Kinyúlt pulcsi, szép kék szemek
Kurt Cobain, a Nirvana frontembere éppen húsz éve lett öngyilkos. Napokkal később találták meg holttestét és a búcsúlevelét, amelyben Neil Youngot idézve írta: jobb kiégni, mint elhalványulni. Cobain sosem tudta megbocsátani magának, hogy éppen a Nirvana közvetítésével lett a tömegek kedvence a rockzene, hogy mára a Smells Like Teen Spirit ugyanúgy elfogadott a Morrisonsban, mint a Müpában. Nagykép.
A fiatal Kurt Cobain aberdeeni otthonában. Boldog és felszabadult gyerek volt, imádott rajzolni, zenei tehetsége is hamar megmutatkozott, és mivel több zenész is volt a családban, folyamatos bátorítást kapott otthonról. (Fotó:
David Cairns / Northfoto)
Apjával, Don Cobainnel Washingtonban. Hétéves volt, amikor szülei elváltak, amit nagyon rosszul viselt. Szabályosan szégyellte magát, amiért nem rendes családban él. Zárkózott lett és befelé forduló, nehezen tűrte az új családi környezetet, a mostohatestvéreket. Később több dalában is feldolgozta a válás során szerzett fájdalmas emlékeit. (Fotó:
David Cairns / Northfoto)
Tizennegyedik születésnapján választás elé állították: biciklit vagy gitárt szeretne. A gitárt választotta, de problémás kamasz révén nehezen talált társakat a zenéléshez. Egy Krist Novoselic nevű punk srácot pécézett ki magának, akivel eleinte az anyja fodrászatában zenélgettek, majd addig nyaggatta, amíg megalapította vele a Nirvanát. (Fotó:
David Cairns / Northfoto)
1986-ban tartóztatták le Aberdeenben illegális behatolásért és részegségért. Egyáltalán nem ez volt az első összetűzése a törvénnyel, már korábban is többször rendőrkézre került vandalizmusért. (Fotó:
Eyevine / Northfoto)
1990, Jason Everman, Kurt Cobain és Chad Channing, a Nirvana egy korai változatában egy massachusettsi backstage-ben. A Bleach albumot még nem Dave Grohl dobolta fel, és ugyan Jason Everman nem közreműködött a lemezen, de néha fellépett velük, meg pénzt is adott a stúdiózásba, ezért aztán ő neve is rákerült a borítóra. Ezzel az albummal és ezzel a felállással jutott el a Nirvana 1989-ben Magyarországra is, november 21-én léptek fel a Pecsában a TAD előzenekaraként. Hétköznap este volt, a magyar előzenekar a The Love volt, amiben ekkoriban Zana Zoltán, azaz Ganxsta Zolee dobolt, de nem emlékszik semmire sem az estéből. A koncert állítólag borzalmasan rosszul sikerült, de készült Kurt Cobainról egy híres fotó, amint a Gerbaud cukrászdában izzad. Plakátok és élménybeszámolók a Recorderen. (Fotó:
Jj Gonson / Europress / Getty)
Kurt Cobain 1991. november 25-én, két hónappal a Nevermind megjelenése után. „Nem volt még egy olyan lemez a közelmúltban, amely ekkora hatással lett volna egy generációra. Tinédzserek teljes nemzedéke lett hirtelen punk" – írta a Rolling Stone a Nevermindról, ami végül a tizenhetedik helyezést érte el a magazin minden idők 500 legjobb lemezét összegyűjtő listáján. (Fotó:
Michel Linssen / Europress / Getty)
1991 novemberében, a Nirvana frankfurti koncertjén. 1992 januárjára a Nevermind a Billboard listájának élén kötött ki, letaszítva Michael Jackson nyolcadik albumát, a Dangeroust az első helyről. A Nirvana ezzel az alternatív rockzenét a mainstream részévé tette. Cobain sohasem tudott megbékélni a gondolattal, hogy ezzel önmagát is eladta, és azokat a homofób baseballütő-lóbálókat pedig, akiktől már középiskolásként is rettegett, Nirvana-rajongóvá tette. (Fotó:
Paul Bergen / Europress / Getty)
A Nirvana három tagja 1991-ben: Krist Novoselic, Kurt Cobain és az utolsóként csatlakozott Dave Grohl – akinek egy keverőpultról szóló rendezését, a Sound Cityt az éppen most zajló Titanic fesztiválon mutatják be az A38 hajón. (Fotó:
Paul Bergen / Europress / Getty)
A Nirvana megalapítása előtt Cobain egyébként részt vett egyik kedvenc zenekara, a Melvins meghallgatásán, de nem szerepelhetett valami meggyőzően, hiszen végül nem vették be a bandába. (Fotó:
