Philipsené Champs-Élysées, Vingegaard nyerte az idei Tourt
További Bringa cikkek
- Vas Blanka negyedik az egyik legnehezebb terepkerékpáros versenyen
- Itt az új magyar kerékpárcsapat, azonnal egy bombaigazolással
- Doppingolás miatt nyolc évre eltiltották a kétszeres Európa-bajnokot
- Újra főszerepben a Gellért tér a százéves Tour de Hongrie-n
- Készülhetünk magyar kerékpároséremre téli olimpián? Igen!
Bjarne Riis 1996-os sikere után másodszor ünnepelhetett összetett sikert dán kerékpáros Párizsban. A sárga mellett a 25 éves Vingegaard a hegyi pontverseny győztesét illető pöttyös trikót is kiérdemelte. A Jumbo-Visma az elmúlt esztendőkben a szlovén Primoz Rogliccsal többször futott neki sikertelenül a legendás maillot jaune elhódításának, végül évek munkája érett be Vingegaard összetett sikerével. Ez az 1984 óta létező (korábban hosszú ideig Rabobank néven szerepelt) holland csapat első Tour-győzelme – emeli ki tudósításában az MTI.
A verseny befutója
A pontverseny zöld trikóját csapattársa, a belga Wout van Aert érdemelte ki Peter Sagan 2018-as pontrekordját megdöntve. A Tour legaktívabb versenyzőjeként ő lett a piros rajtszámos is.
A 26 éven aluliak fehér mezét az összetettet másodikként záró szlovén Tadej Pogacar vihette haza, akinek az elmúlt két évben aratott diadal után ezúttal be kellett érnie a második hellyel. Harmadikként a 2018-as győztes brit Geraint Thomas zárt. Az őt foglalkoztató Ineos Grenadiers nyerte a csapatversenyt minden idők leggyorsabb Tourján: 2005-ben – a sikerétől később megfosztott – Lance Armstrong 41,7 km/órás átlagsebességgel nyert, idén 42,03-as átlaggal zárult a 3328 kilométer össztávú viadal, minden idők harmadik leggyorsabb Grand Tour-viadala.
A záróetap a párizsi La Défense Arenából rajtolt, az elején Vingegaard, Pogacar és Van Aert szökött, a táv első fele a hagyományoknak megfelelően az ünneplésről, pezsgőzésről szólt. A körözéshez a szokásoknak megfelelően a sárga trikós csapata vezette a mezőnyt, itt kezdődött igazából a verseny az utolsó 55 kilométerre, miközben a francia légierő vadászrepülői a nemzeti trikolórt festették az út fölé.
Meg is indultak a szökések – az utolsó körben Pogacar és Thomas egyszerre próbálkozott –, ám ezúttal is mezőnyhajrára került sor, amelyben a 24 éves Philipsen bizonyult leggyorsabbnak a Tour de Hongrie-n Kazincbarcikán diadalmaskodó Dylan Groenewegen és a norvég Alexander Kristoff előtt. Az Alpecin-Deceuninck belga bringása célba érés után kerékpárját magasba emelve ünnepelte idei második Tour-etapsikerét.
Vingegaard csapattársai társaságában 51 másodperces hátránnyal tekert át a célvonalon magabiztos előnye tudatában, az összetett sorrend azonban természetesen nem változott.
Ez volt sorozatban a negyedik francia körverseny a sportági nagyhatalomnak számító spanyolok etapgyőzelme nélkül, legutóbb 2018-ban Omar Fraile nyert szakaszt.
A koppenhágai rajtnál 176 kerékpáros kezdte meg a francia körversenyt, a spanyol Gorka Izagirre csapatérdekek miatt nem állt rajthoz vasárnap, a Movistarnak ugyanis nagy szüksége van a jó eredményekre ahhoz, hogy jövőre is a világelitet jelentő World Teamek közé tartozzon, ezért hétfőn egy baszk egynaposon szerepel, és hiányzott az Israel-Premier Tech két bringása is. Párizsban betegségek – köztük is főleg a koronavírus – és sérülések következtében 135-en értek célba. Legutóbb 2006-ban érkeztek meg hasonlóan kevesen, akkor 137 kerékpáros teljesítette a Tourt.
Párizsban kezdődött a női Tour de France is: a nyolcszakaszos megmérettetés nyitányát, az Eiffel-toronytól indult 81,7 kilométeres távot a holland Lorena Wiebes nyerte a Champs-Élysées-n.
Az utolsó etap összefoglalója
Tour de France
21. (utolsó) szakasz, Párizs, La Défense Arena - Champs-Élysées, 116 km:
- 1. Jasper Philipsen (belga, Alpecin-Deceuninck) 2:58:32 óra
- 2. Dylan Groenewegen (holland, BikeExchange-Jayco) azonos idővel
- 3. Alexander Kristoff (norvég, Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) a. i.
Az összetett végeredménye:
- 1. Jonas Vingegaard (dán, Jumbo-Visma) 79:33:20 óra
- 2. Tadej Pogacar (szlovén, UAE) 2:43 perc hátrány
- 3. Geraint Thomas (brit, Ineos Grenadies) 7:22 p h.
- 4. David Gaudu (francia, Groupama-FDJ) 13:39 p h.
- 5. Alekszandr Vlaszov (orosz, BORA-hansgrohe) 15:46 p h.
A Tour bajnokai 2012 óta:
- 2012: Bradley Wiggins (brit)
- 2013: Christopher Froome (brit)
- 2014: Vincenzo Nibali (olasz)
- 2015: Froome
- 2016: Froome
- 2017: Froome
- 2018: Geraint Thomas (brit)
- 2019: Egan Bernal (kolumbiai)
- 2020: Tadej Pogacar (szlovén)
- 2021: Pogacar
- 2022: Jonas Vingegaard (dán)
Az eddigi Tour de France-győzelmek megoszlása országonként:
- 36: Franciaország
- 18: Belgium
- 12: Spanyolország
- 10: Olaszország
- 6: Nagy-Britannia
- 5: Luxemburg
- 3: Egyesült Államok
- 2: Hollandia, Svájc, Szlovénia, Dánia
- 1: Ausztrália, Írország, Németország, Kolumbia
Az amerikai Lance Armstrongot doppingolás miatt utólag megfosztották hét elsőségétől, és az érintett viadalokra (1999–2005) vonatkozóan visszamenőleg nem hirdettek új bajnokot.
(Borítókép: Dario Belingheri/Getty Images)