Torgyán József, a legnagyobb kisgazda
Torgyán József nemcsak a jellegzetes kisgazdahumort vitte magával a parlamentből, amikor 2002 után nem jutott be többé, hanem a csillogó öltönyeit, az aranylábát, a nagy szerszámát, a több ezer szimpatizánsát és a leglátványosabb politikai PR-akciókat is. Nagyképes összeállítással tisztelgünk előtte.
1990. szeptember 11-én Torgyán József egy minyont fogyasztott el a parlament legendásan olcsó büféjében Zsíros Géza képviselővel, akit a Békési Gabona Rt. ügyében kilenc évvel később felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek. (Fotó:
Szebellédy Géza / MTI)
Torgyán 1991. január 21-én még az Antall-kormányban beszélt a miniszterelnök mellett. (Fotó:
Kovács Attila / MTI)
Torgyán József, az FKGP parlamenti frakcióvezetője 1991. március 3-án húsz nemzetiszínnel díszített karót vert a földbe Makón, a Maros-hídnál, ahol népes érdeklődő tábor gyűlt össze, hogy Torgyán irányításával jelképes földfoglalást hajtsanak végre a Makó-csorgói határszélen, az Apátfalvi Aranykalász Termelőszövetkezet földterületén. (Fotó:
Németh György / MTI)
A kormány a földfoglalást elítélte, és Torgyánt a kormányellenes magatartása miatt márciusban 18-án elmozdították a frakcióvezetői posztjáról. Szerinte az MDF nyomására váltották le, és előrehozott választásokat kezdett követelni. (Fotó:
Kerekes Tamás / MTI)
1991. május 19-én Torgyán József volt a díszvendég a pünkösdkor hagyományteremtő céllal rendezett falunapon Csanyteleken. (Fotó:
Németh György / MTI)
1992. április 25: a harag napja. A tüntetésen a felfokozott várakozások ellenére nem történt az égvilágon semmi, és nem sikerült lemondatni az Antall-kormányt sem, de Torgyán megerősítette a párton belüli hatalmát. Szerinte a tüntetők 200-250 ezren, a rendőrség szerint 12-14 ezren voltak. (Fotó:
Kerekes Tamás / MTI)
Az 1991 óta ellenzéki FKGP elnöke az új miniszterelnökkel, a nemrég autóbalesetet szenvedett Horn Gyulával és az előző kormányfővel, az MDF-es Boross Péterrel beszélget a parlamentben az országgyűlés alakuló ülésének szünetében 1994. augusztus 28-án. Torgyán ezúttal az egész ciklust ellenzékben töltötte. (Fotó:
Kovács Attila / MTI)
1995. március 14-én a Független Kisgazda-, Földmunkás és Polgári Párt március 15-i ünnepségét a budapesti Petőfi szobornál tartotta meg, majd a résztvevők egy csoportja Torgyánnal és Mária asszonnyal átvonult a Kapisztrán térre egy ökumenikus istentiszteletre. (Fotó:
Kegyes András / MTI)
1995. november 4-én az FKGP nagyválasztmányi gyűlését a Budapest Kongresszusi Központban tartották. Minden szükséges kellék rendelkezésre állt, csak a kumráni tekercsek hiányoztak. (Fotó:
Illyés Tibor / MTI)
1998. július 11-én Törökszentmiklóson az aratóverseny előtt a miniszter végezte el az első kaszavágást. (Fotó:
H. Szabó Sándor / MTI)
1998. szeptember 8: az FTC küldöttgyűlése vezetővé választotta Torgyán Józsefet és Szabadi Bélát. Az elnök dekázással ünnepelt. „Elértük, hogy kétmilliárd forintos állami támogatással meginduljon a ferencvárosi stadion rekonstrukciója” – mesélt sikereiről, amikor 2001-ben Szabadival együtt erről a posztjáról is lemondott. (Fotó:
Illyés Tibor / MTI)
Az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága ülést tartott 1999. június 9 -én a Parlament Gobelin termében. Torgyán a meghallgatásra Fradi-színekben érkezett. (Fotó:
Soós Lajos / MTI)
