Kétség kívül az idei olimpia ezen napjait a női bokszolók mezőnyében nagy port kavaró algériai ökölvívóról, Imane Helifről szól minden, azóta pedig a magyar közvéleményt is nagyban megosztja a biológiailag férfinek tartott sportoló esete, amióta kiderült, hogy a következő fordulóban Hámori Luca lesz az ellenfele.
Az esetről ezúttal a már visszavonult olimpiai ezüstérmes, junior világ- és Európa-bajnok birkózó, Bárdosi Sándor is elmondta a véleményét az MCC Feszten a Mandinernek adott interjújában.
Az lenne korrekt, ha visszaléptetnénk Lucát, ez egy agyrém. Az algériai lányokat ver, tesz tönkre, ezzel megcsúfolva az olimpia szellemiségét. Nem véletlenül nem engedték elindulni a világbajnokságon. Valahol ez aljasság és bolondság
– vélekedett Bárdosi, aki szarkasztikusan azt is hozzátette, hogy várja, hogy női szertornában a férfiak induljanak.
Milák Kristóf ezúttal is szó nélkül sétált keresztül a Paris La Défense Aréna interjúzónáján – bár ez nem teljesen igaz –, ha hozzávesszük, hogy annak bejáratánál azért két-három mondatot váltott Csurka Gergellyel, a Magyar Úszószövetség sajtófőnökével. Mesélt azonban szavai helyett a testbeszéde: ezúttal jól látható mosollyal az arcán vonult el a tudósítók előtt. Nem csoda, ha jó a kedve, az 50.19-es ideje alig több mint egy tizeddel maradt el a világ idei legjobbjától, miközben az olimpiai mezőnyben 36 századot vert az előfutamok második legjobbjára, Josh Liendóra.
Összefoglalónk a 100 pillangó előfutamairól és az úszóversenyek délelőtti programjáról itt!
Mindkét magyar remekül kezdte a női sportpisztoly alapversenyét, melynek felénél Major Veronika az első, Fábián Sára Ráhel pedig a kilencedik helyen áll a Chateauroux-ban, a párizsi olimpia sportlövőviadalainak helyszínén zajló viadalon.
A nők 25 méteres száma a játékok utolsó magyar érdekeltségű versenye, melyben Major – aki légpisztolyban az alapversenyben remekelt, végül a döntőben a nyolcadik helyen zárt – egyértelműen a legjobbak közé tartozik, de a 22 éves Fábián is többször bizonyította, hogy nemzetközi szintű eredményre képes.
A szám alapversenye két részből, 30 pontlövészetből és 30 rapidlövészetből áll. A 40 fős mezőny pedig két csoportban teljesítette a viadal első felét. A magyarok közül Fábián kezdett hamarabb, méghozzá kiválóan. A csepeliek 22 éves pisztolyosa az első tíz lövését még átlagosnak mondható 95 körrel zárta, a második szériában viszont mindössze egyetlen kilencese volt (99 kör), majd az utolsó tízes sorozatot 97 körrel fejezte be úgy, hogy utolsó öt lövésének mindegyike tízes volt. Fábián 291 körös eredménnyel a második helyen állt ekkor.
A második csoportban következett Major Veronika, aki 96 körrel kezdett, majd egészen fantasztikusan folytatta a versenyt. A keszthelyi klasszis a másodikra tökéletes, 100 körös sorozatot produkált, a záró tíz lövést pedig mindössze két kilencessel, 98 körrel tudta le. Ezzel 294 körrel fejezte be a pontlövészetet, mely után hármas holtversenyben vezet, míg Fábián Sára Ráhel a kilencedik helyről várja a folytatást.
A rapid lövészet 12 órakor kezdődik.
(MTI)
Olyan önkívületi állapotban jöttem ki, de próbáltam valamennyire edzeni itt is. Nem így szerettem volna bemutatkozni, nagyon messze vagyok attól az időtől, amit tudok. Nagyon sajnálom, mert a befektetett munka nem adja vissza az időeredményt. Ez az egyik legkülönlegesebb olimpián, szerettem volna bizonyítani. Nehéz most mit mondani, kifogásokat nem akarok keresni, már azzal nyertes vagyok, hogy ilyen emberek vannak körülöttem
– nyilatkozta Sebestyén az M4Sportnak a 200 méteres vegyesúszás előfutamában elért nyolcadik helye után.
