A 18 órakor elstartoló Anglia–Svájc-mérkőzés kezdetére már nem kell sokat várni, így megérkeztek a válogatottak kezdőcsapatai is. Eltiltás miatt az angol kezdőben egy változtatás történt, az előző mérkőzésükhöz képest Gareth Southgate Marc Guehi helyett Ezri Konsát küldi pályára, a svájciaknál Murat Yakin pedig az olaszok ellen bevált recepten nem szeretett volna variálni, így ugyanúgy állnak fel.
Anglia: Pickford – Walker, Stones, Konsa, Trippier – Mainoo, Rice – Saka, Foden – Bellingham – Kane. Szövetségi kapitány: Gareth Southgate.
Svájc: Sommer – Schär, Akanji, Ricardo Rodríguez – Rieder, Freuler, Xhaka, Aebischer – Ndoye, Vargas – Embolo. Szövetségi kapitány: Murat Yakin.
Korántsem elégedett az angol válogatott eddigi Eb-szereplésével a Manchester United és a nemzeti csapat korábbi védője, a jelenleg a BBC szakértőjeként tevékenykedő Rio Ferdinand.
A korábbi játékos szerint ugyanis az angolok eddigi, kevés gólt hozó mérkőzéseinek oka a rosszul megválasztott felállás volt, amin a Svájc elleni, ma 18 órakor kezdődő találkozón változtatna – legalábbis ezt javasolja az angolok szövetségi kapitányának, Gareth Southgate-nek.
Ferdinand szerint az Eb-n eddig játszott 4–2–3–1-es formáció helyett ezúttal a 2018-as vb-n is jól bevált 3–4–3-as felállást kellene bevetni, hogy sokkal erőteljesebb támadójátékot tudjon mutatni az együttes, ami sokkal inkább elősegítheti az elődöntőbe jutást, mint az eddig alkalmazott rendszer. Ráadásul Svájc eddig szintén így állt fel, aminek köszönhetően védekezésnél is sokkal könnyebben lekövethetővé válna az ellenfél, amennyiben ma is ebben a formációban lépnek pályára.
Persze sok a ha, egy azonban biztos, hogy Ferdinand ennek értelmében az alábbi csapatot küldené pályára ma este:
Pickford – Walker, Stones, Konsa – Alexander Arnold, Mainoo, Rice, Saka – Bellingham, Foden, Kane
A kérdés már csak az, hogy Southgate a meccs előtt eleget görgeti-e majd a BBC oldalát ahhoz, hogy rábukkanjon honfitársa tanácsaira...
N’Golo Kanté eddig mindig szerencsét hozott a franciáknak, ha nagy világversenyen, vb-n és Eb-n szerepelt a nemzeti válogatottban, és a sorozat pénteken sem szakadt meg, amikor a gall együttes büntetőkkel elbúcsúztatta a portugálokat a németországi Európa-bajnokságon.
A sportág történetével és statisztikáival foglalkozó nemzetközi szervezet (IFFHS) szombati összefoglalójában emlékeztetett rá, hogy a francia–portugál-negyeddöntő a huszadik olyan tétmeccs volt, melyen Kanté pályára lépett, és csapata mindannyiszor veretlen maradt.
Ugyanakkor nem fogadta kegyeibe Fortuna a portugálok 39 éves ászát, Cristiano Ronaldót, aki hiába próbálkozott, nem talált be a francia kapuba, így pályafutásának 11. nagy tornáján először nem szerzett gólt. A világ- és Európa-bajnokságokon a statisztika szerint 61 szabadrúgást végzett el, ám csupán egyetlen alkalommal volt eredményes. Ronaldónak a pénteki volt az 51. válogatottfellépése világversenyen, mely mutatóban viszont toronymagasan első az örökranglistán.
