Nagyjából így lehet összefoglalni a portugálok támadójátékát a rendes játékidő utolsó 10 percét megelőzően. A portugáloknál van sokkal többet a labda, de nem tudnak igazán komoly lehetőséget kialakítani, a szlovének nagyon fegyelmezetten védekeznek. És várnak az esetleges kontrákra. Sokkal jobban helytállnak a portugálok ellen, mint azt korábban gondolhattuk.
Portugália–Szlovénia 0–0, 82. perc.
Ha ránézünk a góllövőlistára, azt láthatjuk, hogy a grúz Georges Mikautadze, a szlovák Ivan Schranz és a német Jamal Musiala három-három góllal vezeti. Közülük már csak utóbbi növelheti góljai számát, de még ha az első hármast össze is adjuk, akkor is alig előzik meg az Eb-sztárt: nevezetesen az öngólt…
A spanyolok Georgia elleni meccsén Robin Le Normand-ról pattant saját kapujába a labda, amivel már a nyolcadik(!) öngólt jegyezhettük fel a tornán.
Érdekesség, hogy a spanyolok meccsén már korábban is feltűnt a „kiválóság”, hiszen az olaszok elleni meccset Riccardo Calafiori öngólja döntötte el.
A spanyoloknak ez a második öngóljuk volt, három éve a horvátok elleni 5–3 során Pedrié volt az első, az élen Portugália és Szlovákia áll három-három öngóllal (bár utóbbihoz is beleszámolják az 1976-os csehszlovák öngólt, ami nélkül előbbi vezetne egyedül).
A legjobban a franciák állnak ebben a rangsorban, ugyanis ők még egy öngólt sem vétettek, ellenük viszont már négyet is!
És a legdurvább? Ahhoz képest, hogy eddig összesen 28 öngól esett az Eb-ken, ez a nyolc még mindig nem rekord, ugyanis a 2020-ról 2021-re halasztott viadalon 11(!) esett.
Már csak a mezőny fele, 12 csapat van talpon, ma estére ez a létszám 10-re csökken, kedd este pedig kialakul a negyeddöntő nyolcas mezőnye. De ki örülhet a végén?
A marokkói vb-csoda, avagy portugál bukás után a kispadra kinevezett Roberto Martínez irányításával Portugália az első 11 meccsén 11 győzelmet aratott, így simán nyerte meg a selejtezős csoportot Szlovákia, Luxemburg, Izland, Bosznia-Hercegovina és Liechtenstein előtt.
A 11. fellépés az idei, svédek elleni felkészülési meccs 5–2-es sikere volt, majd jött március 26-án a sokk: Szlovénia 2–0-ra megverte Cristiano Ronaldóékat.
Bár nyolcaddöntős erősorrendünk utolsó helyén zártak, nem szabad leírni a szlovének masszívságát, hiszen a dánok elleni novemberi Eb-selejtezős vereség óta kilenc meccset játszottak le vereség nélkül, és bár a máltai 2–2 nem fest jól, az, hogy Dánia, Szerbia és Anglia sem tudta megverni, az már annál inkább.
A spanyol labdarúgó-válogatott 4–1-re kiütötte Georgiát vasárnap este a 2024-es Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében, így megőrizte 100 százalékos mérlegét, és bejutott a legjobb nyolcba.
A Barcelona fiatal tehetsége, Lamine Yamal egy gólpasszt jegyzett a mérkőzésen, ezen a tornán már ez volt a második asszisztja.
A statisztikusok kiderítették, hogy 2004 óta ő az első tinédzser az Eb-k történetében, aki egynél több gólpasszig jutott ugyanazon a seregszemlén.
A 2004-es Eb-n Cristiano Ronaldo jeleskedett előkészítésben, aki akkor már 19 éves volt. Mindez azt jelenti, hogy a 16 éves Yamal lett az Európa-bajnokságok történetének legfiatalabb játékosa, akinek összejött ez a bravúr.
Ez lesz a belga és a francia válogatott második találkozója az Európa-bajnokságokon, a 40 évvel ezelőtti csoportmeccset a rendező Nantes-ban gálázva nyerte meg: Michel Platini háromszor volt eredményes, Alain Giresse és Luis Ferndández is betalált az 5–0-s siker során. A csoportelsőként elődöntőbe jutó franciák aztán fordulatos meccsen 3–2-re legyőzték a ráadásban Portugáliát, majd a döntőben 2–0-ra Spanyolországot, megszerezve ezzel történetük első aranyérmét.
Ezt követően egészen jól belelendültek, hiszen 1998-ban és 2018-ban világbajnokok lettek, 2000-ben másodszor is felülhettek Európa tetejére, 2001-ben és 2003-ban Konföderációs kupát nyertek, 2021-ben Nemzetek Ligáját, 1985-ben pedig a dél-amerikai bajnok elleni interkontinentális ütközeten verték 2–0-ra Uruguayt.
Ez az 5–0-s eredmény a francia válogatott legnagyobb győzelme az Eb-ken, ahogyan a belgák legnagyobb veresége is.
A VAR-dráma után a németek 2–0-ra nyertek Dánia ellen a 2024-es labdarúgó-Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében. A meccs után a német válogatottal szövetségi kapitányként 1996-ban Európa-bajnokságot nyerő Berti Vogts kritikával illette Julian Nagelsmann csapatát.
Egy-két játékosnak össze kell kapnia magát, a német válogatott ugyanis nem engedheti meg magának, hogy a topcsapatok ellen is olyan butaságokat kövessen el, mint a dánok ellen
– nyilatkozta a játékosként 1974-ben világ-, két évvel korábban pedig Európa-bajnok Berti Vogts, vette észre a Die Welt.
