Az idei World Press Photo pályázatra 125 ország 4548 fotósa nevezett több mint 73 ezer képpel. Hogy miképpen lehet ebből a legjobbat kiválasztani, ez számomra teljes homály. Igaz, nem is vagyok fotós. Szerintem nincs olyan, hogy legjobb, de aztán hosszan nézegettem az év képét, és egyszerre derengeni kezdett valami. Rohanunk mindannyian bele valamibe, amiről egyelőre nem tudjuk, hogy micsoda, de már ott lángol a hátunk mögött a táj, és már-már átterjed a fejünkre. Egyre fogy a levegő, mintha gázmaszk lenne rajtunk, bár az adrenalintól nem fáj semmi, de félek. Ez egy olyan általános érzet 2017-ben, 2018-ban, hogy más nem is nagyon fejezhetné ki jobban, mi történik, mint a caracasi nyomorban Maduro elnök diktatúrája ellen tüntetők kétségbeesett próbálkozásai, miközben rájuk robban a környezetük.
Az alábbiakban bemutatunk 12 képet, amelyekben közös a menekülés, a félelem, illetve mindannak a szöges ellentéte, amit gyerekkorunkban még úgy tanítottak nekünk, hogy emberség. Mérhetetlen embertelenséget, őrületet, vért, szégyent és tragikus fájdalmat hozott 2017. A győztes képek nagy része az Egyesült Államokban történt vérengzésekhez, másik csoportjuk a rohingya népirtáshoz kötődnek. És mindegyikben ott van a közös szál: az értelmetlenség.
A hír kategória győztese 2018-ban. A venezuelai fotós, Ronaldo Schemidt képén a 28 éves José Víctor Salazar Balza menekülése látható a pusztító tűz elől. A képet tavaly tavasszal készítették a Nicolás Maduro elnök elleni tüntetésen, ami erőszakos összecsapásokba torkollott. A fiatal férfi egy rendőrmotor mellett állt, amikor az felrobbant, ettől a férfi ruházata begyulladt. A győztes hírképek elbírálásáról
egy korábbi cikkünkben írtunk.
(Fotó:
Ronaldo Schemidt / Reuters)
A második helyezett kép is egy tüntetésen készült, méghozzá egy olyan tüntetésen, ami hűen szimbolizálja az Egyesült Államokban végbemenő fordulatot. Donald Trump megválasztása után felerősödtek a rasszista felhangok, így jutottunk el a charlottesville-i eseményekig. A virginiai városban egy szimbolikus, az amerikai polgárháborúra emlékező szobor kapcsán kerültek szembe egymással amerikaiak. A kiélezett helyzetben egy szélsőjobboldali férfi autójával a tömegbe hajtott, egy nő a helyszínen meghalt, többen megsebesültek. Ezt a pillanatot örökítette meg Ryan M. Kelly. (Fotó:
Ryan M. Kelly / Reuters)
A hír kategória harmadik díját Goran Tomasevic képe kapta. Az iraki speciális erők egyik katonája látható rajta néhány pillanattal azután, hogy agyonlőtt egy feltételezett öngyilkos merénylőt Moszul ostromakor. (Fotó:
Goran Tomasevic / Reuters)
Ritka, hogy az Egyesült Államokban annyi erőszakos esemény történjen egy évben, hogy egyszerre több kép is odakerüljön a finisbe. Hír kategóriában (sorozat) az első helyre egy brutális vérengzés került. Las Vegasban egy férfi fegyverarzenáljával beköltözött egy szállodai szobába, és az ablaka alatti countrykoncert résztvevőire kezdett lövöldözni. Sokáig azt sem tudták a rendőrök, hogy honnan érkeznek a golyók. David Becker egy ilyen pillanatát örökítette meg a vérengzésnek. 58-an meghaltak, több százan megsebesültek. (Fotó:
David Becker / Reuters)
A hír kategória (sorozat) második helyére egy londoni gázolásos merénylet utáni képsorozat került Toby Melville-től. Egy amerikai turista fekszik a járdán, akinek egy járókelő segít azután, hogy a Westminster hídon egy teherautós a gyalogosokba hajtott. A nő túlélte, a férje, aki szintén vele volt, meghalt a terrorcselekményben. (Fotó:
Toby Melville / Reuters)
Juan Barreto hír kategóriában (sorozat) harmadik helyezett képe is Caracasba repít minket, az utcai zavarásokba torkolló, Maduro-ellenes tüntetés helyszínére. A képen egy kigyulladt és belobbanó rendőrmotort állnak körül tüntetők, miközben egyiküket a felcsapó lángok megpörkölik. (Fotó:
Juan Barreto / AFP)
Általános hír kategóriában a győztes kép brutálisan fájdalmas világunkra emlékeztet minket. Patrick Brown rohingja menekültek, gyerekek és nők holttesteit mutatja. Ők is azon a hajón voltak, amely a parttól néhány kilométerre felborult. Körülbelül 100-an voltak a hajón, csak 17-en élték túl a szerencsétlenséget. (Fotó:
Patrick Brown / Reuters)
Általános hír kategóriában a második helyen Richard Tsong-Taatarii képe végzett, megint csak az Egyesült Államokból. John Thompson kétségbeesett és katartikus kiborulását örökíti meg, miután felmentették azt a rendőrt, aki lelőtte egy közeli barátját. A lelőtt férfire emlékező meneten Thompson is részt vett. (Fotó:
Richard Tsong-Taatarii / Reuters)
A világ 2017-ben egy népirtást szemlélt. Ahogy szemlélték azt az általános hír kategória harmadik helyezett képén (Md Masfiqur Akhtar Sohan) az elüldözött muszlim kisebbség tagjai is, a rohingják, akik már a határ túloldaláról néznek vissza Mianmarba, ahol felégették a házaikat. (Fotó:
Md Masfiqur Akhtar Sohan / Reuters)
2017-ben nem sok jó dolog történt. Az egyik azonban mindenképpen az, hogy az Iszlám Állam ellen olyan háború kezdődött, ami teljesen visszaszorította a vakhittel vegyes őrületbe zuhant gyilkosokat. Moszul ostromának képei az általános hír kategóriában első helyet értek. Az iraki speciális erők egy kilőtt gépjárművet néznek, amelyben öngyilkos merénylő próbált a közükbe jutni, mielőtt végeztek vele. (Fotó:
Ivor Prickett / World Press Photo)
Az általános hír kategória második helyén Kevin Frayer képe végzett. Rohingja menekültek haladnak hosszú sorokban Mianmarból. (Fotó:
Kevin Frayer / Reuters)
Egy csoport menekült, bevándorló várakozik Belgrádban arra, hogy a városban működő menekülttáborból a városon kívülre szállítsák őket egy másik táborba. A magyarországi, illetve az európai bevándorló- és menekültkérdés körüli hangulat megváltoztatása után a probléma nem megoldódott, hanem visszaszorult a Balkánra, ahol nem sok segítséget kaptak ezek az emberek. (Fotó:
Francesco Pistilli / World Press Photo)
A World Press Photo pályázat korábbi éveinek díjnyertes képeit itt nézheti meg: 2017, 2016, 2015, 2014, 2013. Az elmúlt hatvan év díjnyertes fotóiból pedig ide kattintva talál egy válogatást.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!