Index Vakbarát Hírportál

Hülyeség, hogy bármelyik focista gyorsabb Boltnál

2015. június 28., 11:40 Módosítva: 2020.06.29 01:59
211
Tényleg vannak olyan futballisták és amerikaifutballisták, akik negyven méteres sprintben megvernék az olimpiai bajnok futó Usain Boltot is? Egyértelmű bizonyíték erre nincs, amíg egyikük ki nem áll a jamaicai sprinterrel.

Mi tagadás, az Indexen is írtunk már olyan cikket, amelyben Gareth Bale vagy akár Cristiano Ronaldo gyorsaságát méltattuk. Ilyenkor csak becsléseink lehetnek, mert egy tévéfelvétel alapján sem a pontos távot, sem az idejüket nem lehet megmondani, de arra jutottunk, százon egészen jó időket futnának.

Aztán nemrég arról írtunk, hogy az Arsenal futballistája, Hector Bellerín gyorsabban futja le a 40 métert, mint a világ leggyorsabban emberének tartott, százon világcsúcstartó Usain Bolt. Bellerín 4,42-t ment, míg Bolt részideje 4,64 volt a százas világcsúcsánál.

A brit fedettpályás világbajnok Richard Kilty szerint viszont hülyeség, hogy a futballista gyorsabb, és van rá 30 ezer fontja (12,5 millió forint), hogy ezt bebizonyítsa.

„A média azt állítja, hogy Hector Bellerín 4,42 alatt futja a 40 métert. Ez teljességgel lehetetlen. Ezek az újságírók komplett hülyék. 30 ezer fontot teszek arra, hogy Hector Bellerínnel és Theo Walcott-tal bárhol, bármikor, bármilyen sprint távon kiálljak. Hamar vége lenne a versenynek. Ha leteszik ők is a pénzt, akkor megmutatom mindenkinek, hogy nem olyan gyorsak, ahogy azt a média mondja" – írta Twitterén az idén 60 méteren világbajnoki címet szerző Kilty.

A száz méter nem két és félszer negyven

Amíg várat magára egy ilyen verseny, addig azért nézzük meg, mi lehet az igazság.

Elég könnyű azt mondani, hogy valaki gyorsabb 40 méteren Boltnál, hiszen a világcsúcstartó sosem fut ilyen távot.

Idei leggyorsabbak a PL-ben

A Premier League leggyorsabb játékosa ebben a szezonban a Newcastle-ben futballozó Moussa Sissoko, a pályán, meccs közben 35,4 kilométer per órás csúcssebességet mértek neki, egy korábbi rekorder Phil Jagielka 35,99-re gyorsult fel. Nyilvánvalóan nagyon rövid távon tartották ezt a sebességet, de mindketten messze elmaradnak Bolt top eredményétől, százas világcsúcsánál a 60. és 80. méter között 44.72 km/h-val repesztett.

Az atlétikában ismeretlen a 40 méter, csak fedettpályán szoktak 60-on versenyezni. Bolt eleve nem is fedettpályázik, de nagyjából annyi értelme van a hatvanat a százhoz hasonlítani, mint a negyvenet a hatvanhoz. Közel semmi. A száz méter nem egyenlő 2,5x40 méter síkfutással. Időben biztosan nem.

A sprinterek száz méterre készülnek, erre a távra találják ki minden lépésüket, ehhez igazítják a lépéshosszukat és a frekvenciát is.

A száz métert nem úgy kell elképzelni, hogy néhány lépés után a futók elérik a csúcssebességüket és aztán azzal az irammal repesztenek a célvonalig. Szinte végig gyorsuló mozgást végeznek,

amikor Bolt 2009-ben, Berlinben, 9,58-cal világcsúcsot állított fel, 60 és 80 méter között volt a leggyorsabb.

És a száz métert érdemes meg is haladni, Bolt életének leggyorsabb futását egy 150 méteres bemutató versenyen produkálta Manchesterben. Az egyenes pályán 14,35-öt ment, körülbelül egytized km/h-val volt gyorsabb, mint legjobb százán.

Ezek az adatok éppen azt bizonyítanák, hogy 40 méteren meg lehet szorítani Boltot, aki ráadásul nem is tartozik a legjobb startolók közé. Gyakran neki a leggyengébb a reakcióideje egy-egy futamban. De nekünk érdemes is elidőzni a rajtnál.

