Egy viszonylag ismeretlen név, Francois Letexier lesz a németországi Európa-bajnokság berlini döntőjének játékvezetője. Minden további információ a francia úriemberről – aki reményeink szerint nem játszik majd fő szerepet – alább!
35 éves a spori, ő a valaha volt legfiatalabb játékvezető, aki Eb-döntőn dirigál.
51. alkalommal, utoljára ezen az Európa-bajnokságon. Ahogyan azt Borbély László kollégánk is előre jelezte, ezúttal egészen más az ünnepség, középpontjában az össze- és a kézfogás!
De ha kihúzza a rendes játékidőt, úgy jelentősen javít a győzelmi esélyein Anglia...
Bocsák Bence, Nagy-Britanniában élő magyar sportújságíró, a liverpool.com munkatársa és a World Soccer magazin brit kiadásának szerzője mesélt erről a hét eleji Sportcastben: úgy érzi, bár kritikus, összességében visszafogott volt a helyi szurkolótábor és szaksajtó is az idei Európa-bajnokságon Angliával szemben. Három éve sokkal nagyobb hype-ot, érzelmi hullámvasutazást és ezzel együtt sokkal nagyobb, a csapat irányába mutató nyomást tapasztalt...
Az Európa-bajnokság legnagyobb stadionja, a július 14-ei finálé helyszíne a berlini Olympiastadion. Érdekesség, hogy a létesítmény kétszer is volt már világbajnoki házigazda, először 1974-ben, majd 2006-ban. De itt tartották a 2015-ös Barcelona–Juventus Bajnokok Ligája-döntőt is. Az eredetileg az 1936-os berlini olimpiára készült a létesítményben – egy óriási sportközponttal, melynek tervezési és kivitelezési fázisát anno propagandacélból Adolf Hitler személyesen is felügyelte – anno 110 ezer ember is elfért a lelátókon. Az első komolyabb renováción az 1974-es vb előtt esett át, a hosszanti oldalak fölé ekkor került tető. 1963 óta a Hertha Berlin otthona.
Elég egyértelmű képet festenek az erőviszonyok, ha csak a tippjeinket nézzük: nyolc spanyol győzelem (négy egy-, négy kétgólos) mellett hét döntetlen (ebből öt 1–1!) és csak két szűk angol siker (0–1, 1–2) született. Ha csak ezt nézzük, akkor óriási favorit a spanyol csapat.
Az is igaz persze, hogy a „háromoroszlánosoknak” nem feltétlenül kell nyerniük a rendes játékidőben, hiszen Szlovákia ellen hosszabbításban, Svájc ellen pedig tizenegyespárbajban mutatták meg, hogy az igencsak várt döntetlennél sem esnek kétségbe. Márpedig a hét döntetlenből azért már többen adnák az angolok végső sikerére a voksukat, mint a 90 perc során.
A játékosok közül már háromgólos Dani Olmóban bíznak többen is, a túloldalon pedig ugyancsak nem meglepő módon Harry Kane és Jude Bellingham viszi a pálmát.
A két nemzet eddig 27 mérkőzést játszott egymással, ezeken az angol válogatott áll jobban, 14 győzelem és három döntetlen mellett tíz vereség a szempontjából a mérleg.
Érdekesség, hogy a futball alapítói ellen kezdetben az ibériai gárda eredményesebb volt, az első hat fellépésből hármat is megnyert, közte az 1950-es világbajnoki csoportmeccsel, ami a vb-bojkottját megszakító favorit kiesését is jelentette egyúttal.
A spanyolok elképesztő lendülettel masíroztak rögtön a torna elejétől fogva, de az idő múlásával az is feltűnhetett, hogy mintha kezdenének kifáradni. Persze még így is nehéz lenne arról értekezni, hogy érdemtelen lenne a spanyol Eb-arany, hiszen a negyeddöntőig talán az egész Eb-mezőny leginkább lehengerlő teljesítményét láthattuk a gárdától. A vb-bronzérmes horvátok (3–0) és az Eb-címvédő olaszok (1–0) elleni siker után a B csapat megverte Albániát (1–0), majd Georgia ellen Robin Le Normand öngóljára néggyel feleltek elöl, így négy siker és 9–1-es gólkülönbség volt a mérleg.
A németek ellenni előrehozott fináléban kis híján ráfizettek a visszaállásra, de Mikel Merino fejese továbbjutást ért (2–1), a franciák ellen pedig nagyjából öt perc fölény fordítást és fináléba kerülést (2–1). A mérkőzés összképe azért nem festett jól, különösen a második félidőben látszott nagyon fáradtnak a gárda, amelynél kis túlzással a kapus ért a végére legtöbbször a labdához.
