A svájciak az A csoportban veretlenül öt, az olaszok a B-ben egy vereséggel négy ponttal zártak másodikként, így kerültek össze a 16 között. A két együttes már meglehetősen sokszor, 61 alkalommal találkozott egymással, az örökmérleg pedig nagy olasz fölényt mutat: a Squadra Azzurra 29 győzelme és 24 döntetlen mellett a svájciak mindössze nyolcszor nyertek.
A közelmúltbeli mérleg sem a svájciak felé billen: a legutóbbi 11 mérkőzésen egyszer sem tudták legyőzni a riválist, akit legutóbb 1993 májusában egy világbajnoki selejtezőn múltak felül. Akkor Bernben 1–0-s hazai diadal született.
A legutóbbi három találkozásukból egy olasz siker (a 2021-es Eb-n, Rómában 3–0) mellett két döntetlen is volt: a 2022-es vb-kvalifikációban Baselben 0–0, Rómában 1–1 volt a végeredmény úgy, hogy Jorginho mindkét összecsapáson büntetőt rontott – idézte fel az MTI.
Nincs más választásuk az olaszoknak, kétgólos hátrányban muszáj magasabb fokozatba kapcsolniuk. Így is tettek, rögtön nekiálltak a támadásnak, az előreívelt labda viszont veszélytelenek tűnt addig, amíg Fabian Schär bele nem ért fejjel, és pottyant majdnem a svájci kapuba. Sommer kapus és az egész svájci csapat földbe merevedett lábakkal nézte végig, ahogyan végül a labda a kapufára esik, így nincs újabb öngól a tornán.
Svájc–Olaszország 2–0, 54. perc.
Szinte el sem kezdődött a második félidő, a svájci válogatott megduplázta előnyét. A bal szélen futott a támadás, remek összjáték után az előbb még gólpasszt jegyző Vargas kapta a labdát, aki kissé balról, 15 méterről gyönyörű csavarással lőtte a labdát a bal felsőbe, Donnarumma tehetetlen volt, 2–0!
Hatalmas bajban a címvédő.
Elkezdődött a Svájc–Olaszország-nyolcaddöntő második félideje, a címvédő olasz csapatnak pedig sürgősen változtatnia kell játékán, egygólos hátrányban. Spalletti olasz szövetségi kapitány egyet változtatott a félidőben, El Shaarawyt Zaccagni váltotta.
Véget ért a Svájc–Olaszország-nyolcaddöntő első félideje. A svájciak vezető góljuk után sem vettek vissza a tempóból, az olasz játékosok pedig egyre ingerültebbek voltak, nyilvánvaló módon frusztrálja őket, hogy negyedszer is hátrányba kerültek az Európa-bajnokságon. A ráadás perceiben Rieder végezte el a szabadrúgást, jobbról a rövid sarokra lőtt, Donnarumma pedig csak hatalmas bravúrral, a kapufa segítségével tudott védeni.
Egyelőre a címvédő olasz válogatott kifejezetten rosszul játszik, erőtlen támadójátékával nem alakított ki veszélyes lehetőséget a svájci kapu előtt, ennél a folytatásban mindenképpen több kell ahhoz, hogy elkerülje a korai búcsút. Innen folytatjuk 15 perc múlva.
Ez már nagyon érett. Egyre nagyobb mezőnyfölényben voltak a svájciak az utóbbi percekben, az olaszok szinte át sem lépték a felezővonalat, aztán Vargas kapott remek indítást a bal szélen, jó ütemben adott középre a tizenhatos bal sarkáról,
Remo Freuler érkezett egyedül, felpörgette magának a labdát, és pontosan kilőtte a bal alsót!
Donnarumma csak lábbal tudott beleérni a labdába, de a védés már nem jött össze.
Svájc–Olaszország 1–0, 40. perc.
A 24. percben váratlanul tisztán maradt Embolo az olasz kapussal szemben, többen azt hitték, hogy lesen helyezkedik a támadó, de Embolo kapura lőtt, félmagasan érkező, nem kifejezetten erős lövését Donnarumma hárította. A svájciak támadója nem volt lesen, az egyik olasz védő beragadt a kiugratást pillanatában, így érvényes lett volna a gól, ha Embolo a hálóba juttatja a labdát.
