Aki adott volna még 100 évet a berlini falnak
Kádár pojácának tartotta, rettegett minden reformtól, ezért hiába csókolta úgy Gorbacsovot, mint régen Brezsnyevet, ki nem állhatta a változásokat elindító fiatal szovjet pártvezetőt. Honecker egyáltalán nem fogta fel, mi történik az NDK-ban 1989-ben. Azon kevés kommunista diktátor közé tartozott, aki bíróság elé került, de betegsége miatt végül nem ítélték el.
A bányász apától és háztartásbeli anyától 1912. augusztus 25-én született Erich Honecker már tízévesen csatlakozott a kommunistákhoz, még a moszkvai Lenin-iskolában is tanult. Miután a nácik betiltották a kommunista pártot, az illegálisban is kitartott, 1935-ben le is tartóztatták, csak 1945-ben szabadult. A képen a háború után, 1946-ban elégedetten veszi tudomásul, hogy ismét megválasztották a Szabad Német Ifjúság vezetőjévé. Ez volt a háború után az első jelentősebb tisztsége. (Fotó:
AFP)
1952-ben Honecker elnökletével parádéztak az ifjú keletnémet kommunisták Kelet-Berlinben. Az utánpótlást maga Honecker is biztosította, előbb első felesége, a szociáldemokrata Edith Bauman szült neki egy lányt, Erikát, majd a törvényhozás egyik legfiatalabb képviselőnőjétől, Margot Feisttől született meg második lánya, Sonja 1952-ben. Feistet csak gyerekük születése után egy évvel, 1953-ban vette el, de mellette kitartott élete végéig. (Fotó:
AFP)
1958-ban a Németország Szocialista Egységpártja ötödik kongresszusán. Mögötte Walter Ulbricht, a párt akkori főtitkára. Ulbricht kemény kezű, sztálinista politikus volt, az ő nevéhez fűződik a berlini fal felépítése is. A gazdaságpolitikában azonban liberálisabb vonalat vitt, emiatt komoly ellenzéke lett a pártban. Az elégedetlenek élére a Brezsnyev által is támogatott Honecker állt, és váltotta le 21 év után Ulbrichtot.
(Fotó:
Zühlsdorf/Bundesarchiv / Bundesarchiv)
Honecker 1967-ben már a legbelsőbb politikai vezetés tagja volt. Bár a berlini fal felhúzását Ulbricht rendelte el, a Központi Bizottságban Honecker volt az építkezés felelőse, később büszke is volt a teljesítményére. Négy évvel később, 49 éves pártkarrier után ért fel a csúcsra. (Fotó:
Gerig U. / Northfoto)
Feltűnő fehér öltönyben Szocsiban kommunista vezetőkkel 1973-ban. Honecker 1971-ben vette át a Németország Szocialista Egységpártja irányítását, miután Brezsnyev az Ulbrichttal szembeni hatalmi harcban mögé állt. Honecker 61 évesen a képen szereplő főkommunisták között igazán zöldfülűnek számított, de végül - Giereket leszámítva - mindenkit túlélt. A képen balról jobbra:
Todor Zsivkov bolgár, Nicolae Ceausescu román, Edward Gierek lengyel, Kádár János magyar, Gustáv Husák csehszlovák, Leonyid Brezsnyev szovjet, Erich Honecker keletnémet, Jumdzsagín Cedenbal mongol pártvezér és Andrej Gromiko szovjet külügyminiszter. (Fotó:
AFP)
A nagy mentort, Brezsnyevet üdvözli 1974 októberében a berlini reptéren. (Fotó:
AFP)
Akiken nem fog az idő. A kézfogásnál bensőségesebb fogadtatás öt évvel később, 1979-ben, ugyanott. (Fotó:
Stf / AFP)
A keleti blokkban szerzett barátokat. Berlini reptér, ezúttal Fidel Castróval. (Fotó:
Keystone Pictures Usa / Northfoto)
1980-ban a varsói szerződés hadgyakorlatán egy Arany tank-díjjal. A keletnémet vezetés aggódott a leginkább a lengyel események, a Szolidaritás megerősödése miatt, attól tartottak ugyanis, hogy Lengyelország kiválik a Varsói Szerződésből, és ezzel elvágják az NDK-t a Szovjetuniótól. Honecker a csehszlovákiaihoz hasonló fegyveres beavatkozást követelt, de ezzel egyedül maradt a keleti blokkban. (Fotó:
Keystone / Europress / Getty)
Ceausescu keletnémet fogadása. Az utolsó pillanatig kitartottak egymás mellett, a román diktátort még 1989 októberében, az NDK 40 évfordulós ünnepségén is látványos külsőségek között fogadta Honecker, miközben akkor már az NDK is recsegett-ropogott. Honecker azt mondta, hogy Ceausescu részvétele a jubileumi rendezvényeken méltó kifejezése "a két párt, állam és nép közötti barátság és elvtársi