Sebestyén Dalma a 200 méteres vegyesúszás előfutamának harmadik, fő futamában volt érdekelt. Az első száz után a nyolcadik helyen fordult 1:03.80 perces idővel. A futamot végül 2:15.06-os idővel ugyancsak a nyolcadik helyen fejezte be, ezzel két futammal a vége előtt a tizedik, továbbjutó helyen állt.
De nem sokáig, már az utolsó verseny előtt biztossá vált kiesése, a 18. helyre csúszott vissza, végül pedig a 25. pozícióban zárt. A Sebestyénnel azonos futamban szerepelt szlovák Tamara Potocka rosszul lett az úszása után, hordágyon, oxigénmaszkkal az arcán vitte el az egészségügyi csapat.
Mindez azt jelenti, hogy az olimpiák történetében első alkalommal nem lesz magyar döntős az ötkarikás programban 1964 óta szereplő vegyesúszó számok egyikében sem.
A férfi 100 méter pillangóúszás előfutamát követően a tegnap óta olimpiai bajnok Kós Hubert az M4 Sportnak azt mondta: este nagyon sokáig nem tudott még elaludni, annyira pörgött az agya a csütörtök esti győzelmén.
Próbáltam feldolgozni a történteket, így mindössze négy órát tudtam aludni. Nem voltam a legfrissebb most reggel, de örülök, hogy bent vagyok az elődöntőben. Próbálom magam estére összeszedni, és próbálok nekimenni a döntőnek. De ez már számomra örömúszás, igazából tegnap megcsináltam, amiért jöttem, nem kérhetek ennél többet.
Bővebben itt olvashat az előfutamban történtekről!
Milák Kristóf megnyerte a férfi 100 méteres pillangóúszás harmadik előfutamát, amelyben Kós Hubert negyedikként zárt. Előbbi 50.19 másodperccel ért célba, utóbbi 51.58 másodperccel.
Az utolsó futam eredményétől biztossá vált, hogy mindketten ott lesznek az esti elődöntőben, amit 21.05 órakor rendeznek.
Végül a második idővel a kanadai Josh Liendo (50.55 mp) jutott tovább, harmadikként holtversenyben a svájci Noe Ponti és a francia Maxime Grousset (50.65 mp).
Az amerikai Caeleb Dressel hatodikként végzett az előfutamban (50.83 mp), a dél-afrikai Chad le Clos (52.24 mp) pedig a 24. helyen zárt. Utóbbi így lemaradt az elődöntőről, ahová 51.62 mp-es eredménnyel lehetett még bejutni.
Bővebben itt olvashat az előfutamban történtekről!
A Bolgár Olimpiai Bizottság hivatalos közleményben adott hangot nemtetszésének a genetikai teszten megbukott ökölvívók női tornán való indulásának engedélyezése miatt. A testület álláspontja szerint meg kell védeni azon sportolók jogait, akiket sérelem érhet az erősebb nem képviselőinek női versenyeken való részvétele következtében.
„Tudományosan bebizonyosodott, hogy a férfiak ütései erősebbek, mint a nőké, ami súlyos sérüléseket okozhat” – áll a szófiai közleményben.
Az algériai Iman Helif csütörtökön visszhangos körülmények között győzte le az olasz Angela Carinit a női 66 kilogrammosok nyolcaddöntőjében a párizsi olimpián. Az olasz két ütés után sírva adta fel a küzdelmet, majd nem volt hajlandó kezet fogni ellenfelével az eredményhirdetésnél. A történtek erős politikai és közéleti visszhangot generáltak, egyebek között megszólalt Giorgia Meloni olasz miniszterelnök is.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) ugyanakkor csütörtökön este közleményben védte meg a női boksztornán szereplő két sportolót – a másik a kétszeres világbajnok tajvani Lin Jü-ting –, akiknek indulása hatalmas felháborodást váltott ki világszerte, az IBA pedig a múlt évben kizárta őket a világbajnokságról túl magas tesztoszteronszintjük miatt. A NOB viszont most azt közölte, hogy a két versenyzőt tavaly agresszió érte az IBA részéről, és kizárásuk önkényes volt.
