További Nagykép cikkek
Az Unicef minden évben a világ legelismertebb fotóriportereivel dolgozik együtt, hogy dokumentálják és bemutassák a világ konfliktusokkal terhelt felén végzett munkájukat, és felhívják a figyelmet a veszélyzónákban élő gyerekek helyzetére. Egyszerre megható és elkeserítő az év képei válogatásuk.
Zahra egy 5 éves szíriai lány, akinek a portréja akár 2017 afgán lánya is lehetne. A fotós szerint a lány arca a szíriai háború néma és mozdulatlan áldozatait szimbolizálja, akik elképesztő borzalmakon és szenvedésen mentek keresztül, most pedig csak a reménytelenség az állandó az életükben. Zahra 2015-ben menekült családjával Jordániába, ahol a mai napig egy sátortáborban élnek. Édesapja taxis volt Szíriában, most idénymunkából próbálja eltartani a családját. A gyerekeknek esélyük sincs iskolába járni. Mohammed Muheisen az AP fotóriportere ezzel a portréval lett első helyen kiemelve a szervezet idei felhívásán. (Fotó:
Muhammed Muheisen (AP/dpa) / UNICEF - Pictures of the Year 2017)
Anya és gyermeke sétál ki a vízből Bangladesben - ketten a több százezer rohingja menekültből, akik a népirtás elől menekültek a szomszédos Mianmarból. A hadsereg kegyetlenkedései nyomán legalább 320 ezer gyermek kényszerült elhagyni az otthonát. (Fotó:
K M Asad (Zuma Press) / UNICEF - Pictures of the Year 2017)
Segélyosztásnál könyörgő rohingja gyerekek 2017 szeptemberében. A fotó történetéről mi is írtunk a Nagyképben. Kevin Frayer fekete-fehér képei az egész világ figyelmét ráirányították a rohingják szenvedésére. (Fotó:
Kevin Frayer (Getty Images) / UNICEF - Pictures of the Year 2017)
Konfliktus nem csak ott van, ahol fegyverrel lőnek. Leona Ohsiek olyan családok életének dokumentálásával foglalkozik, ahol a gyerekek az anyjuk nélkül nőnek fel. (Fotó:
Leona Ohsiek (FH Hannover) / UNICEF - Pictures of the Year 2017)
Tanzánia egyik muszlim többségű tartományában a nőknek tilos úszniuk. Egy csapat nő viszont a szabályokat kijátszva mozgalmat indított. A magukhoz ölelt kanna segítségével lebegnek a vízben, így technikailag nem úsznak, de mégis fürödhetnek a medencékben. (Fotó:
Anna Boyiazis / UNICEF - Pictures of the Year 2017)
Elefántcsontparton a misztikus vallásosság és a szegénység különös keveréke teremtett piacot az ikreknek, akiket a mai napig csodalényeknek gondol a babonás lakosság. Sok szülő azért viszi az ikreit templomba, hogy áldásokat osszanak pénzért. (Fotó:
Anush Babajanyan (VII Agency) / UNICEF - Pictures of the Year 2017)
"Nem dolgozol, te csak a gyerekekre vigyázol" - ez a baráti megjegyzés indította útjára Julia Skorobogatova fotóst, hogy sokgyerekes anyák életét dolgozza fel szerethetően kaotikus pillanatképekben. (Fotó:
Skorobogatova Yuliy / UNICEF - Pictures of the Year 2017)
Munkanélküliség, bűnöző bandák, drogok és alkohol - ez vár rengeteg mai tinire az Egyesült Királyság félreeső részein, az egykor virágzó vidéki iparvárosokban, ahol a jólétet mérő társadalmi mutatók az országos átlagnál 3-11-szer rosszabbak.Észak-Írország egyes részein a súlyos helyzetet vallási szegregáció és egykori félkatonai csoportok utódszervezetei súlyosbítják. (Fotó:
Toby Binder / UNICEF - Pictures of the Year 2017)
Az afrikai albínók sorsa gyakran visszatérő fotótéma a térségben dolgozó riporterek között, mégsem változott semmit a fehér bőrrel született gyerekekkel szembeni társadalmi elutasítás, a babonás félelem. De sokkal hétköznapibb problémáik is vannak: sokan közülük nem tudnak megfelelően védekezni a napfény ellen. Sok albínó hal meg bőrrákban harminc éves kora előtt. (Fotó:
Ana Palacios / UNICEF - Pictures of the Year 2017)
A második világháború porig rombolt városai néztek ki úgy, ahogy ma Homsz vagy Aleppó. Sok szíriai megpróbált visszatérni egykori otthonukba - ahogy a képen látható Victoria is a családjával - de élhetetlen romokon kívül semmi nem várta őket. (Fotó:
Christian Werner/Zeitenspiegel / UNICEF - Pictures of the Year 2017)
Afgán kisfiú házilag barkácsolt sílecekkel. 2009-ben egy segélyszervezet munkatársai mutatták meg a sportot a helyieknek a Fuladi-völgyben, azóta kedvelt téli szórakozássá vált a síelés a környéken. (Fotó:
Andrew Quilty / Agence VU / UNICEF - Pictures of the Year 2017)
Moszul, Irak, amit három év után, 2017 nyarán foglaltak vissza az Iszlám Államtól. Két gyereket ellenőriznek fegyveres katonák egy ellenőrzőpontnál a városba vezető (vagy onnan kivezető) úton. (Fotó:
Zohra Bensemra (Thomson-Reuters) / UNICEF - Pictures of the Year 2017)
Támogassák az UNICEF munkáját itt