Ez tényleg hihetetlen! Nem kell sokszor a labdához érni ahhoz, hogy gólt szerezzen Georgia! Elcsúszott a spanyolok védekezése, nem volt megfelelő a kommunikáció, a grúzok pedig először lépték át a felezővonalat, és megszerzik a vezetést! Mikautadze remekül tartotta meg a labdát, indította a jobb szélen Kakabdazét, aki tökéletesen ívelt középre, és a Kvarachelia elől menteni igyekvő Le Normand combjáról saját kapujába pattant a labda,
0–1!
Ez volt az első gól, amit a spanyol válogatott kapott az Európa-bajnokságon.
Véget ért az Európa-bajnokság 15. játéknapja, a harmadik és negyedik nyolcaddöntő után kiderült: Spanyolország–Németország és Anglia–Svájc negyeddöntőket rendeznek majd. Tartsanak velünk hétfőn is, mivel pályára lép a francia és a portugál válogatott is. Alább a részletes program:
Köszönjük figyelmüket, jó éjszakát kívánunk!
Első alkalommal lépte át a félpályát Georgia, amikor egy öngóllal előnybe került a végső favoritok között emlegetett Spanyolország ellen az Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében, Kölnben. Később megmutatkozott a csapatok közötti minőségbeli különbség, a spanyol válogatott fordított, és kiejtette a kontinenstorna meglepetéscsapatát. Ezzel összejött az álomnegyeddöntő: a legjobb nyolc között a spanyolok ellenfele a házigazda Németország lesz. Minden további részlet alább!
A meccs végéhez közeledve egyre jobban lankadt a grúzok figyelme, nem léptek ki annyira gyorsan a spanyol támadókra, ezt használta ki Dani Olmo, aki egy testcsellel két védőt is elküldött, majd higgadtan lőtt a jobb alsó sarokba, 4–1, tehát kiütés. A nap végén pedig valahol ez a realitás a két csapat között, három vagy négy góllal jobb csapat a spanyol.
Az utolsó 20 percre fordulva a grúzoknak volt egy lehetőségük, Citaisvili kapott labdát üresen a bal szélen, betört a tizenhatoson belülre, majd az oldalhálóba lőtt – miközben ketten is várták a labdát a közepén. Ezt pedig hamar megbüntették a spanyolok: Fabián Ruíz indította remekül saját térfeléről Nico Williamset, aki lekezelte a labdát, kicselezte Gveleszianit, majd 11 méterről hatalmas erővel bombázott a léc fölé, 3–1!
A Hatalmas góllal minden bizonnyal eldöntötte a továbbjutás kérdését Spanyolország.
Spanyolország–Grúzia 3–1, 77. perc.
A spanyolok fiatal támadója kapott labdát a grúz kapu előterében azok után, hogy a grúzok felelőtlenül passzoltak, elvesztették a játékszert, Kocsorasvili figyelmetlen volt, Yamal pedig rögtön lőtt a tizenhatoson belülről, középről, de elcsavarta a labdát a jobb kapufa mellett. Nagy helyzet maradt ki. Uralják a spanyolok a mérkőzést.
Jönnek közben a spanyol cserék, Cucurella és Morata hagyja el a pályát, helyükön Oyarzabal és Grimaldo.
Spanyolország–Grúzia 2–1, 66. perc.
Közvetlenül a második spanyol gól után támadásban maradtak a spanyolok, Lamine Yamal lőhetett volna rögtön gólt, de 17 méterről leadott kísérlete éppen elkerülte a kaput. A grúzok alig jutnak labdához, így a spanyol válogatott nagyon kényelmesen őrzi egygólos előnyét.
Spanyolország–Grúzia 2–1, 60. perc.
Az 51. percben azok után, hogy Mamardasvili hárította Lamine Yamal szabadrúgását, maradt a spanyoloknál a labda, visszakerült Yamalhoz, aki kapu elé ívelt, Fabián Ruiz pedig jó ütemben lépett el a védőktől, és 3 méterről a hálóba fejelt, 2–1!
A grúzok villámléptű támadója remekül ismerte fel a helyzetet, a labdaszerzést követően még saját térfeléről észrevette, hogy Unai Simón bőven kint áll kapujából, félpályáról kapura emelt, de a labda kicsivel a célterület mellé szállt, hatalmas gól lett volna.
Ezt követően a másik oldalon Lamine Yamalt vágták fel a tizenhatos előterében, a veszélyes helyről járó szabadrúgást maga a sértett végezte el, de Mamardasvili kitolta a labdát.
…a Spanyolország–Grúzia-nyolcaddöntő második félidejében. Amíg nem vezet a spanyol válogatott, a grúzok reménykedhetnek a továbbjutásban, illetve építhetnek az esetleges kontratámadásokra. Egyébként néhány másodperc alatt rögtön helyzetbe kerültek a spanyolok: Morata sarkazása után Fabián Ruiz lőtt kapu mellé, fölé.