(Index/MTI)
Az amerikai Sunisa Lee annak ellenére tudott csütörtökön bronzérmet szerezni a női tornászok egyéni összetett döntőjében a párizsi olimpián, hogy tavaly két súlyos vesebetegséggel kezelték, és az is bizonytalan volt, hogy folytathatja-e pályafutását.
A Tokióban három éve aranyérmes Lee elmondta, amikor kiderült a betegsége, hetekig ki sem tudott kelni az ágyból, öt hónapot hagyott ki, és a kezelésre használt gyógyszerek mellékhatásai is kedvezőtlenül hatottak rá.
Bővebben itt olvashat a hírről!
A svájci Chiara Leone nyerte meg a sportlövők női puska összetett versenyszámát. A győztes az alapversenyből harmadikként jutott döntőbe, és ott végül 464.4 körös, olimpiai rekorddal végzett elsőként. A 26 éves, kétszeres világbajnok svájci maga mögé utasította a legjobb eredménnyel döntős, végül második helyezett amerikai Sagen Maddalenát (463.0 kör), valamint a kínai Csang Csiung-jüét (452.9 kör).
A szám magyar indulója, Mészáros Eszter nem jutott döntőbe, és a 32 fős mezőnyben a 29. helyen végzett.
A magyar férfi kézilabda-válogatott 28–25-re alulmaradt Dániával szemben a párizsi olimpia csoportkörének negyedik fordulójában. Legjobbjaink így egy győzelemmel és immár három vereséggel állnak csoportjukban, és várják az utolsó mérkőzésüket, amelyen eldől a negyeddöntős folytatás.
Lékai Mátéék vasárnap majd a címvédő és házigazda franciákkal találkoznak 16 órától. Az összecsapásról élő, percről percre frissülő szöveges tudósításban is beszámolunk.
A dánok elleni találkozóról készített összefoglalónkat itt olvashatják!
A tornász Max Whitlock többek között Magyar Zoltán csúcsát is megdöntheti, ha megnyeri a lólengést a párizsi olimpián.
A 31 éves brit tornász a riói és a tokiói játékokon is a legjobbnak bizonyult ezen a szeren,
ezzel Magyar Zoltánnal, a szovjet Borisz Saklinnal és a jugoszláv Miroslav Cerarral áll holtversenyben.
Ők négyen tudtak két egymást követő olimpián nyerni lólengésben – a jelenleg a magyar szövetség elnökeként tevékenykedő Magyar Zoltán 1976-ban Montrealban és 1980-ban Moszkvában diadalmaskodott.
Egy másik rangsorban is az élre kerülhet Whitlock, aki a 2012-es londoni olimpián – amelyen Berki Krisztián győzött lólengésben – a harmadik helyen végzett. Rajta kívül csak a román Marius Urzica (egy arany, két ezüst) és a brit Louis Smith (két ezüst, egy bronz) mondhatja el magáról, hogy három érme van ezen a szeren.
A férfi tornászok versenyében a lólengés és a talaj döntőjét szombaton rendezik a párizsi olimpián.
(MTI)
Őrsi Gergely, a II. kerület megválasztott polgármestere közösségi oldalán gratulált a kerület lakosának, Kós Hubertnek a csütörtök este megszerzett olimpiai bajnoki címhez, amihez még annyit fűzött hozzá, hogy egyben a kerület díszpolgárai között is köszönti az úszót.
A kerületben három évvel ezelőtt döntöttek arról, hogy hálájuk jeléül valamennyi olimpiai aranyérmesnek kijár ez a cím. Ahogyan kijárt 2021-ben az akkor már harmadik olimpiai aranyérmét begyűjtő kardvívónak, Szilágyi Áronnak is.
Péntek helyett szombaton rendezik meg a hullámlovaglók versenyeinek záróküzdelmeit a párizsi olimpián.