Jó, jó, gyorsabb, de hogy mérték?

Ahogy azt egy másik brit sprinter, a 4x100-as váltóval világbajnoki bronzérmes  Craig Pickering is felvetette, azért is nehéz összehasonlítási alapul venni az Arsenal-játékosok idejét, mert nem tudni, milyen körülmények között születtek az eredményeik. Az atlétikai versenyeken legalább egytized másodperc a futók reakcióideje, aki ennél gyorsabban hagyja el a rajtgépet a startjel után, azt kizárják.

A rajt tehát 10-15 századmásodpercet elvisz, legyen bármilyen hosszú a sprint. De vajon a futballistáknál is? Az ő tesztjeikről nincsenek információink, de az amerikaifutballistákéról igen. Ők 40 yardot (36,6 méter) szoktak sprintelni, de startjel nélkül. Az óra akkor indul, amikor nekirugaszkodnak a távnak, egy sprinterhez képest máris közel egytized másodpercet nyerhetnek. Az Arsenal-játékosok starthelyzetéről nem tudunk, de az is lehet, hogy már mozgásban voltak, mikor elindították az órát.

Hogy milyen órát, ez is lényeges lehet?

A kézzel mért idők, de még a fotocellás kapukkal rögzített eredmények sem olyan pontosak, mint azok az időmérők, amelyeket a nagy versenyeken használnak. A kézi időmérés akár kéttizedes eltérést is jelenthet.

Az sem mindegy, mekkora és milyen irányból fúj a szél futás közben. Az atlétikai szabályok szerint csak a 2,0 m/s-nál kisebb hátszélben elért eredmények hivatalosak. Ha Bellerínék ennél nagyobbat kaptak, máris újabb pár század előnyt szerezhettek. De azért nem csak nekik lejthet a pálya, a tesztfutást valószínűleg nem szöges cipőben és nem is az energiátadást segítő Mondo borításon végezték.

Usain Bolt százas világrekordját alapul véve olyan kalkulációk születtek, hogy 40 métert 4,64 másodperc alatt futhatta le, tehát csúnyán kikapna Belleríntől még legjobb formájában is, de még vagy húsz NFL-játékos is megverné 40 yardon.

 

De mi lenne, ha Bolt rágyúrna a negyven méterre?  Pickering szerint is ez a kulcsmomentum.

Ok, a futás majdnem minden sportág alapja, a futballisták is specializálódtak, nagyon rövid távokon kell nagyon gyorsnak lenniük. A legritkább esetben kell 40-50 méternél, tehát egy félpályányinál többet maximum sebességgel végigrobogniuk.

Kétségkívül robbanékonyak, fejlesztik is ezt a képességüket, és még egy sereg másfélét is, amik a profi futballhoz feltétlenül szükségesek. És ezek elég ritkán esnek egybe a sprinterek felkészülésével. Éppen ezért tűnik lehetetlennek, hogy csak úgy séróból lenyomjanak egy igazi sprintert, aki mindent annak rendel alá, hogy szupergyors legyen.

Egy futballista, aki olyan gyors, mint egy menő sprinter

Arra persze van példa, ha egy futballista olyan gyors, hogy atléta váljék belőle. A 21 éves Adam Gemili a Premier League-től sem volt olyan messze, nyolc éven keresztül a Chelsea akadémiáján futballozott, amellett, hogy a futással is foglalkozott. Hátvédként is érvényesülhetett gyorsasága, de 2012-ben inkább úgy döntött, hogy a futópályán nagyobb sikereket érhet el.

Ma már ő az egyik legjobb brit sprinter, 100-on 10,04, 200-on 19,98 az egyéni csúcsa. Boltot ő sem tudta még megelőzni, és aligha hihető, hogy nem specializálódott futballisták nála jobbak lehetnének. Ha így volna, a nyári szünetben halálra kereshetnék magukat az atlétikai versenyeken.

Usain Bolt pedig teljesíthetné álmát, és futballozhatna a Manchester Unitedben, van akkora önbizalma, hogy szupernek lássa magát egy másik sportágban is.