Svájc–Olaszország 0–0, 24. perc
Ahogy teltek-múltak a percek, egyre inkább magára talált az olasz csapat. A 14. percben veszélyes akciót vezettek az olaszok a jobb szélen, végül Di Lorenzo beadásába léptek bele, és szögletre pattant a labda. Néhány pillanattal később a másik oldalon próbálkoztak az olaszok, El Shaarawy kapta a labdát, befelé cselezett, de a kapu előterében csúnyán felvágták.
Az ebből következő szabadrúgásból Barella próbálta kiugratni a sorfal mögül Di Lorenzót, aki eltörte a labdát, de ha esetleg gólt rúgott volna, akkor sem lett volna érvényes – mivel lesen helyezkedett.
Svájc–Olaszország 0–0, 20. perc.
A svájci csapat kezdte aktívabban a mérkőzést, már a második percben eljutott egy szögletrúgásig azok után, hogy Cristante veszélyesen rakta bele lábát egy beívelésbe. A szögletből végül nem alakult ki helyzet.
Az első 10 perc végéhez közeledve az olasz középpályás, Nicoló Barella kapott a bal combjához, és ápolásra szorult, elképzelhető, hogy nem sokáig tudja majd folytatni a játékot.
A berlini Olimpiai Stadionban elkezdődött a torna első nyolcaddöntője, a Svájc–Olaszország-találkozó. Az előzetes esélyek rendkívül kiegyenlítettek, minden bizonnyal nüanszok fognak dönteni a továbbjutás sorsáról.
A játékvezető a lengyel Szymon Marciniak. Mindkét csapat hagyományos szerelésében: az olaszok kék dresszben, a svájciak pedig pirosban.
Olaszország Svájc ellen lép pályára ma este a németországi labdarúgó-Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében. Ugyanabban a berlini stadionban, amelyben 2006-ban tizenegyesekkel legyőzte Franciaországot, és világbajnok lett.
Az egyik legnívósabb olasz lap, a Corriera della Sera most összeszedte azokat a játékosokat, akik büntetőket lőhetnek Luciano Spalletti csapatában. Talán senki sem lepődik meg, hogy köztük van Scamacca, Retegui, Dimarco, Barella és Jorginho. De a névsor Pellegrinivel és Zaccagnival tovább bővülhet.
Megjegyezzük, hogy a 2021-es Eb-győztes csapatból már csak Jorginho maradt, aki viszont hibázott a fináléban.
Az olasz válogatott jelenlegi keretében Jorginho mellett az egyetlen, aki büntetőt rúgott az Európa-bajnokság egyenes kieséses szakaszában, nem más, mint Darmian, aki 2016-ban Németország ellen nem élt a lehetőséggel, akárcsak Pellé és Zaza.
Aztán nyilvánvalóan ott van Gianluigi Donnarumma, az Azzuri kapusa, aki pályafutása során 56 büntetőből 15-öt hárított, ez 27 százalékos védési arány. A svájciak hálóőre, Sommer 17 százalékos mutatóval rendelkezik.
A büntetők már csak ilyenek: kell hozzá tehetség, idegrendszer meg egy adag szerencse. S mindez néhány másodperc alatt.
Több érdekes változtatást eszközölt Luciano Spalletti olasz szövetségi kapitány a Svájc elleni nyolcaddöntő kezdőcsapatán. Az Európa-bajnokságon eddig egyetlen percet sem játszó Stephen El Shaarawy bekerült a kezdőcsapatba, továbbá visszakerült a horvátok ellen csak csereként pályára lépő Scamacca is a kezdő tizenegybe.
A három csoportmérkőzésen stabil kezdő Federico Dimarco viszont a kispadra szorult, minden bizonnyal közrejátszott ebben apróbb sérülése, helyét Di Lorenzo veszi át a csapatban. Ami pedig a svájciakat illeti, Breel Embolo, aki az első két csoportmérkőzésen még csak csereként kapott lehetőséget, mivel sérülten érkezett Németországba, középcsatárként kezdi a mérkőzést.
A játékosként 120-szoros angol válogatott Wayne Rooney érdekes magyarázatot talált arra, hogy miért a vártnál unalmasabb néhány mérkőzés a jelenleg zajló labdarúgó-Európa-bajnokságon. A 38 éves korábbi labdarúgó szerint Pep Guardiola játékfilozófiája a „bűnös”. Minden további részlet itt!
