„Szeretem a kutyákat, témáimban gyakran ember és természet kapcsolatát keresem. Szívesen járok és visszajárok Erdélybe egy-egy sorozatért. Talán, mert nekem is itt vannak a gyökereim, ezért tudok a helyszínen felszabadultan alkotni” – mondja Végh László, aki a héten kiérdemelte a fiatal, 35 év alatti fotográfusoknak kiírt Hemző Károly-díjat.
„Jelen sorozatban a papi hivatás és egy nem mindennapi hobbi összefonódását mutatom be. Az egész egy Facebook-poszttal indult még 2017-ben, amikor kollégámmal Lukács Csabával, akivel annak idején a Magyar Nemzetnél dolgoztunk, megláttuk Kiss Attila bejegyzését a Facebookon egy győztes világbajnokság kapcsán, majd a nyomába eredtem. Olyannyira, hogy egy darabig figyelemmel kísértem az életét papként, kutyabarátként, hobbistaként, versenyzőként – ezekből a kockákból állt össze a képanyag” – meséli a fotográfus, aki ma a Magyar Hang munkatársa.
A sztori önmagában, képek nélkül is roppant érdekes. Kiss Attilát 2004-ben szentelték pappá. Ez idő tájt vette első kutyáját, Wolfit. Később elkerült Csíkszentgyörgyre segédlelkésznek. A közelben lakott egy huskytenyésztő, egyszer betért hozzá, beszélgettek, és Attila a végén két ajándékba kapott kutyával távozott, azzal a feltétellel, hogy kipróbálja őket úgy is, hogy befogja szán elé az állatokat, hiszen a husky szánhúzásra született.
Több mint tizenöt év telt el azóta. Attila autodidakta módon tanult meg mindent, ma már világ- és Európa-bajnok. Jelenleg a Borgói-hegység (Románia) lábánál található Óradna falu katolikus plébánosa, aki azóta sem hagyott fel professzionális szintre emelt hobbijával.
A husky szánhúzásra született, a kép a szán elé befogás katartikus pillanatait mutatja. Ilyenkor a falka tagjai már alig bírnak magukkal, érzelmeik kontrollálására – ahogy a fotón is látszik – képtelenek. (Fotó:
Végh László)
Hivatás és hobbi, a kettő Kiss Attila számára elválaszthatatlan egymástól. A kép a versenyre való készülődés pillanatait láttatja a németországi Haidmühlében. (Fotó:
Végh László)
Fogat zaja veri fel a havasok csendjét. (Fotó:
Végh László)
A kutyákkal a nyári hónapokban Attila nem tart edzést, mert a huskyk nem bírnák a terhelést a melegben. Késő ősszel, ahogy 8 fok alá csökken a hőmérséklet, előkerül a szekér, és indul a hegyekben a tudatos versenyre való készülés. (Fotó:
Végh László)
A kutyákról való gondoskodás a pap mindennapjainak része. Attila úgy érzi, 12-13 kutyával tud hatékonyan foglalkozni egyszerre. (Fotó:
Végh László)
Csoportkép bevetés előtt. A huskyk fantasztikusan szép állatok, a szemükbe nézve a kutya őse, a farkas néz vissza ránk. (Fotó:
Végh László)
Akik nem ismerik a huskyk természetét, a szánhúzást állatkínzásnak gondolják, miközben ez a fajta lételeme. A huskyk munkára születtek, és azon élőlények közé tartoznak, akik ezt kifejezetten élvezik. (Fotó:
Végh László)
A kutyaszán szétszedése és tisztogatása a verseny utáni feladatok elmaradhatatlan része. (Fotó:
Végh László)
Már a szállítóbokszba kerülés is erős érzelmi felfokozottságot okoz a kutyáknál, hiszen tudják: ma is kifuthatják magukból a lábaikban lévő kilométereket. (Fotó:
Végh László)
Délutáni pihenés a verseny után. Attila egy lakókocsival járja Európát. A lakókocsit saját pénzből vásárolta, a kutyák bokszát szállító pick-upot pedig a prefektúra támogatásával és a kölykökök eladásából befolyt összegből finanszírozta. (Fotó:
Végh László)
Mise a közel 140 fős Radnaborbereken. A hívek eleinte furcsállották plébánosuk hobbiját, de idővel elfogadták, sőt, a versenyek után mindig érdeklődnek az eredmények után. (Fotó:
Végh László)
A hívek a kutyák miatt egyszer sem maradtak mise nélkül. Amikor Attila távoli versenyre indul, mindig gondoskodik a helyettesítéséről. (Fotó:
Végh László)
Úton Radnaborberekre. Régen a kis katolikus falu lakosai mind magyarok voltak, de ma csupán pár ember beszéli a nyelvet. (Fotó:
Végh László)
Attila szerint a huskyk a legkedvesebb kutyák, kunyerálásban mindenképp világbajnokok. Az égvilágon mindent ki tudnak csalni az emberből: hízelkedés, játékosság tekintetében nincs párjuk. (Fotó:
Végh László)
Edzés vége a havasok lábánál, Óradnán. A kutyák kitartása és feltétel nélküli szeretete ad erőt Attilának a mindennapokhoz. (Fotó:
Végh László)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!