együttműködés magas színvonalának". (Fotó:
Staff / AFP)
Egy 1981-es május elseje. A NSZEP a berlini fal felépítése és az 1970. évi lengyel válság hatására egyfajta "szociális szerződést" kötött a lakossággal, amelyben szociális biztonságot, szilárd munkahelyet, kiszámítható szakmai előrehaladást, javuló lakásviszonyokat és elviselhető fogyasztási színvonalat garantált. (Forrás: Németh István: A német egyesítés) A belső biztonságot szolgálata ugyanakkor a keleti blokkban is példátlan módon mindent átszövő
titkosrendőrség, a Stasi is. (Fotó:
Cotton Coulson / Europress / Getty)
Egy kitüntetés Kádárnak. A magyar pártfőtitkár nem igazán kedvelte keletnémet kollégáját. Aczél György szerint Kádár Honeckert ifjúsági mozgalmárt játszó pojácának tartotta, aki télen fiatalok módjára esőköpenyben járt, de az esőköpeny vastag szőrmével volt bélelve. Nőügyeiért, feleségével való kegyetlenségéért sem kedvelte. (Fotó:
Manek Attila / MTI)
A nagy támogató, Leonyid Brezsnyev szovejt pártfőtitkár temetése Moszkvában, 1982. november 15-én. A Lenin-mauzóleum előtt a külföldi államfők és politikusok névsora (balról jobbra): Gustav Husak, Wojciech Jaruzelski, Fidel Castro, Losonczi Pál, Kádár János, Troung Chinh, Jumzsaginj Cedenbal, Nicolae Ceausascu, Erich Honecker és Daniel Ortega Saavedra állnak. (Fotó:
MTI/TASZSZ)
A nagy öregek az új fiú körül. Családi fotó 1985-ból, a Varsói Szerződés csúcstalálkozóján. Jobbról balra
Nicolae Ceausescu, Kádár János, Wojciech Jaruzelski, Todor Zsivkov, Erich Honecker és Gustav Husak. Nem sikerült betörniük Gorbacsovot, bár Ceausescu, Honecker és Husak az utolsó pillanatig küzdöttek ellene. (Fotó:
Eduard Pesov / AFP)
Egy fiatalabb szovjet pártfőtitkár, a csók a régi, de a viszony a kezdetektől fagyos volt. Gorbacsov számára kínos volt Honecker vonalassága, nem tudta változásokra kényszeríteni. (Fotó:
Wieseles / AFP)
A Gorbacsov által elindított reformok nem törtek be az NDK-ba. Honecker, a Német Szocialista
Egységpárt Központi Bizottságának ülésén, 1988 decemberáben méltatta ugyan az NDK és a Szovjetunió közötti "megbonthatatlan barátságot", de elítélően szólt arról, hogy "burzsoá elemek" átírják az SZKP és a Szovjetunió történetét. Értésre adva, hogy továbbra is ellenáll a szovjet stílusú reformoknak, s közölte, hogy az anarchia elkerülése érdekében az NDK-nak ragaszkodnia kell jelenlegi politikai irányvonalához. (Fotó:
AFP)
Mihail Gorbacsov pártfőtitkár utasítására a KGB szovjet titkosszolgálat már 1987-ben kereste Erich Honecker utódját, és nekilátott előkészíteni a keletnémet állami- és pártvezető megbuktatását. A moszkvai reformok ütemével lépést tartani képtelen Erich
Honecker és Gorbacsov ellentéte 1988-ban keletkezett szovjet
iratokból tűnik ki a legélesebben. Honecker szeptemberi moszkvai
látogatásán Gorbacsov egy alkalommal nem bírta türtőztetni magát, és
e szavakkal fordult keletnémet kollégájához: "Ha nehézségekbe
ütközik nálatok a politikánk megértetése, akkor hívj csak fel,
elmegyek hozzátok, együtt kimegyünk a nép közé, és közösen
elmagyarázzuk, hogy mi is történik nálunk, hogy vajon
szocializmus-e, amit mi építünk vagy sem" - idézett a Kreml
levéltáraiból származó forrásokat a Berliner Morgenpost. (Fotó:
AFP)
Az utolsó nagy családi képek egyike 1986 novemberéből. Itt van még Kádár, Ceaucescu, Honecker, Gorbacsov, az apró vietnami Truong Chinh, Jaruzelski, Castro, Zsivkov és Husak. Sokági húzták, Németh Miklós egykori miniszterelnök például úgy emlékszik, hogy még 1989-ben is, amikor megnyitottuk a határokat a keletnémet menekültek előtt, folyamatos aggodalmat keltett,
hogy Gorbacsovot félreállítják a keményvonalasok.
