Az eddig nem túl meggyőző angolok a várakozáson felül teljesítő szlovákokkal csapnak össze a németországi labdarúgó-Európa-bajnokság vasárnapi első nyolcaddöntőjében.
Gareth Southgate szövetségi kapitány együttese a szerbek 1–0-s legyőzésével kezdte az Eb-t, majd Dániával (1–1) és Szlovéniával (0–0) is döntetlent játszott. Az angol sajtó többször is megkérdőjelezte a csapat összeállítását – a szakvezető bevallotta, hogy az eddigi kísérletek részben kudarcot vallottak –, és a szurkolók is élesen bírálták a kedvencek enervált és gyakran ötlettelen támadójátékát.
A 2020-ban ezüstérmes szigetországiak – akik sorozatban ötödször jutottak be az Eb kieséses szakaszába – várhatóan kezdőként vetik be a legutóbb remeklő Kobbie Mainoot, míg a várakozásoktól elmaradt Trent Alexander-Arnold és Conor Gallagher helye egyre kevésbé tűnik biztosnak. A kritikák ellenére Southgate aligha fog változtatni a Saka, Bellingham, Foden, Kane támadóformáción. A borúlátóbb angol lapok már a szakvezető utolsó meccseként emlegetik a vasárnapi nyolcaddöntőt.
A szlovákok ugyanakkor az Eb első meglepetését szolgáltatták a világranglistán 42 hellyel előrébb rangsorolt belgák 1–0-s legyőzésével – aztán jött a 2–1-es vereség Ukrajnától és az 1–1 Romániával –, és Ondrej Duda szerint az angolok is sebezhetők.
Minőségi játékosaik vannak, de az eddigi ellenfeleik sok kellemetlen percet okoztak nekik
– vélekedett a középpályás, akinek az álláspontjához csatlakozott a 2022-ben kinevezett Francesco Calzona kapitány is, „tündérmesének” nevezve az eddig történteket. „Elértük a célunkat, minden további már csak hab a tortán. Szép focit akarunk játszani, és büszkévé akarjuk tenni a szlovák szurkolókat” – fűzte hozzá az olasz tréner.
A két nemzet eddigi hat összecsapásán egyetlen szlovák siker sem született, egy döntetlen mellett ötször az angolok ünnepelhettek. Kiemelt világversenyen eddig egyszer találkoztak, a 2016-os Eb-n 0–0-val zárult a mérkőzés Saint-Étienne-ben. Az angolok számára intő jel lehet, hogy nagy tornákon már hét 11-es párbajt elveszítettek, és az Eb-ken elbukott négy szétlövés rekordnak számít a futballtörténelemben.
(MTI)
Véget ért az Európa-bajnokság 14. játéknapja, lejátszották az első két nyolcaddöntőt, amely a címvédő olasz válogatott és a dán csapat búcsúját hozta. Továbbjutott Svájc és Németország. Tartsanak velünk holnap is, mivel újabb két nyolcaddöntőt rendeznek a tornán, 18 órától Anglia–Szlovákia, 21 órától pedig Spanyolország–Grúzia lesz az „étlapon”.
Jó éjszakát kívánunk!
Jégeső és villámcsapások miatt az első félidő derekán 25 percre félbeszakították a Németország–Dánia Európa-bajnoki nyolcaddöntőt, amelyet végül a házigazda németek a második játékrészben megérdemelten nyertek meg. Előbb Havertz büntetőből, majd Musiala remek szóló után volt eredményes, így összességében a német válogatott egyértelműen ejtette ki Dániát a kontinenstornáról. Minden további részlet alább!
A második német gól óta sokkal nyugodtabb, eseménytelenebb mederben zajlik a mérkőzés, a német csapat magabiztosan őrzi előnyét, gólszerzési lehetőség egyik oldalon sem adódott. A dán csapat némileg megtört, nem is csoda, mivel két gólt kéne szereznie a hosszabbításért. Ugyanannyit, mint tette azt az egész Európa-bajnokságon eddig.
Még 10 perc van hátra a mérkőzésből. Eközben pedig Julian Nagelsmann lecserélte Jamal Musialát is.
Éppen azok után, hogy Höjlund kilépett Kimmich mellett, majd 12 méterről középre lőtt, és Neuer védett, a másik oldalon Musiala került helyzetbe. A németek klasszisa remek indítást kapott a bal szélen, elképesztő sprintet vágott ki, kapura tört, majd tíz méterről szépen kilőtte a hosszú, bal alsót, Schmeichel tehetetlen volt,
2–0!
