Egy hónapja Trump a világ leghatalmasabb embere
Donald Trumpnak különleges viszonya van a gravitációval, érdemes megfigyelni az első hivatali fotóin, ahogy az új elnök alakítja maga körül a teret: a körülötte állók gesztusai és testbeszéde mindig ugyanazt az áhitatot sugározzák. A mosolyok mögött azonban mindenhol van egy kis feszengés az új helyzet bizonytalansága miatt, és megfelelési kényszer, ami a protokol mellett legalább annyira szól az alkalmazkodásról az új elnök kemény stílusához is. Trump pedig láthatóan élvezi ezeket a helyzeteket, és akkor van igazán elemében, amikor minden tekintet rá szegeződik.
A még Trump beiktatása előtt az orosz nagykövettel folytatott megbeszélései körüli botrány miatt le kellett mondania Trump nemzetbiztonsági főtanácsadójának. Michael Flynn (jobbra a széken) ügyében még mindig rengeteg a kérdőjel, a volt tábornok először tagadta, hogy szóba kerültek volna az Obama által bevezetett szankciók, majd mégis elismerte, hogy talán azokról is szó lehetett. Kiderült, hogy Trumpot már 18 nappal a lemondása előtt értesítették a nemzetbiztonsági tanácsadója problémás megbeszéléseiről, és hogy többeket félrevezethetett, viszont az elnök végül nem jogi, hanem bizalmi okokból szólította fel lemondásra. Ehhez képest egy későbbi sajtótájékoztatón már kiváló embernek nevezte Flynn-t, aki szerinte semmi rosszat nem tett, habár azt elfogadhatatlannak tartotta, hogy nem tájékoztatta megfelelően a tényekről Mike Pence alelnököt, akinek ezért kínosan jött, hogy megvédte a tanácsadót.
(Fotó: Drew Angerer / Getty Images Hungary)
A Flynn-ügy mentén váratlanul, vagy nem is annyira váratlanul, de befeszült a Trump-Putyin-viszony. Orosz vadászgépek szokatlanul közel repültek egy amerikai hadihajóhoz, egy orosz kémhajó is megközelített egy amerikai haditengerészeti bázist, a Flynn lemondását értékelő sajtótájékoztatóján a Fehér Ház szóvivője pedig bejelentette, hogy Trump elvárja Oroszországtól a Krím visszaadását Ukrajnának. Az Iszlám Állam ellen továbbra is együtt akarnak működni, de James Mattis védelmi miniszter, és a hétvégén Brüsszelben Mike Pence alelnök is fenntartásokkal nyilatkozott.
(Fotó: Kevin Lamarque / Reuters)Ez a fotó pedig azért is érdekes, mert a találkozó után kontextusából kiragadva kezdett vihar-szerűen terjedni a közösségi médiában, olyan kommentekkel, miszerint Trudeau nem akart kezet fogni Trumppal. A valóság ezzel szemben az, hogy a fotósnak azt a pillanatot sikerült elkapnia, amikor a kanadai elnök éppen reagálna Trump gesztusára
(Fotó: Bloomberg / Getty Images Hungary)Trump éppen a floridai golfklubjában vacsorázott az amerikai látogatásra érkező japán miniszterelnökkel, Abe Sinzóval, amikor érkezett a hír, hogy Észak-Korea egy közepes hatótávolságú rakétát lőtt ki, így több száz vendég nézhette végig a rögtönzött stratégiai megbeszélést. A korábbi észak-koreai rakétatesztek sorába illeszkedő hétvégi kilövéssel Kim Dzsongunnak elsősorban a figyelemfelkeltés lehetett a célja, míg Trump feltűnően visszafogottan reagált. Viszont a szokásos éves, Dél-Koreával közös hadgyakorlat keretében komoly arzenált vonultat majd fel az Egyesült Államok a koreai partok közelében. Mindenesetre Trump reakciói ebben az esetben ellentétben álltak azzal, ahogy Irán rakétatesztjét ítélte el hangosan néhány héttel korábban, és új szankciókat is bevezettek Teherán ellen.
(Fotó: Nicholas Kamm / AFP)Trump még a beiktatása előtti sajtótájékoztatóján keményen kiosztotta például a CNN-t és a Buzzfeedet, akiket csak álhírgyárosoknak titulált, de a BBC-nek is odaszólt. Trump hadakozása a médiával a múlt hét végén csúcsosodott megint ki, amikor a Flynn-ügy feltárása után (amit elsőként a Washington Post újságírói írtak meg) egy sajtótájékoztatón azzal vádolt számos újságírót, hogy tisztességtelenek és nem őszinték, és bár a kiszivárogtatások valósak, az ezekből írt hírek már nem azok.
(Fotó: Mark Wilson / Getty Images Hungary)
Ne maradjon le semmiről!