Kevin Mazur / Europress / Getty)
1992, MTV Video Music Awards díjátadó, a Red Hot Chilli Peppers basszusgitárosával, Fleavel. Ebben az évben olyan klipek pörögtek a tévében mint a November Rain, a Give it away vagy az Even Better Than the Real Things, az Alive, az Everything about you és az Enter Sadman. A Nirvana két díjat nyert: egyet a Smells Like Teen Spirit videóklipjéért, és a legjobb alternatív előadónak járó elismerést. A közönségdíjas a Red Hot Chili Peppers lett. (Fotó:
Kevin.mazur / Europress / Getty)
Az MTV eredetileg egy Pearl Jam - Nirvana közös fellépést akart az Unplugged című akusztikus műsorában, de amikor ez kivitelezhetetlennek tűnt, akkor is annyira ragaszkodtak a slágerparádéhoz, hogy még az is felmerült, hogy Tori Amos zongorázzon a Smells Like Teen Spiritben. Sok huzavona volt a zenekar és a csatorna között, de végül egy meglepően jól sikerült koncertet adtak 1993. november 18-án, sok-sok feldolgozással és vendégelőadóval. A tévében végül 1994. február 7-én nézhettük meg a vágott verziót. (Fotó:
Frank Micelotta / Europress / Getty)
Courtney Love volt a Nirvana Yoko Onója, szabályosan rávetette magát Kurt Cobainre, majd feleségül ment hozzá és egy kislányt is szült neki. Nagyon elterjedt volt az a nézet, hogy a korábban is alkalmi drogfogyasztó Cobaint Love ismertette meg a heroinnal, egy Vanity Fair-cikkben többen egybehangzóan állították, hogy Love a terhessége alatt is fogyasztott drogokat, ezért a gyerek felügyeletét egy időre megvonták a házaspártól, és csak hosszas jogi procedúrák után sikerült visszaszerezni azt. A kép az 1993-as MTV-díjátadón készült, ekkor az In Bloom klipjével nyertek díjat. (Fotó:
Kevin.mazur / Europress / Getty)
Cobain úgy írta körül a Nirvana zenei világát, mintha a My Sharona című slágeréről híres The Knack és a rágógumipopot játszó Bay City Rollers hangzását a lényegesen agresszívebb számokat író Black Flag és Black Sabbath molesztálná. A zenész ezzel a találó hasonlattal a popzene iránti szeretetét igyekezett hangsúlyozni. Butch Vig, a Nevermind producere például emlékezett is egy olyan alkalomra, amikor a lemez felvételei alatt az énekes-gitáros John Lennon Julia című dalát játszotta. (Fotó:
Kevin.mazur / Europress / Getty)
Cobain annyira szégyellte vékony testalkatát, hogy még a legmelegebb napokon is képes volt több réteg pulóvert viselni. A lányok ennek ellenére – már a befutása előtt is – kedvelték a csendes és különc fiút. Egy mellettük próbáló lányzenekar egyik tagja szerint egy kicsikét mindenki szerelmes volt a szép szemű Cobainbe. (Fotó:
Mtv Studios / Northfoto)
Kurt Cobain hét hónappal a Nirvana legutolsó stúdiólemeze, az In Utero megjelenése után, 1994. április 5-én lett öngyilkos. Ebben az évben jöttek Európába turnézni, március 3-án viszont felesége, Courtney Love eszméletlenül talált rá egy római hotelszobában. A turnét lefújták, Cobaint elvonóra küldték. Öngyilkossága nem volt teljesen előzmény nélküli: szabadidejében olykor hatalmas húsdarabokat vásárolt, és ezeket lőtte szitává a környékbeli hegyekben, máskor pedig szívesen rögzített Super8-szalagokra filmeket, amelyek egyikében már eljátszotta saját öngyilkosságát. Az énekes utolsó napjairól Gus van Sant készített játékfilmet Last days címmel, de több dokumentumfilm is helyt adott annak a feltételezésnek, hogy Cobaint valójában megölték. Ezt az idén márciusban újraindított nyomozás ismételten kizárta. (Fotó:
Frank Micelotta / Europress / Getty)
„A Twin Peaks izgalmak nélkül" – így jellemezte Cobain szülővárosát, Aberdeent. A kihalt faipari kisváros határában tábla köszönti a látogatót: „gyere, ahogy vagy" – utalva ezzel a Nirvana egyik leghíresebb számára, a vizenyős hangzású Come As You Are-ra. Idén pedig szobrot is emeltek a zenész emlékére: a gitározó figura szeméből folyik a könny. (Fotó:
Michael Thurston / AFP)