Az Európa-bajnokság 12. játéknapján eldőlt, hogy az angolok és az osztrákok csoportelsőként jutnak tovább a kieséses szakaszba. Mivel a szlovénok nem kaptak ki, így mi még izgulhatunk, szerda este dől el, hogy haza kell-e mennie Marco Rossi csapatának, vagy legalább egy mérkőzése lesz még a tornán.
Azt, hogy mi történt a keddi meccseken, illetve melyek voltak a nap legfontosabb eseményei, ide kattintva elevenítheti fel!
…mindkét mérkőzésen. A románok 1–1-re állnak a szlovákokkal, a Belgium–Ukrajna-összecsapás pedig gól nélküli döntetlen, és ha minden így marad az utolsó 10 percben, akkor Románia megnyeri a csoportot. Ukrajna négy ponttal végezhet a kvartett utolsó helyén. Egyetlen gól bármelyik mérkőzésen felforgatná az egész csoportot.
A 70. percben hármas cserével jelzi Ukrajna, hogy ritmusváltásra készül. A belga fölény azonban továbbra is megmaradt, sőt a meccs eddigi legnagyobb helyzete is eljött: a 73. percben a csereként pályára lépő Carrasco vette célba a bal alsót a 16-os közvetlen előteréből, Trubin azonban oldalra paskolta a lövést.
Az utolsó negyedórára fordulva elmondható, hogy jelen állás szerint Ukrajna a legjobb csoportnegyedik lesz, ám ez sovány vigasz a Rebrov-legénység számára. Bár tűzzel játszanak a belgák, de egyetlen ukrán gól is a kiesésüket jelentené az Európa-bajnokságról.
Konkrétan szakadó esőben, már-már embertelen körülmények mellett zajlik a játék a román–szlovákon. A 61. percben Dragus kissé balról, 17 méterről lőtt milliméterekkel a bal felső fölé, majd a másik oldalon Haraslín lódult meg, aztán 13 méterről, balról lőtt a bal alsó irányába, de lövése centikkel elkerülte a célterületet. 20 perc van hátra a mérkőzésből.
Az 57. percben ismét De Bruyne és Doku révén veszélyeztettek a belgák Ukrajna ellen. Előbbi ugratta ki nagyszerűen utóbbit, a centerezés azonban túl erősnek bizonyult, a labda elsuhant keresztbe a kapu előtt. Ennél nagyobb veszély azonban a 55. és 65. perc között nem leselkedett a kapukra, még Lukaku 65. percben történt „kapura gurítása” sem bizonyult annak.
A meddő mezőnyfölényben, ám félgőzzel játszó belgák cserékkel próbálnak frissességet hozni a meccsbe.
A belgáknak jó az iksz, Ukrajnának azonban hamarosan ritmust kell váltania, hiszen számukra csak győzelemmel érhető el a biztos továbbjutást érő helyek valamelyike.
Mintha egy gránát robbant volna, olyan hangja volt a villámcsapásnak, ami a román–szlovák mérkőzéstől nagyon közel csapott le. Hatalmas vihar kerekedett Frankfurtban, a stadion tetejét pedig elkezdték behúzni, de ez időigényes művelet.
Ott folytatódott az Ukrajna–Belgium-összecsapás második felideje, ahol az elsőnél abbamaradt: az unalom földjén. Úgy tűnik, a csapatok a hajrára tartogatják erőiket, legalábbis ebben bízhatunk.
Doku egy az egy elleni játékára, illetve egy-egy De Bruyne-passzra húzhattuk csak fel a szemöldökünket, de veszélyes helyzet egyelőre egyikből sem alakult ki.
A román védelem majdnem összehozott egy gólt a szlovákoknak. A második félidő első perceiben Hancko húzott el a bal szélen, beadása viszont vérszegényre sikerült. A román kapus már nyúlt volna a labdáért, de Dragusin rendkívül szerencsétlen módon belekapott még, így kevésen múlott, hogy a labda a románok kapujába hulljon. Kicsivel később Haraslín balról, 11 méterről erősen lőtt, de a labda Nita kezei között végezte. A szlovákok kezdték aktívabban a második játékrészt. 55. perc 1–1.
A Románia–Szlovákia- és a Belgium–Ukrajna-mérkőzésen is elkezdődött a második félidő, másodpercre pontosan indult a játék mindkét pályán. Mivel mind a két mérkőzés döntetlenre áll, így jelen állás szerint Románia a csoportelső, Belgium a második, Szlovákia pedig harmadik helyen jutna tovább. Ukrajna – a gólkülönbsége miatt – búcsúzna a tornától.
