A Donyecki Népköztársaság végnapjai
A szeparatisták fellegvárát jelentő Donyeck városát is elérte az ukrán hadsereg. Hétfőn már nagyobb harcok dúltak az egymilliós nehézipari központban, amely az egyik motorja volt Ukrajna elmúlt évtizedben még jelentős gazdasági növekedésének. Az idén sokadszorra bajnok futballcsapatot is adó város most elnéptelenedett, az élet csak vegetál. Hétfőn négyen meghaltak a szeparatistákkal folytatott harcokban.
Donyeck megyében már hozzászoktak az úton-útfélen felbukkanó szeparatista ellenőrzőpontokhoz. Hétfő óta azonban a szakadárok által ellenőrzött Donyeck várost is elérte az ukrán hadsereg által indított terrorelháríró akció. A nehézfegyverrel folyó harcok miatt a még a milliós városban maradt lakosságnak azt javasolták, ne hagyják el otthonaikat. (Fotó:
Rob Stothard / Europress / Getty)
Ukrán tank Donyeck utcáin. Petro Porosenko elnök a régió megtisztítását ígérte az oroszbarát szeparatistáktól. A harcok újabb lendületet azután vettek, hogy a szakadárok által ellenőrzött terület fölött valakik rakétával lelőttek egy malajziai utasszállító gépet, fedélzetén 298 emberrel. (Fotó:
Rob Stothard / Europress / Getty)
Egy esküvő, amit valószínűleg senki sem ismer el: Arszen Pavlov és felesége ugyanis a szakadár köztársaság által kiadott papírokkal pecsételte meg a házasságkötést. (Az újdonsült férj a Donyecki Népköztársaság (DNR) tisztje.) (Fotó:
Alexander Khudoteply / AFP)
A hétfői harcok a szakadárok és az ukrán erők között súlyos nyomokat hagytak Donyecken. Két lakóépület is kigyulladt, de a robbanásoktól távolabbi épületek is megrongálódtak. Az ukrán gazdaságot is megviseli a háború: csak közvetlenül a hadsereg akcióinak költsége havonta 1,5 milliárd hrivnát (30 milliárd forint) emészt fel, a közvetett kár ennek sokszorosa. Kelet-Ukrajna az ország nehézipari központja, amíg olcsó volt az orosz energiahordozó, és magas volt az acél ára, ez a terület biztosította Ukrajna korábbi évtizedben elért, akár 7 százalékos növekedését. (Fotó:
Rob Stothard / Europress / Getty)
Így néz ki egy gránátrepesz becsapódása. (Fotó:
Alexander Khudoteply / AFP)
Egy szakadár fegyveres segédkezik a pályaudvarra igyekvő utasnak. A legtöbben Oroszországba utaztak a térségből – számuk 150 ezer felett is lehet a fél magyarországnyi területről – de az ország más részein, így Kárpátalján is megjelentek a menekültek. (Fotó:
Dominique Faget / AFP)
A harcoktól megviselt autóját vizsgálja egy donyecki nő. Egyelőre felbecsülhetetlen, hogy mennyi kárt okozott a kelet-ukrán konfliktus, ám az ország GDP-je már legalább öt százalékkal csökkent tavalyhoz képest. (Fotó:
Rob Stothard / Europress / Getty)
Donyecki csendélet jukkával és füstölgő lakóházzal. (Fotó:
Rob Stothard / Europress / Getty)
Oroszországba induló buszra váró menekülők. Áradatuk Oroszországban is egyre nagyobb gondot jelent. Rosztovban is arra panaszkodnak, hogy nem kapnak elég központi segítséget a menekültek ellátására. Ivanovo megyében egy árvaházat ürítettek ki a menekültek fogadására, a helyiek attól tartanak, hogy a kiürítés után az épületet még a menekültek távoztával sem fogják majd visszakapni a gyermekek. (Fotó:
Dominique Faget / AFP)
Vonul az ukrán hadsereg Kosztantinyivkán keresztül. A terrorelhárító akciónak eddig több mint száz ukrán katonai áldozata van, ám ez messze elmarad azoknak a számától, akik úgy lettek a tragédia áldozatai a maláj utasszállító utasaiként, hogy sosem jártak Ukrajnában. (Fotó:
Genya Savilov / AFP)
Szeparatista fedezékben. A nehézipari központ az elmúlt évtized nagy gazdasági növekedésének motorja volt. Nem véleten, hogy az ország leggazdagabbja, a 20 milliárd dollárnál is nagyobb vagyonnal rendelkező Rinat Ahmetov is itt élt a harcok kezdetéig. Az ő tulajdonában áll a Sahtar Donyeck futballklub, amely idén sokadszorra nyerte meg az ukrán bajnokságot. (Fotó:
Dominique Faget / AFP)
Aknatűz elől menekülő civilek a 46 milliós Ukrajna harmadik legnagyobb városában, Donyeckben. (Fotó:
Dominique Faget / AFP)
Egy garázs maradványai a harcok után. A hétvége óta úgy tűnik, Kijev képes lesz katonai erővel felszámolni a szeparatista ellenállást. Az ukrán vezetés szerint ez eddig csak azért nem sikerült, mert Moszkva hathatósan támogatta a sokszor orosz állampolgárok által vezetett ellenállókat. Kijev szándéka ezután minden eddiginél szorosabbra vonni a katonai együttműködést az Egyesült Államokkal. (Fotó:
Rob Stothard / Europress / Getty)
Lángoló épület a donyecki pályaudvar közelében. A harcok megnehezítik a megye déli csücskében lelőtt malajziai gép tragédiájának felderítését. Igaz, hétfőn az ukrán, kedden a szeparatista erők is tűzszünetet hirdettek a gép roncsainak 10-40 kilométeres térségében. (Fotó:
Anadolu Agency / Europress / Getty)
Az utakat a szeparatisták lezárták, a nemzetközi repülőtér hónapok óta nem működik, a várost még vasúton lehet legnagyobb eséllyel elhagyni. (Fotó:
Rob Stothard / Europress / Getty)
A városban csak döcög az élet. A kijárási tilalom miatt a legtöbb bolt bezárt, az élelmiszerellátás is akadozik ott, ahol még kinyitottak. Az ipar leállt, az áruszállítás lehetetlenné vált, nem is beszélve a nemzetközi kapcsolatokat igénylő vállalkozásokról. (Fotó:
Bulent Kilic / AFP)
Egy aknabecspódás tragikus helyszíne. A hétfői harcokban négy ember vesztette életét a donyecki vasúti pályaudvarnál. (Fotó:
Rob Stothard / Europress / Getty)
Hűtővagon a torezi pályaudvaron. Az Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó malajziai gép 298 áldozatának holttestével a tragédia ötödik napján indulhatott útnak a szerelvény Harkovba, ahol nemzetközi szakemberek kezdik meg az áldozatok vizsgálatát, majd szerdától Hollandiába való szállításukat. Az áldozatok közül 193 holland állampolgár volt. 80 gyermek vesztette életét a lelőtt Boeing 777-200-ason. (Fotó:
Brendan Hoffman / Europress / Getty)
Helyiek figyelik a holttestek összegyűjtését Hrabove falunál, amely mellett a gép roncsainak java földet ért. Rendkívül sok beszámoló szólt arról, hogy a tragédia helyszínén fosztogattak a szeparatisták. A tragédia ötödik napján, kedden a nemzetközi csoport szakemberei megkezdhették a vizsgálatokat a helyszínen. (Fotó:
Brendan Hoffman / Europress / Getty)