Még 20 perc van hátra a mérkőzésből.
Havertz pillanatokon belül megduplázhatta volna saját maga és csapata góljainak számát. Az 59. percben Raum indítása után a német támadó zseniális labdaátvételt követően lépett ki ziccerben, kapusra vezethette a labdát, és 8 méterről éppen elpörgette Schmeichel és a bal kapufa mellett. Havertz mellett Sané is sprintelt, őt eközben lerántották, de Oliver előnyszabályt jelzett, és nem ítélt büntetőt.
A meg nem adott dán gól utáni támadásból a német csapat büntetőt harcolt ki: Raum ívelt volna középre, közel az alapvonalhoz, de az előbb még gólt szerző Andersen kezét találta el a labda, így Michael Oliver a tizenegyespontra mutatott. A pontrúgást Kai Havertz végezte el, és lőtt rendkívül pontosan a bal alsó sarokba, 1–0!
Micsoda fordulat néhány percen belül, vezet Németország.
A második félidő első valamirevaló lehetőségét kihasználta a dán válogatott: Eriksen ívelte fel jó 35 méterről a labdát a kapu előterébe, Delaney háttal a kapuval kezelte le azt, Andersen pedig kapásból, kissé jobbról a jobb alsó sarokba lőtt! Igen ám, de Delaney lesen kapta a labdát, így érvénytelenítették a gólt.
Minden adott hozzá, hogy kezdetét vegye a második játékrész a Németország–Dánia-nyolcaddöntőn. Sem eső, sem villámlás nem nehezíti most a helyzetet, útjára indult a labda Dortmundban. Az állás még mindig gól nélküli döntetlen.
Manuel Neuer, a német labdarúgó-válogatott kapusa 19. mérkőzését játssza a jelenleg is zajló mérkőzésen a labdarúgó-Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében.
A németek hálóőre ezzel Bastian Schweintergert és a szintén pályán lévő Toni Kroost is megelőzte, akik eddig egyaránt 18-18 Eb-meccsen léptek pályára. Ez pedig azt jelenti, hogy Manuel Neuer az új rekorder.
A jelek szerint a második félidőben nem kell attól tartani, hogy Michael Oliver ismét félbeszakítja a mérkőzést, ugyanis a radarkép szerint éjfél körül várható újabb csapadék Dortmundban.
A játékrész utolsó pillanataiban még a dánok előtt adódott egy lehetőség, remek kontratámadás végén Höjlund kapott hosszú kiugratást, bele tudott még pöckölni a labdába a kapujából kiérkező Neuer mellett, de elakadt a labda a német kapusban. Ezzel véget is ért az első félidő, gól nélküli döntetlennel mehetnek újabb pihenőre a csapatok. 15 perc múlva folytatjuk.
...ugyanúgy a kényszerszünet utáni első perceket is megnyomják a németek. Havertz fejelhetett kapura ígéretes helyzetből a bal oldalról érkező beadás után, de Schmeichel kitolta a labdát szögletre. Nem sokkal később újabb helyzet alakult ki a németek előtt, Schlotterbeck fejelt az oldalhálóba. A másik oldalon viszont figyelmetlen volt a német védő, elhagyta a labdát, ebből pedig Höjlund lőhetett, de ő is csak az oldalhálót találta el.
Németország–Dánia 0–0, 41. perc.
Jelentősen alábbhagyott a vihar, a játékosok egy rövid bemelegítés után folytatják a mérkőzést. Nagyjából 25 perc szünet után folytatódik a találkozó – az első félidő utolsó 10 percével.
Németország–Dánia 0–0, 35. perc.
Varga Ákos, az M4 Sport helyszíni kommentátora szerint elég jó a lefedettsége a dortmundi stadion lelátójának, az 5-10. sortól kezdve már nem áznak a szurkolók, a kommentátori helyek pedig teljesen szárazon maradtak. A Signal Iduna Park vízelvezető rendszere viszont közel sem tökéletes, néha komoly mennyiségű víz zúdul a lelátóra.
Jég is esik Dortmundban, a radarkép tanúsága szerint a heves esőzés nemsokára véget ér, de hamarosan egy újabb zivatarlánc éri el a várost.
A Ruhr-vidéki radarképet ide kattintva tekintheti meg.