A német válogatott klasszis középpályása, Toni Kroos a közösségi médiában írt soraival intett búcsút a német válogatottnak, egyúttal a futballnak. A 34 éves labdarúgó felidézte, hogyan tért vissza a német válogatottba, és arra kérte a szurkolókat, maradjanak a csapat mellett: mert nagyszerű emberekből, játékosokból áll a válogatott, akik mindent meg fognak tenni a sikerért a jövőben. A teljes levél alább.
A Spanyolország–Németország- (hosszabbítás után 2–1) összecsapásból az IFFHS azt emelte ki, hogy az ibériaiak első alkalommal győzték le a házigazdák együttesét nagy tornán; az előző kilenc ilyen meccsükből öt döntetlen mellett négyet elveszítettek – jegyezte meg ezzel kapcsolatban a fenti forrásra hivatkozó MTI. Németország története során először kapott ki Eb-negyeddöntőben, korábbi négy ilyen meccséből mindegyiket megnyerte (1996, 2008, 2012, 2016).
A spanyolok elleni német futballmérleg tovább romlott a nyeretlen mérkőzéseket illetően, három döntetlen mellett a pénteki volt a negyedik veresége a Nationalelfnek.
Az Eb-históriában a mostani volt Spanyolország kilencedik hosszabbításos meccse, e mutatóban Olaszország vezet tíz hasonló esetével. A kilencből hét alkalommal továbbjutott a spanyol válogatott, és övék a harmadik csapat a kontinensviadalok történetében, amely sorozatban öt meccset nyert. Korábban ez Franciaországnak (1984) és Olaszországnak (2021) sikerült, azon a tornán mindkettő Európa-bajnok lett.
Az első gólt szerző és a meccs legjobbjának választott Dani Olmo az Eb-ken a legtöbb gólpasszt adó spanyol játékossá lépett elő, miután pénteken ötödik ilyen átadását jegyezte. A hazaiak részéről 21 évesen és 63 naposan betaláló Florian Wirtznek ugyanakkor sovány vigasz lehet, hogy Németország valaha volt legfiatalabb gólszerzője lett az Eb-k kieséses szakaszában.
Hiába tűnik meglehetősen késeinek Mikel Merino 119. percben szerzett találata, mégis csupán a harmadik ezen gólok összevetésében a Spanyolország–Németország-találkozót (2–1) eldöntő gól.
Mikel Merino 118:52-kor született találatát a francia Michel Platini 1984-es, Portugália ellen lőtt gólja (118:53) és a 2020-as tornán az Ukrajna–Svédország-találkozón betaláló Artem Dobvik (120:36) is előzi.
Egyedül a gólokat hiányolta Didier Deschamps szövetségi kapitány, miután a vb-ezüstérmes francia válogatott 0–0-s döntetlen után tizenegyesekkel 5–3-ra legyőzte a portugál csapatot a németországi labdarúgó-Európa-bajnokság péntek esti negyeddöntőjében. Részletek itt – Aurélien Tchouaméni nyilatkozatával.
A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség, az UEFA megvédte Anthony Taylor játékvezetőt és csapatát, mivel véleménye szerint jó döntés született a spanyolok védője, Marc Cucurella kezezésekor.
A spanyolok védője kézzel érintette a labdát a hosszabbítás második félidejében, még 1–1-es állásnál, de a szövetség irányelvei alapján Cucurella keze nem volt természetellenes helyzetben, amikor találkozott a labdával. Az UEFA még a torna előtt, június 12-én ismertette a szabályokat a büntetőkre vonatkozóan is, és ott az a döntés született, hogy nem ítélnek tizenegyest abban az esetben, ha a labda a védő testéhez közeli, függőleges helyzetben lévő karját találja el.
Mindkét félnek volt oka panaszkodni a játékvezetői döntésekre a Spanyolország–Németország Európa-bajnoki negyeddöntő után. A győztes spanyolok azt kifogásolták, miért nem állították ki Toni Kroost, a németek viszont leginkább egy elmaradt tizenegyest kértek számon Anthony Taylor játékvezetőn. Részletek itt!
