A kadétok a Kreml új üdvöskéi
Oroszország ostromlott erőd – hirdeti egyre nyíltabban a Kreml. Oroszország fokozatosan jutott el Vlagyimir Putyin alatt a Nyugattal való együttműködéstől a konfrontációig, állítva, hogy a feszültséget a nyugati világ kezdte, a NATO bővítésével, nyugati katonai bázisokkal a volt Szovjetunió területén, aztán a színes forradalmakkal, mint amilyen az ukrajnai is volt. A kelet-ukrajnai konfliktus és a Krím elcsatolása miatt szankciókkal sújtott Oroszországban egyre alakulnak az új kadétiskolák, amelyek általános és középiskolásoknak adnak ízelítőt a katonai életből – és erősítik meg az ideológiai meggyőződést, hogy Oroszországnak meg kell védenie magát a szétesésére bazírozó külvilágtól.
Évnyitó a sztavropoli kadétiskolában. Hogy milyen az élet egy ilyen bentlakásos iskolában, azt ez a félórás kisfilm is megmutatja. Általában felhívják a figyelmet, hogy érdemes végiggondolni, képes-e a gyerek alkalmazkodni a katonás rendhez, ami a „haza szolgálatára nevelő iskolákban” követelmény. (Fotó:
Eduard Korniyenko / Reuters)
Oroszországban reneszánszukat élik a katonai középiskolák: jelenleg 22 ilyen iskola van, nagyjából 15 ezer diákkal. Nyolc iskolát az elmúlt tíz éven belül hoztak létre, a többit a jelenleg működők közül Sztálin utasítására alapították 1943-tól. Közvetlen jogutódjuk a Nagy Péter által alapítottaknak nincs, 1920-ban ugyanis a bolsevikok az utolsót is bezárták, cárpárti keltetőnek tartva azokat. Az ő szempontjukból okkal, a kadétok – akik nem keverendők össze a az alkotmányos demokraták szó rövidítéséből létrejött kadét párt képviselőivel – ugyanis a polgárháború alatt a fehéreket erősítették, a legtovább a belőlük létrehozott krími hadtest maradt meg, amelyet aztán egy az egyben átmentettek a Szerb–Horvát–Szlovén Királyságba, onnan pedig a nyugati emigrációba, ahol jöttek is létre cárpárti kadétiskolák. (Fotó:
Eduard Korniyenko / Reuters)
(Fotó:
Eduard Korniyenko / Reuters)
A Napóleon elleni és a Kaukázus meghódítását célzó háborúkban részt vett Alekszej Jermolov tábornokról elnevezett kadétiskola is újhullámos intézmény, amely 2011-ben jött létre a dél-oroszországi Sztavropolban. Az iskolák hat és fél évesen fogadják a diákokat, akik az orosz rendszernek megfelelően 11 év után jutnak el az érettségihez. (Fotó:
Eduard Korniyenko / Reuters)
Katonai krumplihámozó (Fotó:
Eduard Korniyenko / Reuters)
A 2011-ben alapított Jermolov kadétiskola saját leírása szerint lányokat is oktat, de az intézmény nem koedukált. Csak néhány kadétiskola van, amely lányokat is fogad, de többnyire nem első, hanem csak ötödik osztálytól. Az iskolák a felvételinél előnyben részesítik a katonacsaládok gyermekeit, különösen azokat, akik katonai szolgálat teljesítése közben veszítették el egyik szülőjüket. A kadétiskola meglehetősen szigorú életre nevel, de ez olykor nélkülözhetetlen – győzköd egy szájt az iskola előnyeiről. (Fotó:
Eduard Korniyenko / Reuters)
