Kevés dió jut majd a karácsonyi bejglibe :(
Szomorú volt az idei diószüret, a diótermesztők az átlagos termés felét sem tudták betakarítani késő tavaszi fagyok és a dióburok fúrólégy áldatlan tevékenysége miatt.
A dión élősködő kártevő 5-6 éve tevékenykedik hazánkban, Amerikából hurcolták be előbb a szomszédos délnyugati országokba, majd onnan terjedt át hozzánk.
A rovar jelentős kártétele azért aggasztó, mert Magyarország dióexportból vezető helyen áll, a héjas dióval szemben pedig minőségi követelmény, hogy szép, világos és foltmentes legyen. A karantén listán szereplő fúrólégy a dió burka és csonthéja között végzi tevékenységét, amellyel annyira elszínezi a héjat, hogy a folt még ipari tisztítás során sem távolítható el.
"A rovar a dió zöld burkába juttatja be tojásait, ahol általában több, sokszor akár 15 lárvát is elhelyez. A károsított burok elszíneződik és a rágás kaput nyithat a kórokozók megtelepedésének, a gombás és bakteriális megbetegedésnek. A fertőzött termés sok esetben lehullik a fáról, így augusztus elején, végén elbarnult héjú dió található a fa alatt” - mondja dr. Voigt Erzsébet Viktória, a Magyar Kertészeti Szaporítóanyag Nonprofit Kft. (MKSZN) tudományos tanácsadója.
A védekezést rendkívül megnehezíti, hogy a rajzás július elejétől, közepétől egészen szeptember közepéig, végéig tart. Ebben az időszakban gyakorlatilag legalább ötszöri kezelésre van szükség a NÉBIH által engedélyezett vegyszerekkel, és ez már nem teszi gazdaságossá a termesztést, különösen akkor, ha más okok miatt csupán fél termésre számíthatunk.