A World Press Photo 66. sajtófotó-pályázatán kihirdették a régiós díjazottakat. A versengésben ezúttal 127 ország 3752 fotósának 60 448 képe indult.
Tavaly teljesen megújult a pályázat. A világot hat régióra osztották (Afrika, Ázsia, Európa, Észak- és Közép-Amerika, Dél-Amerika, Délkelet-Ázsia és Óceánia). Ezekben a regionális zsűri választja ki először a négy kategória nyertesét, majd a 24 nyertes közül választ ki végül a World Press Photo verseny központi zsűrije minden kategóriában egy-egy, vagyis négy fődíjast. Fontos megjegyezni, hogy nem a fotós nemzetisége alapján sorolják a nevezett műveket régiókba, hanem a képek készítésének helyszíne alapján. A központi zsűri döntését április 20-án hozzák nyilvánosságra.
Azok a fotók, amelyeket 2022 megjelenítéséhez választottunk, jelzőpontok az időben is, és egyben történelmi dokumentumok. Ezek alapján pedig a jövő generációi majd el tudják dönteni, milyen is volt az az esztendő, és remélhetőleg tanulnak is belőle
– mondta a központi zsűri elnöke, Brent Lewis, a The New York Times képszerkesztője.
A pályázat kategóriái a következők:
Egyedi fotók: 2022-ben készült képek.
Fotósorozat: Olyan 2021-ben és/vagy 2022-ben készült 4–10 darab fotó, amelyek közül legalább egyet 2022-ben kattintottak.
Hosszú távú projekt: Olyan 24–30 fotóval lehet pályázni, amelyek három különböző évben készültek, ám közülük minimum hat 2022-es.
Szabad formátum: Ebben a kategóriában a jelentkezők élhetnek más eszközökkel és formátumokkal, úgymint dokufotók, rövid dokumentumvideók, fotókollázsok vagy multiexpozíciós megoldások. A lényeg, hogy ezeket a felvételeket 2022-ben készítették, vagy ekkor jelentek meg először.
Az új főváros (Fotósorozat – Afrika): 2015-ben kezdte meg az egyiptomi vezetés az új kormányzati negyed építését Kairótól keletre a sivatagban. A kezdeményezés Dubaj városépítészeti megoldásait követné, és mintegy hat és fél millió embert fogadna be. Az ellenzők szerint a modern város nem szolgálna mást, mint a jelenlegi államfő hatalmának kiterjesztését. A 2022. januári képen hegesztők dolgoznak a város helyszínén, a magas toronyépület – ha elkészül – lesz Afrika legmagasabb felhőkarcolója a maga 394 méterével. (Fotó:
Nick Hannes, Panos Pictures / World Press Photo)
Sugri Zenabu (Egyedi fotó – Afrika): A képen egy mangazia, vagyis egy kisközösség női vezetője látszik. Ő vezeti a ghánai város, Gambaga boszorkánytáborát. A kép 2022 októberében készült Zenaburól, aki némi zavarodottságot és a demencia jeleit mutatja már. Ahogy a várható élettartam Ghánában is növekszik, a demencia egyre nagyobb közegészségügyi és szociokulturális gondot jelent. Az ismeretek hiánya miatt a demencia jeleit mutató időseket boszorkánynak bélyegzik, és ún. boszorkánytáborokban gyűjtik össze. (Fotó:
Lee-Ann Olwage, Bob & Diane Fund, for Der Spiegel / World Press Photo)
Itt az ajtók nem ismernek engem (Szabad formátum – Afrika): Ez a sorozat egy egyiptomi kisközösség, Al Max lakóinak életét mutatja be. A halászfalu Alexandriában, a Mahmudíja-csatorna mentén található, azonban az emelkedő tengerszint az ő életükben is visszafordíthatatlan változásokat hozott. Ezt tetézte az egyiptomi kormány rendelete, amellyel megkezdték Al Max lakóinak áttelepítését a csatorna mellől. (Fotó:
Mohamed Mahdy / World Press Photo)
Mielőtt eltűnt (Hosszú távú projekt – Afrika): Ősidők óta a sivatagi oázisok három fontos dolog egyensúlyára alapozva maradtak fenn. Ezek a vízellátás, a jó minőségű termőföld és a datolyapálmák. Marokkóban a klímaváltozás és az emberi tevékenység hatására az oázisok kétharmada eltűnt az elmúlt száz évben, ez pedig a gyors elsivatagosodásnak kedvezett. A 2022, májusi képen egy férfi ellenőrzi a víz szintját a Merzuga oázisban. (Fotó:
M'hammed Kilito, VII Mentor Program / Visura / World Press Photo)
Shireen Abu Akleh temetése (Egyedi fotó – Ázsia): Az izraeli rendőrség rátámad az összegyűlt gyászolókra, akik elkísérik a két nappal korábban az izraeli biztonságiak által lelőtt palesztin–amerikai újságírónő koporsóját. Az izaeliek előzőleg nem engedélyezték, hogy a koporsót végigvigyék Kelet-Jeruzsálemen a temetés napján, 2022. május 13-án. (Fotó:
