Ilyen előzmények után nem meglepő, hogy a város visszafoglalása is rendhagyó módon zajlik. Az október közepén kezdődött ostromnál nem egyetlen iraki hadsereg áll szemben a terroristákkal. Moszult a legkülönbözőbb, gyakran egymással is rivalizáló csoportok támadják.
A felállás részben köszönhető annak, hogy Moszul etnikailag sokszínű vidékén fekszik: a területet kurdok, arabok, keresztények, jazidik és türkmének lakják, és egyszerre van jelen a szunnita és a síita iszlám.
A változatos hadseregek, milíciák és fegyveres csoportok felvonulásának oka az is, hogy Irakban nem éppen acélos a központi kormányzat, és a legkülönbözőbb csoportoknak vannak saját fegyveres erői.
Moszul felszabadításáért így egyszerre harcolnak az iraki sereg katonái,a kurd pesmergák, síita, jezidi és keresztény milicisták, és persze az amerikai hadsereg különleges erői. Ez a színes sereg a Mad Maxet idézi, amely hatást fokozzák az Iszlám Állam katonái, akik brutalitásukban, és felszerelésükben is hozzák a negatív utópiás sci-fi világát.
A moszuli helyzetet jól jellemzi, hogy amikor tudósítónk a helyszínen járt, gyakran kellett nagy kitérőket tennie, mert kísérője szerint nem minden baráti haderővel szerencsés találkozni. Az elemzők szerint nem is az a kérdés, hogy az iraki erők legyőzik-e az ISIS-t, hanem hogy mely csoportok közt tör ki a háború utána.
A 27 éves Riyad Jaffar mesterlövész az iraki hadseregben. Bagdadból érkezett harcolni. (Fotó:
Marko Drobnjakovic / MTI / AP)
A 35 éves Raad Muqdam al-Mosieh az iraki hadsereg katonája. A Quayara melletti főútnál ül egy ellenőrző ponton, a fején pedig azért visel maszkot, mert az ostrom első napjaiban a kivonuló ISIS felgyújtotta a környék olajkútjait, és napokig
sűrű, mérgező füstben kellett előrenyomulniuk az ostromlóknak.
(Fotó:
Marko Drobnjakovic / MTI / AP)
Haidar Husszein az iraki hadsereg katonája, de láthatóan nem egyenruhában harcol, pedig ez a kép ugyanott készült róla, ahol a sorozat többi arcáról. Mögötte a háttérben a harcok füstje is látszik. (Fotó:
Marko Drobnjakovic / MTI / AP)
A 25 éves Hiwa Omar Irbilből érkezett, a kurd pesmergákkal harcol Moszul visszafoglalásáért. Állomáshelye 30 kilométerre Moszultól, a szomszédos Gwer falu bevezető útjánál volt, amikor ez a kép készült. (Fotó:
Marko Drobnjakovic / MTI / AP)
Az iraki hadsereg egyik katonája Al-Hut mellett. (Fotó:
Marko Drobnjakovic / MTI / AP)
Alaa Haszid az iraki Szurából érkezett, egy hátrahagyott bútorokból összetákolt, út menti ellenőrző pontnál pózolt a kamerának. (Fotó:
Marko Drobnjakovic / MTI / AP)
Loay Mahdi Kirkukból - az iraki hadsereg katonája, fején a Call of Duty: Ghost című játéktól kezdve egy sor valódi konfliktusból visszaköszönő maszkkal. (Fotó:
Marko Drobnjakovic / MTI / AP)
Abduljuszef az Iraki Állami Rendőrség egyenruhájában pózol egy Moszul melletti faluban, 40 kilométerre a harcoktól. (Fotó:
Marko Drobnjakovic / MTI / AP)
A 26 éves Dennis Marshall az amerikai légierő katonája. Egy rádióval a kezében állt modellt az amerikai csapatok támaszpontján Qayarától nyugatra. (Fotó:
Marko Drobnjakovic / MTI / AP)
Bergam Kadhim Nadzsafból érkezett Moszulhoz, egy frissen visszafoglalt utcán állt modellt a település keleti elővárosában. (Fotó:
Marko Drobnjakovic / MTI / AP)
A 19 éves Abdelhakim Hamid Irakból érkezett, egy őrbódéban teljesít szolgálatot 50 kilométerre Moszultól. (Fotó:
Marko Drobnjakovic / MTI / AP)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Ne maradjon le semmiről!