A Szajnán zajló több, mint három órás olimpiai megnyitója nem éppen zökkenőmentesen indult, ugyanis számos TGV-vonalon, leginkább az atlanti, az északi és a keleti irányban, követtek el bűncselekményeket azért, hogy megbénítsák a tömegközlekedést az országon belül, ami miatt számos járatot törölni kellett.
A világtörténelemben elsőként egy metalbanda is megmutathatta magát az olimpiai megnyitón, ugyanis Párizsban a Gojira, Franciaország egyik legmenőbb – és amúgy egyik legkeményebb – metalbandája is a „fellépők” között volt. Egy közös produkciót villantott a Duplantier-fivérek alapította banda Marina Viotti opera-énekesnővel. Természetesen a látvány eléggé vagány volt, a dal pedig – ahogy Joe Duplantier énekes-gitáros fogalmazott – „eléggé az emberek arcába mászott”.
Előzetes nyilatkozataikban a srácok annak a félelmüknek adtak hangot, hogy az egész metal szcénát képviselik majd a megnyitón, így némi feszültség végig volt bennük, amíg átírták a dalt – Victor le Masne segítségével –, amelynek a címe Ah! Ca Ira. De végül arra jutottak, hogy nem finomítanak semmit, hanem önmaguk maradnak és kőkeményen megdörrentik a nótát. Erről alább egy felvételt is mutatunk, csak hatalmas gond, hogy a Eurosport kommentátorai szinte végig kommentálják az egészet. Pedig, ahogy egy éles szemű – és fülű – kommentelő írja a videó alatt: „egy ilyen performanszot nem dumálsz végig!”
Szajjad Szehen iraki cselgáncsozó az első olyan sportoló, aki fennakadt a párizsi olimpián elvégzett doppingvizsgálatokon.
A Nemzetközi Tesztelő Ügynökség (ITA) pénteken jelentette be, hogy a 81 kilogrammos iraki dzsúdós mintájában az anabolikus szteroidok közé tartozó metandienonra és boldenonra bukkantak kedden, egy versenyen kívüli tesztelésen.
A 28 éves sportoló nem edzhet, nem versenyezhet, edzői és semmilyen más tevékenységet sem végezhet a párizsi olimpia alatt.
A cselgáncsozók küzdelmeire szombattól jövő péntekig a Mars-mező Arénában kerül sor. Párizsban hét magyar dzsúdós szerepel, közülük elsőként Pupp Réka és Pongrácz Bence lép tatamira vasárnap.
Méghozzá hetes rögbiben. Négy csapat maradt versenyben hetes rögbiben, már ami a végső győzelmet illeti, a mai nap folyamán pedig megrendezik a helyosztókat. Az elődöntőben Dél-Afrika a házigazda francia csapattal, a címvédő Fidzsi pedig Ausztráliával meccsel, majd következhet a bronzmérkőzés illetve a finálé.
Megszületik az első francia aranyérem? Vagy címvédés lesz?
A Szajnán zajló több, mint három órás olimpiai megnyitója nem éppen zökkenőmentesen indult, ugyanis számos TGV-vonalon, leginkább az atlanti, az északi és a keleti irányban, követtek el bűncselekményeket azért, hogy megbénítsák a tömegközlekedést az országon belül, ami miatt számos járatot törölni kellett.
Háromszoros címvédőnk, Szilágyi Áron valamivel fél kettő után lép majd pástra a Grand Palais-ban. Mivel csapatban is kvalifikáltak a mieink, így három egyéni versenyzőnk lesz férfi kardban, mind a hárman a legjobb 32 között kezdenek majd: Gémesi Csanádra az amerikai Eli Dershwitz, 2017-es egyéni világbajnokunkra, Szatmári Andrásra a franciák rendkívül rutinos Európa-bajnoka, Boladé Apithy, míg háromszoros olimpiai bajnokunkra, Szilágyira a kanadai Fares Arfa vár majd.
Amennyiben Szilágyi és Szatmári is győzni tud, biztos, hogy a legjobb nyolc között is lesz magyar versenyző, ugyanis a nyolcaddöntőben a két világbajnok épp egymással találkozik majd. A sorsolás szeszélye adja is a kérdést: lesz-e magyar dráma a vívópáston? Lehet, hogy épp egy magyar rivális töri meg Szilágy óriási olimpiai menetelését (zsinórban 15 asszósiker a játékokon, aranyat érő öt Londonban, aranyat érő öt Rióban, és aranyat érő öt Tokióban).
A kardozóinkkal együtt elkezdi első olimpiai szereplését a női párbajtőröző Muhari Eszter is. Az ő ellenfele a kínai Tang Csün-jao lesz a legjobb 32 között. A két vívónő márciusban a budapesti Grand Prix-n találkozott egymással, akkor Muhari 14:9-re nyert.
OLIMPIA, PÁRIZS 2024
Férfi kard egyéni
A legjobb 32 között
13.20: Szatmári András–Boladé Apithy (francia)
13.45: Gémesi Csanád–Eli Dershwitz (amerikai)
13.45: Szilágyi Áron–Fares Arfa (kanadai)
Ezekre a versenyszámokra mindenképpen figyeljünk a nap folyamán.
ASZTALITENISZ (Dél-párizsi 4-es Aréna)
EVEZÉS (Vaires-sur-Marne-i evezős pálya)
KERÉKPÁR, ORSZÁGÚTI (Invalidusok/III. Sándor híd)
KÉZILABDA (Dél-párizsi 6-os Aréna)
férfi csoportmérkőzés, B csoport:
LOVASSPORT (Versailles-i kastély)
SPORTLÖVÉSZET (Chateauroux-i Lőtér)
TORNA (Bercy Aréna)
ÚSZÁS (Paris La Défense Aréna)
VÍVÁS (Nagy Palota/Grand Palais)
VÍZILABDA (Vizes Központ)
női csoportmérkőzés, A csoport:
Az olimpia első (hivatalos) versenynapján, szombaton számos magyar sportolónak szurkolhatunk, többek közt a háromszoros olimpia bajnok kardvívó, Szilágyi Áron is pástra lép, illetve a női vízilabda-, valamint a férfi kézilabda-válogatottunk is megkezdi szereplését Párizsban.
A részletesen programról ide kattintva olvashatnak.
A péntekihez hasonló – a megnyitó alatt a sportolók, a fellépők és az újságírók életét egyaránt megkeserítő – időjárásra ébredtünk a francia fővárosban. Fél nyolc után kicsivel alig több mint 17 Celsius-fok van odakint, és szemerkél az eső, amely az éjszaka jelentős részében ugyancsak esett. Az előrejelzés szerint 21-22 foknál több nem is lesz napközben a szabadban, valamint 17 óráig kifejezetten valószínű az esőzés – ez a szabadtéren rendezett sportágak szereplőinek nem túl jó hír. Bár talán picit még mindig kezelhetőbb helyzet, mint a beharangozott, és a jövő hét első felében meg is érkező 35-38 Celsius-fokos, magas páratartalommal kombinált füllesztő idő.
Elérkezett az első (hivatalos) játéknap a XXXIII. nyári olimpiai játékok Párizsban.
Tartsanak velünk egész nap percről percre frissülő közvetítésünkkel. Beszámolunk minden fontos eseményről, természetesen a magyar sportolókra különös figyelmet fordítva.
Addig is böngésszék az Index olimpiai mellékletét, amelyben megtalálják a részletes programot, illetve azt is, pontosan mikor szurkolhatunk magyar sportolóknak.