Maya Levin, Associated Press / World Press Photo)
A béke hercege Afganisztánban (Fotósorozat – Ázsia): Az amerikaiak és a szövetségesek pánikszerű kivonulása után Afganisztánból 2021 augusztusában a tálibok vették át a hatalmat. A nyugati kormányok befagyasztották a külföldön tartott afgán pénzeket, a tálibok nem tudtak élelmiszert beszerezni, az emberek éheznek. Mindezt tetézte a katasztrofális szárazság, amely 2022-ben sújtotta az országot. A képen a 15 éves Kalil Ahmad látható 2022 januárjában. Családja kifogyott minden jövedelemből, ezért végül kénytelenek voltak a fiú egyik veséjét eladni szervkereskedőknek 3500 dollárért. (Fotó:
Mads Nissen, Politiken / Panos Pictures / World Press Photo)
Küzdelem a vízért (Hosszú távú projekt – Ázsia): Négy közép-ázsiai állam, Tadzsikisztán, Kirgizisztán, Üzbegisztán és Kazahsztán évtizedek óta küzd a vízellátás koordinálásával a Szír darja és az Amu Darja folyókon. Az utóbbi években azonban a környezeti hatások miatt ez egyre nehezebb. A 2019 augusztusában készült képen egy, a kiszáradt Aral-tóból feltörő meleg vizű forrásnál láthatók kazah nők. Az Aral-tó egykor a világ negyedik legnagyobb tava volt, mára elvesztette vízkészletének 90 százalékát. (Fotó:
Anush Babajanyan, VII Agency / National Geographic Society / World Press Photo)
Jana és Viktor (Egyedi fotó – Európa): Jevgenyij és anyja, Jana sírnak apjuk holttesténél. A 79 éves Viktor éppen kenyérért indult, amikor aknatámadásban életét vesztette az ostromlott ukrán városban, Harkivban 2022 áprilisában. (Fotó:
Alkis Konstantinidis, Reuters / World Press Photo)
Mariupol ostroma (Fotósorozat – Európa): Mariupol szülészetéről viszik hordágyon a sebesült, terhes Irina Kalinyinát. A kórházat orosz rakétatalálat érte 2022. március 9-én. Irina gyermeke halva született, fél órával később a 32 éves nő is belehalt sérüléseibe. (Fotó:
Evgeniy Maloletka, Associated Press / World Press Photo)
Háborús sérülések (Dicséretre méltó – Európa): Az ukrajnai háborúban végtagjaikat veszítettekről készült fotósorozat. Magának a fotósnak is amputálták korábban a lábát, amikor Afganisztánból tudósított. A kép Lviv egyik kórházában készült, ahol a pár, Viktor és Okszana örök hűséget esküdött egymásnak és Viktor így vitte feleségét az első táncukra. (Fotó:
Emilio Morenatti, Spain, Associated Press / World Press Photo)
Nulla kibocsátás (Hosszú távú projekt – Európa): A 2021 októberében lefényképezett spanyolországi naperőmű Fuentes de Andaluciában zavartalan energiatermelést tesz lehetővé. A naphőberendezés könnyedén tárolja az energiát, amelyet áram-előállításra fordítanak. (Fotó:
Simone Tramonte / World Press Photo)
A haldokló folyó (Egyedi fotó – Észak- és Közép-Amerika): Alfredo, Ubaldo és José méhcsaládokat gondoznak az arizonai sivatagban 2022 márciusában. 2019-ben és 2020-ban a méhcsaládok száma 43 százalékkal csökkent az Egyesült Államokban. Az állatok kulcsfontosságúak a növények beporzása szempontjából. Mivel a Colorado-folyó vízszintje jelentősen csökkent az esőhiány és a folyó felső részén megnőtt vízkivétel miatt, ezért a méhészek különleges edényekben hordják a vizet a méheknek, amelyek enélkül nem bírnák a hőséget és a szárazságot. (Fotó:
Jonas Kakó, Panos Pictures / World Press Photo)
A gyönyörűséges méreg (Hosszú távú projekt – Észak- és Közép-Amerika): Az Európai Unió, Kína, az Egyesült Államok és más országok is betiltottak egyes mezőgazdaságban használt, egészségre ártalmasnak minősített vegyszereket. Azonban ezek az országok bátran szállítják ezeket a betiltott vegyszereket olyan helyekre, ahol a tiltás nincs érvényben, és olcsó a munkaerő, majd pedig onnan visszavásárolják a termékeket. Ilyen hely Mexikó, ahol csak manapság kezdenek fellépni a tiltott növényvédő szerek alkalmazása ellen. Ezeket használják egyébként a Villa Guerreróban dolgozó virágtermesztő családok is. Ezen a 2021. májusi képen egy férfi árul a Villa Guerreró-i virágpiacon. (Fotó:
Cristopher Rogel Blanquet, Mexico, W. Eugene Smith Grant / National System of Art Creators FONCA / Getty Images / World Press Photo)
