Egyetlen képben az idegengyűlölet Pearl Harbor után
75 éve, a Pearl Harbor elleni támadás másnapján készült ez a fotó egy oaklandi bolt kirakatáról. A japán származású boltos így próbált gyorsan elhatárolódni az akciótól, a fotó mégsem emiatt vált az idegengyűlölet, az idegenektől való félelem emblematikus képévé.
Két hónappal a támadás után lépett életbe Roosevelt elnök rendelete, ami százezer japán származású férfit, nőt és gyereket rendelt internálótáborokba. Olyanokat is, akik amerikai állampolgárok voltak, és pusztán származásuk miatt jelentettek biztonsági kockázatot a rendelet értelmében. A kitelepítettek a háború végéig nem hagyhatták el ezeket a táborokat.
A képen látható boltot is bezáratták. Dorothea Lange, a képet készítő fotós később részletesen dokumentálta az internálótáborok mindennapjait, rengeteg képe viszont nem jelenhetett meg az állami cenzúra miatt. 2006-ben adott ki egy fotókönyvet, amiben először publikálta őket.
A fotó szomorú aktualitását nem csak az évforduló, hanem a Donald Trump körül felemelkedő mozgalmak, az amerikai politika radikalizálódása adja. Az internálótáboroktól azóta mindegyik kormányzat elhatárolódott, de a helyzet a jövőben akár változhat is. Jó példa erre Trump egyik kiemelt támogatójának nyilatkozata: Carl Higbie egy interjúban arról beszélt a muszlim származásúak regisztrációjával kapcsolatban, hogy a hasonló állami intézkedések teljesen helyénvalóak, ha nemzetbiztonsági célokat szolgálnak. (QZ)