Azért van olyan helyzet, amikor a futballisták gyorsabbak a sprintereknél. Lásd még a korábban emlegetett speciális edzéseket. Pár évvel ezelőtt, amikor Cristiano Ronaldo képességeit felmérték, gyorsasági teszteket is végeztek vele.   2011-ben, a Castrol Edge tesztjén, a  spanyol százméteres bajnokkal, a 10,14-et tudó Angel Rodriguezzel versenyeztették 25 méteren, térdelőrajtból. A rossz technikájú, kezével nagyokat kaszáló Ronaldo három tizeddel kikapott a műfüves pályán. Szlalomban viszont már ő adott fél másodpercet a sprinternek.

80 éves a háromszoros olimpiai bajnok pólós Kárpáti György

2015. június 23., 10:10 Módosítva: 2015.09.10 15:00
185

Kedden ünnepli 80. születésnapját Kárpáti György háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, a Nemzet Sportolója, aki egyben minden idők legfiatalabb vízilabdázó olimpiai bajnoka, és 1988-ig a legfiatalabb magyar olimpiai bajnok is ő volt. Az MTVA Sajtó- és Fotóarchívumának portréja:

Tovább

Ha Lékó kiszúrja az f8-at, ledönti Kaszparovot

2015. június 6., 18:41 Módosítva: 2015.06.07 17:39
40

A 2002-es bledi sakkolimpián Magyarország 2,5-1,5-re legyőzte a világbajnok Kaszparovval felálló oroszokat. Nagy győzelem volt, végül a végső sikerhez nem volt elég, mert az oroszok egy ponttal jobbak voltak.

Tovább

Elment az áram, és enne egy vajas pirítóst?

2015. június 4., 19:34 Módosítva: 2018.01.18 15:21
64

Robert Förstemann nem megy a szomszédba, ha egy kis áramra van szüksége. A világbajnok pályakerékpáros egy kísérlettel igazolta, hogy emberi erővel aranybarnára lehet pirítani a toastkenyeret. Mondjuk, ehhez nem árt, ha a 174 centiméteres magasságunkhoz 74 centis combizmokat fejlesztünk, és 95 kilót nyomunk a mérlegen. Ami nagyrészt izomból jött össze.

Tovább

Heysel: a futball legsötétebb katasztrófája

2015. május 29., 14:06 Módosítva: 2015.12.02 14:00
152

Harminc évvel ezelőtt, 1985. május 29-én történt a futball egyik legnyomasztóbb és legsokkolóbb katasztrófája. A brüsszeli Heysel Stadionban a BEK-döntő előtt 39 szurkoló veszítette életét a romos állapotú sportlétesítmény, a futballhuliganizmus és az értékelhetetlen biztonsági intézkedések miatt.

Tovább

Így verte el sakkban Chaplint a 10 éves csodagyerek

2015. május 25., 21:27 Módosítva: 2015.05.29 14:07
44

1921-ben Charlie Chaplin a leghíresebb filmje, a Kölyök utómunkálatait végezte, amikor találkozott egy 10 éves kölyökkel, aki nagyon tudott sakkozni.

Tovább

A 95-ös BL-győztes Ajax a futball utópiája volt

2015. május 24., 08:29 Módosítva: 2015.05.29 14:07
242

Louis Van Gaalnak a 2014/15-ös futballszezonban nem jutott nemzetközi kupaszereplés a Manchester Unitednél, viszont húsz éve, 1995. május 24-én pályafutása első igazán nagy sikerét, Bajnokok Ligája-győzelmet ünnepelhetett. 

Tovább

Egy futással dupla olimpiai arany, 19. helyről világbajnok

2015. május 23., 09:14 Módosítva: 2015.05.29 14:07
57

Szombaton ünnepli 50. születésnapját Martinek János, aki az 1988-as szöuli olimpián az öttusázók egyéni versenyében, illetve Mizsér Attilával és Fábián Lászlóval csapatban is aranyérmes lett.

Tovább

Örüljön, hogy nem tizenhétszer kell bevallania az adóját

2015. május 21., 16:44 Módosítva: 2020.05.21 10:06
101

Az adóbevallás kitöltése minden évben komoly stresszforrás. Ha Önnek szerdáig sikerült kitöltenie, aláírnia, majd a postai sorban állást is átvészelnie, akkor most dőljön hátra, és örüljön, hogy nem profi sportoló Amerikában, mert akkor a bevallását 15-20-szor, teljesen más szabályok alapján kellene kitöltenie, néha csak úgy, hogy megbecsüli, ami alapján majd valamennyit fizetnie kell.