Az Európa-bajnokság első nyolcaddöntőjében a címvédő Olaszország Svájccal találkozik. Murat Yakin svájci és Luciano Spalletti olasz szövetségi kapitányok kijelölték a kezdőcsapatokat.
A mérkőzés 18 órakor kezdődik a berlini Olimpiai Stadionban, ott, ahol az olasz csapat 2006-ban világbajnoki címet nyert.
A koldingi kórházban született babák a Dánia–Németország nyolcaddöntőjének napján, azaz 2024. június 29-én ajándékot kapnak a Dán Labdarúgó Szövetségtől.
Christian Eriksen 10-es számú válogatott mezét. Valószínűleg babaméretben.
Svájc ma este 18 órától Olaszországgal mérkőzik meg a németországi labdarúgó-Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében. A meccs előtti sajtótájékoztatón a svájci kapust, Yann Sommert egyebek mellett arról kérdezték, hogy csapata favoritnak számít-e az Európa-bajnoki címvédővel szemben.
A kapus nem tért ki a kérdés elől, egyenes választ adott.
Nem mondanám, nem. Európa-bajnok ellen játszunk, Olaszország is világbajnok volt.
Sommer szerint egyértelműen az olasz labdarúgó-válogatott a mérkőzés esélyese. „Felkészültünk, készen állunk, és már nagyon várjuk a meccset, de a regnáló Európa-bajnok ellen játszunk, ami sokat mond” – fogalmazott.
Úgy tűnik, Jesús Gil Manzano játékvezető számára is idő előtt véget ért a labdarúgó- Európa-bajnokság. Spanyol médiaértesülések szerint ő már nem tartozik azon játékvezetők közé, akiket a torna hátralévő részében bevetnek. Stábja, tehát Diego Barbero Sevilla, Ángel Nevado Rodríguez, valamint Alejandro Hernández Hernández videoasszisztens is kénytelen lesz hazatérni.
Gil Manzano mindössze egy mérkőzésen volt játékvezető: Franciaország 1–0-s győzelmén Ausztriával szemben. A franciák győztes gólja előtt a spanyol játékvezető egy egyértelmű osztrák szögletet nézett el, a kontrából pedig a franciák megszerezték a vezető találatot. Ralf Rangnick, az osztrák szövetségi kapitány sem hagyta szó nélkül az esetet, szerinte „egy kirívóan rossz döntés született a játékvezető részéről”.
De nem ez volt az egyetlen eset, hogy véget ért egy bíró megbízatása a kontinenstornán: a Magyarország–Skócia-mérkőzést vezető argentin Facundo Tello és csapata is távozni kényszerült, miután a skótok által jogosnak vélt büntetőt nem fújta be. Sőt, a videoszobában tevékenykedő kollégája sem jelzett neki, így utóbbit sem alkalmazzák már a tornán.
Anthony Gordon, az angol válogatott fiatal támadója még szerdán sérült meg biciklizés közben a csapat németországi bázisán. A 23 éves játékos éppen a kedd esti, Szlovénia elleni mérkőzés másnapján biciklizett regeneráló jelleggel csapattársaival, de egy óvatlan pillanatban csúnyán elesett.
Gordon visszaemlékezett a balesetre, és mint mondta, a mobiltelefonjával próbált egy rövid videót küldeni családtagjainak a biciklizésről, amikor egy dombról lefelé menet felgyorsult a bicikli, a féket pedig túl későn húzta meg.
Ezek elektromos biciklik, nem olyanok, mint a hagyományosak, sokkal nagyobb sebességük van, a fék pedig a bal oldalon van, nem úgy, mint otthon, a jobb oldalon. Amikor éreztem, hogy egyre gyorsabban megyek, hirtelen meghúztam a féket, a bicikli megállt alattam, én pedig állal előre estem. Egy golfpályán bicikliztünk, de én a sok füves terület között éppen egy kavicsos részre estem. Sokkal nagyobb bajom is lehetett volna. Ez rávilágított, hogy sokkal több időt töltünk a telefonunkkal, mint kellene
– zárta Gordon, aki természetesen az angol válogatott rendezésére áll vasárnap délután, a Szlovákia elleni nyolcaddöntőn.