Egyelőre döntetlen az állás, egy-egy gól mindkét oldalon. A szlovák válogatott Duda remek fejesével került előnybe a félidő derekán, de nem váratott magára sokat a román egyenlítés sem: miután Hagit éppen a büntetőterületen belül felrúgták, Razvan Marin vágta be elemi erővel a tizenegyest.
Ez az állás egyébként mindkét csapat továbbjutását jelentené.
Innen folytatjuk.
Az első félidő utolsó negyedórája sem tartogatott túl sok izgalmat. Ukrán részről nem sok ötlet fedezhető fel, amikor náluk van a labda, de a belgák sem sziporkáznak.
A 42. percben adódott a legnagyobb ukrán lehetőség. Jaremcsuk szépen indult meg, centerezése azonban túl erősnek bizonyul Artem Dovbyk számára, a labda elsuhant a kapu előtt. A 45. percben De Bruyne nézte meg a rövidet a 16-os sarkáról, tekerését azonban könnyedén fogta Trubin.
Reméljük a második félidő nagyobb izgalmakat tartogat, mindenesetre a léc nincs magasan. 0–0.
A 37. percben Hagi cselezett befelé a jobb szélről, Hancko viszont odarúgott a román támadónak, éppen a tizenhatos vonalán. A játékvezető nem a tizenegyes pontra mutatott, hanem szabadrúgást jelzett. A videóbíró megvizsgálta az esetet, és büntetőt ítélt a románoknak!
A pontrúgást Razvan Marin rendkívül magabiztosan, nagy erővel vágta a jobb felső sarokba, 1–1! Újra Románia a csoportelső.
Némileg oldódott a belga fölény az ukránok ellen, de továbbra is Lukakuék irányítják a mérkőzést. A várható gólok (xG) a belgáknál 0,21, míg az ukránoknál 0,11. Összességében unalmasan telt a 20. és 30. perc közötti időszak. A 0–0-s jelen állás mindkét csapat továbbjutását eredményezné.
Az első félidő feléhez közeledve egyre több volt a szlovák lehetőség, veszélyes, kapu előterébe érkező lövés, amelynek a 25. percben meg is lett az eredménye. Kucka remek ütemben érkező beadását Duda hat méterről, kissé balról a bal alsóba fejelte, három román védő mellől, 1–0!
Ezzel jelen állás szerint Románia az első helyről az utolsóra zuhant vissza, mivel a másik pályán, a belga–ukrán mérkőzésen még gól nélküli döntetlen az állás.
A második tíz percben nem történt említésre méltó esemény az Ukrajna–Belgium-mérkőzésen. Dupla annyi sikeres belga passz, mint ukrán, labdabirtoklási fölény De Bruynéék részéről, ám egyelőre nem találják a rést a jól záró ukrán védők között.
Sőt, az ukránok életjelet mutattak. A 20. percben Jaremcsuk kínálta meg távolról Casteelst, amit a belga kapus könnyedén fogott, majd egy ukrán kontrát követően Dovbyk lőtt a körívtől nagyon csúnyán mellé.
Ahogy telnek-múlnak a percek, a román és szlovák csapatnak is egyre nagyobb a lövőkedve. A 14. percben Ratiu tekerte volna 14 méterről a bal alsó sarokba Stanciu passzát, de Dubravka vetődve védett. A kipattanó Hagié lett, aki az ötös jobb sarka elől gyakorlatilag ziccerben lőhetett, de csúnyán fölé vágta a labdát. Nem sokkal később M. Marin szintén távoli lövéssel próbálkozott, egy 30 méteres szabadrúgást lőtt rá nagy önbizalommal, de a labda elkerülte a célterületet.
Románia–Szlovákia 20. percben 0–0.
Álmoskás kezdés, belga labdajáratás, kontrára berendezkedő ukránok. A 7. percben De Bruyne ugratta ki nagyszerűen a két védő között kilépő Lukakut, aki azonban nem találta el jól a labdát, a közeli erőtlen próbálkozás Trubin kezében halt el – így foglalható össze az Ukrajna–Belgium-találkozó első 10 perce, a németországi labdarúgó-Európa-bajnokság E csoportjának zárókörében.
Elképesztő hangzavarban kezdődött a román–szlovák összecsapás Frankfurtban, a román szurkolók minden egyes sikeres megmozdulását játékosaiknak hangorkánnal jutalmazzák.
