- Nagykép
- kovalovszky dániel
- fotóművészet
- koncepciós perek
- recsk
- ávh
- rajk lászló
- donáth lászló
- marosán györgy
Egy pokoli színjáték díszletei
További Nagykép cikkek
1945-től, a koncepciós perek korszakának kezdetétől egészen az 1963-as nagy amnesztiáig szinte bárki hosszú évekre vagy örökre eltűnhetett az igazságszolgáltatási rendszer bugyraiban. Új börtönök, internáló- és munkatáborok létesültek, amelyekben mindennapos volt a kegyetlenség, az éheztetés és a kínzás.Tömegeket börtönöztek be, a velük történtek részletei sokáig mégsem kerültek napvilágra. A táborokból szabadulókkal aláírattak egy titoktartási nyilatkozatot, hogy nem beszélnek senkinek semmiről, ami a táborban történt.
„Emberi méltóságukat megőrizve túlélték a túlélhetetlent, és folytatták az életüket azokkal a sötét emlékekkel, amik már örökre velük és a családjukkal maradnak” – írja Kovalovszky Dániel, aki a börtönök feltérképezése és dokumentálása mellett a túlélőket, az egykori politikai elítélteket is felkutatta.
„Már a sorozat készítése közben törekedtem a vizuális összhangra mind tónushasználatban, mind a távolságok tekintetében. A fotográfiák kopottas, steril színvilága segít elemelni a témát a jelenkor valóságától és felidézni az akkori korhangulatot. Ezt a sötét és zavaros időszakot szándékosan világos tónusú és jól átlátható, befogadható módon kezdtem feldolgozni.”
Olyan portréalanyokat keresett, akik a közélettől és a szerepléstől távol, visszahúzódva élnek, és évtizedek óta cipelik ezt a súlyos történelmi és lelki terhet. Mellettük megszólalnak a rendszer ellenségeivé váló kommunista politikusok gyermekei is, akik a szüleik koncepciós perei után ugyanolyan tortúrán mentek keresztül, mint az átlagemberek. Munkája az utolsó esély arra, hogy megismerjük egy olyan kor áldozatait, akiket a hatalom minden gátlás nélkül próbált megtörni, és habozás nélkül kész lett volna elpusztítani.
Kovalovszky Dániel kiállítása a Hegyvidék Galériában augusztus 28-ig regisztrációs jegy vásárlásával látogatható.
„1944. október 2-án Ungvár környékén fogságba estünk, mert bekerítettek az oroszok. Ungvártól gyalogmenetben Stari Szamborba vittek. Ott 1944. december 6-án bevagoníroztak. 21 nap marhavagonban való utazás után január 1-én az Urálba, Cseljabinszk körzetébe, Ufalejbe vittek. Mint utóbb az oroszok közölték, az út alatt 650 halottunk volt. Én is elkaptam a kiütéses tífuszt, negyvennyolc kilóra fogytam. A különböző táborok után 1950. december 30-án Brjanszkban a szovjet katonai bíróság halálra ítélt. De mivel a halálos ítéletet eltörölték, 25 év javító-nevelő munkatáborban letöltendő szabadságvesztésre ítéltek. Édesanyámat és nagyanyámat szintén kényszermunkára vitték, és útközben agyonlőtték őket. A menyasszonyommal időnként tudtunk levelet váltani – a mai napig őrizzük, amiket egymásnak írtunk.” (Békei Koós Ottó)
Ottó 1955 novemberében térhett csak haza. De akkor se engedték szabadon. Még megjárta a jászberényi börtönt és a budapesti Gyűjtőfogházat. (Fotó: Kovalovszky Dániel)
A tábor mottója volt sokáig a rabok közt: „Nem marad más, csak a remény, ki itt belépsz!” (Fotó: Kovalovszky Dániel)
„Az apám részt vett annak a rendszernek a megteremtésében, amit Rákosi-rendszernek hívnak, és amely később átöröklődött a Kádár-rendszerbe. Én tulajdonképpen büszke vagyok arra, hogy részt vettem ennek a rendszernek a lerombolásában.” (Rajk László az édesapjáról) (Fotó: Kovalovszky Dániel)
1945 után a Markó utcai börtön lett a népi demokratikus igazságszolgáltatás központja. Itt tárgyaltak és hoztak halálos ítéleteket a háborús népellenes ügyekben, az ítéleteket a börtön udvarán hajtották végre. Itt végezték ki többek között Szálasi Ferencet és Imrédy Bélát, korábbi miniszterelnököket. 1946-ra már annyira feltöltötték a börtönt, hogy a 700 főre épült épületben 1800-2000 rab szorongott. Egy cellában, ami 6-7 főre volt méretezve, 30-35 rabot tartottak. A zárkákban tetű és poloska hemzsegett, irtásuk lehetetlen volt ekkora zsúfoltságnál (Fotó: Kovalovszky Dániel)
„Ahogy múlik az idő, egyre jobban szeretem őt, és egyre kritikusabb vagyok a rendszerrel kapcsolatban, amit létrehozott.” (Ifj. Marosán György az édesapjáról) (Fotó: Kovalovszky Dániel)
„A börtön, az mindenki számára börtön. A hozzátartozók számára éppúgy frusztrációt jelent. Azt hiszem, hogy ő azért tudott annyi mindent megélni és túlélni, mert rengeteg mindent egyszerűen feledett.” (Donáth László az édesapjáról) (Fotó: Kovalovszky Dániel)
Az 1956-os forradalom leverését követően a népbíróságok 1956 novemberétől 1963-ig mintegy 26 000 embert ítéltek hosszabb-rövidebb börtönbüntetésre vagy halálra. A halálos ítéleteket legtöbbször a Kisfogház udvari részében hajtották végre. Itt hajtották végre Nagy Imre és társai halálos ítéletét 1958. június 16-án kora hajnalban is (Fotó: Kovalovszky Dániel)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.