Jermolov tábornok portréja előtt lazuló diákok. Itt lányok is vannak,de ez csak az évnyitóra érvényes, a fiúk és lányok külön tanulnak, a legtöbb kadétiskola lányokat nem is képez. A napirend alapvetően egyforma, egész napra jut benne 50 perc szabadidő: 6.30: ébresztő 6.45 reggeli mosakodás 7.00 reggeli torna 7.30 szoba feltakarítása 8.00 reggeli 8.30 – 11.40 tanítás 11.40 – 12.20 ebéd 12.20 – 14.00 tanítás 14.00 – 14.30 szabadidő 14.30 – 16.30 szakkörök 16.30 – 17.00 uzsonna 17.00 – 19.30 szakkörök 19.30 – 20.10 vacsora 20.10 – 20.40 séta 20.40 – 21.00 szabadidő 21.00 – 21.30 készülődés az alváshoz 21.30 – 22.00 esti ellenőrzés, lámpaoltás (Fotó:
Eduard Korniyenko / Reuters)
Kadétiskolások gyakorlaton. A kelet-ukrajnai konfliktus és a Krím elfoglalása után az orosz vezetés ideológiája szerint még inkább nőtt a katonai oktatás jelentősége. Vlagyimir Putyin elnök egyre nyíltabban beszél arról, hogy Oroszországot ellenséges erők veszik körül, ezért a katonai felkészítés és a hadiipar felpörgetése egyre fontosabb helyet kap a Kreml céljai között. (Fotó:
Eduard Korniyenko / Reuters)
(Fotó:
Eduard Korniyenko / Reuters)
Dél-Oroszországban elég beszédes, hogy az iskola névadója Jermolov tábornok lett, akinek fontos szerepe volt a Sztavropoltól nem túl távoli Kaukázus orosz meghódításában. A térséget, majd a dél-kaukázusi Örményországot, Grúziát, Azerbajdzsánt fokozatosan, a 18. század végétől hódították meg, Csecsenföldért viszont tovább vívtak több háborút is, Jermolov után is, mire végleg megszerezték a területet. (Fotó:
Eduard Korniyenko / Reuters)
Véget ért a futóedzés. A Sztavropol melletti Szengilejevszkojében. (Fotó:
Eduard Korniyenko / Reuters)
„A lányok így vagy úgy, de elszigetelten élnek a külvilágtól. Igyekeznek őket a lehető legrövidebb idő alatt rászoktatni a szigorú rendre, a hajlíthatatlan fegyelemre, szófogadásra, a felettesek tiszteletére” – ezt a kadétiskola előnyeiként írja a lányok kadétoktatása mellett érvelő oldal. (Fotó:
Eduard Korniyenko / Reuters)
Iskolai tábor Sztavropol mellett, ahol épp vendégül látják a jevpatorijai hazafias klub tagjait. A Krímen fekvő jevpatoriai klub meghívása szimbolikus is, elvégre a félszigetet 2014-ben Oroszország egyoldalúan elcsatolta Ukrajnától. Táborok működtek ott korábban is, a Krím ugyanis kiemelt helye volt az orosz hadiflottának, a különleges státuszú Jaltában működött a Fekete-tengeri Orosz Flotta bázisa a Szovjetunió felbomlása után is. Mostanra azonban még hangsúlyosabb a katonai objektumok működtetése a félszigeten. (Fotó:
Eduard Korniyenko / Reuters)
(Fotó:
Eduard Korniyenko / Reuters)
De mi lehet a gyerekemből a kadétiskola után? – kérdezik a szülők a divatba jövő kadétiskolák láttán. Bármi, ez nem katonai szolgálat. Ugyanúgy érettségiznek, csak intenzívebb az fizikai felkészítés és a katonai gyakorlatok, amelyek előnyt jelentenek a katonai főiskolára. Egyébként a tananyag azonos a polgári iskolákéval. Persze a kadétiskola nyilván ízelítőt ad a hadseregből, így két eset lehetséges: az ott végzettek vagy nagyon szívesen mennek katonai vonalon tovább vagy nagyon nem. (Fotó:
Eduard Korniyenko / Reuters)