Az első percben Kucka lőtt jobbról, a tizenhatos előteréből, de blokkolt R. Marin, a labda nem jutott el a kapuig. Kicsivel később a másik oldalon Strelec szabálytalankodott, az ezért járó szabadrúgást Dragus fejelte kapura 14 méterről, de kapuscsemege volt – Dubravka könnyen védett.
Frankfurtban a Románia–Szlovákia-mérkőzésen, valamint Stuttgartban az Ukrajna–Belgium-összecsapáson útjára indult a labda. Nézzük, hogyan zárulnak az E csoport küzdelmei!
Körömrágós izgalmakat tartogat a 18 órakor rajtoló E-csoportbéli küzdelmek a németországi labdarúgó Európa-bajnokságon.
A kvartettben a románok, a belgák, a szlovákok, valamint az ukránok is egy-egy győzelemmel, illetve vereséggel, ennek megfelelően, 3 ponttal állnak egy csoportkör utolsó fordulója előtt.
Vagyis a jelenleg a 4. helyen álló ukránok is lehetnek csoportelső, de lássuk mi kell ehhez háború sújtotta szomszédainknak, na meg a többieknek.
Ahogy arról reggel értekeztünk, a magyar válogatott 16 közé jutása is függ az E-csoport mérkőzéseinek alakulásától. A magyar válogatott akkor van ott a négy, még továbbjutó legjobb 3. helyezettek között, amennyiben nem születik döntetlen, vagyis mindkét mérkőzés eldől valamelyik csapat javára.
Akkor a két vesztes között az egymás elleni eredmény rangsorol, ezt követően a harmadikként záró gólkülönbsége lehet még kérdéses a harmadikak összevetésében. Ám ehhez olyan nagy különbségű vereséget kellene szenvednie annak a válogatottnak, amelyik a 3. helyen végez, hogy az rosszabb legyen a magyarokénál. Vagyis, ha a harmadik helyen
ahhoz, hogy Magyarország legyen a továbbjutó.
Pillanatokon belül kezdődik a Szlovákia–Románia összecsapás, alább az összeállítások. Amennyiben nem döntetlen születik a mérkőzésen, úgy élhet a remény, hogy a magyar válogatott az E csoportnak köszönhetőn kvalifikál a nyolcaddöntőbe.
18 órakor rendezik a magyar válogatott további sorsa szempontjából is fontos Ukrajna–Belgium találkozót a németországi labdarúgó Európa-bajnokság csoportkörének zárófordulójában az E-csoportban. A két együttes az alábbi összeállításban fut ki a pályára:
A francia válogatott miután 1–1-es döntetlenre végzett a lengyel csapat ellen kedd kora este Dortmundban, kilenc óra környékén indult vissza a csapatszállásra. A buszon viszont nem volt rajta a válogatott védője, William Saliba, akit doppingtesztre hívtak. A vizsgálat elhúzódott, ezért a franciák csapatbusza nem várta meg a játékost, nélküle indult el.
Saliba végül este fél 11 után hagyhatta el a dortmundi stadiont, és indult társai után a válogatott bázisára – írja a L'Équipe.
Családi okokra hivatkozva elhagyta az angol csapat németországi szállását, és hazatért Angliába Phil Foden – idézi az angol futballszövetséget (FA) a BBC.
A szövetség szóvivője „ideiglenes távozásról” nyilatkozott, azt azonban nem árulta el, Foden mikor tér vissza a csapathoz.
A csoportelsőként továbbjutó angolok legközelebb vasárnapnak lépnek pályára az Európa-bajnokságon a legjobb 16 között.
A szerb labdarúgó-válogatott két ponttal, győzelem nélkül búcsúzott kedden az Európa-bajnokságtól azok után, hogy gól nélküli döntetlent játszott Dániával. A szerbek a kudarc egyik okát szövetségi kapitányukban, Dragan Sztojkovicsban látják. Részletek alább!
A képek alapján úgy tűnik, hogy Frankfurtban a román és a szlovák drukkerek már valamit tudnak, legalábbis nagy közöttük az összhang, és felhőtlenül szórakoznak. Pedig válogatottjaik egymás elleni csoportmeccse 18 órakor kezdődik.
Öt angol szurkolót tartóztattak le a kölni RheinEnergieStadionban kedden, csapatuk Szlovénia elleni gól nélküli döntetlenjét megelőzően – írja a The Athletic.
Kettőjük csuklóján bántalmazás, másik kettőén pedig azért kattant a bilincs, mert jegy nélkül próbáltak bejutni a stadionba, ötödik „kollégájukat” pedig károkozás miatt vettek őrizetbe.