A futball-legenda rámutatott, hogy Dánia nem tartozik a topcsapatok közé.
„El kell felejteni a dánok elleni győzelmet, nem szabad engedni, hogy elszálljanak maguktól a játékosok. A német csapatnak a döntő pillanatokban megvolt a kellő szerencséje, a dánok pedig nem olyan erősek, mint régen” – fűzte hozzá Vogts.
Franciaország és Belgium eddig 75-ször találkozott egymással. A franciák 26-szor, a belgák 30-szor tudtak nyerni, 19 alkalommal született döntetlen. Legutóbb három évvel ezelőtt, a Nemzetek Ligája elődöntőjében csaptak össze a felek, akkor a franciák kétgólos hátrányból nyertek 3–2-re.
Érdekesség, hogy a portugálok még sosem győzték le Szlovéniát, igaz, eddig csak egyszer találkoztak, idén márciusban, egy felkészülési mérkőzésen.
Szavazzon!
A francia labdarúgó-válogatott támadója, Kylian Mbappé nagyon szeretne arcvédő maszk nélkül pályára lépni Belgium ellen a 2024-es Eb nyolcaddöntőjében. A fiatal csatár még a csoportkör első fordulójában szenvedett orrtörést, ezért kell viselne a speciális maszkot – amit gyűlöl a sztárjátékos.
Borzalmas maszkban játszani. Nem látsz jól tőle, és az izzadságcseppek is összegyűlnek alatta, ami szintén zavaró. Az első napon olyan érzésem volt, mintha 3D-s szemüveget viselnék. Utálom ezt a maszkot, tényleg nagyon idegesítő, hogy viselnem kell
– panaszkodott Mbappé, de nincs választása, viselnie kell a maszkot, ha játszani akar, az orvosok ugyanis hallani sem akarnak arról, hogy anélkül menjen fel a pályára, írja a Die Welt.
Az angol labdarúgó-válogatott a kiesés széléről táncolt vissza a 2024-es Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében, Jude Bellingham a 95. percben egy varázslatos megoldással mentette hosszabbításra a Szlovákia elleni mérkőzést.
A Real Madrid játékosa gólöröm közben azt kiabálta a nézők irányába, hogy Who else?, magyarul azt kérdezte, ki más mentette volna meg Gareth Southgate együttesét, ha nem ő.
A mérkőzés után pedig azzal vádolták a kiváló középpályást, hogy a kezével obszcén gesztust tett a szlovák csapat kispadja felé. A kérdéses pillanat feltehetően nem sokkal azután következett be, hogy megünnepeltette magát a társaival.
Bellingham később a közösségi oldalán reagált a kritikákra:
Ez egy tréfás gesztus volt a részemről néhány közeli barátom felé, akik ott ültek a lelátón, ők pontosan értették ezt a belsős poént. A szlovák csapat irányába semmi mást nem érzek a tiszteleten kívül, fantasztikusan teljesítettek a pályán
– írta a BL-győztes játékos az X-oldalán.
A portugálok két győzelemmel rajtoltak a tornán, majd az utolsó csoportmeccsre tartalékosan álltak ki, és kikaptak Georgiától, ami számunkra a lehető legrosszabb hír volt, mert ez a magyar válogatott búcsúját is jelentette az Eb-től. Most azzal a Szlovéniával találkoznak, amely három döntetlennel ment tovább a C csoportból.
A bombaerős kerettel rendelkező franciák mostanáig nem mutattak lebilincselő játékot, nem is tudták megnyerni a D csoportot, amit meglepetésre Ausztria húzott be. Didier Deschamps együttese azzal a Belgiummal csap össze, amely aktuális ellenfeléhez hasonlóan csak egy győzelmet ért el a csoportkörben.
Ha ma Portugália és Franciaország is nyer, akkor ez a két csapat egymással meccsel a legjobb nyolc között. Brutálisan festene a felső ág, ahol a Spanyolország–Németország-mérkőzés már összejött.
Európa-bajnokság
Nyolcaddöntő
Vasárnap a szlovákok másodpercekre voltak attól, hogy elüssék a továbbjutástól Angliát a legjobb 16 között, de aztán jött a Jude Bellingham, Harry Kane páros, akik egy-egy villanással megfordították a meccset.
A 21:00 órakor kezdődő meccsen Georgia meglepte a spanyolokat, akik gyorsan összekapták magukat, és gurítottak egy négyest, magabiztosan masíroztak be a negyeddöntőbe, ahol Németországgal, vagyis a házigazdával találkoznak. Az előrehozott döntőnek is tekinthető mérkőzést július 5-én játsszák Stuttgartban.
Köszöntjük kedves Olvasóinkat!
Hétfőn újabb két mérkőzéssel folytatódik a nyolcaddöntős kör a németországi labdarúgó-Európa-bajnokságon, a portugálok, a franciák és a belgák is pályára lépnek, utóbbi kettő egymással találkozik.
Tartsanak velünk hétfőn – majd ezt követően július 14-ig, a döntő napjáig –, élő hírfolyamunkban beszámolunk a nap legfontosabb történéseiről, amelyben természetesen kiemelt szerepet kapnak az adott játéknap mérkőzései.
Az Eb ideje alatt az Index meccsnapokon élő hírfolyammal jelentkezik, de lesznek pluszban percről percre tudósítások is, érdemes lesz követni minket ma is.