Véget ért a Spanyolorszg–Grúzia-nyolcaddöntő első félideje, az állás 1–1! Az első játékrész jelentős részében a spanyolok birtokolták a labdát, a grúzok iszonyatosan nagyot küzdve a kontrákra építettek, aminek mindkét oldalon egyszer-egyszer meglett az eredménye. Lüktető, kifejezetten jó mérkőzés, innen folytatjuk 15 perc múlva.
Egyre nagyobb volt a spanyol mezőnyfölény, futószalagon érkeztek a veszélyes beadások, majd Nico Williams jól vette le a labdát, 14 méterről lőtt, Mamardasvili védett. Egy perccel később viszont már tehetetlen volt, Rodri a tizenhatos előteréből nagy erejű, lapos lövést eresztett meg, egyenesen a bal alsó sarokba,
1–1!
Nem bírta ki Georgia a félidőig.
Újabb védést mutatott be Mamardasvili, ez már a negyedik bravúrja volt: a spanyolok bal hátvédje, Cucurella próbálkozott a kapu előteréből, 23 méterről kissé balról, bal lábas lapos lövésében nagy erő volt, laposan száguldott a bal alsó sarokba, de a grúz kapus szögletre tolta azt. 10 perc maradt hátra az első félidőből, továbbra is grúz előny.
Elképesztő a tempó, a grúzok vezető gólja után tovább rohamoznak a spanyolok: Mamardasvili ezúttal Fabián Ruiz bal alsóba tartó lövését hárította. Ezt követően Pedri lőhetett a tizenhatos előteréből, középről 18 méterről, de csúnyán fölévágta a labdát, most nem volt szükség Mamardasvilire.
Egyébként elképesztő, de tényleg alig van a labda a grúzoknál, mindössze 42 passzt teljesítettek eddig, miközben a spanyolok már 300 fölött járnak.
És mégis Spanyolország–Grúzia 0–1, 28. perc.
Ez tényleg hihetetlen! Nem kell sokszor a labdához érni ahhoz, hogy gólt szerezzen Georgia! Elcsúszott a spanyolok védekezése, nem volt megfelelő a kommunikáció, a grúzok pedig először lépték át a felezővonalat, és megszerzik a vezetést! Mikautadze remekül tartotta meg a labdát, indította a jobb szélen Kakabdazét, aki tökéletesen ívelt középre, és a Kvarachelia elől menteni igyekvő Le Normand combjáról saját kapujába pattant a labda,
0–1!
Ez volt az első gól, amit a spanyol válogatott kapott az Európa-bajnokságon.
A 10. percben viszont nagyobb bravúrra volt szükség a grúz kapustól: Nico Williams bal oldali szöglete után Carvajal öt méterről érkező fejesét bravúrral védte Mamardasvili. Később újra Williams volt aktív, a bal szélről befelé cselezett, majd lőtt, labdájába az utolsó pillanatban tudtak beleérni, így szögletre vágódott a lövése.
Spanyolország–Grúzia 0–0, 15. perc.
A spanyol csapat rögtön a kezdőrúgás után felért a grúz kapu elé, a bal oldalról érkező beadást még éppen ki tudták vágni Morata elől. A labda azonban maradt a spanyoloknál, Fabián Ruiz vállalkozott lövésre középről, a tizenhatos előteréből, de lövését blokkolták.
Nem maradtak annyiban a spanyol rohamok, a jobb szélen épült a támadás, majd Carvajal adta be a labdát, Pedri pedig becsúszva tudott beleérni, és a kapu irányába terelni a labdát. Mamardasvili könnyen védett.
Spanyolország–Grúzia 0–0, 6. perc.
Elkezdődött a Spanyolország–Georgia-nyolcaddöntő. A spanyolok hatalmas favoritnak számítanak – már ami a továbbjutást illeti –, nézzük, képes-e újabb bravúrra a grúz válogatott.
Mindkét csapat nyerő kezdő tizenegyével kezdi a nyolcaddöntőt, egyik szövetségi kapitány sem változatott az alapcsapatán. Kezdés 21 órakor Kölnben.
Spanyolország egyedüliként abszolválta hibátlan mérleggel a csoportkört az Európa-bajnokságon, sőt még gólt sem kapott Luis de la Fuente együttese. A spanyol szövetségi kapitány ennek ellenére óva intett mindenkit a Grúzia elleni nyolcaddöntő előtt, mivel a grúz csapat rendkívül veszélyes, ahogyan az bebizonyosodott a Portugália elleni mérkőzésen is.
Mindannyian tudjuk, hogy a futballban gyakoriak a meglepetéseredmények. Grúzia legyőzte Portugáliát, és újra borítana a papírformán. Egy mérkőzésen bármi megtörténhet. A lehető legjobb arcunkat kell mutassuk, hogy esélyünk legyen a továbbjutásra. Izgatottak vagyunk
– mondta De la Fuenta mérkőzés előtti sajtótájékoztatóján.
A spanyol csapatot remek teljesítménye miatt a végső győzelemre legesélyesebbek között emlegetik, efelé az első lépést Grúzia ellen teheti meg – vasárnap este 21 órától Kölnben.
