¡Hasta la victoria siempre!
További Nagykép cikkek
Ernesto Rafael Guevara de la Serna 1928. június 14-én született az argentínai Rosarióban. 1955-ben ismerkedett meg Fidel Castróval; a diktátor és a gerillavezér csapatai döntötték meg Fulgencio Batista kubai diktátor hatalmát. Kubában miniszterré és bankelnökké is kinevezték, de sztálinista nézeteit kevéssé tolerálták, így Afrikába és Dél-Amerikába akarta exportálni a marxista világforradalmat. 1967. október 8-án a CIA és a bolíviai kormány elfogta, és egy nappal később kivégeztette. Megítélése azóta ellentmondásos: sokan kommunista tömeggyilkosnak, sztálinista forradalmárnak tartják, mások felszabadítóként tisztelik, aki egész életében a szegénység ellen, az egyenlőségért harcolt. Guevara alakja azóta az elnyomás elleni küzdelem szimbóluma lett, haláláról dalok, versek, filmek születtek. Élete főbb állomásai ma turistanevezetességek, és a vezér kultuszát ma is őrzik a képével ellátott pólók, amit sokszor olyanok vesznek fel, akik nem ismerik a Commandante történetét.
Ernesto Rafael Guevara de la Serna és hat gerillatársa holttestét 1967. október 10-én ravatalozták föl Vallengarde-ban. Guevarát a bolíviai hadsereg és a CIA ügynökei fogták el, majd a következő napon kivégezték. A 39 éves Guevara korábban a kubai vezető, Fidel Castro egyik legfőbb bizalmasa volt, akit az ország ipari miniszterének is kineveztek. Guevara 1965-ben hagyta el az országot, hogy gerillacsapatokat toborozzon Latin-Amerikában és exportálja a kommunista világforradalmat. (Fotó:
Marc Hutten / AFP)
A Kings of Salsa show kubai táncosai. A műsort a brit színházigazgató, Jon Lee rendezte. A felvétel 2007. november 11-én készült egy kubai garázsban, a hátsó falon Che Guevara arcképe látható. A falfestmény Adalberto Korda híres fényképe alapján készült, amiről gyanítják, hogy a legtöbbször publikált fotó a világon. (Fotó:
Sven Creutzmann/mambo Photo / Europress / Getty)
A felvétel 1967-ben készült, közel a bolíviai Nancahuazuhoz. Guevara ekkor már Bolíviában volt, hogy Latin-Amerikában is megszervezze a kommunista világforradalmat. (Fotó:
- / AFP)
Noha Guevara elhagyta Kubát, hogy Latin-Amerikába exportálja a forradalmat, a kultusza még mindig erős a szocialista országban. Ezen a 2004-ben készült felvételen egy szuvenírbolt látható: az állványon Che Guevara arcképével díszített képeslapok találhatók. (Fotó:
Gabriel Bouys / AFP)
A középen látható kopasz, szemüveges férfi valószínűleg Ernesto Che Guevara, aki így áltcázta magát. A kép a bolíviai Nancahuazu közelében készült. (Fotó:
- / AFP)
A bangkoki Red Shirt mozgalom egyik képviselője Che Guevara arcképét tetováltatta a mellkasára. (Fotó:
Pedro Ugarte / AFP)
Az argentin gerillavezért Tatunak is neveztek, ami szuahéli nyelven 3-at jelent. Az 1965-ös felvételen Tatu borotválkozik és hajat vágat, miközben átkel az afrikai Tanganyika-tavon, hogy eljusson Kongóból Tanzániába. Guevara terve az volt, hogy Kongóban is forradalmat robbantson ki, de a sikertelen toborzás után kénytelen volt kivonni a csapatait az országból. (Fotó:
Ho / AFP)
A kép 2011. január 23-án készült Tunéziában. Egy tüntető egy Che Guevarát ábrázoló vörös zászlót lobogtat a tunéziai miniszterelnöki hivatal előtt. A tüntetők a jázmin forradalom idején utaztak fel a fővárosba, ahol letépték a hivatal köré fölhúzott szögesdrótot. A rendőrség és a hadsereg nem tanúsított ellenállást. (Fotó:
Christopher Furlong / Europress / Getty)