A brit futballrendészeti egység (UKFPU) szerdai közleményében megerősítette a letartóztatásokat, hozzátéve, hogy a Kölnbe utazó mintegy 15 ezer angol szurkoló többsége „rendkívül jól viselkedett, rendbontásról nem számoltak be”.
A Dánia elleni 1–1-el végződő frankfurti találkozó után nyolc angol drukkert tartóztattak le, míg a június 16-i Szerbia elleni 1–0-s győzelmet hozó Eb-nyitány előtt is történt egy angol őrizetbe vétel.
Az Eb nyitómeccse előtt Niclas Füllkrug bemelegítés közben véletlenül a lelátóra bombázott egy labdát. Az egyik német szurkoló nem tudott időben reagálni, eltört a keze, a meccset pedig végül nem a helyszínen, hanem a kórházban, a mobiltelefonján követte.
A Dortmund támadója most felkereste a 43 éves úriembert és ajándékcsomagot küldött neki bocsánatkérése jeléül. A meglepetés szerdán meg is érkezett a bremerhaveni szurkolóhoz.
Románia és Szlovákia 18 órakor találkozik egymással az E csoport harmadik fordulójában, amennyiben pedig döntetlenre végeznek a felek, kéz a kézben jut tovább mindkét csapat az egyenes kieséses szakaszba. A román válogatott korábban jelezte: nem a kényelmes döntetlenre, hanem a győzelemre fog játszani, egyúttal megnyerné csoportját, de sokak sejtése szerint egyik csapat sem fogja túlságosan megerőltetni magát.
Ennek tudatában az összes fogadóiroda futballmérkőzésen viszonylag ritkán látható előzetes szorzókat tett közzé:
a szlovák válogatott sikerére 3.2-es odds környékén fogadhatunk, Románia sikerével közel megnégyszerezhetjük tétünket, a döntetlenre viszont csak 2-es szorzót kínálnak – tehát erre a végkimenetelre látják magasan a legnagyobb esélyt.
Érdekesség, hogy a két nemzet 2000 óta mindössze három alkalommal mérkőzött meg, mind a három meccs barátságos volt, és kivétel nélkül az összesen döntetlen született. 2001-ben gól nélküli ikszet játszottak a felek, 2005-ben 2–2 lett a vége, 2013-ban pedig 1–1 után fogtak egymással kezet a játékosok. Amennyiben ezúttal is döntetlen lenne a vége, úgy az E csoport harmadik helyezettje biztosan megelőzné Magyarországot – a Belgium–Ukrajna mérkőzés eredménytől függetlenül.
Ausztria hét egymást követő vereséget követően, 1990 óta először győzte le Hollandiát – emelte ki a németországi Eb 12. játéknapjáról készült szerdai összefoglalójában az IFFHS, a 3–2-es osztrák sikerrel zárult meccsről írva.
A futball történetével és statisztikáival foglalkozó nemzetközi szervezet kiemelte, hogy Ausztria először végzett csoportelsőként kontinensviadalon, de hasonló korábban világbajnokságon is csupán egy alkalommal – 1978-ban – fordult vele elő. Ezen kívül az osztrák válogatott 42 év eleltével tudott egy nagy tornán két egymást követő meccset nyerni, Chilét, majd Algériát győzte le a spanyolországi vb-n.
Hollandiának a nagy nemzetközi tornákat – vb-t és Eb-t – tekintve 11 csoportmérkőzés, kilenc győzelem és két döntetlen alkotta veretlenségi sorozata ért most véget.
Donyell Malen harmadik holland játékosként vette be a saját kapuját világversenyen. Azzal, hogy 5 perc 38 másodperc után betalált, egyúttal a németországi Eb eddigi leggyorsabb öngólját jegyezte.
Antonio Rüdiger a Svájc elleni csoportmérkőzésen szenvedett izomsérülést, ezért szerdán nem edzett a csapattal. A Real Madrid védője elvileg szombaton már bevethető lesz a Dánia elleni nyolcaddöntőn, és a kezdőcsapatban kaphat helyet.
Sárga lapos eltiltás miatt viszont hiányzik Jonathan Tah, helyét a dortmundi Nico Schlotterbeck veheti át. Amennyiben Rüdiger mégsem lesz százszázalékos, úgy őt Waldemar Anton pótolhatja.
A Stuttgart 27 éves játékosa eddig kétszer lépett pályára a Nationalelfben, az Eb-n még egy percet sem játszott.