Tovább

Elárverezik a cipőt, amelyben megrengették az atlétikát

2015. május 21., 11:26 Módosítva: 2015.09.10 15:00
214

Rengeteg korszakos rekordot állítottak fel az atlétikában, de alig néhány olyan van, amelyből legenda lett. Egy mérföldet ma már ritkán futnak, de amikor Roger Bannister 1954-ben áttörte a négyperces álomhatárt, másról sem nagyon beszéltek a sportágban. És még most is van miért erről beszélni. Elárverezik a rekorder egyedi készítésű cipőjét.

Tovább

A mosolygós bérgyilkos fut, amíg meg nem hal

2015. május 17., 23:37 Módosítva: 2020.05.17 23:13
295
Minden idők egyik legnagyobb hosszútávfutója, az etióp Haile Gebrselassie bejelentette, hogy abbahagyja a versenyzést. A 27 világcsúcsot felállító, pálya- és utcai versenyeken is korszakos eredményeket elérő atléta már régen túl van pályája csúcsán, de búcsúnyilatkozatával is azt bizonyította, hogy aki igazán szeret futni, az képtelen leállni.

A 42 éves Gebrselassie a Great Manchester Run teljesítése után a múlt vasárnap jelentette be, hogy vége, nincs tovább.

A versenyszerű futástól visszavonulok, de a futást nem hagyom abba. Nem állhatok le a futással, hiszen ez az életem

Ezt akár egy lelkes amatőr is mondhatta volna, de az etióp egyedülálló eredménylistája erre alaposan rácáfol. Ha csak a legnagyobb sikereket emeljük ki, már az is hihetetlennek tűnik, hogyan fért ennyi minden bele egy karrierbe. Tízezer méteren négyszer lett világbajnok egymás után, és az olimpiákon is duplázni tudott, ezen a távon világcsúcsot is futott, majd a pályáról a maratonfutásra áttérve szintén felállított egy álomhatárt áttörő rekordot.

Tovább

Ez a két parti hozta a magyar sakk legnagyobb sikerét

2015. május 15., 20:14 Módosítva: 2015.05.16 18:32
126

1952-től 1990-ig a Szovjetunió férfi sakkcsapata nyerte meg az olimpiát, az egyetlen kivétel 1978. Akkor ugyanis Magyarország lett a győztes.

Tovább

40 éve játszott utoljára a Ferencváros nemzetközi kupadöntőt

2015. május 14., 21:04 Módosítva: 2015.05.19 18:00
17

Éppen negyven év telt azóta, hogy a Ferencvárosi Torna Club utoljára nemzetközi kupadöntőt játszott, az azóta felszámolt Kupagyőztesek Európa Kupájában a Dinamo Kijev verte őket 3-0-ra. Itt az egész mérkőzés:

Tovább

A meccs, ami felgyújtotta a Balkánt, pedig le sem játszották

2015. május 13., 17:09 Módosítva: 2015.05.14 07:23
56

Jugoszlávia már a felbomlás szélére sodródott 1990. május 13-ra, amikor a horvát Dinamo Zagreb fogadta a szerb Crvena Zvezdát a jugoszláv ligában. A két csapat mérkőzésein addig is megszokottak voltak a komoly rendbontások, de ami 25 éve történt, az sokkal többről szólt, mint a futball.

Tovább

Egy égő cigaretta miatt 56-an szörnyethaltak a stadionban

2015. május 12., 10:17 Módosítva: 2015.05.13 09:09
423

A BBC egy új dokumentumfilmjéből kiderül, hogy ki okozta azt a tüzet 1985. május 11-én a Bradford City stadionjában, ami végül 56 szurkoló halálával járt. Egy eldobott égő cigaretta miatt történt a tragédia.

Tovább

Adjátok ide a kurva labdát, majd én bedobom

2015. május 11., 15:15 Módosítva: 2015.05.11 23:01
94
LeBron úgy dobott győztes pontot az NBA-rájátszásban, hogy felülbírálta edzőjét. Jordan is megcsinálta egyszer, dobása legendás lett.

