Így élnek a világ legnagyobb olajvállalatának központjában
A világ legnagyobb olajvállalatának központjába született bele a most 26 éves Ayesha Malik, aki Szaúd-Arábiában felhúzott kisváros amerikai stílusú iskoláiban tanult, majd pedig New Yorkba költözött, de rendszeresen hazarepül, hogy fényképeivel tárja fel otthoni világát. Pálmafák, zöldellő mezők, golfpálya a sivatag közepén - Ayesha szerint szavakkal nem tudta volna megfelelően leírni, hogyan érez Dhahran iránt, a képeken keresztül viszont azt reméli, hogy pont azt adhatja vissza, ahogy ő látja az Aramco vállalat központját.
Az Aramco gázolajtárolói Szaúd-Arábiában. Dhahranban van a Szaúd-Arábiai Olajvállalat, a Szaúdi Aramco központja. Eredetileg még Arabian American Oil Companynek hívták a szaúd-arábiai állam tulajdonában álló céget, innen az Aramco elnevezése. Ez a leggazdagabb vállalat a világon, a cég értékét valahol 1,25-7 ezer milliárd dollár közé teszik. (Fotó:
Ayesha Malik)
Amikor az Aramco elindult, akkor a pálmafákat még az Egyesült Államokból szállították ide repülővel. Dhahranban egy egész amerikai stílusú kisvárost felhúztak az olajvállalat dolgozóinak, ahol aztán sokszínű világ tárul fel. Ayesha szerint két világ egyesül ezen a helyen: félig Kalifornia, félig Szaúd-Arábia, valójában azonban egyszerre tűnik mindkettőnek, és egyiknek sem. (Fotó:
Ayesha Malik)
A bevásárlóközpont előterében. A városban nagy hagyománya van a helyi termelői piacnak is. Dhahranban közel négyezer család él. (Fotó:
Ayesha Malik)
Az utcák és utak nevei egyszerre olvashatók angolul és arabul. A munkaidő a legtöbb embernek reggel héttől délután négyig tart, sokan motorral, Harley-val járnak dolgozni. A vállalat több mint száz olaj- és gázmezőt üzemeltet Szaúd-Arábiában, és a legnagyobb szárazföldi és tengeri olajmező birtokosaként a legnagyobb nyersolajtartalékokkal rendelkezik a világon. (Fotó:
Ayesha Malik)
A dhahrani golfpálya egyik szegletében kialakított tavacska és park a Rolling Hills Boulevard és a Canyon Road találkozásánál. Mintha tényleg nem is a sivatagban érezné magát az ember. A golfpálya körül futópályát építettek ki az alkalmazottaknak. (Fotó:
Ayesha Malik)
Egy munkás azon a részen, ahol a futók is elhaladnak. A sivatag közepén van, zöldből mégsincs hiány a városban. (Fotó:
Ayesha Malik)
Anya integet a busszal iskolába induló kislányának. Hagyományos, sárga, amerikai iskolabuszokat is látni a városban, de ezekkel dolgozókat szállítanak egyik helyről a másikra. (Fotó:
Ayesha Malik)
Tipikus látkép a kifejezetten a Szaúdi Aramco alkalmazottainak és vendégeiknek kialakított magánstrandon. Dhahranban teljesen szokványos, hogy egy nő rövidnadrágban fusson el egy abaját viselő másik mellett, a kettő jól megfér együtt. (Fotó:
Ayesha Malik)
Murvafürt pompázik a hátsókertekben. Virginiából repülőn ideszállított fű borítja az 1949-ben megnyílt golfpályát, ami mellett lóversenypálya is működik a telepen. (Fotó:
Ayesha Malik)
Philip J. Embleton külföldi állampolgárként dolgozik a Szaúdi Aramco PR-osztályán. A cég az alkalmazottait a saját utasszállítójával szállítja az országban. (Fotó:
Ayesha Malik)
A fiatalok várnak a sorukra a görkorcsolyaversenyen. (Fotó:
Ayesha Malik)
Nő az autójával. A létesítményen belül Szaúd-Arábia más részeivel ellentétben a nők is vezethetnek autót. (Fotó:
Ayesha Malik)
Kutyás őr Dhahran főkapujánál. A Standard Oil of California, a SOCAL a nagy gazdasági világválság időszakában, 1933-ban kezdte feltárni Szaúd-Arábia keleti részén az olaj- és gázmezőket egy 597 489,9 négyzetkilométeres területen. 1938 márciusában kezdett először kereskedelmi mennyiségben olajat termelni az egyik kút. (Fotó:
Ayesha Malik)
Hagyományos arab öltözet modernebb feldolgozásban. Ayesha szerint Dhahranban a modern és a hagyományos dolgok egymás mellett élnek. (Fotó:
Ayesha Malik)
A Szaúdi Aramco vezérigazgatói 1959-től napjainkig. A legalsó sorban jobb szélen látható Khalid A. Al-Falih 2009 óta vezeti a vállalatot. Az 1930-as években még csak a végtelen sivatag volt azon a helyen, ahol most egy több tízezres város emelkedik. Nem voltak autók, légkondícionálók, megfelelő utak. Fúrógépeket és eszközöket Oklahomából és Texasból, geológusokat Dakotából és Kaliforniából hoztak. Helyi szaúdiakkal együtt aztán ők fektették le a mai Dhahran alapjait. (Fotó:
Ayesha Malik)
Karácsonyi hangulat napsütésben egy softball-meccsen. Dhahranban minden évben softball-meccset tartanak azoknak a fiataloknak, akik középiskolába még helyben jártak, de utána a felsőfokú tanulmányaikat már külföldön, jellemzően az Egyesült Államokban végzik, időről időre azonban hazatérnek. (Fotó:
Ayesha Malik)
Aramco-anyukák egy óvoda előtt kora reggel. (Fotó:
Ayesha Malik)
Breakdance. (Fotó:
Ayesha Malik)
Dhahran városképe a dombokról. A zöld területeken kívül sok homokos bucka és domb van, amiket jebelnek hívnak. Ezeket krosszmotorosok és futók is előszeretettel használják, de akár gyerekekkel is kijönnek ide pihenni a helyiek. Ayesha fotóinak segítségével kívül-belül be lehet járni a sivatag közepén mesterséges szigetként emelkedő várost. (Fotó:
Ayesha Malik)