Németh egy BBC-s interjúban felidézte, hogy a Varsói Szerződés 1989. júliusi ülésén Honecker
és Ceausescu szónoklatokat tartott
neki, és "úrnak" szólították őt "elvtárs" helyett, ami akkoriban
"rettenetes inzultusnak" számított.
Gorbacsov, aki szintén jelen volt, mindeközben nem szólt semmit,
csak alkalmankénti kacsintással fejezte ki csendes támogatását -
idézi fel emlékeit a magyar politikus. (Fotó:
Staff / AFP)
Honeckert 1987-ben hivatalosan államfőnek kijáró külsőségek közepette fogadták hivatalos látogatásán a másik német államban, az NSZK-ban. A látogatását azonban tüntetések kísérték. Az NSZK-t vezető Kohl csak Honecker bukása után járt először hivatalos úton az NDK-ban. (Fotó:
Chris Niedenthal / Europress / Getty)
Még egy utolsó nagy ünnepség, katonai parádé az NDK megalakulásának 40. évfordulóján, 1989 október 6-án. Gorbacsov utóbb úgy emlékezett vissza, hogy "nagyon meglepődött", amikor a berlini ünnepségen azt tapasztalta: Honecker nem értette meg, mi történik a régióban, és nem akarja elfogadni, hogy a
megindult folyamatok felvetik a német újraegyesítés kérdését. A tribünön "Mieczyslaw Rakowski lengyel miniszterelnök odajött hozzám, és megkérdezte, értek-e németül. Azt mondtam, hogy eléggé ahhoz,
hogy tudjam, mi van a feliratokon. Erre azt mondta: ennek vége. Én
meg azt válaszoltam, hogy igen" - emlékezett vissza Gorbacsov.
Honecker kevesebb, mint két héttel később már nem az NDK vezetője, az ország pedig egy év múlva megszűnik. (Fotó:
Chris Niedenthal / Europress / Getty)
Eddigre jelentősen elöregedett a keletnémet állampárt vezetése. A 76 éves Erich Honecker 18 éve állt az NSZEP élén és 1976 óta államelnök (a szocialista táborban mindössze a bolgár Todor Zsivkov és a román Nicolae Ceausescu töltötte be nála régebben hivatalát). Az NSZEP Politikai Bizottsága 22 teljes jogú tagjának átlagéletkora 66 év volt, a legfontosabb döntéseket meghozó
testületben mindössze hat olyan politikus foglalt helyet, aki 60 évesnél fiatalabb. A NSZEP KB - Honeckerrel együtt 11 tagú - titkárságának átlagéletkora 64 év volt. (Fotó:
Chris Niedenthal / Europress / Getty)
Honeckert 1989. október 18-án az NSZEP PB ülésén lemondatták, egy hónappal később saját elvtársai indítottak ellene eljárást és egy napra őrizetbe is vették. A néhány hete még mindenható politikusnak csak egy evangélikus pap adott menedéket, ezután a berlini szovjet katonai kórházba, tehát idegen felségterületre került, innen egy év múlva a végnapjait élő Szovjetunióba vitték. (Fotó:
Chris Niedenthal / Europress / Getty)
A chilei nagykövetség menekültjeként felesége és a nagykövet neje társaságában. Leváltása után végül a szovjet kimenekítették, majd hosszas
jogi kötélhúzás után már Jelcin alatt 1992-ben hozták vissza Németországba. (Fotó:
Vladimir Gerdo / AFP)
Visszatérés Németországba, ahol első éjszakáját ugyanabban a börtönben töltötte, ahol Hitler alatt raboskodott. Honecker moszkvai hónapjai alatt is tett arról, hogy otthon beszéljenek róla: kezdeményezte bankszámlájának átutalását és panaszt is intézett a német szervekhez, hogy visszatartják nyugdíját. (Fotó:
Peter Kneffel / AFP)
Feleségével együtt 1992-ben elhagyja a chilei nagykövetséget, miután az oroszok kiadták a németeknek. (Fotó:
- / AFP)
Honecker a tárgyaláson. Miután az oroszok kiadták, Németországban perbe fogták. A Honecker és vezetőtársai
ellen indított perben a 75 vádpont többsége a berlini falnál, a német-német határon eldördült lövésekhez kapcsolódott. 1992 nyarától 1993
januárjáig tartó fogsága idején, a moabiti fegyházban