Amíg LeBron James hős lett, és jó eséllyel megmentette csapatát a kieséstől az NBA-rájátszásban, addig edzője, David Blatt kicsit hülyén jött ki a győzelemből, mert már megint többen megkérdőjelezik vezetői képességeit. 

Tovább

Miért verhetik össze egymást az NHL-hokisok?

2015. május 10., 08:12 Módosítva: 2020.05.10 16:36
555
Egy hasonló kocsmai verekedésért minimum felfüggesztett járna, a hokiban, leginkább az NHL-ben simán meg lehet úszni az ügyet. Más sportágakban, miért nem rendezik a nézeteltéréseket egy jóleső verekedéssel?

Míg más sportágakban egyből kiállítás és hosszú eltiltás is járhat érte, addig a jégkorongban megszokott, sőt elvárt dolog, hogy időnként jól összeverjék egymást a játékosok. Ha valami nagy zűr van, leröpülnek a kesztyűk és a sisakok, és mehet a belemenős pofozkodás. 

Tovább

Győztes sakkparti mentette meg az életét

2015. május 9., 11:13 Módosítva: 2015.05.10 11:35
229
Igen kevesen mondhatják el magukról, hogy egy sakkpartinak köszönhetik az életüket: Ossip Bernstein igen.

A jelenlegi Ukrajna területén lévő Zsitomirban született 1882-ben, a németországi Heidelbergben szerzett jogi diplomát. Amikor 1918-ban a bolsevik titkosrendőrség Odesszában elfogta, golyó általi halálra ítélték. A bűne csupán annyi volt, hogy bankároknak a tanácsadója volt.

A kivégzőtiszt felismerte, felrémlett neki, hogy ő a híres sakkmester.

Az akkor 36 éves Bernstein a tiszttől és az élettől kapott egy esélyt. Ha nyer a sakktáblán, életben marad, ha döntetlen vagy kikap, akkor nem menekülhet meg.

Mivel korának az egyik remek sakkozója volt, természetesen megnyerte a játszmát, és a tiszt tartotta a szavát, egy angol hajóval Párizsba menekülhetett.

A vagyonát ugyan elveszítette, Franciaországban ismét sikeres üzletember lett. Igaz 1929-ben a nagy gazdasági világválság megint a padlóra küldte, de onnan is felállt. A németek franciaországi bevonulásakor, 1940-ben nullázódott le ismét, bár egy szívrohammal, de túlélte a háborút a hegyekbe húzódva.

1946-tól újra a sakkozás felé fordult, négy év múlva, amikor a Nemzetközi Sakk Szövetség (FIDE) bevezette a nemzetközi nagymesteri címet, az elsők között kapta meg.

Világbajnok nem lett soha, de az egykori világbajnok Emmanuel Laskerttel többször is játszott és legyőzte.

Egyik halhatatlan partiját pedig Miguel Najdorffal vívta, amiért a montevideói torna szépségdíját kapta.

Ha szeretné újrajátszani, itt megteheti. A d-vonalon lévő gyalogja megállíthatatlanul iramodott meg - de előtte is akadtak szép lépések, mint például a 34.  -, Najdorf pedig feladta.

Bernstein életét Kállai Gábor nagymester, korábbi kapitány dolgozta fel a Sakksztorik című könyvben.

Mi jött a Videoton csodás menetelése után?

2015. május 5., 10:18 Módosítva: 2016.01.14 13:44
16

A Videoton kb. 30 éve érte el a magyar klubfutball utolsó nagy sikerét, amikor a jugoszláv Zseljeznyicsar legyőzésével az UEFA-kupa döntőjébe jutott. Itthon 3-1 volt, kint 1-2.

Tovább

A félig bronz-, félig ezüstérem az igaz barátság jelképe

2015. május 1., 19:08 Módosítva: 2016.12.08 14:40
70

Az 1936-os berlini olimpián két japán ugyanolyan eredménnyel zárt rúdugrásban, az egyikük második lett, a másik harmadik. Nem érezték igazságosnak a döntést, így később megszületett minden idők legfurcsább olimpiai érme.

Tovább

Az egyetlen volt az NFL-ben, aki a pályán halt meg

2015. április 30., 12:57 Módosítva: 2015.05.02 10:10
14

1974. október 24-én a Detroit Lions a Chicago Bears ellen játszott az NFL-alapszakaszában. A mérkőzés vége felé az egyik akció után a Lions-elkapó Chuck Hughes szívrohamot kapott, és a pályán meghalt.