Bizonyára sokan emlékeznek arra, hogy a 2022-es világbajnokság döntőjében Kolo Muani a hosszabbítás perceiben egy ordító ziccert puskázott el Argentína ellen, és mint kiderült, az a hiba végzetesnek bizonyult – és az argentinok nyerték a finálét. A franciák támadója utólag elmondta, sokáig nyomasztotta a tény, hogy a lábában maradt a vb-cím, mi több, a lövés helyett dönthetett volna másképp is, és lepasszolhatta volna a labdát Mbappénak, akinek csak az üres kapuba kellett volna rúgnia azt.
Minden bizonnyal felsejlett ez a jelenet Kolo Muaniban, amikor péntek este a portugálok elleni negyeddöntőben is elpuskázott egy hatalmas lehetőséget. És ugyanúgy passzolhatott volna most is. Azt is meg kell jegyezni, hogy ez a ziccer nem a mérkőzés utolsó perceiben, hanem a 66. percben történt, de attól még hatalmas lépést tehetett volna csapata a továbbjutás felé. Ezúttal Kolo Muani hibája nem került sokba, mivel a francia válogatott végül tizenegyespárbajban kiejtette a portugál csapatot.
Mikel Merino, a spanyol válogatott nyerőembere azon túl, hogy a 119. percben fejes góljával elődöntőbe lőtte csapatát a házigazda németek ellen, különös gólörömével is felhívta magára a figyelmet. A Real Sociedad játékosa megkerülte a szögletzászlót, mivel apja, Ángel Merino is futballista volt, és ő is így ünnepelte góljait.
Érdekesség, hogy Ángel Merino az Osasuna játékosaként ugyanabban a stadionban, 33 ével ezelőtt a VfB Stuttgart ellen volt eredményes UEFA-kupa meccsen, és a szögletzászlót megkerülve ünnepelte gólját.
Thomas Müller sokat sejtetően nyilatkozott a pénteki találkozó után. A támadó azt mondta: „reálisan nézve lehetséges, hogy ez volt az utolsó mérkőzésem a válogatottban.”
A 34 éves játékos hozzátette, leül majd Julian Nagelsmann szövetségi kapitánnyal is, hogy a jövőjéről egyeztessenek.
A Bayern München futballistája hivatalos Instagram-oldalán is pedzegette visszavonulását a Nationalelftől, ám a bejegyzést azóta módosította.
A világbajnok Müller 131-szer lépett pályára a nemzeti csapatban, ezzel az örökranglista harmadik helyén áll.
Szombaton kialakul az elődöntő mezőnye, az utolsó két negyeddöntőn előbb Anglia–Svájc-, majd Hollandia–Törökország-mérkőzést rendeznek. Ami a fogadóirodák szorzói alapján kirajzolódni látszik, arra látják a legnagyobb esélyt, hogy Anglia és Hollandia jut a legjobb négy közé – és küzdhet majd meg a döntőért.
Anglia rendes játékidőben aratott sikerét kevéssel több mint 2-es szorzón kínálják, Svájc győzelmével pedig tétünk négyszeresét kapnánk vissza. Ennél jóval egyoldalúbb mérkőzést jósolnak a holland–törökön, a holland válogatott 90 perc alatti győzelmét másfélszeres szorzón kínálják, míg a meglepetés török sikerrel akár hatszorosát is visszanyerhetjük tétünknek.
Fájdalmas vereséget szenvedett péntek késő este a portugál válogatott az Európa-bajnokság negyeddöntőjében a francia csapattól, amely tizenegyesrúgások után ejtette ki Cristiano Ronaldóékat. A mérkőzés után az ötszörös aranylabdás portugál klasszis jóbarátját, Pepét vigasztalta. Részletek itt!
Didier Deschamps szövetségi kapitány a sajtónak megerősítette, hogy Kylian Mbappé fáradtságra hivatkozva saját maga kérte, hogy cseréljék le a Portugália elleni negyeddöntő 106. percében.
