Magyar csillagász is megörökítette a James Webb űrtávcső útját
Zalaegerszegről sikerült megörökítenie Mezei Balázs amatőrcsillagásznak 2022. január 1-én este a 2021. december 25-én útnak indított James Webb űrtávcsövet.
A Vega Csillagászati Egyesület számolt be Mezei felfedezéséről, azt írják, a NASA által óránkénti bontásban közölt koordináták alapján követték a James Webb útját. A tervek szerint december 31-én próbálták volna lefotózni az obszervatóriumot az egyesület csillagvizsgálójából a távvezérelt távcsővel, ám a köd, a felhők, és a tűzijátékok zavarták a megfigyelést. Mezei Balázs végül egy nappal később, otthonából, saját távcsövével rögzítette az űrben haladó eszköz mozgását, amikor az éppen az Orion csillagképben járt.
A megfigyelést a NASA által a James Webb űrteleszkóp útjáról közölt koordináták alapján Mezeitől függetlenül Dr. Csizmadia Szilárd csillagász, a Német Lég- és Űrkutatási Központ szakembere is megerősítette.
A JWST-t egyébként még 2021-ben is sikerült magyaroknak megörökíteni, december 28-án hajnalban a Piszkéstetői Obszervatóriumból rögzítették a fénypontot, írta meg a National Geographic. A december 28-i felvétel (itt megtekinthető) készítésekor a teleszkóp 388 ezer kilométeres távolságban volt a Földtől, négyezer kilométerrel többre, mint amennyi a Föld és a Hold közti táv. A távcső végállomása a Földtől nagyjából 1,5 millió kilométerre található L2 Lagrange-pont lesz.
Mezei Balázs a felvételeit egy 250/960 Newton teleszkóp, egy GPU korrektor és egy QHY163m kamera segítségével rögzítette, a Piszkéstetői Obszervatóriumból a CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet saját képeit pedig az obszervatórium Schmidt-távcsövével lőtték.