartom el, itt a regényének a kézirata, olvassa el az igazgató elvtárs, és adjon nekem fizetésemelést.” Az igazgató átvette a kéziratot, és két hét múlva felemelte Albina fizetését. Az igazgatóból húsz év múlva belügyminiszter, majd miniszterelnök lett, és azt a Horthy-rendszert igyekezett restaurálni, amely egykor Kertészt és a sorstársait megfosztotta a jogaitól. Magyarország nem egyszerű hely."
A történettel megkerestük Boross Péter volt miniszterelnököt, akiről – nyilván Kertész elmondása alapján – Spiró sztorija szól. Boross így emlékezett a történetre:
"A hír alapja igaz. A felesége felszolgálóként dolgozott Csepelen egy kocsmában, abból éltek. Amikor a vállalat helyzete miatt a nyugdíjjogosultakat mind nyugdíjba kellett küldeni, felkeresett a felesége és elmondta, hogy a férje író, és elmesélte, milyen helyzetben van, és hogy az ő fizetéséből élnek. Azt kérte, hadd ne kelljen nyugdíjba mennie, amíg a férje befejezi a könyvet amin dolgozik, és aminek a kiadására mutatkozik némi esély. Adott egy korábbi könyvet. Eltelt jó egy év, bejött a férjével, a Kertész Imrével megköszönni, hogy dolgozhatott, dolgozhat, a férje pedig átadta azt a könyvet. Kertész is megköszönte, kezet fogtunk, roppant szerény fiatalember volt. Én elolvastam a könyvet, és jónak találtam. Odaadtam a kollégáknak is, de a 30 éves fiatalok kevésbé tudták értékelni."
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az 1975-ben megjelent Sorstalanság volt Kertész első nyomtatásban megjelent műve, vagyis Boross Pétert ezen a ponton biztosan megcsalja az emlékezete.
De Magyarország akkor is bonyolult hely.