2000. május 25-én Torgyán megnézte a frissen átadott Tropicarium cápáit. (Fotó:
Czimbal Gyula / MTI)
2000. június 15: Torgyán József az FKGP egykori fővárosi elnökével, Liebmann Katalinnal – aki később könyvet írt a pártelnök nagy szerszámáról – a magyar Gazda rendezvénysorozat zárórendezvényén. Liebmannt később kizárták a pártból, de polgári pert nyert Torgyán ellen, mert vele összefüggésben a következő kifejezéseket használta: széltyúk, ejtőernyős, bűnöző. (Fotó:
Soós Lajos / MTI)
2000. augusztus 8-án a feleségével egy hétre szabadságragra ment a balatonőszödi kormányüdülőbe, ahol biciklizni és vízibiciklizni is elvitte az unokáját, az ötéves Alexandrát. (Fotó:
Kovács Attila / MTI)
Vidékfejlesztési miniszterként is nagy úttörője volt a politikai PR-nek. 2000. szeptember 2-án Trobocskai Zita mézkirálynő kínálta mézzel a 73. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállításon. (Fotó:
Soós Lajos / MTI)
Mádl Ferenc köztársasági elnök 2001. január 22-én munkareggelin látta vendégül a parlamenti pártok vezetőit. A megbeszélésen jelen volt Áder János, az Országgyűlés elnöke, Kövér László a Fidesz, Torgyán József az FKGP, Kovács László az MSZP, Csurka István a MIÉP elnöke. Az MDF-et Dávid Ibolya külföldi elfoglaltsága miatt Hende Csaba, az SZDSZ-t pedig Szent-Iványi István képviselte. A képen látható még Martonyi János és a genesisesen megérkező Torgyán József is. (Fotó:
Soós Lajos / MTI)
Torgyán a földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztérium éléről 2001. február 15-i hatállyal lemondott, miután befejezte a megbeszélését Orbán Viktorral. Torgyán utódjául Gyimóthy Gézát ajánlotta. Helyette végül Boros Imre, majd márciustól Vonza András lett az agrárminiszter. (Fotó:
Rózsahegyi Tibor / MTI)
2001-ben Torgyán József is ott volt a Pepsi Szigeten. Az FKGP elnöke fehér nadrágjával és átizzadt zöld selyemingével is jelezte a Fradi iránti szeretetét. A fiatalok, akikkel többször megállt beszélgetni, hangos kiabálással köszöntötték, és autogramokat kaptak. (Fotó:
Illyés Tibor / MTI)
2001. augusztus 20-án Torgyán kenyeret osztott a hallgatóságnak a Független Kisgazdapárt ünnepi nagygyűlésén az Ópusztaszeri Történeti Emlékparkban. (Fotó:
Németh György / MTI)
Sem Torgyán, se az FKGP nem jutott be a 2002-es választáson és azóta a parlamentbe. (Fotó:
Illyés Tibor / MTI)
2002. április 2-án Torgyán az FKGP miniszterelnök-jelöltjeként Miskolcra ment, ahol meglátogatta a görömbölyi görög katolikus templomot, ahol homlokon csókolt egy gyereket. (Fotó:
Mti Fotó / MTI)
2004-ben Torgyán Hajdú Péternél playmante-ekkel és az Uborka című műsorból ismert Torgyán-maszkkal ünnepeltette magát. (Fotó:
Hudák Hajnal / Index)
2009. augusztus 22-én Torgyán József Winston Churchill-i derűvel távozott lovas hintón feleségével, Cseh Máriával a görög katolikus templomban aranylakodalmuk alkalmából tartott szertartás után a Rózsák teréről. Mária asszony 1966 és 1991 között a Pécsi Nemzeti Színház operettprimadonnája volt. 1990-ben férje hatására lépett be az FKGP-be, és jutott be négy évvel később a parlamentbe. (Fotó:
Kollányi Péter / MTI)
Bár 2002 óta nem tagja az országgyűlésnek, Torgyán újra és újra megpróbál visszatérni. Legutóbb 2010-ben indult a Torgyán-Kisgazda-Koalícióval, aminek a kampánynyitó nagygyűléséről elkésett Mária asszonnyal, mert nehezen találtak taxit. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)