A svájciak elmúlt évtizedes kiegyensúlyozottságát jól mutatja, hogy rajtuk kívül csak a franciák jutottak el a legutóbbi hat nagy torna (Eb vagy vb) mindegyikén az egyenes kieséses szakaszba. Murat Yakin együttese legutóbbi 17 összecsapásából csak egyet veszített el, tavaly novemberben Bukarestben kapott ki Eb-selejtezőn 1–0-ra – hangsúlyozta a távirati iroda.
A szerb Telegraph számolt be arról, hogy a labdarúgó-Európa-bajnokság csoportkörének utolsó, Dánia elleni sorsdöntő mérkőzése előtt a szerb válogatott kapusa, Vanja Milinkovic-Savic egy bárban italozott, majd az egyik szurkolóval össze is verekedett – legalábbis az egyik verzó szerint.
Első verzió: Egy szurkoló állítólag felismerte a kapust italozás közben a bárban. Ezután megkérdezte tőle, hogy miért nem csapattársaival pihen a szállodában a meccs előtt, és miért az ivászatot választotta. A dühös kapus először sértegette a szurkolót, majd megütötte, ekkor pedig a biztonsági szolgálat és a bár tulajdonosa közbelépett, és csillapította a kedélyeket.
Második verzió: Milinkovic-Savic válogatottszerelésben akart bemenni az étterembe, de a bejáratnál lévő biztonsági személyzet nem ismerte fel, és nem engedte be. A Telegraph idézte a tulajdonost is, aki azt mondta, hogy a szerbet felzaklatta az eset, vitáig, majd ütlegelésig fajult a kellemetlen eset.
Végül 0–0-s döntetlennel ért véget a dánok elleni utolsó mérkőzés, így két ponttal a csoport utolsó helyén végeztek a szerbek, és véget is ért számukra a németországi kontinensviadal.
Aki Németországban az Eb ideje alatt köt házasságot, annak nagyjából adott az aktuális divatirányzat: hazafiaknál és hazaleányoknál mutatjuk az alapokat.
A legtöbb szakírónál óriási favorit volt a torna előtt, az angol labdarúgó-válogatott játéka a csoportkörben azonban finoman szólva is hagyott kivetnivalót maga után. De kell-e tartania Gareth Southgate-nek a kudarctól, vagy ismét igazolódik a tétel: a meccset a csatárok, a címeket a védelmek nyerik?!
A Liverpool korábbi játékosával elemezzük a favorit játékát, valamint esélyeit a folytatásban.
A magyar labdarúgó-válogatott számára nincs tovább, de ez nem jelenti azt, hogy ne lenne min izgulni az Európa-bajnokság második felében!
A Sportcast legújabb adásában Borbély Lászlóval kiegészülve a 21-szeres magyar válogatott labdarúgóval, a 2021 nyarán rendezett foci-Eb-t Marco Rossi keretével megjárt kapussal, Bogdán Ádámmal elemezzük a nyolcaddöntős esélyeket.
Az epizódban egyebek mellett beszélgetünk arról is...
A sportcastet itt hallgathatja meg.
Lamine Yamal fiatal kora ellenére – két hét múlva lesz 17 éves, amennyiben a spanyolok bejutnak az Eb-döntőbe, akkor Németországban, a finálé előtti napon ünnepli a születésnapját – máris alapembernek számít nemcsak klubcsapatában, hanem a nemzeti együttesben is.
Az évek óta komoly anyagi problémát maga előtt görgető, több száz milliós adóssághalmazban létező Barcelona számára jó vastag mentőövet jelenthetne az értékesítése, a klub azonban még az igen kecsegtető kondíciók ellenére sem kíván megválni az első számúvá érett közönségkedvenctől.
A Mundo Deportivo barcelonai sportlap úgy értesült, hogy a Paris Saint-Germain 250 millió eurós ajánlatot tett érte, hogy pótolják a Real Madridhoz távozott Kylian Mbappét, Katalóniából azonban elutasító választ kaptak.