Derült ki az UEFA vasárnapi hírleveléből. Az európai szövetség kiemeli, hogy ez a show igyekszik a döntő különleges pillanatát hangsúlyozni, és megtestesíteni a sport pozitív értékeit.
A központi téma egy univerzális gesztus, a kézfogás ikonikus értéke előtti tisztelgés lesz. Ez szimbolizálja az egymás iránti tiszteletet, elfogadást, megértést és fair playt – így tökéletesen illeszkedve a 2024-es Európa-bajnokság szellemiségéhez.
Kane labdás játékánál egyébként érződik, valóban nem lehet százszázalékos állapotban. Még soha, egyetlen nagy tornáján sem volt ilyen keveset játékban labdával (27,7 labdaérintés per 90 perc). Ugyanakkor a védekezőmunkájára így sem lehet panasz, az elődöntő előtt 503 nyomásgyakorlási kísérlete volt az ellenfelekkel szemben, ami a teljes Eb-mezőnyben a legtöbb.
Egy félidőnyi futball is elég volt Angliától a labdarúgó-Európa-bajnoki döntőhöz – de ez vajon az angolok dicsérete vagy a többiek kritikája? Mire számíthatunk a spanyolok elleni fináléban? Tűz és jég? A látványos támadófutball, a sokszor unalmas, végletekig szervezett védekezés és átmenetjáték ellen? A július 14-ei Európa-bajnoki elődöntő esélyeit, a spanyolok és az angolok idáig vezető útját elemeztük a Sportcast legutóbbi epizódjában!
A 17. születésnapját szombaton ünneplő Lamine Yamal természetesen ott van a kiadott spanyol kezdő tizenegyben. Ha valóban pályára is lép, amire azért innentől 99,9 százalék az esély, ő lesz mindenidők legfiatalabb futballistája egy Európa-bajnoki fináléban. Az eddigi rekordot a 2016-os győztesnél szereplő – azaz portugál – Renato Sanches tartotta
A két fél közül egyértelműen a spanyol csapat érkezett jobb formába Berlinbe, legutóbbi nyolc mérkőzését megnyerte, az Európa-bajnokságon pedig egyszer kényszerült hosszabbításra. Nem úgy, mint az angol csapat, amely az egyenes kieséses szakaszban játszott három párharcából kettőt túlórában nyert meg – Szlovákiát hosszabbítás után, Svájcot pontrúgásokat követően ejtette ki a tornáról.
A csoportkörben a spanyolok sokkal meggyőzőbb teljesítményt nyújtottak, mindhárom mérkőzésüket megnyerték – egyedüliként a tornán –, összesen hat gólt szerezve, hálójuk pedig érintetlen maradt. Az angol válogatott a Eb-k történetének egyik legunalmasabbnak titulált csoportjában végül elsőként jutottak tovább, mindössze két gólt szerezve három mérkőzésen.
Az egyenes kieséses szakaszban Spanyolország 5–1-re ütötte ki az Eb-újonc Grúziát, a nyolc között a házigazda németeket búcsúztatta, majd jött a Franciaország elleni elődöntő, amelyet hátrányból fordítva nyert meg 2–1-re. Ennél döcögősebb volt az útja a döntőig az angoloknak. Gareth Southgate csapata a kiesés széléről táncolt vissza Szlovákia ellen, majd a svájciakat tizenegyesrúgásokkal ejtette ki, de a rendes játékidő utolsó perceiben még azon a meccsen is hátrányban volt. Végül jött a Hollandia elleni elődöntő, amit szintén hátrányból fordított meg – előbb Kane volt eredményes büntetőből, majd jött Ollie Watkins, és fináléba lőtte csapatát.
Tizenegy posztból csupán háromra jelölnének spanyolt, a többi helyen angol játékos kezdene az Európa-bajnoki finálé vegyes álomcsapatában a Sky Sportsnál.
Tényleg ilyen jók az angolok, vagy ezúttal ennek a szentnek is maga felé húz a keze – indokolatlanul?
Minden jel arra mutat, a spanyol labdarúgó-válogatott másfél évtized után képes volt szakítani a 2008 és 2012 közti dicsőséghez hasonlót már rég nem hozó tiki-takával. A totális kontroll helyét Luis de la Fuente irányításával a totális futballra való törekvés vette át, melynek a remek passzjáték mellett éppúgy része a káoszteremtés, a letámadás, valamint a cselezés az egy az egy elleni szituációkban.
Félreértés ne essék, Rodri és a többi középpályás passzjátékára még most is nagyban épít a „vörös fúria”, ám a brutális mezőnyfölényre való törekvés már nem fojtja meg az ellenféllel együtt a saját futballját is.Mire gondolunk? Mutatjuk!
