A telep munkatársai olyan öltözékben jelenhettek meg a fotózáson, amilyenben szerettek volna – nem volt sem sminkes, sem sztájliszt. Volt, aki borostásan érkezett, más az első munkavédelmi sisakjával, vagy épp a telepen megismert párjával, akivel már évtizedek óta házasok.
A képek helyszínei, amennyire lehetséges, idomultak a fotóalanyok munkaterületeihez, vagy legalábbis a karaktereihez, de a szigorú szabályozások miatt még a sisak nélkül készült fotókat is külön engedélyeztetni kellett.
Déri közel két hétig dolgozott az óriási területen, igyekezett minél jobban megismerni az alanyait. „Látszott rajtuk, nagyon boldogok, hogy a munkájukról mesélhetnek. Volt olyan, aki a következő találkozásnál, ott folytatta a történeteit, ahol a legutóbb abbahagyta, egy másik pedig azóta a Facebookon küldi át a saját fényképeit, hogy mondjam el róluk a véleményem” – mesélte a fotós, aki azt is kiemelte: a Mol úgy bízta rá a teljes anyagot, hogy nem kellett semmiféle elvárásnak megfelelnie, hagyták őt szabadon dolgozni.
A gázüzem területén egykor csaknem háromezer ember dolgozott, mára ez a szám – a technológiai fejlődésnek köszönhetően – alig 250-re csökkent, annak ellenére, hogy az algyői az ország legnagyobb olajmezője, amely a hazai termelés nagyjából egyharmadát biztosítja. Déri végül a gázüzem 27 munkatársát örökítette meg, amiből most 15-öt – az alkotó kedvenceit – lehet megtekinteni az Indexen. A teljes anyagból Egy aranykor emlékei címmel nyílt kiállítás a szegedi Reök-palota előtti téren csütörtökön, Podmaniczky Szilárd képaláírásaival.
Oláh Ernő 32 évet dolgozott a cégnél, legutóbb üzemfenntartó munkatársként. Állítása szerint minden egyes nap veszélyérzettel lépett munkába. (Fotó:
Déri Miklós)
Domonkos Erzsébet már 44 éve a gázüzem munkatársa, jelenleg termelőmester. 18 évesen fizikai dolgozóként került Algyőre. Akkoriban gyakran gondolt arra, hogy amíg ő dolgozik, a vele egyidős lányok inkább szórakozni járnak. (Fotó:
Déri Miklós)
Ádok István 41 éve dolgozik az olajiparban, most épp művezetőként. Veszkócsizmát és kalapot hord, szerinte olajosnak lenni életstílus, amely Texasból gyökerezik. (Fotó:
Déri Miklós)
Galiba Ferenc már 43 éve dolgozik a szakmában, legutóbb CH-szállítási szakmérnökként. Azt mondja, az örökös változás állandó kihívást jelent számára. A munkahelyén is. (Fotó:
Déri Miklós)
Tamás János 46 éve dolgozik Algyőn, utoljára gáztechnológiai szakértőként. Amikor '69-ben a céghez került, arra gondolt, milyen jó lenne a nyugdíjig itt maradni. A vágya teljesült. (Fotó:
Déri Miklós)
Chovanyecz Györgyné Irén kereken harminc évet töltött a gázüzem dolgozójaként, legutóbb bérezésen kívüli juttatásokkal foglalkozott. Az édesapja és a férje is az olajiparban dolgozott. (Fotó:
Déri Miklós)
Csányi István 43 éve dolgozik a cégnél, jelenleg termelési szakértő. Kizárólag a felvétel kedvéért öltötte magára azt a bányászegyenruhát, amit a hetvenes-nyolcvanas években viseltek. (Fotó:
Déri Miklós)
Horváth István 36 évet dolgozott a cégnél, legutóbb termelési művezetőként. Legkedvesebb emlékei a szeptemberi bányásznapok. A telepen máig sokan „Jó szerencsét!” felkiáltással köszöntik egymást. (Fotó:
Déri Miklós)
Végh Gábor és felesége, Zita. Már több mint negyven éve dolgoznak Algyőn: a férfi jelenleg termelőmester, neje pedig laboráns. A gázüzem munkatársaiként ismerkedtek meg. (Fotó:
Déri Miklós)
Gál László 40 évet dolgozott az olajiparban, legutóbb művezetőként. Azt mondja, Algyőn is az automatizálás tette szükségtelenné a személyes felügyeletet. (Fotó:
Déri Miklós)
Piti Sándor már negyvenedik éve dolgozik az olajiparban, jelenleg üzemviteli munkatárs. Munkájával kiérdemelte a Kiváló Bányász Érem arany fokozatát is. (Fotó:
Déri Miklós)
Rácz Gábor 27 évet dolgozott a cégnél, utoljára művezetőként. Legnagyobb szakmai élményeként a Tiszán horgonyozó tartályhajók feltöltését emlegeti, amely 1967 nyarán történt. (Fotó:
Déri Miklós)
Hajdú Ferencné Kati gáz- és termékelszámolóként több mint harminc évet töltött a telepen. „Engem ez a hölgy valamiért a beatkorszakra emlékeztetett, úgyhogy nagyon örültem, amikor megtaláltam ezt a sárga tengeralattjáróra emlékeztető tartályt” – mesélt a fotós a kép születéséről. (Fotó:
Déri Miklós)
Deák Antal jelenleg műszaki ellenőr, már 44 éve dolgozik az olajiparban. Déri is igazi mérnökalkatként emlékszik vissza rá. (Fotó:
Déri Miklós)
Szugyiczki György közel negyven évet dolgozott a cégnél, legutóbb termelőmesterként. Szerinte egy ilyen veszélyes munkahelyen a kollégákba vetett bizalom legalább olyan fontos, mint a szakértelem. (Fotó:
Déri Miklós)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!