memoárt írt, s utolsó feljegyzéseiben sem tántorodott el
attól a meggyőződésétől, hogy az NDK-t nem hiába hívták életre. (Fotó:
Dpa / AFP)
Májrákja miatt ítélet kihirdetése nélkül elengedték Chilében élő lányához. Utódát, az alig másfél hónapig hivatalban lévő Egon Krentzet ugyanakkor a határon lévő tűzparancs miatt 1997-ben hat és félévi börtönbüntetésre
ítélték. (Fotó:
Cris Bouroncle / AFP)
Egy könnyű séta már 1993-ban Chilében. (Fotó:
Martin Thomas / AFP)
A berlini fal még ötven vagy akár száz
esztendő múlva is állni fog, ha nem szűnnek meg azok az okok,
amelyek fölépítését annak idején szükségessé tették - jelentette ki 1989 januárjában
Berlinben egy rendezvényen Erich Honecker. A pártvezetőnek meg kellett élnie a fal lebontását és az általa végig ellenzett német egyesítést. (Fotó:
Steve Eason / Europress / Getty)
1993 decemberében szívműtét után távozik egy chilei kórházból. (Fotó:
Pedro Ugarte / AFP)
Hosszas betegség után 1994. május 29-én hunyt el májrákban Chilében Honecker. Alig több mint tíz évvel a halála után német gimnazista diákok körében végzett felméréseken a tanulók jelentős része azt válaszolta, hogy Walter Ulbricht, a volt
NDK párt- és állami vezetője ellenzéki politikus volt. Ugyancsak
nagy hányaduk vélte azt, hogy a későbbi kommunista párt- és állami
vezető, Erich Honecker a szövetségi köztársaság második kancellárja
volt. (Fotó:
Cris Bouroncle / AFP)
Honecker viaszbábját viszik be Hitlerrel együtt a Berlinben a Checkpoint Charlie múzeumba 2004-ben. (Fotó:
Michael Urban / AFP)
Több más kommunista vezetővel együtt Honeckerék sem vetették meg a luxust. Állítólag 14 autójuk volt, ez a ritka Citroen Prestige CX 25 2005-ben egy árverésen 23 500 euróért talált gazdára.
(Fotó:
Michael Kappeler / AFP)
Honecker egykori atombunkere.
A föld alatti barlanglabirintust Berlintől északra, mintegy 24 méter mélységben alakították ki 1978 és 83 között, alapterülete 65-ször 55 méter.
A föld alatti óvóhely egyebek között olyan
különleges csatorna, illetve vezetékrendszerrel, továbbá olyan
légtisztító berendezéssel épült, hogy abban 400 ember akár két héten
keresztül is képes volt fényűzően "meghúzni" magát, a
külvilágtól való teljes elszigeteltségben. Két hét elteltével pedig
a volt kommunista vezetőket szükség esetén különleges "atombiztos"
járművekkel szállították volna a legközelebbi repülőtérre, ahonnan
külföldre repítették volna őket.
(Fotó:
Michael Urban / AFP)
2008-ban a legmagasabb nicaraguai állami kitüntetést kapta Margot Honecker, aki férje 1994-es halála után is Chilében maradt. Erich Honecker Chilében élő özvegye.
Az egykori NDK-ban közutalatnak örvendő, hajszíne és kemény vezetési stílusa miatt
csak "lila boszorkánynak" nevezett asszony, aki állítólag óriási befolyással volt a férje döntéseire,
1963-tól egészen a volt
kommunista állam összeomlásáig, 1989 novemberéig állt a kulturális
minisztérium élén. Minisztersége alatt mindvégig az egyházak ádáz
ellenfelének számított, és mindent megtett az iskolák politizálása,
illetve militarizálása érdekében.
(Fotó:
Miguel Alvarez / AFP)
Az NDK által létrehozott kórházban, Nicaraguában.
Margot Honecker nem kíván visszatérni
Németországba. 2009-ben azt nyilatkozta a német közszolgálati televíziónak, hogy a szocializmus él, miért pont
Németországot kerülné el? Szerinte a Fal leomlása nem fordulat, hanem árulás
volt. Azt is mondta, hogy egyáltalán nincs honvágya, s
jól megél havi 1500 eurós nyugdíjából, amelyet a német állam utal
neki. (A képaláírások szövege nagy részben korabeli MTI-s cikkek alapján készült.) (Fotó:
Miguel Alvarez / AFP)