Che Guevara és egy afrikai fiatalember. A kép 1965-ben készült egy kongói kiképzőtáborban. (Fotó:
Ho / AFP)
Che Guevara szobra a New York-i Central Parkban található Doric C. Freedman Plazában. A szobrot Christian Jankowski készítette. (Fotó:
Timothy A. Clary / AFP)
A forradalmár és családja. A hatvanas években készült fotón Guevara fiával, Ernesto Guevara Marchcsal az ölében ül, mellette a felesége és két másik gyereke, Camilo Guevara és Celia Guevara látható. Guevarát a mai napig hős forradalmárként ünneplik Kubában, amiért világszerte terjesztette a marxista forradalom eszméjét. (Fotó:
Ho / AFP)
XVI. Benedek pápa a kubai fővárosban, a havannai Forradalom Téren. A pápa háromnapos látogatásra érkezett a kubai elnökhöz, Fidel Castróhoz. A háttérben látható az emblematikus épület, az oldalán Guevara arcképével. (Fotó:
Osservatore Romano / AFP)
Che Guevara az ENSZ közgyűlésén, a kubai delegáció tagjaként, 1965. augusztus 28-án. (Fotó:
Keystone / Europress / Getty)
A Palesztin Felszabadítási Front egyik aktivistája Ramallahban, 2007. december 8-án. A szekuláris, nacionalista csoportot 1967-ben alapították, és azóta a Palesztin Felszabadítási Szervezet második legnagyobb csoportjává nőtte ki magát a palesztin elnök Fatah-frakciója mellett. (Fotó:
Abbas Momani / AFP)
Che Guevarát Kubában a kommunista forradalom után az ország ipari miniszterévé választották, aki a CBS aktuális témákkal foglalkozó műsorában, a Face The Nationben is szerepelt. Az 1964. december 14-én készült fotón Guevara katonai egyenruhában szivarozva válaszolt a kérdésekre. (Fotó:
Cbs Photo Archive / Europress / Getty)
A kínai Lingnan Egyetem diákjai egy, a Kereskedelmi Világszervezet elleni kampányban vettek részt Hong Kongban, 2005. november 28-án; itt tartották a szervezet hatodik miniszteri konferenciáját. A diákok Che Guevara arcképével díszített pólóban jelentek meg. (Fotó:
Mn Chan / Europress / Getty)
A kubai kormány delegációja a magyar hősök emlékművénél, 1960. december 18-án. A kubai Nemzeti Bank elnöke mellett ott áll Che Guevara is, aki abban az évben több szocialista országot is meglátogatott. (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
Gyerekek és a hadsereg veteránjai vonulnak fel a fővárosban 2007. január 8-án. Kubában ezen a napon ünnepelik a gerillaharcok utáni kommunista hatalomátvétel 48. évfordulóját. (Fotó:
Alejandro Ernesto / MTI)
Guevara 1960-ban és 1964-ben is találkozott Nyikita Hruscsovval, a Szovjet Kommunista Párt főtitkárával. (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
Ez a felvétel egy bolíviai buszmegállóban készült, valamikor az ezredforduló idején. A festmény Oszama bin Ladent és Che Guevarát ábrázolja. (Fotó:
Veronique Durruty / Europress / Getty)
Szivarra gyújt a forradalom-exportőr. A kép az 1960-as években készült. (Fotó:
Mondadori / Europress / Getty)
Che Guevarát imitálja az egyik modell egy párizsi divatbemutatón, 1997 október 17-én, ahol a francia divattervező, Jean-Paul Gaultier 1998-as tavaszi-nyári kollekcióját mutatták be. (Fotó:
Thomas Coex / AFP)
Che Guevara és második felesége 1959. június 2-án, az esküvőjük napján. A férfi özvegye a közelmúltban interjút adott a Casa de las Americas magazinnak, amelyben azt állította, hogy Che Guevara a híresztelésekkel ellentétben nem volt nőcsábász. A kép énhány hónappal a kommunista hatalomátvétel után készült. Guevara egy amerikai gyártmányú autót vezet; a gazdasági embargó miatt ezek közül sok a mai napig forgalomban van Kubában. (Fotó:
