Harminc éve ezen a napon győzte le a mexikói világbajnokságra készülő magyar futballválogatott Brazíliát.
A tömött Népstadionban, 70 ezer néző előtt Détári Lajos, Kovács Kálmán és Esterházy Márton góljaival nyert Mezey György csapata.
Manapság már középszerű futballistákért is fontmilliókat szórnak ki a klubok, a heti, havi fizetésükről már nem is beszélve. Egészen másképp volt ez a hőskorban, és ehhez elég sokat kell visszalépnünk az időben. 1979-ben Brian Clough, a Nottingham Forest menedzsere ragaszkodott Trevor Francis megszerzéséhez, és ahhoz is - hogy ne helyezzen nagy nyomást a játékosra -, hogy ne legyen hétszámjegyű a vételár. Clough ezért 999 999 fontot kínált a Birminghamnek a csatárért. A végső összeg végül az adókkal és egyéb járulékokkal közel 1,2 millió fontra rúgott.
Nos, látott, hallott valami furcsát? Igen, felmerülhetett önben a kérdés, hogy ha ez világbajnoki döntő, akkor miért nem kínaiak vagy annak kinézők játszották. Azt is kiszúrhatta a felvételről, hogy a játszmák nem 11 pontig, hanem 15-ig tartanak, és ha nagyon sok pingpongot, pardon asztaliteniszt nézett, akkor a játékstílus is gyanússá válhatott, vagy az, hogy a pattanó labdának kongóbb, élesebb hangja van. Segítünk, most nem asztaliteniszt, hanem pingpongot látott.
Takács Károly története filmbe illik, ha nem közvetlenül a háború után (1948 és 1952) nyerte volna olimpiai bajnokságait, biztosan találkoztunk volna vele a mozikban.
A negyedik helyen kiemelt John Isner már a nyitókörben kiesett a Rio de Janeiróban zajló, 1,548 millió dollár (426 millió forint) összdíjazású salakpályás férfi tenisztornán.
A 208 centiméter magas Isner 31 ászt ütött a riói tenisztornán, írja az MTI. Az amerikainak azonban ez sem volt elég a 3 óra 1 perces meccsen, és kikapott ellenfelétől. Nem ez volt amúgy a legtöbb ásza egy meccsen az idén, az Austral Openen Feliciano Lopez ellen például 44 ászt sikerült összehoznia. De hol van ez a rekordjától?!
A 30 éves Isner a 11. a világranglistán, 2012-ben volt a legelőkelőbb helyen, befért a Top10-be, a 9. helyen állt.
Minden valamire való tudomány szakkönyve úgy kezdődik, hogy: „Már az ókori görögök is...". A sporttal és a fogadási csalással sincs ez nagyon másképp. Újabb ókori dokumentumok kerültek elő, amelyek bizonyítják, sosem volt tiszta a sport.
A mérhető sportágakban bő száz év alatt óriásit javultak az eredmények, maratonfutásban például közel ötven százalékot, de más állóképességi számokban is ugrásszerű volt a fejlődés. Az ember ennyi idő alatt nem alakulhatott át szuperhumanoiddá, de nem is kell emberfelettit keresnünk az ugrásszerű változások mögött. Elég a tudatosságot és a technikát.
„Kertész, a futball Schindlere, aki hősként halt meg" – címmel emlékezett meg Kertész Gézáról, számos olasz futballcsapat egykori edzőjéről kedden a La Gazzetta dello Sport.
Száztíz éve, 1906. január 22-én született Sebes Gusztáv, az Aranycsapat szövetségi kapitánya, akinek nevéhez fűződik a magyar labdarúgás legdicsőségesebb korszaka. Az MTVA Sajtó- és Fotóarchívumának portréja:
Száz éve, 1915. december 27-én született Zsengellér Gyula 39-szeres válogatott labdarúgó, az Újpest legendás csatára. Az MTVA Sajtó- és Fotóarchívumának anyaga.
Nem elégedett a saját nevével fémjelzett és éppen húsz éve elfogadott szabályozás eredményeivel Jean-Marc Bosman egykori élvonalbeli futballista.