Az Index többfunkciós radarképét pedig itt, igaz, jelenleg Magyarország teljes területén kellemes idő van.
Továbbra is őrült nagy vihar van Dortmundban, a játékot félbeszakították, a labdarúgók már az öltözőben, eközben pedig a folyamatos villámláson és égszakadáson kívül golflabda nagyságú jégdarabok hullanak az égből.
A 35. percben hatalmas vihar csapott le Dortmundban, folyamatos mennydörgéssel és villámcsapásokkal, így az angol játékvezető félbeszakította a mérkőzést. Ez az első alkalom az Európa-bajnokságon, hogy időjárási körülmények miatt szakítsák félbe a játékot. De a komoly villámlás nem játék, jó döntést hozott Michael Oliver.
A játékosokat az öltözőkbe parancsolták, egyelőre nem tudni, mikor folytatódhat a mérkőzés.
A 29. percben a bal szélről érkezett veszélyes beadás a kapu előterébe, még éppen a tizenhatoson kívül Maehle csapott le rá, megtolta a labdát, eközben viszont Andrich csúnyán felvágta. A veszélyesen közelről elvégzett szabadrúgást Eriksen a sorfalba lőtte, így nem volt dolga Neuernek – még mindig várat magára az első, kapura tartó dán lövés.
Az első negyedóra német rohamait túlélve a dánok is egyre kijjebb próbáltak jönni saját térfelükről. A 21. percben Eriksen kapott egy remek, hosszú indítást, ziccerben léphetett ki, de lövésébe az utolsó pillanatban belelépett Rüdiger, és szögletre pattant így a labda. Dánia a kezdeti nehéz percek után egyre többet birtokolja a labdát, így egyenesen arányosan a német offenzívák száma is csökkenni kezdett.
Németország–Dánia 0–0, 26. perc.
Olaf Scholz német kancellár szerint „jó szellemben” zajlik a labdarúgó-Európa-bajnokság Németországban. „Egyszerűen jó a hangulat” – mondta a politikus a ZDF-nek adott interjújában szombat este, nem sokkal a német labdarúgó-válogatott Dánia elleni nyolcaddöntője előtt.
Nagyon elégedett vagyok, és végtelenül hálás a biztonsági erőknek és a hihetetlen számú önkéntesnek.
A kancellár arról is beszélt, hogy izgatottan követi a német válogatott mérkőzéseit, és örül, hogy eddig jól szerepelnek. „Remélem, sikerül tovább jutni.”
Kimmich villant meg, a németek középpályása jó 25 méterről, kissé jobbról vállalkozott lövésre, bombája pedig a léc elé tartott, onnan piszkálta ki bravúrral Schmeichel. A dán kapust az ebből következő sarokrúgásnál is foglalkoztatták, de magabiztosan hárított.
Ugyanúgy, mint tette azt Havertz lövésénél. A német támadó remek kiugratást kapott, és 10 méterről lőtt, bal alsó sarokba tartó labdáját viszont kitolta a dánok hálóőre. Az ebből következő szögletet Andrich fejelte kapura, de ezt úgy fogta Schmeichel, hogy ki sem pattant róla a labda. Azzal nem lehetett vádolni a németeket, hogy ne foglalkoztatták volna Schmeichelt az első percektől kezdve.
Németország–Dánia 0–0, 13. perc.
Úgy tűnt, rögtön a harmadik percben megszerzi a vezetést a német válogatott. Hatalmas elánnal kezdték a mérkőzést a házigazdák, nekirontottak a dánoknak, az első sarokrúgásra pedig Schlotterbeck érkezett remek ütemben, és fejelte a labdát a hálóba, de előtte volt egy lökés a tizenhatoson belül, így Michael Oliver jelzi:
kifelé szabadrúgás!
Németország–Dánia 0–0, 4. perc.
A kontinenstorna legnagyobb stadionjában, a Signal Iduna Parkban elkezdődött a Németország–Dánia-nyolcaddöntő. A hangulat elképesztő, reggel óta özönlöttek a német szurkolók Dortmund utcáin, valamint dán szurkolók is szép számmal érkeztek a helyszínre – nagyjából 8-10 ezren lehetnek a dánok.
A mérkőzés játékvezetője Michael Oliver. A németek hagyományos fehér, a dánok pedig hagyományos piros dresszükben játszanak.