Archivo Familiar / AFP)
A bolíviai La Higuera iskola. Itt végezték ki Che Guevarát 1967. október 9-én. (Fotó:
Sven Creutzmann/mambo Photo / Europress / Getty)
Fidel Castro, Kuba elnöke beszédet mond Havannában, 1959-ben. A diktátor jobbján Che Guevara, balján Camilo Cienfuegos áll. (Fotó:
Ho / AFP)
Budapest, 1983. július 18. Fiatalok szórakoznak a Siboney klubban a Havanna lakótelepen. Egy évvel ezelőtt alakult meg az első lakótelepi klub a Hazafias Népfront kezdeményezésére. Azóta húsz különböző klub létesült, 500 állandó taggal, amelyekben a tizenévesektől a nyugdíjasokig minden korosztály képviselteti magát. (Fotó:
Diósi Imre / MTI)
Camilo Cienfuegos, Manuel Urrutia és Che Guevara ünneplik Fidel Castro sikeres forradalmát. (Fotó:
Joseph Scherschel / Europress / Getty)
Kubai úttörők Havannában, Che Guevara képe előtt, 1978-ban. (Fotó:
Francois Lochon / Europress / Getty)
Ernesto Guevara őrnagyként vett részt a Santa-Clara-i összecsapásban, hogy eltávolítsák a hatalomból a diktátor Batistát. A castróista csapatok 1959. január 1-jén megnyerték a csatát: ez volt az a győzelem, ami hatalomra juttatta Fidel Castrót. (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
Che Guevara kultusza Chilében is erős volt. A forradalmár arcképe Salvador Allende 1972-es kormányzása idején került a falra Santiagóban. (Fotó:
Romano Cagnoni / Europress / Getty)
Guevara baseball-leckéket vesz Kubában, 1958-ban, egy évvel a kommunista hatalomátvétel előtt. (Fotó:
- / AFP)
Német diákok tüntetnek a müncheni Feldherrnhalle előtt, 1968-ban. A magukkal vitt plakátokon Ernesto Che Guevara, Ho Shi Min és Karl Marx arcképei láthatók. (Fotó:
Dietrich R. / Northfoto)
Fidel Castro szivarra gyújt, jobbján Che Guevara látható. A felvétel a kubai kommunista hatalomátvétel előtt, 1956 táján készülhetett. (Fotó:
Hulton Archive / Europress / Getty)
Jack Palance és az egyiptomi színész, Omar Sharif katonai taktikákat egyeztet; a jelenet Richard Fleischer Che! című filmjében látható. Che Guevara szerepét Sharif, Castróét pedig Palance játszotta. (Fotó:
Hulton Archive / Europress / Getty)
Fénykép az 1957-es gerillaháború idejéből. A kép alján Fidel Castro öccse, Raúl Castro, Kuba jelenlegi vezetője látható. A gerillák közül balról a második Ernesto Che Guevara. (Fotó:
Ho / AFP)
Az amerikai aktivista, Angela Davis Che Guevara kép előtt, 1969 november 27-én. Davis filozófiaprofesszorként dolgozott a UCLA-n, de kirúgták az állásából, miután csatlakozott az Amerikai Kommunista Párthoz. (Fotó:
Archive Photos / Europress / Getty)
Fidel Castro és Ernesto Che Guevara a mexikói Miguel Schultz börtönben, 1956 nyarán. A mexikói rendőrség akkor tartóztatta le őket, amikor Kubába indultak volna. Valószínűleg ez az első kép, amin a diktátor és a forradalmár együtt látható. (Fotó:
Apic / Europress / Getty)
Gyerekek bámulják Guevara fotóit. A kép a hatvanas években készülhetett. (Fotó:
Imagno / Europress / Getty)
Az Argentínában született Guevara és húga, Celia egy szamáron lovagolnak. A fotó 1933-ban készült. (Fotó:
Ho / AFP)
Che Guevara holttestét a kivégzése utáni napon kiterítették, hogy az emberek is láthassák. Az épületben még mindig ott van az asztal, ami azóta emlékhellyé vált. (Fotó:
Sven Creutzmann/mambo Photo / Europress / Getty)
Ernesto Rafael Guevara de la Serna egy csésze kávéval, 1955 körül. (Fotó:
Imagno / Europress / Getty)