A Tahitin található Teahupo'o pályáján magyar idő szerint pénteken hajnalban, illetve reggel kellett volna megrendezni a férfi és női elődöntőt, bronzcsatát és döntőt.
A szervezők azonban az időjárás miatt úgy döntöttek, hogy közép-európai idő szerint szombaton este 7-kor kezdődnek az elődöntők, a férfi finálé 22 órakor, a női pedig 23.12-kor lesz.
Az amerikai válogatott 87–74-re nyert a belga csapat ellen a párizsi olimpia női kosárlabdatornájának csütörtöki játéknapján, és továbbra is százszázalékos.
Az Európa-bajnok belgák az első negyedet döntetlenre hozták a címvédő és világbajnok rivális ellen, a harmadikat pedig meg is nyerték, a vereséget azonban nem tudták elkerülni, így továbbra is nyeretlenül állnak. A belgáktól Emma Meesseman 24, a tengerentúliaktól Breanna Stewart 26 pontot szerzett, míg A'ja Wilson 23 ponttal és 13 lepattanóval dupla duplát ért el.
Az amerikaiak, valamint a csoportban két fordulót követően szintén hibátlan németek már biztos negyeddöntősök.
A B csoportban a házigazda francia válogatott könnyedén legyőzte a nigériai csapatot, és továbbra is százszázalékos.
(Index / MTI)
Kosárlabda, női csoportkör, 2. forduló:
C csoport:
Az állás: 1. (és már biztosan negyeddöntős) Egyesült Államok 4 pont (189–150), 2. (és már biztosan negyeddöntős) Németország 4 (158–133), 3. Belgium 2 (143–170), 4. Japán 2 (140–177)
B csoport:
Az állás: 1. (és már biztosan negyeddöntős) Franciaország 4 pont, 2. Nigéria 3 (129–137), 3. Ausztrália 3 (132–140), 4. Kanada 2
Férfi kézilabdázóink nem kezdték jól a meccset, esélyesebb ellenfelük, a csoportot hibátlan teljesítménnyel vezető dánok már 8–4-re is vezettek, de sikerült visszajönnünk, és 11–9-nél már nálunk volt az előny.
Nikolaj Jacobsen dán szövetségi kapitány őrjöngve kért időt, miután játékosai elszórakozták a négygólos fórt.
Van keresnivalónk a meccsen, és bár a továbbjutásunk aligha ezen a találkozón dől majd el, sokat jelentene egy pontszerzés. Még inkább a bravúros győzelem.
Az első 30 perc után Dánia 16–14-re vezet.
Kövesse élőben a meccs alakulását ide kattintva!
A magyar férfi vízilabda-válogatott tegnap este 17–10-re legyőzte a japánokat, ezzel a tabella harmadik helyére ugrott Ausztrália és Hollandia mögé.
Ezzel most elégedett vagyok, persze nyilván ha videón elemezném, akkor ebben is találnék olyan hibákat, amiket ki lehet javítani, de összességében azt gondolom, hogy az első pillanattól fogva kontroll alatt volt a japán csapat
– nyilatkozta a mérkőzést követően a szövetségi kapitány, megemlítve: segített, hogy a nyáron kétszer is játszottak Japánnal.
„A Dominó Trans Kupán az első két negyed szenvedős volt, sőt, talán a harmadik is, itt viszont az első perctől kezdve megvolt az a taktikai ellenszer velük szemben, amivel ők szenvedtek jobban és nem nagyon tudtak vele mit kezdeni.”
Varga Zsolt a következő, ausztrálok elleni mérkőzésen nagyobb csatára számít.
„A japán meccsből nagyon nehéz bármit is átvinni az ausztrálok ellen, mert nagyon mást játszanak. A japánok technikás vízilabdát játszanak, kevésbé fizikálisat, ennek pont az ellentéte az ausztrál együttes, mely nagyon masszív, erőszakos. Gyorsan játszanak, óriási meggyőződéssel jönnek, ezt kell majd megtörni” – zárta gondolatait a kapitány.