A 25 éves támadó orrtörése miatt a hollandok elleni találkozót hagyta ki, a többi meccsen szinte végig a pályán volt. A tornán egy gólja van eddig, Lengyelország ellen, tizenegyesből.
A francia csapat ellenfele Spanyolország lesz a keddi, müncheni elődöntőben.
A portugálok kiesése egyben azt is jelenti, hogy Pepe és Cristiano Ronaldo sem lép többet pályára Európa-bajnokságon.
Pepének 141, Ronaldónak 212 válogatott meccse van, 2016-ban mindketten ott voltak az Eb-győztes csapatban.
Ketten együtt 80 évesek, többek között mentalitásuk és karakterük miatt megannyi portugál példaképei. A franciák elleni kiesést követően nem csak a szurkolóknál tört el a mécses…
Spanyolország nagy küzdelemben jutott tovább Németország ellen, de a győzelem számos vezéráldozattal járt.
Daniel Carvajal piros lapot kapott (de már az első sárga lapjánál biztos volt, hogy továbbjutás esetén ki kell ülnie a következő mecset), Robin Le Normand szintén kisárgázta magát az elődöntőről, Pedri játéka sérülés miatt kérdéses július kilencedikén (a Barcelona játékosát a profi futballtól elköszönő Toni Kroos vágta fel csúnyán).
Plusz a csapatkapitány, Álvaro Morata sem lesz bevethető pár nap múlva. A támadó a második spanyol gólnál kapott sárgát túlzott gólörömért a kispadnál. Érdekesség, hogy a közvetítésben ez a jelenet nem volt látható, és az UEFA honlapján sem vésték be a neve mellé a lapot.
Moratának a spanyol újságírók mondták el, hogy eltiltás miatt nem játszhat az elődöntőben, ami láthatóan sokként érte őt.
A német sajtóban továbbra is beszédtéma a sokak szerint elmaradt tizenegyes, a Bild kora reggeli címlapsztorija, hogy az angol játékvezető 21.47-kor, mindössze 80 perccel a lefújást követően távozott a stadionból.
A német lap hozzáteszi, hogy Taylor nem magyarázta meg a döntését, hogy vizsgálta-e a VAR a helyzetet, hogyan kommunikált az asszisztensével, és végül miért döntött úgy, ahogy.
Egyébként arról alig-alig esik szó az újságokban, hogy Jamal Musiala lövése előtt Niklas Füllkrug minden bizonnyal lesen volt, így ha vissza is nézték volna a szituációt, valószínűleg kifelé ítélt volt szabadrúgást a 45 éves sporttárs.
Az angol válogatott vért izzadva tudta csak legyőzni Szlovákiát az előző körben, és nagy szerencséjükre pályára léphet Jude Bellingham, aki obszcén gesztust tett a szlovák kispad irányába.
Pár órával később jönnek a törökök, akik az Eb eddigi egyik legjobb meccsén verték meg Ausztriát. Ellenfelük az a Hollandia lesz, amelyik Romániát küldte haza.
Európa-bajnokság 2024
Negyeddöntő
Június 5-én este véget ért az Eb-álom Németországnak, a házigazdák egy 89. percben szerzett góllal ugyan kiharcolták a kétszer 15 perces hosszabbítást, de a 119. percben bekapott fejes gólra már nem tudtak válaszolni, így elsőként Spanyolország jutott be az elődöntőbe.
A franciák pedig 11-esekkel ejtették ki Portugáliát, Didier Deschamps csapata akciógól nélkül jutott be a legjobb négybe.
Köszöntjük kedves Olvasóinkat!
Szombaton két meccsel folytatódik a negyeddöntők sora a 2024-es labdarúgó-Európa-bajnokságon. Az újabb két továbbjutóval pedig kialakul az elődöntő mezőnye. Kíváncsiak várjuk, kik verekedik be magukat a legjobb négybe az alsó ágon.