A gyönyörűséges méreg (Hosszú távú projekt – Észak- és Közép-Amerika): A 16 éves Carmelita agylágyulásban szenved, az ágyán fekszik Villa Guerreróban, Mexikóban 2021 novemberében. Fényérzékeny, emiatt nem is tud kimenni soha a napra. (Fotó:
Cristopher Rogel Blanquet, Mexico, W. Eugene Smith Grant/National System of Art Creators FONCA / Getty Images / World Press Photo)
Alpakatenyésztők (Fotósorozat – Dél-Amerika): A perui Andokban élő alpakáknak is kihívást jelent a klímaváltozás, ami beszűkíti az életterüket. Az alpaka egy háziasított, rendkívüli finomságú gyapjáról ismert dél-amerikai teveféle. Az alpaka gyapja a legfinomabbak közé tartozik a világon. A perui alpakatenyésztőknek mostanában vagy nagyobb magasságba kell áttenni székhelyüket, vagy felhagynak a tevékenységükkel. Kutatók most állatok keresztezésével kísérleteznek, amelyek jobban bírják a hőingadozást. A képen egy alpaquera, vagyis egy alpakatenyésztő látható egy nemrég született alpakával 2021 májusában. (Fotó:
Alessandro Cinque, Pulitzer Center / National Geographic / World Press Photo)
Alpakatenyésztők (Fotósorozat – Dél-Amerika): Egy tenyésztő behelyez egy műanyag vaginát egy műalpakába, amelyet arra használnak, hogy a segítségével összegyűjtsék a hímek spermáját. A kép 2022 novemberében készült a Quimsachata Kutató- és Kísérleti Központban. (Fotó:
Alessandro Cinque, Pulitzer Center / National Geographic / World Press Photo)
Nem hallom a madarakat (Hosszú távú projekt – Dél-Amerika): A brazil elnököt, Bolsonarót támogató plakát a transzamazóniai autópálya mentén, Altamiránál, 2020 júliusában. A plakát felállítását helyi farmerek kezdeményezték, akik egyben Bolsonaro komoly politikai tartalékát is jelentették. (Fotó:
Fabiola Ferrero / World Press Photo)
Olajszennyezés Limában (Egyedi fotó – Dél-Amerika): Katasztrófaelhárítók dolgoznak egy olajszennyezés megszüntetésén a La Pampilla finomítónál Playa Caveóban, Peruban 2022 januárjában. 12 ezer hordónyi kőolaj ömlött a tengerbe, amikor egy tankerből próbálták meg kiszivattyúzni az olajat. Az olaj mintegy hét négyzetkilométernyi területen szennyezte a strandokat, és pusztította el az élővilágot. A katasztrófát a perui kormány emberemlékezet óta a legkiterjedtebbnek tartotta. (Fotó:
Musuk Nolte, Bertha Foundation / World Press Photo)
Összeszedik elesett bajtársaikat (Egyedi fotó – Délkelet-Ázsia és Óceánia): A Népi Védelmi Erők (PDF) fegyveres ellenállói visszavonulóban összegyűjtik elesett bajtársaikat, miután összecsaptak a myanmari hadsereg alakulataival 2022 februárjában. A PDF együtt harcol más, etnikai és regionális alapon szervezett fegyveres csoportokkal, amelyek szintén szemben állnak a Myanmarban 2021-ben katonai puccsal hatalomra került juntával. (Fotó:
Mauk Kham Wah / World Press Photo)
Egy nemzet halála (Hosszú távú projekt – Délkelet-Ázsia és Óceánia): A kábítószer-ellenes háború áldozatainak szülei és özvegyei próbálnak egy színházi előadásra a Fülöp-szigetek fővárosában, Manilában 2019 novemberében. A dolog előzménye, hogy a 2016-ban hatalomra került Duterte elnök hadjáratot hirdetett a kábítószerek ellen. A dolog azonban idővel ellenőrizhetetlenné vált, mert a feltételezett gyanúsítottakra törvényellenes csoportok, önkéntes igazságosztók, maszk mögé bújt civilek is válogatás nélkül lecsaptak. A szigetország rendőrsége hatezer gyilkosságot ismer el, amely a kábítószer-ellenes háború számlájára írható, azonban emberjogi szervezetek 30 ezerre teszik a megöltek számát. (Fotó:
Kimberly dela Cruz, W. Eugene Smith Memorial Fund, VII Mentor Program / World Press Photo)
Infravörösben az ausztrál áradások (Szabad formátum – Délkelet-Ázsia és Óceánia): A fotósorozat egyedülállóan mutatja be az Ausztráliát sújtó áradásokat. Az infravörös fotón jól látható a vízből még kiálló növényzet (piros és rózsaszín részek), míg a türkizszínű részek a vízzel elborított területeket jelzik. Ausztrália Új-Dél-Wales szövetségi államában 2021 márciusában 18 ezer embert kellett kitelepíteni a pusztító áradások miatt. (Fotó:
Chad Ajamian / World Press Photo)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!