Ön is segíthet, ha települését ellepték a fülesbaglyok
Tavaly januárban beszámoltunk róla, hogy több másik település mellett Túrkevét és Kisújszállást is elfoglalták a fülesbaglyok, és a város közterületein több száz példányt számoltak meg a helyiek. Az invázióval kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy bár a madarak elsőre félelmetesnek tűnhetnek, jelenlétük semmiféle fizikai veszélyt nem jelent az emberekre, háziállatokra vagy kis kedvencekre.
A szakértők egyelőre csak találgatnak azzal kapcsolatban, hogy miért is jelennek meg a városok közterületein ebben az időszakban tömegesen az állatok. Feltehetőleg arról lehet szó, hogy a környék mezőgazdasága főleg hagyományos állat- és növénytermesztésből áll, ami kedvez a rágcsálószaporulatnak. Éjjel a környező földterületeken vadásznak, nappal viszont a város fáin pihennek, valószínűleg azért, mert itt könnyebb elbújni, és nem kell félniük azoktól a nagyobb testű ragadozómadaraktól, amelyek veszélyt jelenthetnek rájuk.
Ez az időszak remek lehetőséget ad arra, hogy az emberek jobban megbarátkozzanak ezekkel a hasznos állatokkal. Ezért indítja el a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) az újabb országos lakossági fülesbagolytelelőhely-felmérést. Ebben bárki részt vehet, és óriási segítséget jelent, hiszen így az egyesület sokkal pontosabb országos információkat kaphat a területi eloszlásról és nagyságrendről, mintha a felmérést csak hivatásos szakemberek végeznék.
Arról, hogy pontosan, mit kell tenni a bejelentéshez, itt lehet bővebben olvasni.
A tavalyi felmérés eredményét itt lehet megtalálni, ez jó kiindulást jelenthet ahhoz, hogy az ön környezetében merre érdemes keresni az állatokat.