Az amerikaifutball történetében a mai napig ő az egyetlen játékos, aki a pályán halt meg. Tragédiája elkerülhető lett volna. 

Tovább

Budapest lenyomta Párizst a szervezésben

2013. augusztus 13., 16:26 Módosítva: 2015.05.11 02:35
24

Minden idők egyik legjobban megrendezett vívó-világbajnoksága volt a budapesti, mondta Ioan Pop.

Négy vívónemzet került a magyarok mögé

2013. augusztus 13., 10:27 Módosítva: 2015.05.11 02:35
2

A 6. helyre hozta Magyarországot a párbajtőrcsapat vb-n. Kína, Franciaország arany nélkül végzett.

Hat éremmel zárta a magyar válogatott a vívó-vb-t

2013. augusztus 12., 21:58 Módosítva: 2015.05.11 02:35
19

Egy arany, egy ezüst és négy bronz a mérleg.

Az ukránok győztek női kardban a vb-n

2013. augusztus 12., 21:32 Módosítva: 2015.05.11 02:35

Az ukrán válogatott nyerte az aranyérmet a női kardozók hétfői versenyében a budapesti vívó-világbajnokságon.

A Benkó Réka, Márton Anna, Várhelyi Anna, Varga Dóra összeállítású együttes a tizedik helyen végzett.

Eredmények (24 csapat):
a 16 között:
Azerbajdzsán-Magyarország 45-38
a 9-16. helyért:
Magyarország-Fehéroroszország 45-25
a 9-12. helyért:
Magyarország-Németország 45-43
a 9. helyért:
Franciaország-Magyarország 45-22

negyeddöntő:
Ukrajna-Kína 45-31
Olaszország-Lengyelország 45-41
Egyesült Államok-Azerbajdzsán 45-33
Oroszország-Koreai Köztársaság 45-44
elődöntő:
Ukrajna-Olaszország 45-34
Oroszország-Egyesült Államok 45-33
a 3. helyért:
Egyesült Államok-Olaszország 45-30
döntő:
Ukrajna-Oroszország 45-44

végeredmény:
1. Ukrajna (Olga Harlan, Alina Komascsuk, Galina Pundik, Olena Voronyina)
2. Oroszország (Jekatyerina Gyacsenko, Jana Jegorijan, Gyina Galjakbarova, Julija Gavrilova)
3. Egyesült Államok (Ibtihaj Muhammad, Anne-Elizabeth Stone, Dagmara Wozniak, Mariel Zagunis)
...10. Magyarország (Benkó Réka, Márton Anna, Várhelyi Anna, Varga Dóra)

Boczkó csupa szív, tisztességes gladiátor

2013. augusztus 12., 14:50 Módosítva: 2015.05.11 02:35
132

Az egyszer már fair play-díjat kapó párbajtőröző sérülten, csapatban vb-t nyert Budapesten.

Nem hős vagyok, mert ez nem Hollywood

2013. augusztus 12., 00:07 Módosítva: 2015.05.11 02:36
181

Nincs nagyobb dolog, mint hazai pályán vb-aranyat nyerni, mondják a férfi párbajtőrözők. A sérült Boczkó csak tette a dolgát, nem rohant el a csatából. Kitalálták és végigvitték a tökéletes taktikát.

Magyarország-Ukrajna

2013. augusztus 11., 20:21 Módosítva: 2015.05.11 02:36
153

A hazai vívó-vb első magyar aranyát szerezheti meg a férfi párbajtőrcsapat Ukrajna ellen. Venezuelát olimpiai bajnokostul, a lengyeleket hátrányból vertük.

Bronzérmes a női kerekesszékes párbajtőrcsapat

2013. augusztus 11., 19:38 Módosítva: 2015.05.11 02:36
47

Az elődöntőben a paralimpiai bajnok Kína verte őket.

Fél lábon adta a döntőt érő tusokat Boczkó

2013. augusztus 11., 16:25 Módosítva: 2015.05.11 02:36
74

Az egyéni után könnyező párbajtőröző csapatban olimpiai bajnokot vert, a lengyeleket sérülten is oktatta. A pesti vb első hazai aranya a tét.

Rovatok