Muhari Eszter – ha némi késéssel is, és a feladott csomagok nélkül – csütörtök délután hazaérkezett Párizsból, a XXXIII. nyári olimpia első magyar érmese párbajtőrben állt fel a dobogó harmadik fokára. A 21 éves pesti lány, a Tatabányai SC versenyzője a Kopaszi-gátnál berendezett szurkolói zónában találkozott a rajongókkal, családtagokkal és az újságírókkal.
Késett a párizsi gép, de manapság ez már nem is annyira a kivétel, mint inkább a szabály. Azért jó másfél órai várakozás után egyszer csak arra lettünk figyelmesek, hogy a hátunk mögött óriási üdvrivalgás és „Szép volt, Eszter!” kórus kíséretében bevonul a Kopaszi-gáton berendezett színpadra egy szép szőke lány: Muhari Eszter, a párbajtőr egyéni olimpiai bronzérmese.
Az ünneplő sokaságban ott volt Eszter klubja, a Tatabányai SC fogadóbizottsága is egy jókora magyar nemzeti zászlóval, amelyen a Tatabányai Sport Club felirat virított. A bizottságot Salamon Zoltán, a klub sportigazgatója vezette.
„Meglepődtem, hogy ennyien kijöttek – érzékenyült el Eszter.– Még mindig nagyon nehezen tudom megszokni, hogy olimpiai bronzérmes vagyok. Minden összefolyt nekem az elmúlt napokban, annyira erős volt a flow-érzés, ami elkapott és tulajdonképpen a dobogóra segített.”
A teljes cikket itt olvashatja el!
Hanusz Egon után az ugyancsak olimpikon Palasics Kristóf is a Benfica férfi kézilabdacsapatához igazol az RT Handball beszámolója szerint. A szakportál értesülése szerint a válogatott kapus egy szezonra, kölcsönbe kerül majd a lisszaboni klubhoz.
Palasics a Veszprém játékosa, de az előző idényt kölcsönben a spanyol élvonalbeli CB Ciudad de Logrono együttesében töltötte. Úgy volt, hogy a következő idényben is a Logrono kapuját védi, de a csapat a bajnoki negyedik helyezése ellenére anyagi okok miatt nem indulhat az Európa-ligában, ezért logikusnak tűnik Palasics váltása.
Az RT Handball megjegyzi, hogy a 22 éves játékos jövő nyáron visszatér Veszprémbe.
Bartha Csaba, a Veszprém Handball Team Zrt. vezérigazgatója júniusban többször is elmondta, hogy a jövő veszprémi csapata magyarokkal épül, a vezetőségnek eltökélt célja, hogy idővel minél több magyar játékos szerepelhessen a keretben. Nagy László sportigazgató hangsúlyozta, hogy maximálisan azonosul a vezérigazgató törekvéseivel.
A Benfica egyik szurkolói oldala, a Coluna Vermelha szerint Nikola Zoric távozása miatt van szüksége új kapusra a lisszaboni csapatnak. Korábban már felvetődött néhány tapasztaltabb játékos neve, de valószínűleg ők csak „sebtapaszként” – magyarul átmeneti megoldásként – szerepelnének a következő szezonban.
„Palasics ugyanaz lesz – sebtapasz –, de sokkal jobb minőségű kapus. Jelenleg is az olimpián szerepel, és a második legjobb védekezési mutatóval rendelkezett három forduló után. Az előző szezonban a lövések 31 százalékát kivédte az Európa-ligában” –írják.
Az ugyancsak olimpikon Hanusz Egon a német TVB Stuttgarttól idén nyáron igazolt át a Benficához, amely a szlovák bajnok Tatran Presovval és a Bartók Donátot foglalkoztató svájci Kadetten Schaffhausennel szerepel majd azonos csoportban az Európa-ligában, illetve odakerül a francia Limoges és a szlovén Trimo Trebnje selejtezőjének győztese is.
Az olimpiai szereplés mindig egységbe kovácsolja a közvetetten vagy csupán közvetlenül érintett embereket. Nincs ez másként Kőszegen sem, ahol egy emberként szorítanak a várost is képviselő Hámori Lucának.