Előzetesen ugyan többen inkább a spanyolok végső sikerére fogadnának, mintsem az angol csapatra – ahogyan az szavazásunkból is kiderül –, de közel sem ennyire egyértelműek az esélyek a finálé előtt. Az oddsmesterek illetve a fogadóirodák kiegyenlített küzdelmet várnak, nüanszok dönthetnek a trófea sorsáról, így az sem elképzelhető, hogy hosszabbítást vagy tizenegyespárbajt hozhat a döntő.
Az előzetes esélyek alapján a spanyol válogatott rendes játékidőben aratott sikerére közel 2,5-szörös szorzón fogadhatunk, Anglia 90 perc alatt aratott sikerével pedig tétünk három és félszeresét nyernénk annak beteljesülése esetén.
Pusztán edzői felfogás kérdése volt, vagy egyéb problémákról árulkodik Anglia rendkívül defenzív Eb-stratégiája? Milyen személyi és taktikai finomhangolásokat végzett el Gareth Southgate a csapaton Németországban, és milyen változtatásokat tett a siker érdekében a 2021-ben ezüstöt nyert csapathoz képest?
Álvaro Morata, a spanyol labdarúgó-válogatott csatára azt mondta, neki és csapattársainak is elsősorban az Európa-bajnokság megnyerésére kell összpontosítaniuk, minden mást háttérbe szorítva.
A 31 éves támadó kijelentését a madridi Marca idézte az esti, berlini spanyol–angol Eb-döntő előtt és azt követően, hogy a nemzetközi, elsősorban az olasz sportsajtó kész tényként tálalta Morata klubváltását. A médiaértesülések úgy szóltak, hogy a kiváló csatár spanyol klubjától, az Atlético Madridtól a jövő héten az AC Milanhoz szerződik.
Állítólag már kedden megérkezhet Milánóba, ahol az orvosi vizsgálat után négyéves megállapodást ír alá az olasz klubbal, amely szezononként négy és fél millió eurót fizet neki.
Morata, akinek az Atléticónál 2027-ig szól a szerződése, korábban már légióskodott Olaszországban: 2014 és 2016, majd 2020 és 2022 között játszott a Juventusban.
Ki fogja hazavinni? – teszi fel a nap kérdését az Európai Labdarúgó-szövetség a közösségi felületein a Henri Delaunay-trófeáról készült fotóval...
Gareth Southgate, az angol válogatott szövetségi mindössze a harmadik edző, aki egynél több Európa-bajnoki fináléba vezette csapatát. Három évvel ezelőtt, amikor az angol csapat döntőt játszott Olaszország ellen, szintén Southgate volt a kapitány, így második fináléjára készülhet az angolok kispadján.
Rajta kívül csak Helmut Schön és Berti Vogts vezette kétszer Eb-döntőbe válogatottját, mindketten a német csapatot. Előbbi 1972-ben és 1976-ban, utóbbi pedig 1992-ben és 1996-ban.
Annyi egészen bizonyos a finálé kezdőrúgása előtt, hogy történelem íródik vasárnap este Berlinben. A spanyol válogatott győzelme esetén egyedüliként válna négyszeres győztessé az Eb-k történetében, amellyel rekorder lenne, amennyiben viszont Anglia sikerével zárul a döntő, úgy a Háromoroszlánosok történelmük első trófeájukat nyernék el.
A spanyol válogatott története során ötödször játszhat Eb-döntőt, 1964-ben, 2008-ban és 2012-ben aranyérmet nyert, 1984-ben pedig ezüstérmes lett.
Anglia eddig egyszer játszott döntőt, azt elveszítette három évvel ezelőtt hazai pályán. Amennyiben megtörik a Harry Kane-átok, és a Bayern München csatára végre nyer egy trófeát, akkor meglesz az Eb-k történetének 11. aranyérmes nemzete.
A korábbi győztesek:
Megkezdik a bemelegítést ők is. Az angolok már néhány perce kijöttek a pályára. A lelátó már most jó 70-75 százalékban megtelt.
Nagyjából egy órával a mérkőzés előtt a két szövetségi kapitány, Luis de la Fuente és Gareth Southgate nyilvánosságra hozták a kezdőcsapatokat. A berlini döntőben a spanyol és az angol válogatott alábbi összeállításban lépnek pályára:
Egyetlen kérdés maradt hátra az idei Európa-bajnokságon, ami nem mást, mint...
Hamarosan kezdődik a 2024-es labdarúgó Európa-bajnokság döntője! A napra pontosan egy hónapja indult torna fináléjába Spanyolország és Anglia válogatottja jutott végül be. 21 órától övék a főszerep a berlini Olympiastadionban.
A találkozó legfőbb eseményeit percről percre íródó közvetítésünkben követheti az Index virtuális hasábjain. Tartson velünk!