Szombaton a Hertha BSC a Bayer Leverkusent fogadja a német futballbajnokságban. A csapat vezetőedzője, Dárdai Pál a Bundesliga 2001-2002-es szezonjában emlékezetes gólt lőtt a Leverkusennek, és Lisztes Krisztián is betalált nekik annak idején. Nem is akárhogy.
Az úszás legklasszikusabb száma a férfi 100 gyors, aminek a történelmét sikeres magyar versenyzők kezdték el írni.
Azt sokan tudják, hogy az első olimpiai aranyunkat Hajós Alfréd pont ebben a számban nyerte 1896-ban, de az kevéssé ismert, hogy az első hivatalos világcsúcs is magyar sportoló nevéhez fűződik.
Évtizedek után a világ elé tárták az 1972-es müncheni olimpián meggyilkolt izraeli sportolók özvegyei, hogy a palesztin terroristák brutálisan megkínozták férjeiket - jelentette az izraeli média szerdán a The New York Times című amerikai lapban megjelentekre hivatkozva.
A kínzók csontokat törtek, a támadás kezdetén ellenük harcba szálló Joszef Romano súlyemelőt - megölése előtt vagy után - kilenc megkötözött izraeli sportoló szeme láttára kasztrálta is a nyolc támadó, akik a Palesztin Felszabadítási Szervezet egyik szárnyához tartoztak, írja az MTI.
Felfüggesztett vezetők, ügyészségi nyomozások, gyanús körülmények között odaítélt vb-rendezések, személyi összefonódások. Ha valaki csak az utóbbi egy év cikkeit olvassa el a futballvilágot irányító FIFA-ról, akkor zömében ehhez hasonló címekkel találkozhatott.
Azt maga Sepp Blatter elnök is megerősítette, hogy a 2018-as orosz vb-ről már nagyjából a szavazás előtt döntöttek, a 2022-es katari foci-vb miatt meg már annyi botrány volt, hogy felsorolni is hosszú lenne.
A májusi, zürichi letartóztatások óta kiderült, hogy nemcsak a következő kettő, hanem már az 1998-as, a 2002-es, a 2006-os, a 2010-es és a 2014-es világbajnokság odaítélése sem lehetett teljesen tiszta.
A FIFA megítélése még sosem volt ilyen rossz, mint most, pedig korábban is voltak gyanús ügyletek, vagy legalábbis vitatható döntések a nemzetközi futballszövetségnél, vagy a szövetséghez köthető cégek keveredtek vesztegetési botrányba. A FIFA-t emberjogi szervezetek is támadták a világbajnoki helyszínek miatt, olyan helyszíneken épültek és épülnek stadionok, amelyeket később sosem használnak, vagy a korrupció szimbólumává váltak.
Ezeket a vitás eseményeket idézzük fel most induló tízrészes sorozatunkban, ami a februári FIFA-elnökválasztás előtt ér majd véget. A bevezető részben azt szeretnénk bemutatni, hogyan lett ekkora üzlet a világfutball, hogy súlyos milliós vesztegetési botrányokba kerüljenek FIFA-vezetők.
Amikor Marty McFly megérkezik 2015-be, elég sok dolgot nem ért a jövőből, ahogy azt sem, hogy hogyan lehet baseballbajnok a Chicago Cubs. Erről egy hologramszerű fényreklámról értesül, majd később a USA Today 2015. október 21-i, vagyis mai kiadásából is értesülhetünk - a Cubs 5-0-ra kisöpörte a döntőben a Miamit.
Vasárnap hetvenöt éves a négyszeres olimpiai bajnok Kulcsár Győző, a magyar párbajtőrvívás legeredményesebb alakja, a Nemzet Sportolója. Az MTVA Sajtó- és Fotóarchívumának portréja:
Az 1968-as mexikói olimpia sok dolog miatt vált emlékezetessé. A magaslaton korábban nem látott teljesítmények születtek, futócsúcsok dőltek, Bob Beamon kiugrott a világból, de itt csodálkoztak rá igazán Dick Fosbury magasugrást megújító flopjára is. És ez volt az az olimpia is, ahol a dobogón is tüntettek az afroamerikaiak jogaiért. Két fekete kesztyűben ég felé tartott ökölre mindenki emlékszik, de egy fehér sportoló is ott állt a dobogón, aki a maga szerény módján igazi hős volt.