A magyar ökölvívóa 66 kg-osok mezőnyében tegnap sikerrel vette az akadályt a 16 között, és a szombat délutáni negyeddöntőben már az éremért mérkőzik meg az algériai Imane Heliffel, akinek szereplése világszinten óriási visszhangot keltett, tekintve, hogy biológiailag férfi. A témáról az Index is több cikkben számolt be.
Hámori Luca erről azt mondta: n em érdekli, hogy férfi vagy nő az ellenfele, le akarja győzni.
No igen, aki olyan támogatást érezhet maga mögött, amit Kőszegről sugároznak felé, az kellő önbizalommal és erővel várja akár a legnagyobb akadályokat is.
A magyar férfi kézilabda-válogatott 9 órától Dániával mérkőzik a párizsi olimpia csoportkörének negyedik fordulójában.
Ellenfelünk három győzelemmel, csoportelsőként, már biztos negyeddöntős résztvevőként várhatta az összecsapást, míg a mieink egy győzelemmel és két vereséggel a negyedik helyen állnak, és továbbjutásukhoz nagyon kellene még egy bravúr. Zárásként vasárnap majd a címvédő és házigazda franciákkal találkozunk, akik meglepetésre csupán egy pontot szereztek eddig.
A magyaroknál három csere volt a meccskeretben. Bekerült Hanusz Egon, Mikler Roland és Rosta Miklós is, a dánok elleni mérkőzésen Imre Bence, Palasics Kristóf és Szita Zoltán lesznek a kimaradók méghozzá lázas megbetegedés és bokasérülés miatt.
A magyarok zöld szerelésben, a dánok fehér mezben és piros nadrágban játszanak.
Kövesse a Magyarország–Dánia-összecsapást élő, percről percre frissülő szöveges tudósításunkban!
A lefújást követően összefoglalóval jelentkezünk a találkozóról.
Az olasz kormány és az Olasz Olimpiai Bizottság (CONI) aggodalmának adott hangot amiatt, hogy az olasz Angela Carini a párizsi olimpián az algériai Imane Heliffel mérkőzött meg, akit tesztoszteron- és nemi tesztekre hivatkozva kizártak a tavalyi női ökölvívó-világbajnokságból.
A történtekre reagált a magyar szövetség részéről Berkó Lajos, a Magyar Ökölvívó Szakszövetség ügyvivő testületének egyik tagja, valamint a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is közleményt adott ki.
De Elon Musk és J. K. Rowling is kiakadt az ügy miatt. De mi is történt pontosan? Részletek itt!
Még a csütörtök este krónikájához tartozik, hogy az első kiemelt Novak Djokovics két szettben legyőzte a görög Sztefánosz Cicipászt a férfi tenisztorna negyeddöntőjében, és bejutott a négy közé. A szerb klasszis simán nyerte az első felvonást, a másodikban viszont 0:4-ről fordított, így nem kényszerült döntő játszmára. A szerb klasszis pályafutása első olimpiai érmére hajt, az elődöntőben majd az olasz Lorenzo Musettivel találkozik.
A másik elődöntőben Carlos Alcaraz a kanadai Felix Auger-Aliassime ellen meccselhet az olimpiai döntőért.
Újra medencébe ugrik Milák Kristóf a párizsi olimpián, de úszóklasszisunkon kívül pályára lép férfi kézilabda-válogatottunk – méghozzá kora reggeli, 9 órás kezdéssel –, illetve elkezdődnek az atlétikai versenyszámok selejtezői is az ötkarikás játékokon. A magyarok részletes pénteki programja alább!
A magyar férfi vízilabda-válogatott a papírformának megfelelően magabiztosan, 17–10-re legyőzte Japánt az olimpia csoportkörének harmadik fordulójában. A meccs összefoglalóját ide kattintva olvashatja.
Jó reggelt kívánunk, kezdődik a párizsi olimpia hetedik napja, számtalan magyar érdekeltséggel. De mielőtt a dolgok közepébe vágnánk, ne felejtsük el, hogy Kós Hubert csütörtök este megszerezte a magyar küldöttség első aranyérmét. Elevenítse fel alább a nap legfontosabb eseményeit, és böngéssze az Index olimpiai mellékletét.