Ralf Rangnick, az osztrák labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya ma, azaz 2024. június 29-én ünnepli 66. születésnapját. Az Osztrák Labdarúgó Szövetség Instagramon köszöntötte fel a mestert: „Boldog születésnapot, Ralf!” – írják.
A csapat egy dallal kedveskedett az edzőnek. David Alaba, a válogatott sérüléssel küszködő csapatkapitánya a BILD-nek ezt mondta:
Ma reggel a videóelemzés előtt természetesen szerenádot énekeltünk neki, és egy tortával is megajándékoztuk
– fogalmazott Alaba, aki szerint az ünneplés nagyon szép volt. „Szerintem egy kicsit érzelmes, még neki is.”
A Németország–Dánia-mérkőzés előtt hatalmas bulit rendeznek a német szurkolók. Órákkal a kezdés előtt mintegy 20 ezer drukker melegített a meccsre, és vonult végig Dortmund utcáin.
A hangolódás vidámra és hangosra sikeredett, abban a reményben, hogy nemzeti csapatuk legyőzi a dánokat, és továbbjuthat a labdarúgó-Európa-bajnokság negyeddöntőjébe.
Az erős és precíz távoli lövésekből nincs hiány a jelenleg is zajló németországi labdarúgó-Európa-bajnokságon. Mondhatni, már-már trenddé vált. A Bild most összeszedte mind közül a legjobbakat.
A szlovén Erik Janza Dánia elleni egyenlítő találata eddig a torna leggyorsabb lövése, amelyből gól született.
Az UEFA és az Adidas adatai szerint a labda elérte a 128,76 km/h-s sebességet.
Ezt követi a román Razvan Marin, aki ebben a kategóriában a második és a negyedik helyet is megszerezte, valamint a fiatal török spíler, Arda Güler, aki Georgia ellen góllal debütált, s hívta fel magára a figyelmet.
További érdekes adat, hogy 20 méteres vagy annál nagyobb távolságból már kilenc gól született. A dán Morten Hjulmand 28 méterről talált be Anglia ellen, ez volt az eddigi leghosszabb góltáv.
Hamarosan megyünk tovább, 21 órakor kezdődik a Németország–Dánia-mérkőzés Dortmundban.
Ahogy várható volt, a sárga lapos eltiltását töltő Jonathan Tah helyett Nico Schlotterbeck került be a védelem közepére. A védelem bal oldalára Maximilian Mittelstädt helyére David Raum, a szélre pedig Florian Wirtz helyére Leroy Sané érkezett.
Svájc válogatottja Remo Freuler és Ruben Vargas góljával 2–0-ra legyőzte a címvédő Olaszországot a labdarúgó-Európa-bajnokság első nyolcaddöntős összecsapásán szombaton Berlinben, így Murat Yakın csapata készülhet a július 6-án Düsseldorfban megrendezésre kerülő negyeddöntőre, már csak az a kérdés, hogy Anglia vagy Szlovákia lesz az ellenfele. Az olaszok 2008 óta minden kontinenstornán legalább a legjobb nyolc mezőnyéig jutottak, ez a sorozat szakadt meg most. A mérkőzés összefoglalóját ide kattintva olvashatja.
A nap második nyolcaddöntőjében pályára lép a házigazda Németország, ellenfele Dánia lesz.
Retegui volt az első olasz játékos, aki eltalálta Sommer kapuját, erre a 73. percig kellett várni, de lövése nem okozott gondot a svájci hálóőrnek. Néhány pillanattal később Scamacca közelről találta el egy beívelést követően a jobb kapufát, de lesről tette mindezt, így nem lett volna érvényes a gól. Spalletti olasz szövetségi kapitány cserékkel próbálja felrázni a csapatát, Darmian helyett Cambiaso, Cristante helyett pedig Pellegrini a pályán, de például Jorginho még mindig a kispadon csücsül.
Svájc–Olaszország 2–0, 77. perc.
A második félidő derekán egyre többször jutott el a svájci kapu előterébe Olaszország, több sarokrúgást is kiharcolt, illetve volt Chiesának egy bal szélről kiszorított, blokkolt lövése, de Sommer kapust még mindig nem tették próbára. Az idő pedig egyre jobban csak fogy az olaszok számára, 20 perc maradt hátra a rendes játékidőből.
A svájci csapat rendkívül fegyelmezetten futballozik, nem szórja el a labdát, és összességében magabiztosan őrzi előnyét.
Svájc–Olaszország 2–0, 72. perc.