Nincs már messze az az idő, hogy valaki először két órán belül fussa a maratont. A 42,195 kilométer világcsúcsát jelenleg a kenyai Dennis Kimetto tartja 2 óra 2 perc és 57 másodperccel, és van még legalább három-négy olyan futó, aki megdöntheti ezt a rekordot.
A két órán belüli időhöz azonban mindennek össze kell jönnie. Megnézzük, mi ez a minden. Vannak olyan elméletek, ami szerint pár éven belül túlszárnyalható az álomhatár, mások viszont azt mondják, évtizedeket várhatunk rá.
A 2000-es futball-Európa-bajnokságra Csehország óriási teljesítményt nyújtva jutott ki. A kilences selejtező csoportban az összes ellenfelét oda-vissza verte, tízből tíz meccset nyert.
A Feröer ellen játszott legelsőt azonban épphogy csak behúzta, ráadásul elég sportszerűtlenül. Ez az a meccs, amire a feröeriek akkora fájdalommal tekinthetnek, mint a magyarok az elbukott 1954-es világbajnoki döntőre.
Ma 70 éves Buzek László, aki a 60-70-es években korszakos jelentőségű újításokat honosított meg az európai röplabdasportban.
Bár 1965-ben már pályára lépett a felnőtt válogatottban, három évvel korábban még a Csepel SC ifjúsági labdarúgócsapatának kapusa volt. Futballistának készült, de az edzője úgy látta, hogy az akkor még csak 196 centi magas fiú nehezen ér le a lapos lövésekre, másrészt a vékony csontozata miatt féltették a vetődéseknél, pedig - elmondása szerint - ezeket kimondottan kedvelte, írja az MTI.
Kivételes tehetsége vagy az államilag működtetett tervszerű doppingolás eredménye volt, hogy Marita Koch olyan világcsúcsot futott 1985. október 6-án, aminek azóta a közelében sem nagyon jártak? Ahogy harminc éve, ma is ugyanazok a kérdések a 400 méteres női síkfutás rekordja körül.
A sportban az 1952-es év különösen emlékezetes, ebben az évben indított először olimpián csapatot a Szovjetunió és Kína, és a magyar csapat is Helsinkiben volt 16 aranyérmével a legeredményesebb az olimpiák történetében. A kommunista blokknak azonban nem ez volt az abszurd teljesítménye, hanem a pár hónnappal később, Észak-Koreában megrendezett hadifogoly olimpia.
Hetvenéves Franz Beckenbauer kétszeres aranylabdás német labdarúgó, aki játékosként és edzőként is világbajnok lett, és akit utánozhatatlanul elegáns játéka miatt A Császárként emlegetnek. Az MTVA Sajtó- és Fotóarchívumának portréja.
Pénteken 80 éves Palotai Károly futballista, játékvezető és sportdiplomata, a világon az egyetlen, aki játékosként olimpiai bajnok lett, és játékvezetőként is eljutott a legszűkebb elitbe. Az MTVA Sajtó- és Fotóarchívumának portréja:
Egyedi és megismételhetetlen az a dobogó, amit 2008-ban láthattunk a pekingi olimpián. Az üzbég Artur Tajmazov nyert az orosz Bahtijar Ahmedovot legyőzve a 120 kilósoknál. A két bronzérmes: a szlovák David Musulbes és a kazah Marid Mutalimov.
Gondolta volna, hogy ön is olyan gyorsan képes szedni a lábait, mint Usain Bolt? Az viszont biztosan feltűnt önnek, hogy még sincs ott a világbajnokság százas döntőjében. Eláruljuk, miért.
Távolugrásban évtizedekig állnak a világrekordok, Bob Beamon 890 centis ugrása után 23 évet kellett várni, hogy Mike Powell 895 centiméterre javítsa a csúcsot. 1995. július 29-én Ivan Pedroso egy centivel ennél is nagyobbat ugrott. Egy Ferrarit kapott érte, aztán kiderült, a rekord érvénytelen.
Hogy ez a 16 cím meddig marad, nagy kérdés, ugyanis bajnoki címek ide vagy oda, mindhárom csapat lépne a városból, amivel Oakland lenne az első, amit mind a négy profi sportcsapata elhagy.