Barcelonában már korábban egyértelműsítették, hogy Lamine Yamal érinthetetlen, nem létezik olyan érdemi ajánlat, amiről leülnének tárgyalni a kérővel. Az újság szerint Lamine Yamal kivásárlási záradéka a vevők tisztes távolságtartására szánt egymilliárd euró. A szélső értékét a transfermarkt.de 90 millió euróra teszi, az igazi áttörést jelentő 2023–2024-es klubszezon előtt még „csak” 25 millió eurót ért.
Az eddig nem túl meggyőző angolok a várakozáson felül teljesítő szlovákokkal csapnak össze a németországi labdarúgó-Európa-bajnokság vasárnapi első nyolcaddöntőjében.
Gareth Southgate szövetségi kapitány együttese a szerbek 1–0-s legyőzésével kezdte az Eb-t, majd Dániával (1–1) és Szlovéniával (0–0) is döntetlent játszott. Az angol sajtó többször is megkérdőjelezte a csapat összeállítását – a szakvezető bevallotta, hogy az eddigi kísérletek részben kudarcot vallottak –, és a szurkolók is élesen bírálták a kedvencek enervált és gyakran ötlettelen támadójátékát.
A 2020-ban ezüstérmes szigetországiak – akik sorozatban ötödször jutottak be az Eb kieséses szakaszába – várhatóan kezdőként vetik be a legutóbb remeklő Kobbie Mainoot, míg a várakozásoktól elmaradt Trent Alexander-Arnold és Conor Gallagher helye egyre kevésbé tűnik biztosnak. A kritikák ellenére Southgate aligha fog változtatni a Saka, Bellingham, Foden, Kane támadóformáción. A borúlátóbb angol lapok már a szakvezető utolsó meccseként emlegetik a vasárnapi nyolcaddöntőt.
A szlovákok ugyanakkor az Eb első meglepetését szolgáltatták a világranglistán 42 hellyel előrébb rangsorolt belgák 1–0-s legyőzésével – aztán jött a 2–1-es vereség Ukrajnától és az 1–1 Romániával –, és Ondrej Duda szerint az angolok is sebezhetők.
Minőségi játékosaik vannak, de az eddigi ellenfeleik sok kellemetlen percet okoztak nekik
– vélekedett a középpályás, akinek az álláspontjához csatlakozott a 2022-ben kinevezett Francesco Calzona kapitány is, „tündérmesének” nevezve az eddig történteket. „Elértük a célunkat, minden további már csak hab a tortán. Szép focit akarunk játszani, és büszkévé akarjuk tenni a szlovák szurkolókat” – fűzte hozzá az olasz tréner.
A két nemzet eddigi hat összecsapásán egyetlen szlovák siker sem született, egy döntetlen mellett ötször az angolok ünnepelhettek. Kiemelt világversenyen eddig egyszer találkoztak, a 2016-os Eb-n 0–0-val zárult a mérkőzés Saint-Étienne-ben. Az angolok számára intő jel lehet, hogy nagy tornákon már hét 11-es párbajt elveszítettek, és az Eb-ken elbukott négy szétlövés rekordnak számít a futballtörténelemben.
(MTI)
Marco Rossi, a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya csütörtökön csalódottan nyilatkozott Németországban a sajtó képviselőinek. A Nemzeti Sport úgy tudja, a szakember úgy búcsúzott el a csapattól, hogy nem biztos, hogy szeptemberben közösen folytatják.
Rossi a sajtóesemény elején úgy fogalmazott, hogy mindannyiukat bántja a kiesés, de már előre kell tekinteniük. Majd hozzátette, meg kell emésztenie a történteket, most még nehéz a jövőről beszélnie. Ugyanakkor reméli, hogy a csapat kivívja a következő nagy tornákon való részvétel jogát is.
A teljes cikket itt olvashatja el.
Francia médiaértesülés szerint Kinsgley Coman hamarosan Svédországba utazhat, hogy ott legyen negyedik gyermeke születésekor.
A Bayern München szélsője elvileg időben visszatér majd Németországba, és ott lehet csapata Belgium elleni nyolcaddöntőjén hétfőn.
A 28 éves támadó eddig 15 percet játszott az Európa-bajnokságon.
18.00: Svájc–Olaszország (Berlin)
21.00: Németország–Dánia (Dortmund)
Hamburg a világ egyik legforgalmasabb kikötővárosa, szerepe Európa vízi kereskedelmében évszázadok óta megkerülhetetlen. A Németországban zajló Eb természetesen kihatással van a mindennapi életre is, az UEFA közösségi oldalán kitett posztban például így fest a nyolcaddöntőnél járó torna.