Az angol válogatott újra reménytelen játékkal rukkolt elő a kontinenstornán, ez pedig nem maradt következmények nélkül: Szlovákia a 25. percben betalált, Schranz volt eredményes. Az angolok a második játékrészben már jobban nyomtak, a csodára a 95. percig kellett várni, amikor Bellingham csodamozdulata életben tartotta Anglia reményeit. Harry Kane pedig a hosszabbítás első percében eldöntötte a mérkőzést, továbbjuttatva válogatottját a legjobb nyolc közé – ahol Svájc lesz az ellenfél. Minden további részlet itt!
Támadnak, támadnak a szlovákok, de komolyabb gólhelyzetet nem tudnak kialakítani. Az előbb szabadrúgáshoz jutott Szlovákia, 24 méterről az angol kaputól Tupta viszont magasan fölélőtt. Ahogyan az angoloknak a rendes játékidő végén, most a szlovákoknak ketyeg vészesen az óra.
Anglia–Szlovákia 2–1, 116. perc.
A hosszabbítás első 15 perce után vezet Anglia, negyedórára van attól, hogy megmeneküljön, és bejusson a negyeddöntőbe. A szlovákoknak az előbb volt egy lehetőségük, Dénes lőtte a labdát a kapu előterébe, Pekárik pedig néhány méterről, ziccerben fölélőtt, de minden bizonnyal lesről tette ezt, egyébként sem lett volna érvényes a gól.
Folytatódik a játék. A két gólszerző, Kane és Bellingham elhagyta a pályát, helyükön két védekezőbb felfogású játékos: Konsa és Gallagher.
Nem csoda, a továbbjutás kapujában álltak, erre kaptak szinte két perc alatt két gólt. Az angolok vezetésük tudatában nem erőltetik már annyira a támadásokat, inkább tartják a labdát, a szlovákok pedig tehetetlenek – egyelőre. Sokkal nyugodtabb mederben zajlik Kane fejes gólja óta a mérkőzés, az angolok kontrollálják az eseményeket.
Anglia–Szlovákia 2–1, 103. perc.
54 másodperc alatt újabb gólt szerzett Anglia! De akkor miért nem ment ez a rendes játékidőben? Jobb oldali beadás után Dubravka kapus ütötte ki a labdát, Toney fejelt balról középre, Kane pedig 4 méterről magabiztosan a léc alá fejelt, 2–1!
Lenyugodtak a kedélyek, szusszantak néhány percet a csapatok, kezdődhet az Európa-bajnokság első hosszabbítása. Szlovákia a történelmi bravúr és a továbbjutás kapujában állt, de tovább kell küzdenie céljáért. Anglia életben maradt az utolsó pillanatban, nézzük a kétszer 15 perces hosszabbítást.
Hat percet hosszabbított a török játékvezető, az utolsó lehetőségek egyikéből Bellingham pedig zseniális gólt szerzett: a 94. percben Kyle Walker dobta be a labdát jobb szélről, Guéhi csúsztatta meg, Bellingham pedig ollózó mozdulattal rúgta a labdát a bal alsóba,
1–1!
És jöhet a hosszabbítás!
Az utolsó percekben egyre nagyobb volt újra az angolok mezőnyfölénye, szinte csak náluk volt a labda, szögletig is eljutottak, de Dubravka kapus stabil maradt, és kiöklözte a labdát. Eljutunk lassan oda, hogy az angolok kétségbeesetten rohamozzanak – nincs más választásuk. Szlovákia percekre a továbbjutástól.
Anglia–Szlovákia 0–1, 89. perc.
A legnagyobb angol lehetőség maradt ki a mérkőzésen, Foden ívelte be szabadrúgásból a labdát a bal szélről, Kane pedig teljesen üresen érkezett az ötös magasságában, zavartalanul fejelhetett, és gyakorlatilag oda fejelhette volna a labdát, ahova akarja, de néhány centivel még így is célt tévesztett, a jobb alsó sarok mellé fejelt. Hatalmas lehetőség maradt ki, továbbra is szlovák vezetés – 10 perccel a vége előtt.
Később Rice unta meg a passzolgatást, középről, nagyjából 20 méterről lőtt, de csak a jobb kapufát találta el. De még mindig nincs angol gól.
Anglia–Szlovákia 0–1, 81. perc.
De sikertelenül. Az angolok középpályása a tizenhatoson belül esett össze, de a bíró jelezte, hogy nem volt semmi, mehet tovább a játék. És ha őszinték akarunk lenni, tényleg alig értek hozzá Bellinghamhez, aki el akarta adni a szituációt büntetőnek, de nem járt sikerrel. Eközben pedig rákanyarodtunk az utolsó 20 percre.
A szlovákokat sem kell félteni, ők néha látványosan húzzák az időt. Miért ne tennék...
Anglia–Szlovákia 0–1, 71. perc.
Egyszerűen nincs mire várnia Southgate szövetségi kapitánynak, az oldalvonal mellett több angol játékos melegített, közülük Cole Palmer, a Chelsea támadója kap most lehetőséget, Trippier helyére érkezik, aki az előbb összeszedett egy sérülést.
Azt viszont még mindig nem lehet mondani, hogy olyan nagy veszélyben lenne a szlovákok vezetése. Anglia–Szlovákia 0–1, 67. perc.