Georgia újoncként okozott meglepetést az Eb-n azzal, hogy ott lehet a nyolcaddöntős folytatásban – vasárnap este a favoritok között, a csoportkörös szereplést követően előrelépett spanyolokkal találkozik –, de a csapat alapembere, Guram Kasia mégsem egyértelmű hős otthon, többen egyenesen a kizárását követelik a nemzeti tizenegyből. A csapatkapitány „vétke”, hogy szivárványos karszalagot visel.
A Slovan Bratislava középhátvédje a mezőny játékosai között az Eb csoportkörében a második legtöbbet szerezte (25), míg a blokkolt lövéseket tekintve a harmadik helyen (8) áll ebben a külön rangsorban. Ilyen védőmunka bárhol a világon elismerést érdemelne egy előre kicsit talán lesajnált, csupán néhány ismertebb játékost felvonultató csapattól.
Kasia nem mostanában állt ki a másság, valamint a másság elfogadása mellett, a Vitesse játékosaként 2017. október 15-én Heracles Almelo elleni bajnoki mérkőzésen már szivárványos karszalagot viselt. Hazájában viszont, ahol a homoszexuálist a többség nem fogadja el, az érintettek európai mércével messze az átlag feletti provokációnak vannak kitéve, erős rosszallást váltott ki. A futballista közösségi oldalán sok negatív üzenetet kapott:
– ezért ideiglenesen törölte is a profilját.
A helyzeten csak rontott, amikor a Georgian March (MG) szélsőjobboldali szervezet még ennél is tovább ment egy lépéssel, és a középhátvéd kizárását követelte a válogatottból. A szervezet egyik vezetője, Vladimir Sadgbobelasvili közben azzal fenyegetőzött, hogy szivárványosra festi a szövetség épület, amennyiben nem tesznek eleget ultimátumuknak.
A védőnek Georgia korábbi elnöke, Georgij Marguelasvili kelt védelmére, és a nagy visszhangot kiváltó eset után úgy nyilatkozott: a Kasiával szembeni ellenszenv elfogadhatatlan, mindenkinek szíve-joga kifejezni a saját véleményét, álláspontját, amit az emberi jogok és szabadságjogok ismeretében mindenki másnak tiszteletben kell tartania.
A teljes cikket itt olvashatja el.
Maradva a 21 órai meccsnél: a német és a dán válogatott eddig 30-szor találkozott egymással, öt döntetlen mellett előbbi 16-szor, utóbbi kilencszer nyert. Eb-n korábban háromszor csaptak össze és az 1992-es göteborgi finálé mellett kétszer a németek győztek. Barátságos meccsen legutóbb 2021 júniusában találkoztak, Innsbruckban 1–1 lett a végeredmény.
A németek az előző, pán-európai Eb-n már a nyolcaddöntőben kiestek, érdekesség, hogy azt a mérkőzést napra pontosan három éve, 2021. június 29-én rendezték Londonban, s az angolok 2–0-ra nyerték – idézte fel az MTI.
A svájciak az A csoportban veretlenül öt, az olaszok a B-ben egy vereséggel négy ponttal zártak másodikként, így kerültek össze a 16 között. A két együttes már meglehetősen sokszor, 61 alkalommal találkozott egymással, az örökmérleg pedig nagy olasz fölényt mutat: a Squadra Azzurra 29 győzelme és 24 döntetlen mellett a svájciak mindössze nyolcszor nyertek.
A közelmúltbeli mérleg sem a svájciak felé billen: a legutóbbi 11 mérkőzésen egyszer sem tudták legyőzni a riválist, akit legutóbb 1993 májusában egy világbajnoki selejtezőn múltak felül. Akkor Bernben 1–0-s hazai diadal született.
A legutóbbi három találkozásukból egy olasz siker (a 2021-es Eb-n, Rómában 3–0) mellett két döntetlen is volt: a 2022-es vb-kvalifikációban Baselben 0–0, Rómában 1–1 volt a végeredmény úgy, hogy Jorginho mindkét összecsapáson büntetőt rontott – idézte fel az MTI.